onlar muhteşem türkler onlar NOGAYLAR

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve efekan tarafından 25 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    Adını, Altın-Ordu Devleti'nin (1223-1502) büyük kumandanlarından "Nogay"'dan (ölm. 1299) alan ve bu devletin çöküşünden sonra kurulan Nogay Hanlığı, Volga'dan İrtiş'e ve Hazar Denizi'nden Aral gölüne kadar uzanan sahaları içine alıyordu. Merkezi, Yayık nehrinin mansabındaki Saraycık şehri idi.

Ahalisinin esas unsurunu Kazan, Kırım, Astrahan ve Sibir hanlıklarında olduğu gibi, Kıpçak zümresine ait Türk boyları teşkil etmekte olup, bunların içinde Türkleşmiş bir Moğol kabilesi olduğu tahmin edilen Mangıtlar sivrilmiş durumda idi.

Kazan ve Astrahan Hanlıklarının Rusya'ya tabi olmasından sonra (1552-1557), Nogay Hanlığı birkaç zümreye ayrılmış, Kafkasya'nın kuzeyindekiler "Küçük Orda", Emba gölü civarında bulunanlarına "Altıul Ordası" denmiş, İsmail Han'ın idaresinde kalanlar ise "Büyük Nogay Ordası" adı altında birleşmiş ve IV. İvan'ın hâkimiyetini tanımışlardır (1555-1557).

Küçük Orda Nogayları üzerinde Rus nüfuzu ancak 18. y.y.'ın ikinci yarısından sonra başlamış, bunlar Kazaklar tarafından batıya göçmeye zorlanarak "Bucak Ordası", "Yedisan Ordası", "Canıbuyluk Ordası", "Yedikul", "Azak", "Kuban" gibi bölümlere ayrılmış ve Kırım Hanlığı'na tabi olmuşlardır. Sonraları mühim bir kısmı Türkiye'ye göç ederek Anadolu'da iskân edilmişlerdir.

Rusya'ya kalanlar, bugün Kuzey Kafkasya'nın çeşitli bölgelerinde yaşamaktadırlar.

NOGAYLARIN SEMBOLÜ

http://www.turkcebilgi.com/resim/nogaylar/flag-of-the-nogai-people#resim

Ayrıca Nogay eski türkçede uçan kurt anlamına gelir.

nogaylar hakkında izlemeye ve dinlemeye doyamayacağınız bir video paylaşıyorum arkadaşlar .

http://www.izlesene.com/video/arslanbek-sultanbekov-dombira-mp3-dinle-muzik-dinle/3791545

başlığı özlü bir söle bitiriyorum

"atasını tanımayan it peşinde gezer " SAYGILAR

kaynak:http://www.turkcebilgi.com/ansiklopedi/nogaylar

2157, kenan_23, pasha05 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Kara kıs avulumda kelgende ;)

Kop yigge bolmıs ;)

3. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    0
    Yalnız belgeselde bunların hun oldukları söyleniyor bazı internet sitelerinde moğol bazılarında türk devleti olduğu söyleniyor bayrak sembolleri karşılaştırdım ama hiç biri tutmadı ben bunların hangi ülke olduğunu araştırdım ama kesin bir sonuç bulamadım her yerden farklı bir şey diyorlar asya kıtasından olduğu kesin giyim + kılıçlardan belli zaten ama o bayraktaki semboller hiç biri tutmuyor öyle bir ülke bulamadım. Tek bildiğim belgeselde izlediğim hun ve bir türk beyliğin savaşı yalnız ordaki 2 kılıçlı askerler hun devleti olduğu söylüyordu ne kadar doğru bilemiyorum.
    Kısaca ben bunların hangi ülke olduğunu bulamadım buluncağınıda sanmıyorum.
    3:08 deki siyah bayrak ve kuş sembolü var hiç bir ülkede göremedim bilen varsa söylesin bende merakımı gidermiş olıyım.

4. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    işte bunlar kız alıp vermiş a alayı türk aslında bunlarda onlardan biri benim araştırmalarım bunlar fikirlere açığım müziği çok beğendim hele o 2 kılıçı tutuş şekline hasta oldum abi .

5. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    0
    2 kılıç tutma şekli benimde hoşuma gitti müzikte güzel aklıma geldikçe açarım.
    Eski tarihimizi hatırlayan yok şehit ölür kaç kişi gider ama hrant dink öldü kaç sene geçti hala binlerce kişi katılmakta hangi şehitimiz için bu kadar sene uğraşıp yürüyüş eylem yapmışlar merak ediyorum.Çok sinir oluyorum hepimiz hrant dink'iz hepimiz ermeniyiz filan diyorlar sinirlerim tepeme çıkıyor.

ZeusS_ bunu beğendi.
  6. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    bu konuyu fazla uzatmayalım ama dediğin doğru , ve halk hala bilinçsiz , birazdaha devam edersek konu kilitlenir onun için devam etmeyelim diyorum . :s

7. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    274
    Ödül Puanları:
    0
    sen türkiye cumhuriyeti devleti olarak aydın'ına sahip cıkmazsan başkaları çıkar kardeşim.

acıyorum Hrant'ın cesedinin üzerinden prim yapanlara....

konuya gelirsek;çin yapımı MONGOL filmini izleyerek bir kaç bilgi edinebilirler

8. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    teşekkürler oktayd MONGOL u izleyeceğim

9. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    0
    Ermenilerin ne halt yediğini yazardım buraya ama içimden gelenleri yazarsam üyeliğim iptal olucak yazmıcam.
    Senin benim hepimiz atalarını katlettiler hamile kadınlara taciz + kafasını kesmek bunları unutmayalım.
    Bana para teklif etseler veya öldürmekle tehdit etsinler gene ben sokağa çıkıp dinimden vaz geçmem. Hepimiz ermeniyiz hrant dinkiz gibi sıloganlar söyleyerek ben dinimi ve vahşice acımasızca öldürülen atalarımı satamam.
    Bunları görmezden gelip hala hepimiz ermeniyiz diye bağıran varsa diyecek sözüm yok artık.

efekan bunu beğendi.
  10. pasha05

pasha05 Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Issız Bir Nehir Yanı
    Son düzenleme: 26 Şubat 2012
    TürkYurdu bunu beğendi.
  11. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    274
    Ödül Puanları:
    0
    bağıran mı var burada peki ?

12. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    0
    alıntı yaparak bana cevap verdiniz tc sahip çıkmazsan filan.
    Yanlışta anlamış olabilirim eğer yanlış anladıysam kusura bakmayın ama eğer doğruysa yazdıklarım halen geçerlidir.

13. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler. ;)
    Bir çok Türk Nogay Türkleri'nin varlığından bile bir haber.
    Ayrıca Nogay Marşı Dombra'yı mutlaka dinlemenizi öneririm. :)
    Saygılar...

14. WildRose

WildRose Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    43
    Günümüzde ne yazık ki bir çok Türk topluluğunda olduğu gibi Nogaylara ait bir ülke de bulunmuyor. Günümüzde bu boya ait kişi sayısı çok az. Kalanların da bir kısmı Türkiye'de, bir kısmı da Rusya federasyonu içerisine dağılmış bir durumda. Çoğunlukla diğer Türk boylarının da kaderi bu şekilde. Bu yüzden Türk toplulukları incelenirken ülke bazında bakmıyoruz olaya.

Hun-Türk-Moğol ayrımına da hiç girmiyorum, tez konusudur o ve hayli uzun anlatması :)

15. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Medieval II ' de bile geçiyor yahu...

16. sthammer

sthammer Guest

Ruslar, Rhaos 'isveçli gemici' ve slav karışımı ulus, Orta Asya Türkleriyle bu kadar kopuk olmamızın asıl nedeni Ruslar

Notlarımdan bazılarını paylaşayım;

Türkistan'da hanlıkların çöküşü ve Rus hakimiyetine giriş nedenleri
    -Eğitim ve öğretim seviyesinin düşmesi ve taassubun artması
    -Merkezi imparatorluklar yerine feodal beylikler ve kabileciliğin yaygınlaşarak kendi aralarında sürtüşmenin artması
    -İpek yolunun önemini kaybedip, gelirlerinin azalması
    -Nehirlerin yatak değiştirmesi sonucu tarımın zayıflaması
    -Rusların modernleşme ve güçlenmesine karşı Osmanlı'nın gereken tedbirleri almaması

1925-1991 Tarihleri Arasında SSCB Döneminde Türkistan Genelinde Uygulanan Politikaların Esasları
    -Buhara ve Harezm'deki yönetim ve dayanışmayı yok ettiler
    -Milli duygu, dil, inanç ve adetler köreltilip, Ruslaştırıldı
    -Yer altı ve yer üstü zenginlikler sömürüldü
    -Nehir yatakları değiştirilip, Aral Gölü kurutularak Türkistan'ın önemli bir bölümü çoraklaştırıldı
    -Sanayi ve üretim açısından bağımlı hale getirildi

Ruslaştırma politikası olan İlminiskiy metodunu Türkistan ‘da uygulamaya başladılar. Fikir babalığını Rus milliyetçisi Nikolay İlminski'nin yaptığı bu metodun amacı, Rus hakimiyeti altında yaşayan Türklere Rus dilini öğretmek, müşterek bir Türk dili yerine her Türk boyu için mahalli konuşma dilini amaçlayan ve farklı ana diller icat ederek, bu diller için Rus karakterli farklı alfabeler kabul ettirmek ve böylece onları Ruslaştırmaktır.
    Bu politika sonucunda aynı soydan gelen, aynı dili konuşan insanlar arasındaki birlik parçalanmış, yeni diller ve yeni milletler yaratılmaya başlanmıştır.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:31 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:27 ----------

Rusya'yı da Rusya yapan İvan Kalita'dır, Kazan hanlığını az soymadı

Son düzenleyen: Moderatör: 8 Ekim 2012
  17. darkvampire

darkvampire Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Nogay Türkleri Konya'nın bir kazasında varlar. Bu yaz Konya'ya gidince uğramak istiyorum oraya da. Ayrıca Arslanbek Sultanbekov Nogay Türküdür.

Bir çoğunuz bir tek dombırayı biliyorsunuz lakin Kanılı, Moy Karavan, Nogay El, Özündü Ayamaysın
    gibi bir kaç tane daha Nogay türküsüne youtube'dan erişebilirsiniz :). Ayrıca Uygur Türklerinin Men Ölmedim türküsü de iyidir :)

Nogay El'in şu sözleri çok değişik etki yaratmıştı

Saga kaygı kelgende korkup kaşsam tasaga
    Korkup kaçsam saklansam
    Kayday betpen kararman aytaş curtum men saga
    Hangi yüzle bakarım ülkem sana
    Ne dermen dep aytarman sütüm bergen anamga
    Ne derim ne söylerim sütümü veren anama
    Ne dermen dep aytarman maga sengen atamga
    Ne derim ne söylerim bana güvenmiş babama

http://www.youtube.com/watch?v=i_uu-RoxrcI&feature=related

Sayfayı Paylaş