Optimum ürünlerinde domuz jelatini

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Ray1 tarafından 8 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar.

Muhtemelen daha önce konusu açılmıştır ama yaptığım aramalarda bulamadığım için konu açıyorum.

Yurt dışından optimum BCAA almıştım ve üzerindeki gelatin ibaresinden dolayı mail atıp sorduğumda aldığım cevaplar aşağıdaki gibi oldu. Bundan sonra kendi adıma bu firmanın jelatin içeren hiçbir ürününü kullanmayacağım.

Thank you for choosing Optimum Nutrition and sorry to hear of any confusion caused. We use both of them at the same time. Therefore, you will want to refrain from using this product. Anytime our products say “gelatin” on the label, it will contain pork, so you will want to refrain from using it. The BCAA 5000 powder is free of pork products. For this product, the porcine is in the cap not the powder itself, so taking the product out of the softgel may work for you instead.

Best of health!

Yani özetle diyor ki; içinde gelatin olan bir optimum ürünü kullanıyorsanız bund domuz jelatini de olacaktır. Dolayısıyla toz olan BCAA 5000 kullanın.

Bu bilgi kutu üzerinde yoktu mesela ve ben bu saatten sonra artık optimum ürünü kullanmadan önce illa ki bir mail atıp soracağım. Çünkü bunların sağı solu belli olmuyor.

Bu arada konuyla ilgili olarak, bazı kişiler 'bu ilaçtır dolayısıyla domuz ürünü olması sorun olmaz' diyebilir ama bu geçersizdir çünkü;

1. Bu ürünleri tıbbi ilaç olarak değil besin katkısı olarak kullanıyoruz.
    2. Eğer benzer ürünün domuz katkısı olmayanı varsa, olanını kullanmak kesinlikle caiz değil.

Yani ancak çaresizce ihtiyacımız olacak o ilaca ve o da ilaç olacak, supplement filan olmayacak. Ek olarak bir de domuz ürünsüz muadili mevcut olmayacak filan.

Ben kapsüllerin içindeki tozu antrenmanda içtiğim suya karıştırıyorum ve her yudumdan önce çalkalıyorum. Tadı pek güzel olmadığı gibi, dertli oluyor ama bundan sonra dikkat edip alacağım. Firmaların sadece 'gelatin' yazması da ayrı bir uyuzluk. Kasıtlı olarak ayrıntı vermiyorlar. Çünkü domuz jelatini, sığır jelatinine göre çok çok daha ucuz.

Bilgilendirmek amacıyla yazdım. Optimum ile yaışmam devam ediyor. Birazdan bu eksik bilgilendşrme ile ilgili olarak kalayı basacağım.

Selamlar.

Not: ürünü yurtdışından aldım ama Türkiye için özel üretim yok. Dolayısıyla gelatin içeren ürünlerde (optimum için) domuz garanti. Universsl için de sormuştum ve sorduğum ürün için sığır jelatini demişlerdi. Ama galiba en akıllıca olanı bundan sonra kapsül ürünler yerine ya film tablet almak ya da toz almak.

Big_Hammer ve kenan_23 bunu beğendi.
  2. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Türkiyede satılan ürünlerde domuz jelatini bulunmuyor. Bu yüzden de domuz jelatini ürünü olan ürünler türkiyeye giriş yapılmıyor. (İzin verilmiyor) Yurt dışından alırken tabiki dikkat etmek lazım :)

Yanlış biliyorsam örnek verirseniz türkiyede satılan memnum olurum :D

3. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bu bilginin kaynağı nedir? Türkiye yetkili satıcısı ise onu geçelim bir kalem. Neden derseniz domuz jelatini kapsüllerde kullanılıyor ve örneğin opti-women ürünü Türkiye'de de satıldığı için kutu üzerinde gelatin ibaresi bile yok. Oysa içeriğinde gelatin var diyorlardı. Tabi o da teyide muhtaç bir konu.

