Parkour-Free Running Sizce Body'e yardımcımıdır zararlı mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Ives tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Ben şu an yapmamakla birlikte 3-4 sene önce free running ve parkour'a başladım ve 1-2 sene yaptım.Çeviklik , güç , hafiflik gerektiren bir spor.
    Türkiye'de popülerliği az ve pek bilinmiyor.
    Bilmeyen arkadaşlar için tanıma amaçlı birkaç video
    Damien walters bu işin pirlerindendir
    [YOUTUBE]cNvJy0zoXOY[/YOUTUBE]
    [YOUTUBE]NX7QNWEGcNI[/YOUTUBE]

2. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Bu isin piri David Belle ve arkadaslari degil miydi ya? :)

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=qM5aYOIbklI[/YOUTUBE]

4.30'dan itibaren. :)

angilonit ve Ives bunu beğendi.
  3. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Pirlerinden biridir dedim zaten Damien.
    David Belle'de muhteşemdir.thums:
    Damien daha popüler ama . İzlenme oranlarına bakarsanız ne dediğimi anlarsınız.
    David'in popüleritesi daha az Damien'e
    Damien reklamını daha iyi yapıyor :)

Son düzenleme: 24 Şubat 2013
  4. Coentrao

Coentrao Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Samsun
    yaptım derken nerde nasıl yaptın acaba kendi başına videoları izleyerek mi yoksa?

5. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    İlk aylarda minder üstünde falan takla çalışmaları yaptım sonra sert zeminde denemelere başladım.İnşaat gece kondu tarzı , okulda olsun tırmanma, atlama.Denge çalışmaları yaptım.Bunu genelde benim gibi ilgili 2-3 arkadaşla yapıyorduk mesela öğle tenefüslerinde yemekhaneye inme yarışı yapıyorduk merdivende kim en fazla basamak atlayacak tarzında şeyler.
    İlk başta ufaktan başladım sonra arttırdım en son yaklaşık 2.5 metreden takla atmayı denedim fakat düşmeyi ayarlayamadım kemiğim kırılmadan ucuz kurtuldum fakat 2-3 ay doğru düzgün yürüyemedim bile hala bazen basket falan oynayınca bazen hamlanma tarzında ağrır o ayağım.Sonra
    sakatlık sırasında
    Elektronik sporlara sardım(ne kadar spor denir tartışılır)
    FPS türü oyunlarda liglere yarışmalara katıldım sürekli pc başında oturmaktan yağ oranı oldu %30 sonrası zaten diğer yazılarımda var
    biraz biyografi gibi oldu :D

6. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    parkour çok değişik bir spor.insanın tüm stresini atabileceği,tamamen özgür olabileceği anlar yaşıyor.sizi gerektiğinde kısıtlayabilecek,ilgili partnerlerle yapıldığında harika bir spor.sakatlık riski her ne kadar çok gibi gözükse de aklı başında yapıldığında çok zevkli.suan haftalık 3 gün salon,3 gün de street workout tarzı çalışıyorum.parkourla sw'nin kombinesi bi ayrı harika oluyor.ekip bulabilirseniz hepinize tavsiye ederim.

Ives bunu beğendi.
  7. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Vücut yağ oranını %10 a çekince bende yeniden başlamayı düşünüyorum fakat vg den kesinlikle vazgeçmeyeceğim bundan dolayı konuyu açtım ama konu yararı zararından çok sporla ilgili muhabbete kaydı.Parkour ve freerunning 'in doğasında kuvvet çeviklik hız var doğru ama orda en önemli olan kasların esnek olmasıdır.Kütle kazanmaya ne gibi etkisi olur.Dahamı zorlaşır ? Aslında bu konuda bilen biri bilgi verse harika olur.Sakatlık tehlikesi bence 0 .
    Yapan kişi haddini bilirse mesela 0 dan başlayan adam daha minderde salto denememiş betonda 3lü salto denerse tabi sakatlanır.Ama adam akıllı antrenman yaparsa alışırsa takla atmak çocuk oyuncağı olur.Yükseklik, mesafe arttıkça aslında sakatlanma riski artıyor.
    Mesela ben kendi tecrübelerime dayanarak söyleyeyim atlamak için 3 metre gayet ideal 5-6 ay düzenli olarak yapmış atlama stilini tam anlamıyla kapmış adam için.Ama iş takla atarak atlamaya gelince denge çok önemli 1-1.5 metre arası sıkıntı çıkarmıyordu.
    2.5 metreden atladım gaza gelip o sakatladı.

Son düzenleme: 24 Şubat 2013
  8. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    kendi fikrimi söyleyeyim,bence kesinlikle zararı olmaz.hatta parkour'un vgye değil vg'nin parkour'a etkisi olablir.aşırı kütle alınca hız ve çeviklik konusunda problemler olablir.sana şunu da söyleyeyim ben ayrıyeten cardio hiç yapmıyorum.sıkı yaptığım parkour antrenmanları yetiyor.bu açıdan da faydası büyük.

9. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Steroid kullanmadığımıza göre, bulk olmayada niyetim yok %10 a çekene kadar ben neler çekecem kim bilir :D yağ oranını koruyup kası arttırdıktan sonra kütle artışının parkoura etkisi olacağını sanmıyorum.Sonuçta steroidle bile kütle öyle abartılı artmaz.
    Ama bence kas yıkımına neden gibime geliyor.Sonuçta parkourda yapılan çoğu şey vücut ağırlığı ile çalışmaya tekabül ediyor özelliklede tırmanışlar.Esneklik gerektiren salto benzeri hareketlerde ise kası yırtabilir mi acaba mesela biz kasa kütle kazandırıyoruz hacim kazandırıyoruz saltoda ise onu esnekleştiriyorsun.Esnekleşme yırtılma olmadan olmaz heralde.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:48 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:40 ----------

Uşak baya uzak üni mi ne için uşaktasın ?
    Bu işi topluca yapmak harika zevkli bazı forumlar falan vardı Tr'de ama en yoğunlukta nüfus ist'de o yüzden adam bulmak zor oluyor birlikte yapmak için.Gerektiği yerde birbirini cesaretlendirme falan gaza getirme :D

10. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    uşakta oturuyorum.ayrıca dediğim gibi haftada 3 gün street workout yapıyorum vücut ağırlığı ve denge tamamen.etkisi çok büyük parkoura.ayrıca sw+parkour'un hala vgye faydası oldugunu savunuyorum.

11. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Ben hala hacimlenmeyi engelleyeceğini ama güç ve kuvvete faydası olacağını düşünüyorum.

12. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    özelden de devam edebiliriz ama dayanak noktan ne merak içindeyim?

13. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Tabi devam edebiliriz ama
    yanlış hatırlıyor olabilirim fakat yazacaklarımı eskiden okuduğum bazı yazılardan hatırlıyorum

jimnastiğin temel prensibi kası esnetmek kas katmanlarını esnetmektir yani mesela bir top sakızı uzatmak gibi free runningin çoğu hareketini sert zeminden önce salonda çalışırız ki trambolin jimnastik sporuyla uğraşan kişiler bu hareketleri rahatça yapar.

Fakat bodybuilding de kasları esnetmek yerine toplar sıkılaştırır ve katman ekleriz ve kas esnekliğini kaybeder git gide.Yani sen vg yaptığında kası şişiriyorsun jimnastikle esnetiyorsun buda hacim kazanmana engel olur.

Dikkat ederseniz çoğu free runner şekli düzgün kaslı bir vücut yapısına sahiptir ama hacimli değillerdir.

Okuduğum yazılardan aklımda kalanlar bunlar yanlış bilgi vermiş olabilirim 2-3 sene oluyor okuyalı.

14. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    free running çalışan birisi vg yapacak diye birşey yok ve daha öncede söylediğim gibi hacimin free running e zararları olur diye düşünüyorum.

ayrıca kas katmanı eklemek gibi bir durum söz konusu değil.kas hücreleri bölünmez.biz ağırlık çalışarak onların hacmini artırırız.sayı yine aynıdır.ayrıca esnekliği kaybetmeden de hacim eklenebilir.tanınmış bazı mma'cılar,sporcular bunlara örnektir.yada bkz:michael jai white.

Ives bunu beğendi.
  15. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Yanlış hatırlıyorum o zaman ama seninde yazdıklarına bakarak hem hacim hem esneklik zahmet gerektiriyor gibi gözüküyor.

16. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    İster parkur olsun ister branş sporu vgyle yürütülebilir tabiki. Ama şöyle bişey var hiçbirzaman hem çok yapılı olup hem çok hızlı olamıyosun hem fitness tipi oluyor vücut. Zaten ikisinin birbirini desteklemesini istiyosan vgdede ona göre çalışmalar yapman lazım güç ve dayanıklılık artırıcı

17. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Bana göre barfiks şınav tarzı hareketleri 30'un üstünde yapabiliyorsan ondan sonrası detaya girer parkour da çünkü yapılan tüm hareketlerde temel ağırlık beden ağırlığı sadece zıplama ve atlayışlar için bacak kasları güçlendirilebilir.Ve bazı tırmanışlar için kollar.

18. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Aslında güzel bir spor olabilir ancak ülkemizde fazlasıyla dikkat etmek gerekebilir. Malum yollarımız kaldırımlarımız falan hep dökülüyor. Sakatlıklara dikkat

19. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    İnsanların sizle maymun diye dalga geçmeside cabası bu yüzden tenha yerleri tercih ederdik biz genelde.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:28 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:10 ----------

[YOUTUBE]RmMPCbRuW2Y[/YOUTUBE]

İngiliz free runnerlar buda :)

20. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    kendine maymun dedirtebiliyorsan bu sporda ne mutlu sana :)

Sayfayı Paylaş