Osmanlı Tokatı

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Mr.Olympia tarafından 2 Ekim 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Mr.Olympia

Mr.Olympia Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Gladyatör
    Yer:
    Collesium
    Arkadaşlar Osmanlı tokatıyla ilgili bazı rivayetler var.İşte onlardan bir kaçı...

-Her yeniçerinin Osmanlı tokadını bilmesi mecburidir. Yeniçeriler çok küçük yaşta yeniçeri ocağına alındığında onlara 90-90-90 ölçülerinde bir mermer verilir. Yeniçeri eğitimini bitirip ocağından çıkarken, bu mermerin ölçüleri 90-60-90'a yaklaşır ve bazen daha da incelir. Ayrıca Osmanlı tokadı bir yeniçerinin kılıcından sonra en güvendiği silahıdır. Tokadı yiyen düşman anında beyin travması geçirir ve oracıkta ölür.

-Osmanlı döneminde savaşa gidilirken, ülkede ne kadar deli ya da görünüş bakımından eli-ayağı bozuk, gulyabani tipli insan varsa hepsi toplanır ve ordunun en ön sırasında, düşmanın üzerine yürütülürmüş. Amaç, düşmanın psikolojisini bozmakmış.

Bi sonraki sırada ise, anlatanlara göre "daltarrak" denen adamlar bulunurmuş. Bunlar ise, saraya ufak yaşta alınan gayrı müslüm çocuklarıymış. Küçüklüklerinden itibaren sadece pirinç ve hamur işleriyle beslenip izbandut gibi olmaları sağlanırmış. Bi yandan da, her gün yağlı elleri ile mermer tokatlayıp idman yaparlarmış. Böylelikle elleri sağlamlaşır, beton gibi olurmuş. Zaten mermeri tokatlayarak kıramayanı da savaşa götürmezlermiş.

Bu daltarraklar savaşta gürz-kılıç filan kullanmayıp, düşman askerlerinin beyinlerini tek tokatla, (herhalde "Osmanlı tokadı" lafı da burdan geliyo) dışarı çıkartırlarmış.

-Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Bey, bir tartışma sırasında hiddetlenerek çok sevdiği dayısına tokat atmış. Dayısı tokadın etkisiyle oracıkta ölmüş. Olaydan sonra Osman Bey çok üzülmüş ama acı kuvveti de dillere destan olmuş.

2. elrunks

elrunks Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    28
    Bi de Osmanlı Tokadına yönelik bir spor salonu açılmıştı... Geçmiş bir zamanda haberlerde görmüştüm... Hepsi birbirine tokat atıyordu, ilginç doğrusu...

-------------

-Osmanlı döneminde savaşa gidilirken, ülkede ne kadar deli ya da görünüş bakımından eli-ayağı bozuk, gulyabani tipli insan varsa hepsi toplanır ve ordunun en ön sırasında, düşmanın üzerine yürütülürmüş. Amaç, düşmanın psikolojisini bozmakmış....

...bu güzel bir taktikmiş, zaten Osmanlı baya bir savaş taktiği geliştirmişti ama Osmalı Tokadı en çok bilinenlerden biri...

Serdarbayrak bunu beğendi.
  3. gurkan

gurkan Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    sonucta bizde osmanli torunuyuz ama 90 lik bi mermeri inceltecek bi tokata inanamiyorum

4. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Yazılanlara baktım tamamen palavra..Osmanlıyı ve Türkleri övmekten çok dalga geçmeye ve küçültmeye yönelik...

Öncelikle...Yeniçeri değil Akıncılar eğitilir....Osmanlı tokadı vuranlar yeniçeriler değil akıncılardır...

Akıncılar içerisinde en cesur ve babayiğitlerin oluşturduğu bir tim vardır bunlara deliler denir..sebebi ise Bir insanın delilik diyebileceği olaylara gözü kara atılacak cesarete sahip olmalarıdır..Delileri anlamak için en iyi misal bizim özel kuvvetlerimiz ve SAT komandolarımız...Deliler eşsiz kılıç ve ok kullanır at üstünde yaşarlar dı yani zamanlarının komandolarıydılar.....

Akıncı kelimesi bile düşmanın yüreğine korku salardı akıncılar geliyor dendiğinde düşman korkudan safları bozardı...

Mermer tokatlama değil ağaç kütüğü tokatlama var...bunu aynı zamanda pehlivanlar elense çekerken kullanırlardı...yani fazla atmasyon akıllara zarar ve bu yazıyı ekleyenide komik gösterecek iddialar bunlar..

Daltarrak olayı ise tamamen asparagas..tarrak ın!! argodaki anlamını bilmeden her gördüğünüz yazıyı buraya yapıştırmayın böyle komik düşer rezil olursunuz...

Osmanlı yı daha dikkatli araştırmanız dileği ile kolay gelsin...

5. Mr.Olympia

Mr.Olympia Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Gladyatör
    Yer:
    Collesium

Arkadaşım ortada komik düşülecek,rezil olunacak bir konu olduğunu sanmıyorum.Yazımın başında da belirttiğim gibi bunların hepsi rivayetten ibaret.Ben kesin böyledir demiyorum ki.

Yukarıda hem 3 ayrı rivayetten sözediliyor.Bu yazıya http://www.efsaneler.com/dispefsane.asp?ei=762&kt=11 sayfasında rastladım.İlginç geldi ve sizlerle paylaşmak istedim.

Eğer senin yazdıklarının doğru olduğunu savunuyorsan yukarıda yazılanlara inanmamamızı gerçeğin senin anlattığın gibi olduğunu belirtmen yeterliydi.

Son olarak da vücudumu geliştirip argo kültürümü geliştiremediğim için sizlerden özür diliyorum.

6. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Beyler konu uzamasın, üslubu da yumuşatalım biraz. Lütfen tartışmalarınızı özel mesaj yolu ile yapın. Şimdiden teşekkürler.

7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bugün bizim dükkana bir vatandaş geldi, 1.75 boylarında, polo yaka t-shirt giymiş, geniş omuzlu değil ama temel reisi kıskandıracak önkoıllara sahipti.
    Dikkatle bakınca oldukça kalın yapılı olduğunuda fark ettim, hemen sordum spor yapıp yapmadığını, 2002 85 kilo Türkiye Şampiyonuymuş :D
    Konumuzla ilgisi, sohbet ilerleyince önkollarını sıkarak hiç önkollarını çalıştırmadığını söyledi.
    Ben böyle önkol görmedim agalar, sanırım 40 santim vardı, aşırı uzun Sergio Olivayı kıskandıracak önkollar.
    Osmanlı tokadı deyince aklıma acaba onların önkolları nasıldı sorusu geldi.
    Aman Allahım, onlar neydi öyle ve bir soru daha, onları özel olarak çalıştırmış olsa nasıl olacaklardı acaba???

8. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Adı üstüne efsane...

Kasımpaşa canavarıda bir efsane...7 Başlı devde..zümrüdanka kuşuda..kaf dağıda bir efsane...ama hiçbiri yok...

Adamın biri bir site açar aklına ne gelirse kafadan yorumlar ve isteyen bildiği efsaneleri bize yollasın yayınlayalım der sizde alıntılar ve bunları kaynak gösterirsiniz...olur sana gerçekçi bilgi..!!

Argo kelime olayına gelince...Bu dünyada yaşıyorsan bu tür lafları mutlaka duymuşsundur....yada mutlaka bir yerde okumuşsundur...Masum çocuk numarası yapmak gereksiz...32 yaşındayım elbette bir yerden birşeyler duyduk okuduk bir şekilde birşeyler öğrendik..üstünede 18-19 sene çatır çatır sporumuzu yaptık...

Paylaşım olarak güzel ama anlatamadım..burda farkında olarak yada olmayarak atalarımızı kafaya alıyorsun...

Ben yorumumda kimsenin şahsına laf söylemedim..ama böyle saçma olaylara zınk diye inanırsanız komik düşersiniz bunuda belirtmek zorundaydım...sen hiç daltarrak diye bir savaşçı duydunmu kardeşim??...birde bunu söyledim diye güceniyorsun..önce salim kafa ile düşün sonra gel tatlı tatlı konuşalım....Yani yazdıkların daki mantıksızlığı seninde farketmiş olman lazım...bunu bana kızarakmı halledeceksin?

Yabancı çocukları büyütüp daltarrak yapıyorlarmış..bunlarda tokatla savaşıyorlarmış tokadın adıda burdan geliyormuş ...ee o zaman neden osmanlı tokadı diyorlar..daltarrak tokadı desinler...az akıl izan insaf lütfen..

Paylaşım güzel ama okumadan yazmakta kötü oluyor vallahi....

9. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Osmanlıda gerçekten bu şekilde bir eğitim vardır .(taşa yada ağaca vurma) burdaki asıl ama savaşta birbirine giren askerler ellerindeki kılıçları yere düşürdüklerinde düşmanı tek tokatla öldürebiliyorlarmış.

arkadasın yazısına gelecek olursak gayri müslim çocuklarından oluşan askeri birlik yeniçerilerdir zaten. ne o daltarak filan anlayamadım..

Türk sinemasında serdar gökhanın başrolde çal hasan rolünde oynadığı(ki çal hasan gerçekte yaşamış bir akıncıdır) estargon kalesi filminde bu tip bir eğitimin verildiği görülmüştür.Tarih kitaplarındada bu yazar bkz. türk tarihi

ama mermeri bu kadar inceltmek kırmak gibi şeyler fazla abartılmış .

Osmanlıda gerçekten çok güçlü insanlar vardır .Örneğin 4. Murat tek eliyle koca bir gülleyi kaldırabiliyormuş( en az 150 kilo) vede elindeki bir mızrahı çelik kapıya atarmış ve kapıyı deler geçermiş mızrak Yavuz Sultan Selim büyük bir pehlivan Gazi osman Paşa da aşırı güçlü bir adamdır ve bunlar gibi bir çok insan yaşamıştır Osmanlıda

saygılar..

Prometheus676 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş