Optimum %100 Whey'de L-Glutamine var mı yok mu?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve ozzy tarafından 10 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Arkadaşlar bu konu daha önce; benin gördüğüm kadarıyla ürünün başlığında ve başka bir başlıkta tartışılmış ama sonuca varılamamış. Yabancı sitelerden birinde şöyle bir cevap aldım soruma:

"Whey is a complete protein; so yes it has Glutamine.
    But it doesnt have Free Form L-Glutamine added in (meaning it isnt attached to any other AA)

There is a big difference between the glutamine content that is bonded with other AA and FREE FORM L-glutamine
    But most people on here will tell you that supplementation with straight L-glutamine is worthless anyway though "

yani kısaca diyor ki, evet glutamin var ama diğer aminolara bağlı şekilde, serbest formda l-glutamine değil. bunu ekstradan almamız gerekiyor. Ayrıca forumdaki çoğu insanın ekstradan glutamin almanın yararsız olduğunu söyleyediklerinden bahsetmiş ki bu da ayrı bir konu.

Sırf l-glutamin içeriyor diye benim gibi O.N. %100 whey almayı düşünenler için yararlı bir bilgi olabilir. Mesela ben vazgeçip twinlab fuel'e yöneldim, hem daha ucuz hem de arginine miktarı biraz daha fazla, sizin görüşleriniz nedir?

ahmetkb bunu beğendi.
  2. batistr

batistr Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    o kadar da büyütülecek bir şey değil bence.

l-glutaminenine gelene kadar beslenme, uyku düzeni, antreman düzeni çok daha önemli. protein tozlarının muhteviyatı da üç aşağı beş yukarı aynı olduğundan fazla takılmamak lazım.

3. gakkos

gakkos Üye

Beğenileri:
    637
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    tekstil
    Yer:
    istanbul
    Ben de kendim l- glutamini harici kulanma taraftarıyım kendim öyle yapıyorum yani. optimum içerik tablosunda glutamin var. fakat senin iddan da güzel bir nokta bakalım diğer arkadaşlar ne diyecek.

taplosu (optimum whey)
    Triptofan 405 mg Arginin 505 mg Aspartik Asit 2508 mg Valin 1422 mg Sistin 494 mg Serin 1126 mg Threonin 1654 mg Tirosin 703 mg Glisin 412 mg Izolösin 1573 mg Histidin 423 mg Alanin 1180 mg Lösin 2531 mg Prolin 1509 mg Lisin 2233 mg Glutamin 4082 mg Fenilalanin 748 mg Metionin 492 mg

Besin Verileri (Porsiyon: 1 kaşık (29.4 g)

Servis başına % Günlük değeri

Kalori 120

Protein 24 g 48%

Karbonhidrat 3 g 1%

4. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Tabi ki, orası tartışılmaz. Ben sadece protein tozu alma kriterlerimize bir şey daha eklemek istedim, sonuçta öyle veya böyle çoğumuz whey kullanıyor.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:13 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:02 ----------

Evet gakkos. Biraz daha araştırdım dün geceden beri, farklı kaynaklardan ve insanlardan gelen cevaplar aynı:

"her whey'de olduğu gibi O.N. Whey'de de glutamin var, ama sonradan eklenmiş serbest formda l-glutamin değil"

Yani örn. 2300 gr'lık tozun içerisinde ekstra eklenmiş bir l-glutamin yok. zaten her ölçekte 5 gr l-glutamin alabilmemiz için kutu içeriğine ekstradan yarım kilo kadar l-glutamin eklenmiş olması gerekiyor ki böyle bir şey yok. Kısaca l-glutamin'in yararlı olacağını düşünüyorsak, kullanmamız gerekiyorsa ayrıca almamız lazım.

5. gakkos

gakkos Üye

Beğenileri:
    637
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    tekstil
    Yer:
    istanbul
    o zaman ben ayrıyeten alıp kullanmakla en iyisini yapmışım :)

6. fitnessboy

fitnessboy Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de yeni sipariş verdim daha önce hardline,nitrofull,weider kullanmıştım bunu çoğu yabancı sitelerde 1 numara protein tozu olarak gösterildiği için merak edip alıyorum.site de açıklaması var.o açıklama şöyle

GOLD STANDART WHEY (943 g) Duble Çikolatalı
    İçindekiler:

İşte 3. Nesil ON 100% WHEY PROTEIN' in eşsiz protein karışımı

1- Mikrofilitre edilmiş Peynir altı suyu protein izolesi
    2- Iyon-Değişim Peynir altı suyu protein izolesi
    3- Ultrafilitre işleminden geçirilmiş Peynir altı suyu protein konsantresi
    4- HYDROWHEY Hidrolize Peynir altı suyu peptitleri

ON 100% Whey Gold Standard her zamankinden daha iyi !!!

