Omuzumdaki Problem Nedir?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve wrestler tarafından 17 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.244
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Antrenmandan az önce geldim.Ve hemen foruma yazma ihtiyacı duydum.
    -Uzun süreden beri var olan ancak beni bugün çok sinirlendiren fakat bir türlü ne olduğunu çözemediğim bir omuz problemim var.
    -İnciline press de zorlamalı tekrarda ağırlığı basarken sol omzum birden çözülüverdi.Sağ tarafımdaki gücü hissettim,tekrarı çıkarabilirdim ancak sol omzumdaki çözülmeyle bu mümkün olmadı.Sol omzumdaki güçsüzlük ve çözülme o kadar barizdi ki partnerim 'sol omzuna birşey mi oldu?' diye sordu.
    -Normalde herhangi bir ağrı sızı yok.Dışarıdan bakıldığında morfolojik bir değişim de gözükmüyo.Ancak sol omzumda güçsüzlük hissediyorum ve aniden bıçakla kesilircesine gücüm tükenip,tekrarları çıkaramıyorum.Daha önce herhangi bir sakatlıkta geçirmedim.
    -Sizce problemin adı nedir?

2. KaRaBaSH

KaRaBaSH Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    aklıma başıma gelen bir şeyi getirdi. pullover yaparken arkaya doğru çok gerdirince omuzlarım bir anda kendini geriye atıp boşalıyor ve yapacak bir şey kalmıyor. omuzların esnekliğiyle ilgili bir problem olsa gerek.

3. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bu hadiseden sonra omuz ekleminde ağrı oldumu?
    Bağzen yardım etsin diye birisinden rica edersin herif barı ortadan değilde biraz kenardan tutar, antrenmanın şiddetinden farketmemişte olabilirsin, bundan kaynaklanmışta olabilir. Omuz eklemini bağlayan kaslarda veya tendonlarda kuvvetsizlikte olabilir, dumbell bench pressler veya dumbell ile incline bench press kuvvetlendirir. Birde eklem bağları kaslardan daha yavaş güçleniyor, fakat istikrarlı güçleniyor mesela sizi sakatlayan bir ağırlığı bir sene sonra artıramasanız bile artık sakatlanmaz hale gelirsiniz yani eklemler kuvvetlenmiş olur.

4. wrestler

Beğenileri:
    3.244
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Centaur öncelikle alakan için teşekkürler...
    -İncilinede bu olay olunca herhangi bir acı-ağrı olmadı.Ardından pullovera girdim.Ve dumbelli geriye indirirken keskin bir acı hissettim.Ve şu an sürekli olmasada içeride ufak bir bölgede eklemi hareket ettirdiğimde sızı yapıyor ve bu sızı ön omuzda...

5. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    boyundan kaynaklana bilir. ve dirsek ekleminden sinirlerle dir muhtemelen eyer devam ederse doktora git bi boynuna sikisma yada fitik baslangici bu problemleri yapiyo.

6. CENTAUR

CENTAUR Guest

İki veya çok rahatsızlık verici düzeydeyse üç göğüs antrenmanında incline press, pull over haraketlerinde ağırlıkları biraz düşürüp takrarı arttırırsan düzelecektir, hatta yapış şekline göre dumbell fly egzersizindede ağırlıkta çok abartmasan daha emniyetli olur bu süre zarfında, sonra yine kafana göre basmaya devam edersin.

7. wrestler

Beğenileri:
    3.244
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Hoterme ilgine teşekkürler.Ancak,şimdilik, o kadar abartılacak bi sorun değil zannedersem.
    -Teşekkürler centaur..