Yukarıdaki mailde de açıkça ifade edildiği gibi, bir optimum ürününde gelatin varsa bunun içinde mutlaka domuz jelatini oluyor. Türkiye için özel bir durum yok yani. Ama ithalatta bir sorun yaşamamak için etikette değişim veya eksik ibare kullanılıyor olabilir.

Ek olarak Türkiye de domuz ürünü satılması veya ithali yasak diye birşey yok. Buna ilişkin bilginizin kaynağı nedir?

Ek olarak şunu belirtmekte fayda var. Yukarıdaki optimum yanıtına tek seferde ulaşmadım. Önce 'olabilir de olmayabilir de' türü muğlak ifadelerle geçiştirilmeye çalışıldım. Israrlı sorunca (ki orada yasalar va malum) mecburen ayrıntı verdiler.

Aslında müslümanların tepkisi sebebiyle çekiniyor değiller. Çekindikleri nokta musevilerin tepkisi. Zira musevilerde de domuz yasak. Hatta musevilerde kesim kuralları bizdekinden bile daha sıkı olduğu için, bundan sonra kosher (musevi helal standardı) sorgusu yapacağım. O zaman geçiştirici ve yalan bilgi de veremiyorlar korkudan.

Selamlar.

Not: mesajınızın bir kısmını yeni gördüm, özür. Evde birkaç çeşitöabd den gelme optimum ürünü daha var ama doğrudan sormadan kesin birşey söylemek doğru olmaz. Akşam onları sorayım yarın bilgilendiririm. Bu arada daha önce sormuş olduğum twinlab fuel amino ve universal bcaa 1000 için %100 sığır jelatini yanıtını aldığımı da belirteyim. Bu aktarım sebebim marka meselesi değil yanlış anlaşılmasın. Tonla ürün getirmiştim ve çoğu da optimum idi ama şu anda kendimi kandırılmış hissediyorum açıkçası. Tek tek sorup yanıt alayım en iyisi yurt dışına.

Dikkat etmemiz gereken nokta şu. Türkiye için özel üretim filan yok. Yani abd versiyonunda domuz jelatini varsa Türkiye versiyonunda da var çünkü içerik aynı. İthalatta da bir kısıt yok. Burada etikette yazılmamış olabilir ama yurtdışı sitelerden içerik kontrol etmek lazım.

Son düzenleme: 8 Ekim 2012
    kenan_23 bunu beğendi.
  4. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Türkiye disbiratöründen alınan ürünler yada onun bayilerinden alıyorsanız içinde böyle bir şey yoktur. Neden derseniz ? Bu ürünler Türkiye'ye girerken bazı testlerden geçiriliyor. Gerekli bakanlıklardan onay alıyorlar. Onun için içiniz rahat olsun. Ama siz gider yurt dışından ürün alırsınız o zaman dikkat edin.

RaJeV bunu beğendi.
  5. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Bende aynı şekilde biliyordum ama emin değildim. Hatta bir çok ürün bu yüzden gelmiyor :)

6. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Aynen. Çoğu ürün içerikleri yüzüne geri çevriliyor. Yada ürün testlere tabi tutulana kadar yurt dışında yeni versiyonları çıkıyor biz ise eski versiyonlarını kullanıyoruz. Bunun benzeri Musclepharm ürünlerinde oldu diye hatırlıyorum. Şuan stoklarda yeni ürünler var. Ama Türkiye' de eski versiyon satılırken yurt dışında yeni versiyonları çıkmıştı. Bunun sebebi de Türkiye'de ürünlerin uzun süre gümrükte bekletildiği diye hatırlıyorum.

7. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bu ürünler sağlık bakanlığı testlerine tabi değildir. Kontrolleri tarım bakanlığı yapar. Orada da domuz dna kontrolü yapılmaz arkadaşlar. Tarım bakanlığı ette yapar bunu. Ama ithalatçı firmalar gerekli araştırmaları yapıp, domuz içeren ürünleri getirmiyor olabilir (ki bu doğru bir davranış olur).

