Patlayıcı Kas Gurupları?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve bukatto tarafından 4 Ekim 2006 başlatılmıştır.

1. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşlar merhaba. hayırlı Ramazanlar..forumda yeniyim, ama bu sporda 3 yıldır varım. Geçenlerde bir yazıda patlayıcı kas guruplarından bahsedilmiş. Triceps kaslarının patlayıcı kas gurubu olduğu ve ağır kiloda az tekrarda daha iyi netice vereceği yazıyordu. Hangi kas gurubunun patlayıcı kas gurubu olduğunu ve nasıl çalıştırılması gerektiği bilgisini nasıl elde edebilirim acaba? Mesela omuz , göğüs , bacak kasları hangi gurupta ve ya nasıl çalıştırılırsa olumlu tepkiler verir? bu konuda yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler ;)

2. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    nasıl bir yazı okuduğunu ve bu yazıdaki ayrıntıları bilmiyorum ama sana diyebileceğim, yani senin bahsettiğinden anladığım kadarıyla kuvvet antremanlarından bahsediyorsun.

kuvvet antremanlarının temeli de ağır kilo ile az tekrardan oluşur.
    şöyle ki...eğer maksimal kuvvet ve patlayıcı kuvvet birlikte geliştirilmek istenirse tekrarlar hızlı hareket temposu ile uygulanmalıdır.

triceps bu yöntem ile daha iyi netice veriyormuş demişsin. bunu da şöyle açıklayabilirim:
    yapılan çalışmalarda hedef maksimal kuvvetin geliştirilmesine yönelikse kas liflerinde kalınlaşma meydana gelir. kas lifleri kalınlaşırsa ne olur??? tabi kan dolaşımı hızlanarak kaslara daha fazla kan ve oksijen gider. bu da kılcal damarların çoğalmasına yol açar ki bu sayede kaslar antremandan maksimum fayda görür.

şu gerçeği de göz önünde bulundurmak gerekir. bu bahsettiğim kuvvet antremanları devam edilmediği takdirde büyüyen kuvvet ( dikkat! kas demiyorum ) yaklaşık 10 hafta sonunda başlangıç düzeyine döner.

bildiğim ve sorundan anladığım kadarıyla anlatmaya çalıştım. umarım cevap kafanda biraz şekillenmiştir.

3. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Walla patlayıcı kas falan biraz anlaması zor tabii. O yazıyı buldum okudum ama yazarı açıklamaları geçiştirmiş biraz. Yani anlamak güç.

Bu tür şeyleri fazla kafana takma. İnce ayar vericem diye sonra sakatlanırsın. Ama ben de şöyle bişiler sallim.

Genel olarak ağır ve az tekrarla çalışmak HT olarak isimlendirilir. Genelde Halterciler bu tekniği kullanır. Bi de Mentzer gibi deli badiciler. Çoğu Weider sistemlerinden sıkılıp buna inansa da yada inanmak istese de risklidir çoluğu çocuğu olan adama, ciddi işi olan adama uymaz. Çünkü antrenman sonrası ağrıları geçiştirmek haftalar alır. Tabii o antrenmandan sağ çıkabilirsen.

Yine de arada (örneğin haftada bir) ağır çalışmak gerekir ama abartmadan, kendini bilerek. Tavsiyem Setlerde 6-10 tekrar arası kal ve Son tekrarı zar-zor bitirecek şekilde ağırlık seç. Bi de her okuduğunu iyice araştırmadan da uygulama.

Kolay gelsin. Başarılar.

4. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    mentzerin antrenman videolarını indiriyorum bir kısmını izelmiştim zaten antrenörlük yaptığı adamlara resmen işkence yapıyor ama denemekte lazım bana kalırsa

5. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    peki teşekkürler arkadaşlar. okuduğum yazı sanırım serkan yimsel in başka bir forumdaki bir yazısıydı. 3 yıldır bu sporu yapıyorum fakat kendimde eksikliğini gördüğüm bir bölge var. göğüslerimin ortasını sanki biraz daha doldurmam gerekiyor gibi. çok dikkatli bakınca farkediyorum. doldurmaya yönelik çalışmalar yapıyorum. dambell press ve telde sıkıştırma gibi hareketlerin dışında sizin bana önerebileceğiniz bir hareket varmı?

6. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bu şikayeti o kadar çok duymaya başladım ki anlatamam. Ama olayı tam kavrayamadığınız için bu size sorun gibi geliyor. Şimdi göğüsleri bu bitişik yani arası boş olmayanların fotoğrafları genelde % 10 yağ oranının altındayken çekilmiştir. Yani göğüsleriniz yağlı arkadaşlar. Bakın yağ oranınızı % 10 'un altına çektiğiniz vakit aslında orda boşluk olmadığını anlayacaksınız.

7. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    sevgili curl ilgine teşşekür ederim, ama bahsettiğim göğüslerimin ortasındaki çizgi değildi. demek istediğim şu, yani ilk zamanlar bench press e çok yüklendim. dambell pressi hep ihmal edince haliyle göğüsler dıştan şişti. yani ortada dolması gereken iç kısımlar kaldı. hızlı bir şekilde doldurma yoluna gittim ama hala bana yeterli gelmiyor. resmimi koyacam ama ben bile aynada ilk anda farkedemedikten sonra birbaşkasının resimden anlaması çok zor. bu konuda bir yardım beklemiştim.. :oops:

8. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    eğer genetiğinle alakalıysa ortadaki boşluk buna bişey yapamazsın resim eklersen bunu söyleyebilirim

9. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    arkadaşlar bir sorum daha olacak. antreman yaparken kol dirseğimde :( eklemlerimden çıtır çıtır sesler geliyor. 2 yıl ara vermiştim bu spora. tekrar başlayalı 4 ay oldu ama hala devam ediyor bu sesler. ne yapmalıyım bu sesler için? bu kadar zamandır geçmemesi normalmi acaba? son olarak, ağrı yapıyor bazen. şimdi olduğu gibi.. :(

10. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    biz ne desek boş. bir ortopediste görün.

11. hardark

hardark Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    potasyum eksikliği gibi geldi bana patates yada haşlanmış patatesin kabuklarıyla bir nevi önüne gecebilme ihtimalin mevcut ama korkacak bi durum yok bendede var aynısı özellikle omuz press de oluyor zamanla düzelicektir

12. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    Bendede oluyor sürekli tricepste sağ kol ve bazende sağ ayak bileğimde ama ağrı olmadığı sürece sorun değil benim için ağrı varmı sende?

13. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    sevgili hsd, ağrı değilde uyuşma oluyor ağır kilo kaldırdığımda. o uyuşmada her zaman olmuyor ama özellikle ağır kilolarda çıkan sesten ötürü rahatsız oluyorum açıkçası. bir çok kişide var bu problem ama bu kadar zamandır geçmemesi düşündürüyor beni. potasyum dan olduğunu tahmin ediyorum, özellikle yazın sıcaklarda sıvı kaybından dolayı oluyordur diye düşünmüştüm. potasyum efervesan lar var (kalinor efervesan)potasyum ihtiyacını karşılamak için. ama ne denli doğru olur bi fikrim yok. genelde sağ dirsekte ve ekseriyetle omuz press te başlıyor bendede

14. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    doktora görün uyuşma işi pek aklıma yatmadı sağlıklı olmayabilir en iyisi bir doktor

Sayfayı Paylaş