onu yeme bunu yeme !!!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve magicbaris tarafından 19 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle nasıl beslenmen gerektiğini bilmessen ne zaman yemek yemeli ne zaman su içmeli bunları anlamassan ne zaman gülmeli ne zaman uyumalı gibi konuları beynin sana bildiriyor.

ancak modern dünya bu bilgilerin anlaşılmasını engelliyor madde bağımlılıda cabası(şeker ve diğer uyarıcılar)

öncelikle dirençsizlikle alakası yok zaten insanoğlu bu gune kadar düzenli ve planlı beslenmiş bir varlık değil daha 1970-80 li yılların başına kadar kimse beslenme konusunda plan yapmıyordu.

Beslenme planları ile vücut birbiri ile paralelmi çalışıyor? yada hangi uzman insan enerji metbolizmasını düzeltecek kadar iyi bir beslenme planı yapmış durumda.

şimdi önce kendını plan programdan soyutla ve özgür oldugunu hisset.

hayatta yaşama sevincini planlara programlara harcamamalısın birinci kural bu.

O zaman bu senın atletik bir vücut yapmana engel olacakmı akine daha zinde daha mükemmel ne istediğini bilen ne yapması gerektiğini bilen bir insan olacaksın.

Dolayısıyla hamdim piştim yandım denir ya işte öyle birşey. Fiziki görünüşten evvela kendini tanıman lazım.

Kendini tanımak için birincisi modern yaşamdan mumkun mertebe uzak duracaksın ikincisi adrenalin arttiran yiyeceklerden kaçınacaksın (Basit karbohidratlar ve bütün işlenmiş rafine karbohidrat çeşitleri)

Öncelikle kendını tanımadan sonuç almak anca rastlantı sayesinde olur.

Günde altı öğün beslenmeye falanda ilk başlarda pek takılma.

günde 3 ana öğün yaparak enerji metabolizmanı düzelteceksin.

eğer öğrenmek istiyorsan öğreticek insanlar var bizler varız. yeni bir hayata merhaba demek istiyorsan( cidden şaka yapmıyorum ) bunu öğrenmenin yolu beynını özgür bırakmakla başlar.

eskisinden çok daha iyi olacağını sana garanti ediyorum.

cexenes bunu beğendi.
  2. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Taş devri beslenmesi yapan insanın günlük aktivitesi de taş devrindeki insanlar gibi olmalıdır.

3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    tas devrinde bir boga yi oturup bitiren insanlar vardir bizle gerektigi kadar yiyoruz oturup 1 boga yiyecek halimiz yok

4. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    zaman yolculuğudamı yaptın nerden biliyosun 1 boğa yediklerini ??

5. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    İnsanların bir boğa yediğini neye dayanarak söylüyosun?

Senin neye halin olduğuyla ilgili herhangi bir fikrim yok ama bana hitap ederken bu üslubu kullanmamanı tercih ederim.

6. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

Mantıklı dusunursek tum gun hareket eden bir insan ve avladıgı yiyecegi saklama imkanı olmayan 3 gun sonra ates bulamadıgı icin kavurmasını yapamayacak birisi buzdolabıda yok ve eger yiyecek bulmasıda kısıtlıysa avlanmadan avlanmaya ise etrafında bir suru vahsi hayvan varsa ne yaparsın bugun 100gr protein aldım tamammı dersin ?

Bugun beslenme bilimi bu kadar gelismisken Sizler gunluk almanız gereken proteini hesaplayabiliyorken Bu tarz beslenen birilerimi hesaplayamaz.

Gunluk alınması gereken kalori 3000 alınan kalori 3000 e yakın

Tas devrinde gunluk alınması gereken kalori 10.000 diyelim hani oyle hareket lazımmıs ya alınan kalori 10000 e yakın

Bu tarz beslenme icin neden tas devrinde yasamamız lazım ? Alınan kalori yakılandan az ise ?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:38 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:36 ----------

Taş devri beslenmesi yapan insanın günlük aktivitesi de taş devrindeki insanlar gibi olmalıdır.

