Oruç tutacakmısınız ?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Kasımpaşa34 tarafından 16 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Oruç tutacakmısınız ?

Anketin kapanma tarihi 10 Ağustos 2012.
  1. Hayır, spora verdiğim ağırlığa tam gaz devam edeceğim.

oy sayısı 88
    32,1%
  2. Ramazanda spora ara vereceğim.

oy sayısı 41
    15,0%
  3. Hem oruç tutup, hemde spor yapacağım.

oy sayısı 145
    52,9%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 95 üye.
  1. Jedi Knight

Jedi Knight Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    @münzevi: ''seneye Weider amcalar beni de çağırırlarsa böyle ince hesaplara girerim.''
    Headshot...

münzevi bunu beğendi.
  2. okko

okko Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Bende sahura kalkıp sadece su içiyorum bir bardak ta süt onun dşında iftarda çok kaçırmamaya çalışıyorum kilo verde dönemindeydim zaten kilo almasam yeter bana ramazandan sonra devam.

3. tero

tero Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    16 saat aç duruyonuz böle beslenme olmaz okko vücuttan yersin yemeni içmeni gözden geçir

Danny Boy bunu beğendi.
  4. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Dün başka bir konuda araştırma yaparken karşıma çıktı. Londa'daki müsabakaların Ramazan'a denk gelmesi ile oluşan duruma istinaden yapılmış bir çalışma. Oruç tutan arkadaşlar için faydalı bilgiler içerebilir. Bir göz atılmasında fayda var. Zira bu tarz araştırmalar çok fazla yapılmıyor.

The Impact of Ramazan Fasting Observance Upon Athletic Performance:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22822448

Bunlar da bir kaç yıl önce yapılmış diğer çalışmalara örnek :

Influence of Ramadan fasting on physiological and performance variables in football players: summary of the F-MARC 2006 Ramadan fasting study:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19085447

Effect of Ramadan intermittent fasting on aerobic and anaerobic performance and perception of fatigue in male elite judo athletes:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19910805

Şahsi çıkarımım şöyle oldu, IF (intermitten fasting) yapanlarda enerji düşüşü özellikle aerobik aktivitede bariz değil. Sadece bazı anaerobik aktivitelerde düşüşler söz konusu oluyor. Ama üç çalışmada da gözlemlediğim kadarıyla vücut ağırlığında düşüşler söz konusu. Dinlenme ve beslenme zamanlarını mümkün olduğunca kontrol altında tutup, bunun ve performans düşüşünün önüne geçmek gerek.

sultanmehmed bunu beğendi.
  5. volvol3434

volvol3434 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    tabikide tutacaz

6. mertkln

mertkln Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    "La havle ve la kuvvete illa billah il aliy ül azim"

Güç ve kuvvet sadece Yüce ve Büyük olan ALLAH' ın yardımıyla kazanılır. Tabi ki tutucam :)

münzevi ve F35 bunu beğendi.
  7. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    bu senede tutabilirsem tutacam inş.
    geçen sene 5kg falan kaybetmiştim
    geçenkinden farklı bişeyler deneyeceğim
    en azından kas kütlemi korumak için çalışacağım
    antremanımı tek bölge hafif ağırlık şeklinde çalışacağım en azından max ağırlıkları zorlamayacağım
    beslenmeme daha dikkat edeceğim

8. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    hayır hiç oruç tutmadım ve tutmayacağım bunun spor ile bir alakası yok ancak tutan arkadaşlarada saygımız sonsuzdur temmuz ayında 2-3 hafta kadar yurt dışı tatili dolayısıyla yine spordan uzak kalacağım belki aletsiz vg sporu yaparım

9. Dengesizzz

Dengesizzz Üye

Beğenileri:
    218
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Kuyumcu
    Yer:
    İstanßul
    haftada sadece 3 gün giderek antreman yapacağım oruçta tutucam ilk iftar saati nerdeyse 9 da 9 da çok hafif yağsız açlığımı ve susuzluğumu gidermek için yemek 45 dakka 1 saat sonra antreman, antremandan sonra bol proteinli yemek ve bol bol su :) sahurda aynı şekilde bol protein ve bol bol su :)

10. nofear

nofear Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    herkesin tuttuğu oruç kendine ama televizyonda bi din görevlisi kilo vermek için oruç tutmanın çok günah olduğunu söyledi ve boşu boşuna niyet etmemelerini de söyledi o yüzden bizim sadece Allah emrettiği için tutmamız şart bende salona gitmeyeceğim evde şınav,mekik veya 10'ar kglık 2 dumbell ile çok tekrarlı setler yapacam herkese Allah kolaylık versin tabi bi de işde çalışacaz :(

11. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya
    bende tutacagim. Burda en gec 22:00 gibi iftar oluyor. Eve iki tane dumbel seti aldim 2x15 kiloluk. Iftardan 1 saat önce günde bi veya iki bölge calisacagim

12. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2.kademe Vücut Geliştirme antrenörü
    Yer:
    Trabzon
    Bütün yıl kasları çalıştırıyoruz yoruyoruz bence 1 aylık dönem vücudun dinlenmesi için iyi olacaktır. Ben 1 ay ağırlık antrenmanlarına ara vereceğim. Akşamları mekik şınav barfiks çekerim sadece. Beslenmem elbet kilo kaybı olmaması için devasa olmalı.
    Fakat malum koşu antrenmanlarım haftada 3 kez olarak devam edeceğim. Orucumu da tutacağım.