8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.104
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    öncelikle geçmiş olsun omuzunuzdaki sakatlıkla ilgili bir iki sorum olacak kolunuzu saat yönüne çevirirken kıtlama sesi oluyormu özellikle 12 yönünde

Ağrı varmı varsa ele doğrumu başa doğrumu yayılıyor yada yayılmıyor

9. wrestler

Beğenileri:
    3.244
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Teşekkürler Flexor...
    -Cevabım biraz uzun olacak ama bu sanattan iyi anlayan birini bulmuşken derdimi tam ayrıntısıyla anlatmak istedim.
    -Sol kolumu senin dediğin gibi saat yönünde çevirdiğimde, herhangi bir kıtlama yok.Ancak eklemin sürtünme sesini duyabiliyorum.
    -Herhangi bir ağrım yok.
    -İncilinedeki bahsettiğim olay başıma çok sık geliyor.Bir seferliğine mahsus bir durum değil.Misal;incilinede 1. tekrarı çıkarttım. 2. tekrarda sağ taraf iyi, tekrarı çıkartabilecek ancak sol taraf(ki gücün omuzdan gittiğini hissedebiliyorum) hiç direnç gösteremeden ağırlığa karşı pes ediyor ve tekrar çıkmıyor(Göğüslerimin ağırlığa doymadığını hissedebiliyorum).Bu olay bench pressde de geçerli.İnciline-inciline dumbell fly ve ardından yaptığım bench pressde,düşük ağırlıkta da(ancak tabiiki kaslar idmanın başındakine göre yorgun durumda..)sol taraf ağırlığı basamıyor.
    -Ancak yukarıda bahsettiğim durumlarda hiçbir ağrı sızı yok.Fakat arada bir omuz ile göğüs kaslarının birleştiği yerde,ön omuzda,sanki iç kısımda keskin,aniden gelip-geçen bir sızı hissediyorum.
    -Üzerinde çok düşünmeme rağmen benim canımı sıkan bu probleme bir isim takamadım.Sol tarafım sağa göre güçsüz olabilir mi diye de düşünüyorum.Ancak aniden şekillenen çözülmeler,güçden düşmelere bir yorum getiremedim...

10. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    639
    Ödül Puanları:
    0
    Wrestler öncelikle geçmiş olsun.
    Aynı sorun bende de vardı. Dediğini çok iyi anlıyorum.
    Benim de bench press' te başıma geliyordu. Genelde en son setlerde(Piramit set şeklinde çalışıyordum ve en ağır kaldırdığım sette) başıma geliyordu.
    Hiçbir ağrı sızı olmuyor; ama bildiğin omuz boşalıyor ve anlıyordum ki gücüm kalmamış.
    Ben kendimi incelemelerim sonucu bunu 2 nedene bağlıyorum:

Birincisi, benim sağ tarafım sol tarafımdan daha baskın. Sağım daha kuvvetli. Nedense sol kolumda enerji daha çabuk bitiyor.

İkinicisi ve bence en önemlisi, sanırsam eklemlerim yeterince güçlü değil. Çünkü bu olay başıma geldikten sonra tempoyu düşürmeden çalışmaya devam edersem eklemlerimde ağrı oluyordu.

İyi ısınıyorum. Isınmanın koşmadan ibaret olmadığını biliyorum. Vücudu ısıtmakla eklemleri ısıtmak farklı şeyler. Her ikisini de yapıyorum.
    Fakat eklemlerim güçsüz.

Belki sende de böyle bir sorun vardır. Kendi kendinin doktoru olmanı öneriyorum. Teşhis koyma konusunda değil tabi ki ama, en azından sorunu tahmin edebilirsin.

3 aydan sonra tekrar spora başlıyorum ve herşeyden önce doktora gidip testler yaptıracağım. Multivitamin takviyesine gerek var mı? Tabi ki bir spordan dolayı fazladan bir vitamin ihtiyacı doğacak vücutta ama vitaminlerin bile fazla kullanımının zararları var. Örneğin, yanlış hatırlamıyorsam Optimum' un multi vitaminiydi, bir tabletinde 10000 UI A vitamini bulunuyor. Normal bir insanın ihtiyacı günlük 5000 UI dır. Spor yapan bir insanın tabi ki daha fazladır ama normal beslenen birinin bu vitamini kullanması eksiklerini takviye ederken kendisine zarar vermesine de sebep olabilir. Ki yanlış hatırlamıyorsam günde 1 havuç spor ypan birinin bile A vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. Neyse konuyu dağıtmayalım :)

Doktora gittimde eklemlerimi de soracağım. Ondan sonra bu soruna daha doğru bir yanıt verebilirim sanırım.