Çünkü :

1- ON 100% Whey Gold Standard şimdiye kadar sunulan ve pazardaki en pahalı protein olan Peynir altı suyu proteini izolesi'ni (WPI) mümkün olan en yüksek değerde içeriyor.

2- En yüksek protein değeri! ON 100% Whey Gold Standard porsiyon başına 24 gramlık protein değeriyle rakipsizdir.

3- ON 100% Whey Gold Standard' a, aktivasyonunu hızlandırmak için HYDORWHEY teknolojisiyle stratejik bir şekilde hidrolize edilmiş düşük moleküler ağırlıklı peynir altı suyu peptitleri ekledik.

4- ON 100% Whey Gold Standard emilimi artırmak için LACTASE ve sindirimi kolaylaştırıcı AMINOGEN® enzimleri içerir.

5- ON 100% Whey Gold Standard kaşık ile bile rahatça kolaylaştıracak şekilde hazırlanmıştır.

6- ON 100% Whey Gold Standard' ın her porsiyonunda düşük,ölçülü ve yüksek moleküler ağırlıklı ve biyolojik olarak aktif olan mikrofraktasyon içerir: Alpha -Lactalbumin, Glikomakropeptitler, Beta-Laktoglubin, Immunoglubin G (lgG), Laktoferrin ve Laktoperoksidaz

7- Her porsiyonda 4 gramdan fazla Glutamin ve glutamin öncüleri ve 5 gramdan fazla BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) mevcut.

Whey protein izolesi %90 saflık oranı ile en saf proteindir.Proteinin bilinen en saf halidir. ON 100% Whey Gold Standard size ihtiyaç duyduğunuzun (saf,katıksız peynir altı suyu proteini) fazlasını sunar ve istemediklerinizi ( yağ, doymuş yağ,kolesterol,laktoz ve diğer karbonhidratlar) minimize eder. ON 100% Whey Gold Standard TM her zamankinden daha iyi!

7. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    sen olayı yanlış anlamışsın

serbest formda hiçbir aminoasit yokki hepsi peptidler halinde. L-glutamine de yok L argininde
    yada serbest formda bcaalarda

ancak sindirildikten sonra serbest formdaki aminoasitlere dönüşüyor.

dolayısıyla günde 4 gr civarı glutamine almış kabul edebilirsiniz kendinizi. ekstradan ihtiyacınız olur mu ona siz karar verin. orta düzey sporcu için bence yok.

ahmetkb bunu beğendi.
  8. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bende bu konuyu araştırıyordum.

Bazı içerik tablolarında glutamine değil glutamic acid olarak gösterilmiş ki o zaman bu ürünü diğerlerinden ayıran en önemli artılardan biri yok oluyor.

Bir içerik tablosunda 4 gram glutamic acid yazarken diğerinde 4 gram glutamine yazmakta.
    Fitnessboy'un alıntıladığı gibi sitelerde bu açıklama yazmakta yani o 4 gramın ne kadarı glutamine ne kadarı glutamic acid belirtmemişler.

9. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    L-Arginine bulunmayan protein tozu olmaz.en azından ben göremedim daha ki arginine olmadığını kimse söylememiş zaten.

ne kadar kimya bilginiz var bilmiyorum ama sindirildikten sonra serbest aminoya dönüşüm gibi bir olay yoktur.

10. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Optimum Gold Whey Standart'ta L-Glutamine bulunmuyor. Zaten bulunsa da, yeterli miktarda alım yapmanıza yetecek kadar bulunamaz. Bilimsel çalışmalara göre, günlük l-glutamine alımı 10-20gr arasında olduğunda gerçek etkisini gösteriyormuş. Ne kadar doğrudur bilemem. Dolayısıyla, porsiyonunda 1-2gr glutamine olsa da, bu ancak göz boyama olur, yoksa bir faydasını görmezsiniz aman aman.

Sayfayı Paylaş