Paketlerdeki 'Besin Değerleri' Tablosu

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Dincer tarafından 19 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Dincer

Dincer Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Öncelikle herkese iyi akşamlar

Uzun süredir aklımı kurcalayan bir soru var umarım bu konuda bana yardımcı olabilirsiniz.

Yukardaki başlıkta belirttiğim gibi marketten veya şarküterilerden aldığımız besinlerin hemen hemen çoğunun üzerinde belirtilmiş olan 'Besin Değerleri Tablosu' mevcut.Geçenlerde bu konu ile ilgili bir makale okudum. Okuduğum makaledeki araştırma Amerika'da Wall Street Journal ve diğer birçok bilindik gazetede yayınlanmış fakat internette bu konu ile ilgili Türkiye çapında yapılmış herhangi bir araştırma veya internet sitesinde açılmış herhangi bir konu göremedim ve baya ilgimi çekti. Her neyse, araştırmaya göre FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) şirketlere yada gıda üreten firmalara besin değerlerinin yanlış hesaplanmasına karşılık yüzde 20'lik bir yanlışlık payı sağlamış, örneğin marketten aldığınız bir çikolata gerçekte 100 kalori ise şirketlere tanınan bu imtiyazla pakete %20 eksik veya fazla yazılmış olabilir yani aldığınız çikolata pakette 80 yada 120 kalori olarak belirtilmiştir ve tüketiciler yani biz yanlış bildilendiriliyoruz. Türkiye'deki şartlarıda düşünürsek bu rakamların daha uç noktalara ve hiçte doğru olmayan besin değerleri tablosunun paketlere yapıştırılma oranının daha yüksek olma ihtimali benim sinirlerimi bozuyor.

2. çaylak58

çaylak58 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Çok iyi bi noktaya değinmişsin teşekkürler

Dincer bunu beğendi.
  3. Dincer

Dincer Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    İlgin için teşekkürler fakat başkalarının pek ilgisini çekmedi galiba :p En azından bu soruy benim için cevaplayacak bilgili biri çıksaydı iyiydi,belki gözlerinden kaçmıştır

Sayfayı Paylaş