Tekrar geçmiş olsun...:)

Son düzenleme: 1 Kasım 2008
  11. eXo

eXo Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    FleXoR bende bu kıtlama oluyor Rotator manşon kasının
    omuza bağlandığı kısımdan çok şiddetli bir kıtlama sesi geliyor
    birde omuz pressde kaslarımdan çıt çıt sesler geliyor
    7aydır geçmedi

12. cemo17_fb

cemo17_fb Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Omuz sakatlığı

Geçen Pazar sağlam bi yağmur yedim ve okula motorsikletle gidiyorum.Sabah çıkıp gece geldiğimden gündüz resmen yanıyorum o yüzden çok kalın giyemiyorum ve gece de dönerken çok fazla soğuk yiyorum.Antrenmanları ağır yapıyorum supplement alyorum ve yemeğim çok düzensiz...
    Sabah akşam 1er çay kaşığı kreatin,akşamları 1 çay kaşığı glutamine,antrenmanlardan önce aminoasit,proteintozu(ne zaman almam konusunda yardım bekliyorum),antrenmandan önce no-explode alıyorum. no explode alacağım için 2 saat aç kalmaya çalışırken bazen 4-5 saat aç kaldığım oluyor...
    Geçen yağmurdan sonra göğüs çalışmam vardı Pazartesi günü,40kg de 12 yaptım,50kgye geldim omzumda lif zorlandı,ben de devam ettim,ogünkü antrenman bitti,üstüne 1 gün sonra omuz-sırt çalıştım daha da zorladım...Sonraki 3 gün bi denedim ve yapamadım hiç hareket ama o denemem o lifi zorladı,şimdi şınav çekmeye çalışsam o lif ağrıyor ama ben ağırlık gördüm mü kafayı yiyorum,yapmak istiyorum...nasıl bir ilaç sürmek lazım o bölgeye?Bengay sürüyorum acaba o işe yarıyormudur?3 gün hiç yapmasam yeter mi acaba dinlenmek için?

13. arrdda

arrdda Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Ağırlıklarına bakılırsa sanırım yeni başlamışsın.Bunun yanında kreatin glutamine no explode amino protein ne var ne yoksa almışsın.Bence senin hatan biraz acele etmen.Dinlen biraz..

14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.910
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Londra
    cemo17_fb,

Başlığınızı ilgili konuyla birleştirdim.
    Ayrıca arama yaparak daha fazla bilgi bulabilir, paralel konuları inceleyebilirsiniz.

saydam bunu beğendi.
  15. cemo17_fb

cemo17_fb Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bonatschi;
    Bundan sonra daha dikkat edecem bu konuya...
    3 ay kadar oldu başlayalı,omzular filan iyi çıkıyor da göğüs onlar kadar hızlı değil maalesef ve ben de göğüse daha çok takmış durumdayım :)

bonatschi bunu beğendi.
  16. hayli

hayli Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    aynı problemi ben sağ omzumda yaşıyorum (solağım).incline press yaparken programın sonuna dopru omuz yoruludugu için tamamen boşalıyor kolum.göğüste yorulma değil sadece omuzumda hisettiğim acıdan dolayı güç alıp ağırlığı kaldıramıyorum.ayrıca kolumu çevirdiğim zaman omuzdum kıtlama seside geliyor.artık acıya katlanıp devam etsem de harekete omuz sürekli ağrı konumunda kalıyor ve dinlenmiyor ancak çok fazla gerdirdiğim zaman bir rahatlama hissediyorum onun dışında omuzumun acısı kalıcı oluyor göğis programının sonunda.
    bununla beraber düüz barla biceps çalıştığım zaman kolumun biceps ile bileğim arasında kalan altkısmında çok büyük bir kasılma hissediyorum ve ağırlığı bıraktığımda bir acı hissediyorum.ağırlığı sıkarak yavaş yavaş parmaklarımı açtığımda ise sorun daha da azalıyor. bu sıkıntılardan muzdarip önerileriniz nedir acaba ?

17. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Benim de sol omuzum saat yönünde çevirirken kıtırdıyor.Ortopediste gitmek istiyorum ama üşengeçlik işte.Flexor bu konuda bilgin var galiba.Yardımcı olursan çok makbule geçer.

Sayfayı Paylaş