Bunun mantıklı bir acıklamasını yapabilirmsiniz Ben tas devri diyeti ile yag yakıyorum ve kilo verdim halada veriyorum Ben tas devrindeki insanlar kadarmı aktivite yapmıs oluyorum ?

7. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    Achilles adamsın.:)

8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    saygıdeğer dostum .Bunu neye dayanarak söyleyebiliyorsun? peki. Ben sana bu diyetin işe yaradığını kanıtlarsam eğer dusuncelerinden vazgeçebilirmisin. Bugune kadar bir bağımlı gibi yaşadığını kanıtlarsam mesela.

zaten yağları ölçüyle oturup bir boğa ye demiyor sana doyana kadar ye diyor sana proteinleri de ölçüyle vermiyor ama aminoasitlerin yaptıkları işller sebebiyle yüksek oranda alınması gerekiyor.

Saatlerce karnınız acıkmıyor, dolayısıyla beyniniz mükemmel çalışıyor. Belki eskisi gibi bile beslenmek istemeyeceksınız ve zararlı karbohidratlardan vazgeçmeniz için iyi bir sebeb olabilir.

Hatta beyaz peyniri sabah bolca tüketenler adrenalin manyağı oluyor. Karbohidratlar bu etkilerin hissedilmesini engelliyor.

Lor peyniri ve yağlı beyaz yağlı kaşar peynirleri hepsi lezzetli ve mükemmel.

ben kalori lerin çok gerekli olduğuna inanmıyorum. Ben leptin seviyelerinin yükseltilip insulin hormonunun etkinliğinin azaltılmasını tavsiye ediyorum.

modern tıbbın verdiği saçma değerleri reddediyorum, öleceksem bol yağlı bol proteinli ve sebze meyve yemekleri ile ölmek istiyorum.

Halkın sağlığı ile oynayanların ürettiği saçma ürünlerle değil ve insanlara etik dışı ve insan doğasına aykırı harekt etmelerini söyleyen doktorların ne düşündüğü beni ilgilendirmiyor.

Spor salonundaki bilinçsiz hocalarında ne dusundugu beni ilgilendirmiyor .

Toplumu ekmek şeker ve makarna delisi yaptılar babam daha az önce çikolataya saldırdı. Ben neden saldırmıyorum peki? butun gun ekmek yada makarna hiç birşey yemedım nasıl oluyorda canım istemiyor. Bunu nasıl açıklayabilirsin?

ben açıklayabilirim işte.

beni ilgilendiren bilimsellik ve ilimsellik.

Son düzenleme: 27 Kasım 2010
  9. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    'Taş devri beslenmesi yapan insanın günlük aktivitesi de taş devrindeki insanlar gibi olmalıdır'

Bu cümle açıklamaya ihtiyaç duyulmayacak kadar açıktır. Orada kastedilen hareketsiz veya hareketli bir yaşam tarzı arasındaki farktır.

Senin bir boğadan ne kadar et ve yağ çıktığıyla ilgili bilgin yok sanırım, böyle burnunun dikine konuştuğuna göre. Ama nedense bilmem kaç bin yıl önce yaşamış insanlarla ilgili rahatça ahkam kesecek kadar bilgin var.

Bir boğada 150 kilo et olsa 150.000 X 4 = 600.000 kalori yapar, yağlardan gelen kaloriden hiç bahsetmedim bile. Onu da ekle 1 milyon kalori diyelim. Bir oturuşta bu kadar kalori tüketmek, hayal gücün iyi çalışıyo gerçekten.

10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Ben hayatımda bir koyun deviren bir ve bir kaç adam biliyorum. Bunlar ünlü türk güreçileri.

emin ol bir inek yada boğa deviren insan vardır.

tabi günümüzde aktivitelerimiz o kadar yüksek değil.

bu biraz saçma oldu.

burada amaç doyana kadardı. olayı çözelim.

11. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Coyote sürekli aynı hataya düşüyosun. Ben senin söylediklerin yanlış demiyorum, doğru da demiyorum. Ben herhangi bi tarafta değilim, beni rahatsız eden şey, çok kompleks bir yapısı olan vücutla ilgili bu kadar çok kişi aksini iddia ederken kesin doğruymuş gibi hareket etmek.

Bu kadar kesin konuşulabilecek şeyler değil, ama tartışırız, uygularız, sonuçlarını görürüz vs.. Dediğim gibi ben herhangi bi tarafta değilim, bana mantıklı gelen her şeyi savunurum mantıksız gelen her şeyi de reddederim. Tartışırım çünkü sabit fikirli değilim, bugün doğru bildiğimiz yarın yanlış çıkabilir. Elimizde matematiksel bi formül ve sağlaması olmadığı sürece her şeye şüpheyle yaklaşmak durumundayız.

Zira insan hayatı ve vücudun işleyişi üzerinde kesin ahkam kesilebilecek şeyler değildir. Sorgulamamın nedeni bu. Sana tavsiyem sen de sorgula.

12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    sorgulaya sorgulaya bu noktaya geldim ve en doğru noktanın bu olduğuna inanıyorum ve asla fikrim değişmez.

Ben size sordugumda hiç bir besin maddesi almadan günde 2 öğün bol yağlı ve proteinli beslenme ile hiç bir idman dahi yapmamış bir adamın durmadan 20-25 km yürüyebilirmi sorusuydu.

ahmet aydın hocamız kendisi bu diyeti yapıyor ve en buyuk savunucusu.

Kendisi hiç spor yapmadığı halde 15-20 km yürüyüş yapıyor üstelik yaşı kaç?

yanlış birşey yok. Statükocuların işe gelmeyen bir yöntem.

kendim 4 ay ketojen diyet yaptım ve sonuclarını aldım.

bence bir şeyi denemeden anlamanız zor. denemeye çalışsanız mesela anlamaya çalışsanız deneyerek.

daha iyi anlayacaksınız.

şu an hala taş devri diyeti yapıyorum yani böyle mutluyum ya beynim iyi çalışıyor. özgüvenim yüksek testosteron seviyem fırlamış durumda.

daha nasıl anlatiyim.

13. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Hep beraber sorgulayalım arkadaşlar. Herkes neden iyi olmadığını belirtsin ya da iyi olduğunu belirtsin. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunalım. Bence çok güzel olur bir başlık altında bunu tartışsak. Karbonidratlı yaşam, karbonhidratsız yaşam, yağsız yaşam, yüksek proteinli yaşam, proteinsiz yaşam gibi...

salihaayşen, YesiLZeytin ve Coyote bunu beğendi.
  14. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Aynı hataya düşmeye devam ediyorsun. Statükocuların işine gelmiyor diyorsun ama aynı zamanda asla fikrim değişmez diyosun. Kendinle çelişiyosun, neyse.

300 yıllık Newton fiziği bile alt üst oldu, her şey değişebilir dostum merak etme.

O senin çok örnek verdiğin çok güvendiğin profesör bile bir gün çıkıp "ben hata yapmışım aslında bu diyetin şöyle şöyle zararları varmış" diyebilir. Dese de demese de farketmez, sen mantıktan sapma ve hiçbi şeye körü körüne bağlanma.

15. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    achilles1980 biliyorsunki sende bu diyetlerin mükemmel sonuç verdiğini bilen birisin.

hatta senınle yaptığımız konuşmalarda sürekli olarak çevrende böyle beslenen bodybuilder yada fitness sporcularının olduğunu söylüyorsun.

bu işin bilimsel yönünü ve fizyolojik olarak insanların nasıl etkilendiğini, çok az oranlarda glikozun vücudun yağ kısa bir süre insulinden enerji sağladığını ve tekrar etkin olarak yağın yakıldığını arkadaşlarımıza anlatmak istiyorum.

Tartışmak isteyen varsa ben tartışmaya hazırım, her zaman yapalım bunu uygar insan olmanın getirisi tartışarak sorunları çözmek.

Birbirimize üstünlük yapmaya çalışmıyoruz ve sağlıklı beyinler tartışarak çözüm bulur.

yanlız tartışmalarımızda lütfen deliller ve belgeler kullanalım. kafadan doldurma ve yanlış inanışlar olmasın bunlar. mesela salonda butun gun oturan ve eski nesil hocalardan duyulan bilgiler olmasın.

achilles1980 sanırım beni anlayan birisi.

Achilles1980 bunu beğendi.
  16. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Ben de seni anlıyorum Coyote ama sen beni anlamadın hala. Ben senin haksız olduğu iddia etmiyorum, tartışma buraya da nasıl geldi anlamadım zaten. Arkadaşın biri üslubuna dikkat etmeden dik dik konuşunca böyle acaip bi tartışma ortaya çıktı. Benim bu şekil bi tartışmayı sevmediğimi geçmiş yazılarımdan anlayabilirsin zaten.

Coyote bunu beğendi.
  17. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    tartışmalarda sertlik ve kötü uslup kullanmak yanlış, arkadaşımız bir hata yaptıysa bunun icin senden özür dileyebilir.

ama eminim niyeti kötü değildi.

tekrar barışıp kaynaşabilirsiniz :)

onemli olan hayatta istediğimizi alabildikmi alamadıkmı daha sonra işin bu noktasını konuşalım.

yani neden alamıyoruz ne istiyoruzda olmuyor. bu tartışma cidden çok faydalı olur.

yeşilzeytin kesinlikle kusura bakma, yani ben istiyorumki bazı arkadaşlarımız bazı bağımlılıklarının farkına varsın ve kurtulsun.

başka hiç kötü bir amacım yok yani yağları yakarken kas oluşturulmaz zihniyetiyle savaş veriyorum mesela. insanların zaman kaybetmelerine gönlüm razı olmuyor.

18. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Kısaca belirtmek istiyorum ki vücuduma giren doğal üretilmiş besinlerin bana zarar vereceğini düşünmüyorum. Uzun uzun konu devam ederse yarın yazmaya devam ederim.

19. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Ben fikrini saygılı bi şekilde belirten herkesi saygıyla dinlerim, küsmek müsmek gibi şeyler çocukça. Dolayısıyla da küsmek barışmak falan yok.

Sen konuyla ilgili bi başlık aç, ben hararetli bi şekilde belirtirim fikirlerim ; )

Coyote bunu beğendi.
  20. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    evet bende ana tez olarak bunu savunuyorum. gece saat 2 olmuş bu arada yatmamız lazım :)

ben su an taşdevri diyeti ile besleniyorum mesela, sadece kas glikojen depolarım boşalıyor ve bunu gözlerimle görüyorum. antreman performansımda hiç bir düşüş yok.

bazı insanların kas kaybediyorum dediği şey bu. Günlük miktar olarak tam belirtmek istemiyorum ama dallı zincirli amino asitler(losin izolosin ve valin) vücuda girdikçe kas üretimi devam eder. Protein ve yağdan glikoz üretilebiliyor mesela. öyle olmasa su an hayatta olmazdım :) Çünkü aldığım gunluk sadece 30-40 gram çekirdekli kuru üzüm beyni iyi besliyor bunu hissediyorum.

demekki taşdevri diyeti, spor yapmaya engel değil.

istersem yarın onları 2-3 cm şişirebilirim :) hemde doğal kaynaklarla. Bu arada idrar çıkışı çok daha az üstelik günde 3- litre su içiyorum.

asidik yükü az bir diyet.

dolayısıyla sebzeler de çok işe yarıyor bu konuda.

meselasu an beynimin uyumam gerektiğini söylediği ile ilgili mesajı alıyorum. Gerçekten söylüyorum bunu şaka yapmıyorum.

Ketojenik diyetlerde beyin çalışması hissedilebiliyor.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:11 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:04 ----------

yeni bir başlık açarak herkezi davet edelim ve bence tartışalım çok iyi olucak.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:13 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:11 ----------

nasıl bir baslık olacağına yarın karar veririz.

magicbaris ve heldic bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş