omuzlarda geniş görüntü yakalamanın püf noktaları

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve zumruduanka tarafından 15 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. zumruduanka

zumruduanka Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    pazarlama
    Yer:
    istanbul
    https://www.youtube.com/watch?v=eMwwL1YFhAw

arkadaşlar bu videodaki adam oldukça kütleli,ama büyük trapezlerden midir dar omuzlardan mıdır bilmem,geniş durmuyor,estetik değil.

Omuz hareketlerini trapeze vurmadan yapmak,yan ve arka omuza gereken ehemmiyeti vermek,karın hareketlerinde oblikleri çalıştırmayan hareketler yaparak beli ince göstermek ve latismuss dorsi kasını yeterince genişletmek dışında,omuzu böyle dar görünmekten kurtarabileceğimiz neler var?Yoksa tamamen çatısı öyle olduğu için,genetik bir şey mi,önüne geçilemez mi?

2. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Sonuçta insanın köprücük kemiklerinin mesafesi belli. Yani omuz kemikleri sabit, arası arttırılamaz. Onun dışında görsel olarak sağlanabilir. Koltuk altı-sırt kasları olan latissimus dorsiler geliştirilerek bele ince bir görünüm, omuza hacim ile omuzlar arasındaki mesafe arttırabilir. Onun dışında aslında dar çatılı olanın da avantajları vardır bence. Mesela genetik olarak geniş bir omuz çevrem var ve bende bunu sırt çalışarak bayaa destekliyorum ama bunun yanında kollarım oran olarak gövdemden küçük duruyor. Aslında 40-41 cmden fazla kol var ama dar çatılı bir arkadaşımın yanında kollarım küçük kalıyor.

zumruduanka, Azi ve R10 bunu beğendi.
  3. Kambala

Kambala Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    draft'a kelimesi kelimesine katılıyorum. Ben de genetik olarak geniş omuzluyum ama kaslardan değil, tamamiyle kemik yapım dolayısıyla böyle (121 cm). Yani kas elbette var ama köprücük kemiklerim uzun ve omuz başlarımdaki kemikler çok iri. Bu yüzden belim çok da ince olmamasına rağmen (94 cm) arada bir 30 cm fark olduğundan 3gen görüntü daha rahat oluşuyor. Omuzları kas yaparak genişletmek gerçekten çileli bir iş. Her yeri halletmiş ama omzu ufak kaldığı için üzülen çok da kişi gördüm.

Ama dezavantajları da aynen draft'ın dediği gibi, kollar ve göğüs gerçekten küçük kalıyor, onları çok daha fazla özenle çalıştırmak lazım. Yoksa orantısızlık bile söz konusu olabilir.

4. lucky3

lucky3 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benimde boyum 1.90 omuz genişliği 122 cm fakat bana pek geniş gelmiyor omuzlarım. Omuzda yan ve arka çok önemli 2 aydır çalışıyorum diğer bölgelerle birlikte onuda ama istediğim düzeyde değil. bu konuda tavsiye verebilcek olan varsa çok sevinirim. Bir de omuz çalışmasında 1 ayda ortalama kaç cm genişleyebilirim omuz olarak( bu genetik yapıda dahil bi çok şeye baglı farkındayım ama bi ortalama cvp bekliyorum)

5. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    çok sağolasın draft kardeşim sayende ben de kendi sorunuma çözüm bulmuş oldum :D omuzlarıma ilgili değerlendirme yaparken köprücük kemiklerimi hiç hesaba katmamıştım tekrar sağ ol

6. cevik42

cevik42 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Omuzun geniş görünmesini istiosanız karnınız ince olsun yeter karın sayesinde omuzlarınız geniş görünür.

7. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar geniş omuz olarak nitelenmemiz için bel ve omuz oranı ne olmalıdır.

örnek vermek gerekirse omuz:130 bel:80--------50 cm fark var.Bu oran minimum kaç olmalı?

8. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Muscle and Fitness veya Mens health dergisinde okumuştum, Üçgen görüntünün ideal oranı omuz ölçüsünün bel ölçüsünün 1.5 katı olmasıymış.

TheErguN ve Azi bunu beğendi.
  9. variety

variety Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    1.5 kat bizi bitirir ya tutturmak çok zor:S

10. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    80 e 120 mesela yahu bunda zor bir şey olmasa gerek

11. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    evet benim hedefimde 80 120 yapıcam :) şuan 93-113 :) düzenli beslenmeyle 1 sene mi alır diye düşünüyorum :)

12. TheErguN

TheErguN Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    bu oranı tutturmaya çalışacaz o zaman thums:

13. purulence

purulence Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    System Tech.
    Yer:
    Ankara
    omuzlarda geniş görüntü yakalamananın tek yolu lateral raise leri ciddiye alarak adam gibi yapmaktır.gördüğüm kadarıyla hala lateral raise düzgün yapan insan sayısı 3-5 i geçmiyor çalıştıgım salonda.Dumbell yana açışın yanında tek kol cable açış kesinlikle yapmalısın omuz yan başını farklı açılardan vurmak ve hissetmediğin bölgeleride hissedip tam bir gelişim sağlamak için.Dumbbell yana açış yaparken kesinlikle momentum dan faydalanmayın ve dumbbell leri önünüzden değil yanınızdan yukarı kaldırın.önden yapılan raise lerde çok fazla momentum kullanıldığını gördüm.Eğer çok ağır çalışmıyorsanız sizi sadece o an için kaldırdıgınız kilo ile tatmin eder ama sıfır gelişim sağlarsınız.Omuz rutinlerinizi her ay değiştirmeye çalışın.Bir ay 2 press,2 açış,1 trapez yapıyorsanız.diğer 1 press,3 açış,1 trapez şeklinde değiştirebilirsiniz.Benim gözlemlediğim kadarıyla omuz gelişiminde press hareketleri biraz palavra.Gelişimin %80 nini ön,yan ve arka açış hareketlerinin sağladıgına inanıyorum deneyimlerim sonucu.

emretkd, Hymenalos ve zumruduanka bunu beğendi.
  14. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    açış hareketleri faydalıdır tabi de şimdi pressler palavra demek te ağır kaçar... seated dumbbell press, smith machine overhead press, barbell overhead press, machine shoulder press bunların hepsi de faydalı hareketlerdir. kendi adıma konuşayım, smith machine kullanarak omuzlarımdan epey ölçü aldım zamanında.

15. purulence

purulence Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    System Tech.
    Yer:
    Ankara
    dumbell ve barbell pressler bir nebze ama özellikle smith machine ile omuz çalışmak kendi adıma konuşursam tamamen kendimi kandırmak oldu.Serbest ağırlıklar benim omuzlarımda en az 3 kat daha etkili oluyor.

16. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    smith machine overhead press, barbell overhead press'e göre %8 güç artışı sağlıyor diye biliyorum m&f ta geçen bir kısa makaleden. omuzlar için ben de serbest ağırlık taraftarıyım ancak smith machine de arada bir programlara eklenebilir, kötü bir hareket değil sonuçta..

17. bestfighter

bestfighter Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Bende 4 aydır gidiyorum Vg ye başlarken 106 cm omuz vardı beni kaslı sanıyodu millet tabi oyleyimde birazcık :D

weightlifter

18. purulence

purulence Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    System Tech.
    Yer:
    Ankara

Orası öyle tabi,bu ay bende smith machine military press yapıyorum mesela.ama sırf değişiklik olsun diye:)

19. AloneAssasin

AloneAssasin Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    6 aydır bb yapıyorum belirli bir kütle elde ettim Tek press 12*10*8*8*8 omuza yeterlimidir? ondan sonrada 4*8 den açışlar?

20. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Omuz gelişimi için çok tekrarı da unutmaylaım lütfen, egomu tatmin adip yüksek ağırlıkla 10 tekrar yapacağıma, ağırlığı biraz düşürüp 15 hatta 18 tekrar yapıyorum. Omzumda ancak o zaman yanma oluyor ve bana göre bu şekilde daha çok gelişiyor.

Azi ve Dynamo bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş