Patates ve Yulaf farkı ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve EdgeVII tarafından 15 Haziran 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. EdgeVII

EdgeVII Üye

Beğenileri:
    273
    Ödül Puanları:
    73
    Selam,
    Hocam diet programıma günde toplamda 4 adet orta boy haşlanmış patates verdi 2 kahvaltıda 1 öğle 1 akşam olmak üzere.
    Şimdi besin değerlerine baktım 100gram patateste 21gram karbonhidrat var.
    Bunun yerine light süt ile 30 gram yulaf yesek aynı karbonhidratı alıcaz patatesten sıkıldımda aklıma bu soru takıldı.

Özellikle patatesin tercih edilmesinin özel bir sebebi mi var yoksa gram olarak ağır olduğu tok tuttuğu için mi ?

2. occaner

occaner Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    konya
    aslında definisyon doneminde patates vücutta su tuttugu ıcın pek tercih edilmez.
    onun yerıne pirinç lapası tercih edilir.antrenorun nıye boyle yaptı garip ?

3. EdgeVII

EdgeVII Üye

Beğenileri:
    273
    Ödül Puanları:
    73
    Kesin lapa tüketilir diye birşey yok, forumdaki Kenzo arkadaşımızda definisyon yaparken patates kullanmıştı takip ettiğim kadarıyla.
    Patatesten sıkıldığım için böyle bir konu açtım aslında

4. occaner

occaner Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    konya
    dikkat ederseniz zaten bende kesin demedim.
    pek dedim.

evet kenzo patates kullandı ve ona bırısı sormustu neden patatesı tercıh ettıgını ama bısey yazmadı yanlış hatırlamıyorsam.

patatesin tercih sebebi dediğiniz gibi tok tutması durumu olabilir.

5. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    bunu okuduğum bi çok kaynağa dayanarak yazıyorum... beyaz pirinç vücuda girdiğinde vücut bunu şeker olarak algılar ve yağa dönüştürme eğilimi gösterir, patatesi ise ihtiyacı olduğu kadar kaslarda depolar, fazlasını ise yağa dönüştürme eğilimi gösterir... beyaz pirinç de tüketilmeli ama ağırlık önce yulaf, kepekli pirinç ve yulaf da sonra patateste son olarak ise beyaz pirinçte olmalı... mesela bulguru lapa olarak tek başına yiyemiyorsanız az biraz beyaz pirinçle karıştırarak tüketebilirsiniz...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:00 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:58 ----------

bir de şunu deneyin, bir gün öğünlerinizde beyaz pirinç ağırlıklı beslenin... diğer öğün gelmeden ne kadar acıktığınızı göreceksiniz... bulgurda ise bu durum çok daha az yaşanır...

alpbodrum ve EdgeVII bunu beğendi.
  6. EdgeVII

EdgeVII Üye

Beğenileri:
    273
    Ödül Puanları:
    73
    Selam, teşekkürler açıklama için ama şurda şöyle bir soru oluştu kafamda, birçok yarışmaya hazırlanan sporcu definisyon yaparken sadece lapa pirinç yemiyor mu ? Yağa dönüşme eğilimi olduğunu söylediniz burda takıldım.
    Dietteki amacımda aslında karın kaslarını çıkarmak ve yanlardaki yağlardan kurtulmak,kupkuru olmak değil ki zaten daha bunlar için önümde uzun yol var.

Şu konuda resimlerim mevcut https://www.bodyforumtr.com/vbforum/7-ayl-k-al-mam-t37700.html
    Bu durumda yağ yakımı dieti için önericeğiniz yulaf mı olucaktır yoksa patates mi.

7. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    beyaz pirinç tabiki yenmeli ama zamanlama önemli... trde nerdeyse her yarışmacı gibi her öğün beyaz pirinç yemek pek doğru bir iş değil...

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    glikemik indeks değerlerine göre ,optimum çerçevede kalman açısından "patatesi " kompleks karbonhidrat olarak vermiştir...hazmı da kolaydır...ve optimum uzun süreli eneji sağlare (şeker,fructose türlerine göre) ...pirinç de aynıdır...kompleks karb.olarak uzun süreli enerji kapsamında kullanılırlar ve posalı olan türlere göre hazım olayından da avantaj sağlarlar...örneğin "fasulay ",glikemik açıdan en uygun olanlardandır, ancak hazmı ,lif,posa dan dolayı zor olduğundan antrenmanlarda performansı düşürür...ama ,pataes ve pirinç de böyle bi sorun olmaz...)

EdgeVII bunu beğendi.
  9. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    mk7 yeterice açıklamış durumu. ne kadar az karbonhidrat tuketirseniz açlım hissinizde o kadar azalır bu gerçek. karbonhidrat bir yerde bir hastalıktır gercektende. en iyi ihtimalle birde şişkinlik yapar. yapacağınız aslında en doğru iş karbonhidratı sabah almak ve imkan varsa peşinden antrenman atmak. antrenmandan sonra yine almak. sonrada hiç almamak.

ben antrenman sonrası kesin alırım. hemde basit karbonhidrat alırım. depoları doldururum. sonrasındada kompleks karbonhidratda almam (şu sıralar boyle). sabah kahvaltıdada geceden vucut cok karbonhidrat yakar. depoları bir nebze doldurmak adına yine alırım. ama bu sefer kompleks. sonrada almıyorum. protein, bol sebze, sut urunleri ve kuruyemişler beni idare ediyor. kışa kadar kesin boyleyim. belki kışın arttırabilirim bunu. bu yontemi sizede tavsiye ederim. iyi çalışmalar kolaygelsin...

Sayfayı Paylaş