Panik atak nedir?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve akçakaya tarafından 1 Şubat 2007 başlatılmıştır.

1. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Panik atak, aniden başlayan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleri olarak tanımlanır.
    - Hastaların çoğu zaman “kriz” adını verdiği bu nöbetler yani panik atak birdenbire başlar, giderek şiddetlenir ve şiddeti 10 dakika içinde en yoğun düzeye çıkar. Çoğu zaman 10-30 dakika, seyrek olarakta 1 saat kadar devam ettikten sonra kendiliğinden geçer.
    Panik Atak, başta Panik bozukluk olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda görülen yoğun korku, kaygı, yoğun endişe karışımı bir nöbettir.

Günümüzün değişken, oynak yaşam ortamlarında, yaşam kaygılarının artması, maddi ve manevi kaos ile belirsizlik durumunun yarattığı “hiçlik duygusu”nun çoğalmasıyla paralellik gösteren panik atak, tüm dünyada toplum sağlığını tehdit eder boyuta gelmiş durumdadır.

Uzmanlar tarafından “psikolojik bir sendrom” olarak tarif edilmesine karşın, hasta, çoğunlukla yaşadıklarının gerçekten fiziksel kaynaklı sorunlar olduğunu ama kimsenin hastalığının gerçek sebebini bulamadığını düşünmektedir. Doktorların hastanın durumuna “psikolojik” tanısı koymasının ardından, bu kere bilinçsiz hasta yakınlarının tavrı hastaya zarar vermektedir. Panik atağın önemsiz bir sorun olduğunun düşünülmesi ve kişiye “hastalık hastası” yakıştırmasının yapılması panik ataklı hastanın durumunu zorlaştırmaktadır. Kendisini yalnız ve çaresiz hisseden hasta ise kısır döngü içüne girmektedir.

Konu başlıkları [gizle]
    1 Özellikleri
    2 Belirtileri
    3 Tedavi
    4 Dış Bağlantılar

Özellikleri [değiştir]Hastalığın başlangıç yaşı değişkenlik göstermektedir. Çoçuklarda çok nadir ortaya çıkan hastalığın ilk ortaya çıkış yılları 18-25 yaş arasıdır. Hastalık 30-40’lı yaşlarda yüzünü ciddi biçimde göstermektedir.

Panik atağın genetik olup olmadığı konusunda herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Panik atak krizi geldiğinde 5-45 dakika sürmekte ve şiddeti hastadan hastaya değişmektedir.

Panik atak hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Krizler ve ölüm korkusu gibi nedenlerle hasta evde tek başına kalamamak, tek başına dışarı çıkamamak gibi olumsuzluklarla karşılaşmaktadır. Sürekli başına kötü bir şey geleceği ve yabancıların ona yardım etmeyeceğinden korkan bazı hastalar mesleklerini sosyal hayatlarını bırakmak zorunda kalabilmektedirler. Korkuların ve yaşananların ciddiye alınmaması ise ailevi ilişkilerin zedelenmesine dahi yol açabilmektedir. İzole bir hayat yaşayan hastaların durumu ise ağırlaşmaktadır.

Belirtileri [değiştir]Göğüs ağrısı
    Hızlı ve şiddetli kalp çarpıntısı
    Nefes darlığı; boğulacakmış gibi olma hissi
    Diz ve bacaklarda güçsüzlük
    Bulantı, karın ağrısı ya da ishal
    Baş dönmesi, bayılacak gibi olma
    Ölüm korkusu
    Delirme korkusu, çıldıracakmış gibi olma
    Sürekli tansiyon ölçme, ölçtürme
    Midede rahatsızlık,mide bulantısı

Tedavi [değiştir]Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastaya öncelikle hastalığı nasıl kontrol edebileceği öğretilmektedir. Bunu başarabilen hasta ilerleyen zamanlarda panik atağı tamamen hayatından çıkartabilmektedir.

Panik atak tedavisindeki en büyük sorun hastanın fiziksel bir rahatsızlığı olduğuna inanması ve bu nedenle psikolojik desteği geç aramasıdır. Yapılan araştırmalar, panik atak tanısı konulan hastaların yüzde yetmişinin hastalığın ne olduğunu bulmak için en az on doktora gittiğini göstermektedir. Birçok defa tam sağlık denetimi (check-up) yaptırmış ve gereksiz bir sürü ilaç kullanmış olan hasta doğru yere geldiğinde panik atak teşhisi koymak ise kolay olmaktadır.

Sadece psikiyatristler tarafından tedavi edilen ve dönem dönem ilaç kullanılmasını da gerektiren tedavi aşamasında hastanın doktoruna güvenmesi çok önemlidir. Güven duyulan ve rahat hissedilen bir uzmana gidilmesi tedavi sürecini hızlandırabilmektedir.

Tedavi sırasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gitme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye yönelik alıştırmalar hastaya öğretilmekte ve uygulanmaktadır.

Panik atağın bir hastalık olduğu kavranmalı, buna göre tedaviye devam edilmelidir

KAYNAK:Wikipedia

2. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    ah ah bir zamanlar gecirdim..
    borsada sistem pesinde gece gunduz kosarken uykusuz gecelerin ve sismanligin etkisi ile basima gelmisti..
    beni bu spora baslatan sebeblerden biridir..
    otokontrol cok onemli ve mucadele etmek birakmamak lazim..
    aman diyim uykusuzluk adami oldurur.. Allah korusun..
    simdi arkama bile bakmiyorum..
    sn akcakaya dikkat cektiginiz icin tesekkur ederim..

3. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Şahmat: Doktora gittiğimde Bende başlangıç evresinde olduğunu söyledi.Psikoloğa gidicem bu hafta.Gecelerim resmen zehir oluyor.Kafamda ellibin tane düşünce v.s.. uyku falan yok.Ancak sakinleştiricilerle rahat bir uyku çekiyorum :) Stress çok kötü bir şey. :x

4. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    simdi dostum, hayat cok kisa, hic bir sey sagligindan daha onemli degil.. malumun beterin beteri var..
    sukur edelim.. stres herseyin basi sonu.. aman diyeyim..
    ne kadar basindasin bilemiyorum ama ben yinede tecrubelerimi yazayim..
    kriz doneminde avuclarini agzina kapatip oradaki bosluktan nefes al ver.. ve sunu unutmayalim..
    hastalik hastasi olmak, herseyden korkar olmak, olumden yani hepsi bu hastaligin belirtisi..
    bunlari dusunmemek elinde degil biliyorum, basimdan gecti cunku..
    ben yakalandigimda cekuplardan gecirdim kendimi yani mevcut negetif durumu pozitife cevirdim.. doktorlarin biseyin yok kocum demesi kendime guvenimi getirdi bu arada mevcut durumun kagit uzerinde belgesini aldim.. tabii hic birseyin garantisi yok, misafiriz olene kadar..

otokontrolun cok onemli, kendini telkin etme onemli..
    3-6 aya kadar yersin bu hastaligi.. bak bir de psikolojik destek alacaksin daha hizli sonuca gidersin insallah..
    inancli bir arkadasimizsan isin daha kolay.. turkce dualar ve yenecegim arkadas dersen hastalik senden korksun..
    bir de bu hastalik hakkinda cok derinlere inen arastirmalar yapma derim..
    yarayi devamli kanatmaya benzer..
    acik havada dolasmak iyidir, iceriye kapanma derim..
    strese geri donersek eger; hayata bazen tabutun icinden bakmak, cok kasmamak, basitlestirmek lazim..
    bu soylediklerimden daha da onemlisi iyi bir doktorun tavsiyeleridir..
    sonucta yillarini veren onlar..
    gecmis olsun der, basarmani temenni ederim..
    yas 32 panik yok artik :)

5. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Çok teşekkürler Şahmat..
    Gerçekten moral verdin.Bu aralar hakikaten ufak bir baş ağrısında bile ''Acaba kafamda bir şeymi var?,Ölücekmiyim?'' gibi sorular kafamın içinde türüyor.Şu iki hafta içinde en az 5-6 defa doktora gittim.Sapa sağlamsın dedikleri halde yinede içimde bir korku oluyor ;) :x

6. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    spor yapiyor musun ?

kosu bandinda ne zaman kalp krizine girecegim diye ne korkularla ustune gittim bu hastaligin sevgili akcakaya..

duani et, yavas uygun guzel tempoda ustune ustune git..
    onun seni koselerde kistirmasini bekleme ustune git derim..

iyi guzel seyler merak saralim ornegin
    bonsai yetistirelim dogaya sarilalim..

stressiz guzel seylere zaman ayiralim..

her ser de bir hayir vardir..

hayatimi degistirdi bu hastalik..

yedim bitirdim demiyorum hayati ama Allahim bir sinyal verdi nerdesin ne yapiyorsun sen der gibi..

simdi arkama bakmiyorum..

biz burdayiz, yanindayiz..

basarilar dilerim..

7. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Gerçekten çok teşekkürler Şahmat ;) Gerçekten acaip moral verdin ;)

8. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    rica ederim, insaniz sonucta..

sen dile getirdin en buyuk adimi attin gerisi tiris gelir viz gider..

guzel paylasimlar dilegiyle,

Sayfayı Paylaş