F35 ve zeo64 bunu beğendi.
  13. F35

F35 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    Orucu tutacağım.. ve karın ve mide bölümüne önem vereceğim gece yatarken şınav mekik barfix yapar yatarım :)

14. tero

tero Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    ifci extradan böle bi yazı görmek şaşırtıcı. Adam ifye başladıktan sonra 100 kilodan 200 kilo basmaya başladım kaslarım coştu uçtu yazılarını okumaktan gına gelmişti :D .burdada performans düşüşünden bahsediyo nerden bakarsan çelişki silsilesi. Adama sorsan herşey son sistem bilimsel :D .

15. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Hep diyorum pro değilseniz böyle ince hesaplara girmenin hiçbir anlamı yok, kaldı ki Mr. olympia da olsan bir off sezonun olacak, bir ay ara kimseyi batırmaz. Ramazan kas/kilo/kütle kaybı değil de ne kadar sevap kazanılacağının hesaplandığı bir ay olmalı.

16. DEXONİA

DEXONİA Üye

Beğenileri:
    746
    Ödül Puanları:
    103
    kisinin hedefine cabuk ulasmak istemesi icin pro olmasi gerekmiyor.kas/sevap meseleside kisi ile Allah arasinda kalan bir mesele.kimseye yargilamak dusmez.saygilar.bu arada senle ve konuyla pek alakasi yok ama yazmak istiyorum.bazi arkadaslar yilin 11 ayi her halti yiyip ramazan geldiginde birden dindar bir kisilige burunuyorlar.oruc vs. tutmaya basliyorlar.bu kafa yapisindaki insanlar mumkunse ramazanida pas gecsin.sizin ne tuttugunuz orucdan fayda gelir nede kildiginiz namazdan.

Rodwell ve deathlifter bunu beğendi.
  17. Dengesizzz

Dengesizzz Üye

Beğenileri:
    218
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Kuyumcu
    Yer:
    İstanßul

olaya çok farklı ama yanlış bir noktadan yaklaşmışsın sadece prof bodyciler mi ince hesap yapmalı biz yapamazmıyız vücudunu geliştirmek için ne gerekiyosa onu yaparsın ramazan ayınıda göze alırsın ramazan ayını en güzel şekilde geçirmek istiyorum ve bu konu altında da nice bilgiler öğrendim sen bunlara hakaret ediyosun bu açılan konuyu bile doğru bulmuyosun sözde amatör bodyciyiz ve hesap kitap işlerine biz giremeyiz çok yanlış noktadasın eğer ki sen böyle isen bu sporu hiç yapma..1 ay kimseyi batırmaz ama o ince hesaplar sayesinde 1 ay insana çok şey katar hem dini hem bedenen.

iyi günler.

18. doğanzzv

doğanzzv Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    tutacağım hem 1 aylık bir dinlenme olacak hemde motivasyon düşüklüğüm gidecek ama dips mekik şınav gibi vücut ağırlığıyla yapılan egzersizleri yapmaya devam edeceğim

19. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Tutmayı deneyecem ama geçen seneki gibi beceremicem gibi geliyor. Yemek yememek açlık vs sorun değil spor hayatıma da olumsuz bir etkisi olmaz düzgün ayar çekince de yazın sürekli dışarda olduğumdan nemli bölgede sıcağın altında susuz durmak pek mümkün olmuyor bizim orda oruç tutanlar da geceyle gündüzün yerlerini değiştirip tutuyolar genelde, yani gündüz uyuyolar ben böyle yapmak istemiyorum bakalım inş becerebilirim:D

Ocensers bunu beğendi.
  20. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    body için oruç olayı ince hesap falan değildir, ciddi etki edecek ana kalemlerden biridir bence
    1 ay boyunca beslenmeyi bodynin en istemeyeceği şekile sokmak demektir oruç tutmak

ama şöyle bir durum var ki senede bir kez 20-30 günlük ara vermenin gerekli olduğuna dair bir çok makale var.

ben olsaydım ramazanın başında 1 hafta 10 gün orucumla birlikte sporumu yapar. geri kala n dürede spora ara verir. sonra ramazan bitince de idmanlara geri dönerdim.

işte bu arayı çoğu kişi tatil vs gibi değişik durumlarda kullanıyor, oruç tutacak kişinin diğer durumlarda ara vermemesi lazım ki ramazanda rahat rahat ara verebilsin

Turquase bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş