patlayıcı kuvvet ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve fast twitch tarafından 17 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. fast twitch

fast twitch Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    herkese merhaba, forumdaki ilk mesajım. Yaklaşık 6 aydır bb ile uğraşıyorum (bunun ilk 2-3 ayı verimsiz ve biraz da bilinçsiz olduğundan o kısımda pek bi gelişme olmadı) Herneyse konuya girecek olursak : Bildiğiniz gibi insan vücudunda fast, medium ve slow twitch olmak üzere 3 tip kas var (bazı yerlerde sadece fast ve slow diye de geçiyo) Slow twitch denilen daha çok uzun mesafe koşucularıında filan bol miktarda bulunan çok fazla kuvvet sağlamayan fakat uzun süre yorulmayan kaslar. Fast twitch kas fiberleri ise yüksek miktarda patlayıcı kuvvet veren fakat çabuk yorulan kaslar. (Sadece bilmeyenler varsa diye açıklama yapma gereği hissettim) Benim bb deki amacım daha iyi bir görüntü yakalamakla birlikte birazda bu patlayıcı kuvvete sahip olmak. Bunun için tavsiye edilen şey hareketleri hızlı, yüksek ağırlık, az tekrar fakat çok set yapmak. Fakat hem yüksek ağırlık hem de hızlı hareket pek mümkün olan bişey değil. Örneğin bench presste patlayarak maximum 10x35kg yapabilirken, daha yavaş hareket ederek 10x45kg filan yapabiliyorum. Sizce patlayıcı kuvvet kazanmak için hızlı bi şekilde 35 mi yapmalıyım yoksa kası zorlayarak 45 mi yapmalıyım. 35 yaptığımda kasta hiç bi zorlanma hissetmiyorum. 45 de ise yavaş hareket ettiğimden dolayı hareket içime sinmiyor. (bench üzerinden verdiğim örnek omuz ve kol hareketleri için de geçerli). yardımcı olabilirseniz çok sevinirim saygılar...

2. mito

mito Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Ilk defa duyuyorum boyle bir kas cesidi oldugunu...Bilgisi olan arkadaslar bizim bildigimiz klasik kas gruplarinin baska adi olup olmadigi konusundada bilgi verirlerse sevinirim :?:

3. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    evet var böyle bi sey hatta patlayici kaslarin kirmizi yavas ama dayanikli olanlarin beyaz oldugunu duymustum... bunlari nasil farkli farkli gelistirebiliriz onu bilmiyorum... gercekten hizli calismak cözüm mü patlayici kaslari gelistirmek icin... cünkü benim bildigim hizla kaldirinca hareketten calmis oluyorsun... bu konuda bilgi edinmek isterim onun icin birisi aciklarsa bende sevinirim... saygilar.

4. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selamlar,

Yag yakımı nasıl olur yazısında bu kas tıplerı ıle ılgılı ornekler var. Hareketı maxımum uygulayabılecegın kıloya yaklasarak
    20 sn kadar bır sure zarfında yaptıgında zaten hızlı lıfler agırlıgı kaldırıyor, aynı kası yarım saat calıstırdıgında yavas lıfler calısır. Bır sıralama yaparsak hızlı lıfler en cok halterde veya yuzmetre kosucularında daha sonra bodybuıldıng de calısır.

Patlama calısması dıye bır calısma sıstemı var, ronıe ornegın bu sekılde calısır, ancak bu ılerı ve profesyonellık gerektıren bır teknıktır. Patlama calısmasında bu sısteme alısmıs vucut posıtıf yonde cok hızlı bır tempo ıle basar, negatıf yonu ıse yercekımıne hıc dırenmeden gecer. Ornegın bench press te cok hızlı basarsınız oylekı en tepede agırlık sankı elınızden bır kac mılım fırlarmıscasına ve ındırırken yedırerek tabır ettıgımız sekılde degılde yercekımıne hıc dırenmeden ındırırsınız.

Ancak bu musabık olmayan sporcularda uygulanması zordur ve sakatlıklara sebep olabılır. O yuzden sen bastıgın kıloyu arttırmaya odaklan.Illede bunu denemek ıstersen son sette kılo dusup drop set uygulayarak sadece 1 set deneyebılırsın.

5. fast twitch

fast twitch Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler masteer, drop seti denemeyi düşünüyordum zaten bir süredir. en iyisi denemek. bir de senin dediğin ronnienin yaptığı ve ona benzer aletlerde barı havada bıraktığında üzerine düşmemesi için bir sistem var diye duymuştum. öyle bir imkanımız olmadığı için bu şekilde devam etmek en iyisi. benchte 40-45-50 arkasına da 45den bi drop fena olmaz o zaman

6. dj_JAwsS

dj_JAwsS Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    :)

genelde 4.8 yaparım kaldırabılcemın en agırını yaparım son 6 aydır boyleyım daha oncelerı 10 .3 10.4 yapardım sımdı boyle yapıyorum daha ii ama dhar agır calısyorum buyuuyorum :D

7. akitaa

akitaa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İskelet kasları, beyaz ve kırmızı kaslar olarak iki gruba ayrıLırlar. Beyaz kaslar (Fast-Twitch muscle fibers ya da kısaca FT), kırmızı kaslara (Slow-Twitch muscle fibers ya da kısaca ST) oranla daha çabuk kasılırlar ve uzun süre iş yapmayı gerektirmeyen görevlerde yer alırlar. ST-liflerinin çevrelerinde kılcal damar çoktur. Aerob metabolizmayı kullanırlar.

8. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Hemen bu bölümde sabit başlıklara bakarsan istediğin bilgilere ulaşacaksın.

9. atletic

atletic Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    atletizm
    kardeşim atletzimle uğraşıyorum.... patlayıcı kuvveti sağlamak için sana örnek olarak bacak antramımı yazyım yarım suqat 60*12 tekrar 2 set hızlı snra 70*11 2 set 80*10 2set 90*9 2 set 100*8 set bu hareketleri hızlı yaparak patlayıcı kuvveti artırmış olursun üst kısmındada bunu uygula ....

mma- bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş