Organik Yiyecekler (daha mı iyi yoksa ?)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve nitrococuk tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Araştırma Los Angeles Times | Sağlık bölümünden. Türkçeye çeviriyorum ...

http://www.latimes.com/health/boostershots/la-heb-is-organic-food-better-20120831,0,4185111.story

Bir çok insan, sağlıkları için çok daha iyi olduğuna inanarak tezgahtaki organik yiyecekleri satın almak için ekstra parayı gözden çıkarıyor. Peki doğru ne ?

Dr. Crystal Smith-Spangler ve ekibi, bilimsel literatürü ve 17 araştırmayı dikkatle inceledi. Meyveleri, sebzeleri, yumurtaları, tahılları, süt ürünlerini, kümes ve et ürünleri içeren araştırma "Annals of Internal Medicine" de yayınlandı.

Smith-Spangler, verinin çok fazla farklılık göstermediğini söyledi. Fakat bazı farklılıklar şunlardı :

Besin değerleri üzerine araştırmanın çoğu meyve ve sebzelerde yapıldı. Smith-Spangler, "organik yiyeceklerin geleneksel yiyeceklerden daha besleyici olduğuyla alakalı güçlü kanıtlar bulamadık. Fosfor seviyelerini hariç tutarsak. Fosfor, organik olarak yetiştirilen yiyeceklerde daha fazlaydı. Bu farklılıklar herhangi bir sağlık önlemine yol açmamalı çünkü zaten eğer yeterli şekilde yiyorsanız fosfor alıyorsunuzdur."

Organik olarak yetiştirilen yiyecekler ayrıca toplam fenol seviyesi olarak da yüksekti. Fakat bu bitkinin yetişme ortamına bağlı olarak değişiyor.

Ayrıca organik yumurta ve tavuğun daha yüksek oranlarda omega-3 içermesi konusundaki kanıtlar oldukça zayıftı. Ancak Spangler, bunun da değişken olabileceğini aktardı.

Sonuca gelirsek : "Eğer bir yetişkin ve sağlıklı yemeye çalışan biriyseniz, geleneksel ve organik besinler arasında çok bir fark yok. "

CarpeNoctum, dishiwelet, NacHo ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Açıkcası burada organik alanların genelde değerleri için değil de doğal olmaları nedeniyle tercih ediliyor. Yani bende organik ürün alıyorum. Tabi ki organik almadığım ürünler de var ama organiği tercih ettiğim ürünlerin nedeni besin değerleri değil üretim koşullarıyla alakalı

CarpeNoctum ve dishiwelet bunu beğendi.
  3. brhmcr

brhmcr Guest

KEsinlikle Kaussa katiliyorum.Ben organikci degilim ancak hayat arkadasim organikcidir. Besinleri yuksek degerleri icin degil toksik madde icermedikleri icin aldigini ifade eder hep.

4. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe

Sayfayı Paylaş