Para yoksa...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve daragoza tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Bu forumda şunu gözlemledim yalnız herkes suplement sempatizanı gibi birşey suplemente gerek yok dediğiniz de direk gömüyorlar sizi.
    Ya arkadaş sen, "Savaşta tokatıyla atın boynunu kıran bir ceddin evladısın." O zaman suplement mi vardı? O zaman böyle bir güce erişilebiliyorsa şimdi suplementsiz neden erişilmesin güç zaten kas kütlesidir illa ceddinin yarışma boyası ile boyanmış fotoğraflarını görmene gerek yok adamlar güçlüymüş işte :D Yazdığıma kendim güldüm iyi mi :D

Ünkut bunu beğendi.
  2. Ünkut

Ünkut Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    53
    aynen kardesim bende bundan yakiniyorum, supplementlara gerek yok deyince basina dolusuyorlar hemen... ben acemiliklerine veriyorum arkadaslarin kimseye hakarette vs. bulunmadim ve satasmadim ancak bana birisi olur olmadik sekilde gelip laf sokarsa cevabinida veririm yani hic cekinmem gerekirse forumdan uzaklastirsinlar umrumda degil ben foruma insanlara yardim etmek icin giriyorum tartismak icin degil..

3. unborn31

unborn31 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    8
    Güzel yaklaşım ATICI :)

Malesef ama malesef günümüzde tüketilen gıdalar hep fabrikasyon, gdo vs. Sıradan beslenen sporcu ile taş devri diyeti yapan sporcu aynı performansı sergileyip aynı sonucu alamaz. Yaptığımız iş bilimsel, kanıtlı, belgeli, dökümanlı o yüzden 100kişiden 5i kural dışı beslenip, supplament kullanmadan gelişebiliyor ise bu onun genetiği ve bu spora yatkınlığı ile alakalıdır kalan 95 kişiye genelleyemeyiz. Sonuç olarak gereklidir yada gerekli değildir tarzı söylemleri herkesi genelleyerek söyleyemeyiz. Diyet ve takviyeler kişiseldir. Foruma yardıma geldiğin ve acemi gördüğün kişilere 'profil fotonu koyda görelim', 'kim daha hakim görelim' gibi söylemler senin kişilik bozukluğunun ve egoist biri olduğunun göstergesidir.

4. unborn31

unborn31 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    8
    Bu mesajını yeni görüyorum. Şahsi fikrim ise senin de söylediğin; bizim gibi miyde bulanana kadar öğün atlamadan tavuk, yumurta, pirinç lapa yiyen kendini disipline edebilen amaç, gaye ve hedefi olan arkadaşlara EN AZINDAN whey şart.
    Kısaca sebebinden bahsedeyim: İdmandan sonra kan kaslarda yoğunlaşır. Doğal olarak vücut çok sağlıklı sindirim yapmayacağı için hemen yemek yememiz sağlıklı olmaz. Üstelik yesek bile belli bir hazım ve sentez süresi vardır. Bu arada da vücut idman sonu kasların iyice yırtılması ile katabolik ortama girip kortizol salgılar. Buda bizim beslenme-dinlenme-antreman triosu için verdiğiniz emeklerin bir kısmı çöpe atmak demektir. Whey yediğimiz tavuktan yada yemekten çok çok daha kolay sindirilir zaten amaç ta kana çabuk karıştırıp yıkımı önlemek, onarımı başlatmak hatta creatinli bir whey ise recovery sağlamak. Eğer gerçekten anlattığın gibi besleniyor isen nasıl emek verildiğinin bilincinde isen mutlaka supplamentlerin öğün için değil; recovery için, performans arttırmak için, yıkımdan sonra beslenme için olduğunu eminim biliyorsundur.

Türkçesi: Sadece yaptığın tavuk, yumurta hesabı ile olmaz. Tavuktan aldığın protein ile wheydeki yada supplamentlerdeki proteini bir tutamazsın. Aradaki sindirim süre farklarından araştırmaya başlayabilirsin. Kolay gelsin.

5. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Söylediğim gibi beslenmiyorum sen ona günlük 1 kg yoğurt, 450 gram tam kepekli veya buğday ekmeği, 300-400 gram da bulgur ekle, yemeklerin bitmesi 30 ila 45 dakika arası sürüyor ne işkence az çok tahmin edersin.
    Wheydeki protein, az soya, az casein, çokca peynir altı suyu(işlenmiş casein sayılır). Sence etin protein içeriği mi zengin whey'in mi?
    Katabolik etki olayına acayip kafa yoranlardandım ama tecrübelerim o kadar abartılacak birşey olmadığını, suplement satışı için subliminal bir olumsuz düşünce yaratmak olduğu görüşündeyim. Bir dönem suplement alacak maddi gücün olmazsa denemesi bedava :) Ha şu doğru Günlük 30 gram ekstra proteinle birlikte creatinin amino asitin zararı olmaz illa ki vucuda faydası vardır bunu inkar eden yok ama konu para olmayınca deniyor.
    Bir de anlatmak istediğim şey şu. Bu spora ilk başladığım zamanlar bende çoğu arkadaş gibi toza merak saldım çünkü ciddi kilo problemim vardı ve vucuda ne almam gerek onu bile bilmiyordum. iki kez denedim whey'i, birinde 40 liraya yarım kilo toz aldım ilk ay toz içtim yumurta yedim ikinci ay 50 lira salon paramı ödeyemeyip sporu bıraktım bu bir. Maddiyatı arttırdığım da ise bir kez daha protein tozu denemem oldu ama onunda sonu hüsran oldu 25 gün sonra Tip1 diyabet oldum(internetten araştırabilrsin), belki ondan olmadı yada belki de tetikledi bilmiyorum doktorlarda bir yorum yapamıyor ama genel kanı tetiklemesi. Kullandığım protein tozu da en ünlü sayılabilir marka verip markayı kötülemeyeyim yani bu piyasanın ürünü, orjinalliği şüphe götürmez distribitör firmadan kapıya teslim faturalı sipariş. Rahastızlanmadan önceki zaman da vucudum gelişmedi. Toza sırtımı yasladığım için psikolojik olarak gelişiyorum düşüncesiyle beslenmem "günlük şu kadar miktar şundan yiyeceksin" de değildi. Midem küçüktü ve en ufak lokmada bulanıyordu. Yemesemde toz alıyordum ya tamam :) Gainer da denedim ondan da bir şey çıkmadı. En son rahatsızlıktan sonra da bu toz işini bitirmeye karar verdim inan rahatsızlığım nüksetmese şimdi hala 49 kilolarda sürünecektim, tozlardan medet umup midem bulanınca yemeği kesecektim. Profilimdeki fotoğraf bana ait, benim için böbürlenecek bir vucut olmasa da geldiğim yere şükrediyorum en azından %12 yağ oranıyla 65 kiloya ulaştım. Bunu sadece doğal beslenerek yaptım, toz kullanmadım. Kullandığımı zaten rahatsızlık döneminde eğer gelişme olduysa vermişimdir(4 kilo kaybettim 2 haftada yediğim halde) Zaten toz kullanmayın zararlı veya zararsız demiyorum farkederseniz, sadece müsabık sporcu değilsek maddi gücümüz sınırlıysa biraz daha kasarak güzel bir beslenme planıyla maksimum düzeye ulaşabiliriz. Şimdi senin söylediklerin de mantıklı ama benim de yaşadığım tecrübeler var. Whey bu sporda etkilese etkilese en baba %5 vucut gelişimini etkiler buna da kimsenin itirazı olacağını zannetmiyorum. %5lik bir gelişme için de para konusunda sıkıntı çeken birine bence lükstür. Benim savunduğum şey, bu sporu yapacaksanız, irileşmek istiyorsanız veya zayıflayıp şekilllenmek, toz kullanmadan da yapılabilir. Sanırım artık hemfikiriz. Saygılar

6. unborn31

unborn31 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    8
    Ben hangisinin içeriği daha zengin gibi bir söylemde bulunmadım. Doğal yollar ile sağlam beslenmenin yanında doğru yerde doğru kullanım ile faydalarının kaçınılmaz olduğunu, konu para yok olsa da gereksiz demenin, yok oda kullanmadı yok bu kullanmadı diyerek insanları yanlış yönlendirmememiz gerektiğini söyledim. Bence o %5lik gelişme %1 bile olsa çok önemli ve değerli. Hatta bizim gibi beslenip fedakarlık yapanlar için çok daha değerli ama onun dışında hemfikiriz. Büyük geçmiş olsun umarım rahatsızlığın tekrarlamaz.