Onay ve etiketleme süreci sandığınız gibi yürümüyor. Sağlık bakanlığı testine tabi ilaçlarda bile para hırsı için etiket değiştiren firmalar var. Bu sebeple optimum yetkilisinin yazdıklarını baz alın. Bir optimum ürününde eğer jelatin varsa,domuz jelatini de vardır. burada firmalar dürüst davranmayabilir (sadece bu firma için demiyorum. Sözlerim geneldir). Bazen türkçe etiketler birebir içeriği yansıtmayabilir. Ürünleri alırken üretici firma etiketlemesine göz atmakta fayda var.

Bütün bunları da dini hassasiyetleri olanlar için yazdım. Yoksa kimin nasıl ürünleri tükettiği beni ilgilendirmez. Karışmakhaddim değil.

Selamlar.

8. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Bildiğim kadarıyla ürün incelenmesi yapılıyor. Ki yurt dışından gelen yiyecekler de de domuz yağı kontrolü yapılıyor. Bunları da yapan sağlık bakanlığı değildir. Bir piyasaya ambalajlı yiyecek / içecek sokmak için gerekli testleri de Tarım bakanlığı yapıyor.

Eğer bu kadar irdeleyecek üyelerimiz varsa Hardline firmasına yönelebilirler. Sonuçta Türk markası hammaddeyi yurt dışından alıyor sadece

9. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Ben konunun bu kadar uzatilmamasi gerektigini dusunuyorum. suphesi olan icerigine bakip alir urunleri. Tarim bakanligi mis saglik bakanligimis o kadar irdelenmemesi gerekir.

Jelatin yedigimiz lokumlardan tutun ictigimiz meyva sularina kadar kullanilan bir urun. Bildigim kadari ile de turkiyede jelatin ureten firma yok.Disaridan ithal ediliyor. Ne jelatini oldugunu kim nerden biliyor ? bu kadar dini boyuta indirgemeye gerek de yok. Turkiye de bu kadar gida skandali olmusken tuttutmussubuz abd firmasinin urununun jelatinini konusuyorsunuz

Danny Boy ve StreloK bunu beğendi.
  10. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    türkiyeye israile ve arabistana gıdecek urunler suplement fırmaları tarafından yurtdısı fırmalar tarafından özel uretılır.
    oşi anlasması geregı buraya gıden hıcbır urunde domuz yagı domuz jelatınnı bulunmaz.he gider yurtdısından kendın alırsın getırtırsın onda kesın vardır.

bunlar rutın gumrukle gırdıgınde.zaten tarım koyıslerı bakanlıgı bunun uzerınde uyarı ıbaresı taktırmadan pıyasaya suremezsın.izin vermez .turkıyeye ıthal edılmıs urunlerı uzerınde tarım koyıslerı bakanlıgından etıketı varsa korkma.
    rahatca tuketebılırsınız.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:47 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:45 ----------

ayrıca tc sınırları ıcındedkı tarım koyıslerı etıketı olan hıcbır urunde domuz yagı ve jelatını yoktur.

sıgır jelatını kullanılır.ayrıca yosun jelatınıde kullanılır.

varsada tarım ve koyıslerı bakanlıgı bunu etıketle uyarı yapıstırtmadan satısına musade etmez.

NacHo ve Predatel bunu beğendi.
  11. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaş kendince islami yasam tarzına uyan sekilde arastırmıs bir sonuca varmıs islamda sebebinin ne oldugu önemli değil Allah domuzu kesinlikle yasaklamıs müslmanlar buna göre hareket etmeye mecburdurlar yok tarihi coğrafi kültürel vs gibi seyler etken değildir çünkü islam kavim dini değil alemlere gelmiş bir dindir inanmayanlara lafım yok ama inanıyorum ancak aklım mantığım şöyle şöyle diyor almıyor vs diyenlere yoksa hrist veya farklı inançtakiler bizi baglamaz istedikleri gibi yasarlar

beraberinde ramazanda suan tüm sehirlerde hemen hemen özellikle batı sehirlerinde isteyen istediği gibi yiyip içiyor kimse birsey demiyor ayran muhabbetini yapan arkadaşım sanırım hiç dıuasarı çıkmıyor ülşkede müslmanım diyenlerde bile hassasiyet kalmamıs ne garip karsılanması bugün islamın gerektirdiği gibi yasamak isteyenler garipseniyor sanki bu devlet millet bu topraklar 1000 yıldır hiç islam gelmemiş gibi sanki vahiyler dün aksam gelmiş hiçkimsenin birseyden haberi yok 10 sahabe ismi sayamayıp tuttuğu takımın elemenlarını yedekleriyle sayan insanlar toplulugu olduk ne olacak aklımız tabiki almaz Allahn emirlerini

denilecek cok sey var ama bosver zaman gelince söylenecek

12. kratos1

kratos1 Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    selamlar, bir şeyi merak ettim bu tartışmanın tek sebebi dinen yasak olması mı yoksa domuz jelatinin sığır jelatinine göre yada başka bişeye göre daha kalitesiz yada daha yararsız olması mı?

13. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    ortada tartısma yok ark dedğimiz gibi islami hassasiyetleri olan insanları uyarmıs bilgilendirme açısından

kratos1 bunu beğendi.
  14. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Benim için sebep dinen yasak olması. Domuz jelatini sığır jelatinindenn kat be kat kaliteli görünse de ben kullanmam.

Buna karşılık firmaların bu jelatini kullanma sebebi düşük olan maliyeti. Yani adamlar dinimize kastettiği için domuz jelatini kullanıyor değil. Ucuz olduğu için kullanıyor. Ama kızdığım nokta şu. Domuz jelatini iki önemli din tarafından yasak olduğu halde, bu ayrıntıyı ya belirtmiyorlar ya (bazen) yalan söylüyorlar, ya da gelatin yazmakla yetinip çaktırmadan terbiyesizlik yapıyorlar. Bir saattir kaç tane mail attığımı ben bilirim firmalara. Tek. Tek kullandığım ve gelatin içeren ürünleri soruyorum domuz mu sığır mı diye.

Selamlar.

kratos1 bunu beğendi.
  15. Ray1

Ray1 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Evet işler korktuğum boyuta geldi. Dymatize nutrition liquid super amino da almıştım ve üreticiden gelen yanıt 'domuz jelatini' oldu. Ben 'başka satıcılar farklı söylüyor' gibi bir ifade kullanıp iyice araştırmasını istedim ve dönüş cümlesi çok net oldu. Biz domuz bazlı çalışıyoruz dedi lauren wilson isimli yetkili.

Buraya kadar ilginç gelmeyebilir ama bu ürün ülkemize de resmi yollardan giriyor ve satışı halen devam ediyor. Onlardan birkaç tanesine baktığımda, biri hariç diğerleri 'gelatin' ibaresini tamamen kaldırmış, hiç gelatin yokmuş gibi davranıyorlar. Hadi adını vermeden tarif edeyim. Bunlardan birisi Türkiye'nin en büyük online satış firması.

Yani özetle bu ürünler öyle incelenmiş filan değil. Üreticinin ifadesi net. Biz domuz bazlı çalışıyoruz diyor. Buradaki satıcılar ise ya domuz jelatinini hiç yazmıyor ya da sadece gelatin yazıyor. İlk yöntem açıkça sahtekarlık.

Yani arkadaşlar, ülkemizde satılanlarda yoktur filan gibi düşünmeyelim ve bu konuda (tabi dini kaygıları olanlar) duyarlı ve dikkatli olalım. Tanınmış et firmaları bile bize at eşek domuz etini yedirdikten sonra, ithalatçı firmalar haydi haydi yedirir.

Selamlar.

kenan_23 bunu beğendi.
  16. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    Likit aminolar kesinlikle buyuk oranda domuz jelatini içerir tr için ayri üretim olduğunu sanmiyorum sadece kutuya oyle yazabilirler testlerde siğir veya domuz olduğunu ayirdedecek uygulama olduğunu sanmiyorum bu yuzden baya indirimde olmasina rağmen dymatize likit amino almamiştim mesela. Ayrica biçok kapsul üründe bu kullanilir tr de satilan ürünlerde siğir jelatini kullanildiğina da inanmiyorum.( supplement bazinda tabiki.) bu piyasada hersey olur cunku cok para dönüyor. Zaten likit amino aa profili zayif bu yuzden hep toz ürünler kullanmaya gayret ediyorum ama kapsullerdeki miktar çok dusukdür saniyorum o yuzden baska secenek yoksa aliyorum o kadardan bisey olmaz gibi tabi olayin dini boyutu ayri herkez musluman değil bu ülkede ayrica musluman olupta haram olan seylerin çoğu yapiliyor kumar içki vb hepsini yapip bu konuda hassasta olabilir insanlar oda farkli bi mantik ama porsiyon porsiyon domuz eti yemiyor insanlar supp kullanirken likit aminolari dişarda tutuyorum oradaki glycinin çoğu domuz jelatininden geliyor

thetramp bunu beğendi.
  17. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Ne yapalım yani ? Hiç mi supplement kullanmayalım ? Yani arkadaşlar bunu yanlış anlamayın ama bu ülkede supplementlere kötü gözle bakılıp doping gibi görenler vardi. Şimdi de dinen uygun mu tartışmasına giriyoruz. Konuyu açan arkadaş tarim bakanligina da mail atarsa sevinirim.
    Ayrica firmanin bildirim yapmasina gerek yok. Siz o urunleri disaridan getiriyorsunuz. Burada hata varsa ilgili bakanligindir. Supplementlerin ustunde iddali cumlelere sansur uygulamayi biliyorlar.
    Bir dige konuda bu ulke de sade İslam dinine mensup kisiler yasamiyor. Ve bildigim kadariyla da İslam dininde domuz eti vb. Bilinmeden tuketilirse sorun olmuyor.

Phil_Heath bunu beğendi.
  18. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Hic bir cevap gelecegini dusunmuyorum. cunku ben de supplementler ile ilgili bir mail atmistim (3-4ay once) ve hatta ciddi oldugumu anlamalari icin is e-mail adresini verdim. Sizi siraya sokuyorlar ve Basvuru Sayisi adi alrinda bir numara veriyorlar. Internet sitesinden de siz bu numarayi kontrol edince isleme alindi gibi bir ibare cikiyor ortaya.

Maalesef Turkiye de din herseye alet ediliyor... Din olgusu cok farkli bir konu bunu tartismak yada din e yorum yapmak anlamsiz. Mesela bir hastaliginiz (olumcul olmayan ama agriyan size aci veren) var ve hap kullanmak zorundasiniz. Bu hap da diyelim turkiye de uretilmiyor ve domuz jelatinli kapsuller seklinde.

Sorum su : Hapi icmekmi makbul yoksa zaman zaman bu agrilarla yasamak mi?

Din devreye girerse iki sikki da secemezsiniz cunku dinen vucuda bile bile aci cektirmeek de haram..

Yani demek istedigim olay herkesin az-cok akli ve iradesi var. Islami biliyor... Kendince olayi yorumlar kullanan kullanir(supplement) istemeyen kullanmaz bu kadar basit.

Spora din karistirmak gene en haz etmedigim sey...

19. Antony

Antony Üye

Beğenileri:
    556
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ordan-Burdan
    Neden böle bi konu actınız ki ne güzel bilmeden kullanıyoduk :)
    şimdi gene kullancam ama ögrenmiş oldugumdan içim bi huzursuz olcak, 3 şişede dymatize likit amino stoklamıştım :)

20. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Olayı dini tartışma haline getiren mesajları sildim. Kişilerin inançları bu forumda tartışma konusu değildir. Konuya cevap içeriğinde olmayan ve bu tür tartışmaya yol açacak giriler yazmayalım.

Bodysoft bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş