Patlamış mısır hakkında düşünceleriniz

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Nahid Mammadli tarafından 15 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Nahid Mammadli

Nahid Mammadli Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Açıklanmış olan bilimsel araştırmalarla sağlık açısından çok yararlı olduğu için herkese tavsiye edilmektedir. Biraz yağ ve tuz eklenerek patlatılan mısırın sağladığı yararlar saymakla bitmemektedir. Patlamış mısırın sağladığı yararlardan en önemlilerinden birisi bu gıdanın bolca antioksidan madde içermesidir. Bunun haricinde, kanser gibi hastalıklardan koruma ve yaşlanma önleyici etkiler vardır. Patlamış mısır bunun dışında, bağışıklık sistemine zarar vererek zayıflatan, bütün sağlık sorunlarını da yok edici etkiye sahiptir. Fakat kalbe de çok yararlı olan patlamış mısır, çok tüketildiğinde zararlı olabilmektedir. Bu nedenle de patlamış mısır tüketilirken aşırıya kaçmamak çok önemlidir.

Mikrodalga bir fırında pişirilmiş ve içerisinde yağ bulunmayan bir kişilik patlamış mısır porsiyonunun değerinin 130 kalori civarında olduğu bilinmektedir. Düşük kalorili olduğu için de diyet listelerinde çok sık kullanılmaktadır. Ama her gıda gibi belli oranlarda tüketildiğinde yararlıdır. Çok fazla yenildiği takdirde kilo alımına neden olabilmektedir. Patlamış mısır, lif açısından oldukça zengin ve yağsızdır. Bu nedenle de diyet için çok uygun bir gıdadır. Bu şekilde yapıldığında; 3,5 bardak ölçüsünde bir patlamış mısır, üç adet kurabiyeden çok daha az kaloriye sahiptir. Ayrıca patlamış mısır tüketilirken üzerine bir miktar kırmızıbiber eklenerek de yenilebilir. Bu şekilde az oranlarda tüketilen acı, metabolizmanı hızlanması sağlamaktadır. Bu da daha hızı kilo verilmesine yardımcı olan bir etkendir.

Canan Karatay patlamış mısır diyetinde, patlamış mısır genellikle ara öğünlerde ve az miktarlarda tüketilmektedir. Bu biçimde uygulandığında hem açlık bastırılmış olacaktır, he de metabolizma yavaşlamadan çalışmaya devam edebilecektir. Bu da hızlı bir şekilde kilo verip forma girmeye yardımcı olacak ve memnuniyet oluşturacaktır.
    (Copy Paste)
    Arkadaslar siz ne dusunuyorsunuz sizce cutting yaparken Patlamis misiri ara ogunde acligi yatistirmak icin kullanmak dogrumudur?

2. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    Merhaba, %70 üzeri karbonhidrat oranı ve esansiyel amino asit fakiri %10 civarı proteiniyle mısır sağlığını korumak isteyen kişinin en büyük düşmanıdır diye düşünüyorum. Günümüzde mısırın çok az emekle yüksek miktarlarda üretilmesi de genetik oynamanın mahsullerinden. Tüm sülalem çiftçi olduğundan biliyorum. Kısırlaştırılmış ve düzgün şeritler halinde koçanları olan oyuncak gibi görünen bu mısırları sadece büyükbaş hayvan besiciliğinde kullanıyoruz. Yinede sen bilirsin ben yemiyorum diye kimsenin emeğine laf atmayacağım. Sonuçta birileri yedikçe ailem kazanıyor.

İyi forumlar.

Sayfayı Paylaş