7. Ünkut

Ünkut Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    53
    su dedigin kisima katilamayacagim ne yazikki.. bunun üzerinde yillardir arastirma yapildi ve sonucunda calistirilan kasin 48 saat boyunca yüksek bir Protein sentezine sahip oldugu bulundu yani antrenmandan hemen sonra whey almassan senin gelisimini etkilemez önemli olsan 48 boyunca ne yedigin hangi oranlarda yedigindir... antrenmandan sonra shake icmessen katabolik olmassin he ancak antrenmandan sonra isin vardir yemek yemek icin zamaninda olmaz ozaman haklisin...

8. unborn31

unborn31 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    8
    Senin katılman-katılmaman, takviyesiz gelişmen, 'katabolik olmassın' demen malesef gerçekleri değiştirmiyor. Antreman sonrası kaslar yırtılır. Onarımı en hızlı başlatacak, yapacak whey yada amino asitler. Kan dolaşımının rolantiye dönmesi en az 1 saat eee zaten idmandan 2 saat önce besleniyoruz, 1saat idman, idmandan sonra yemek için de kan dolaşımının normale dönmesini beklemek 1 saat hatta yenen öğünün sindirimi, sentezi 2 saat dersek; neden 5-6 saat gibi bir süre kaslarımızı aç bırakalım?

9. Ünkut

Ünkut Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    53
    üslubunu topla ilk önce yazdigin her mesajda kendini bilmislik kendini üstün görmen beni deli ediyor her mesajinda igneleyici laflar kullaniyorsun neden herseyi saldiri olarak algiliyorsun?

10. unborn31

unborn31 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    8
    Kesinlikle saldırı olarak algılayıp iğneleyici mesajlar yazmıyorum. Bilgimiz dahilinde beyin fırtınası yapıyoruz. Üslup konusunda da konunun 2. sayfasında kendi yazdıklarına bakarsan mesajlarımın seninkilerin yanında melek olduğunu göreceksin.

Ben yazdıklarımı harcadığımız enerjinin belli bir yüzdesinin proteinden gelmesinin gelişim için şart olduğunu biliyorum. Yani senin dediğin gibi beslenmeyi 48 saate yaymak işleri benim dediğim kadar kolaylaştırdığını düşünmüyorum. Yazdıklarımı üstüne alınmadan sende beslenmeni hangi mantıkla kurduğunu açıklarsan faydalanma şansımız olur. Kısaca idman sonrası takviyeyi yanlış buluyorsan bunun doğrusunu benim ve diğer üyelerin yanlışını düzeltmesi için paylaşmalısın diye düşünüyorum.

11. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Ömer B. ve unborn31 daha önce de bu başlıkta uyarı almıştınız. Lütfen artık kişisel mesajlara son verilsin.
    Son uyarıdır!

12. Ünkut

Ünkut Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    53
    konu basligini birdaha okurmusun, ben antrenmandan sonra wheyin ise yaramadigini veyahut isleri kolaylastirmadigini söylemedim paran yoksa kullanma zaten kullanmak zorunda degilsin dedim arkadasa.. neyse sen mesajim benim bu ben sana saldirmadim asaglayici üslupta kullanmadim beni sinirlendiren cok bilmislik yapip bana konuya hakim olmadigimi söylemendi hepsi bu tartismayi devam ettirmenin bir anlami yok.
    --- Mesaj birleştirildi, 9 Kasım 2013 ---
    ben günde 6-7 ögün yiyorum aldigim kalorileri gün icine yayiorum aksam 6 dan sonra karbonhidrati tamamen kesiyorum aslinda cok basit low carb besleniyorum... tabi disiplin ister öyle basit demesi kolay benim icin...

ATICI bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş