Omuza barla press? Oturarak mı yoksa ayakta mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve building tarafından 16 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. Kurt_Coban

Kurt_Coban Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    amacın omuz kaslarını geliştirmek ise bence oturarak daha fazla ağırlığa konsantre olabilirsin gibi geliyor. ve sırtını destekleyerek. ama arkadaşların dediği gibi ayakta yapılan hareketler vücudun diğer bölgelerini de kuvvetlendirir, genel dayanıklılığı artırır.

2. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Serbest ağırlık ve makine kullanımı çalıştırılcak bölgeye göe değişir, örneğin göğüs için makine kullanmak gereksizdir, göğüs için en ideali serbest ağırlıktır.Ama omuz herzaman sakatlanma riski en büyük olan bölgedir bu nedenle omuzu makinede [multi press] yapmak yada dumbell ile çalışılıcaksa da ayakta değilde oturarak yapmak daha mantıklı olur.Ama değim gibi göğüs,biceps,triceps,bacak... gibi bölgeleri ayakta çalışarak daha fazla kas grubunu çalıştırmış oluruz.

3. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Bi süre sonra gelişim için gereken kilolar artıyor.Ağırlık artınca bence bele binen yük çok fazla oluyor şahsen ben ayakta yaptığım zaman belimin zorlandığını hissediyorum artık o yüzden oturarak yapıyorum.

4. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    iyi bir tartışma konusu oldu kanısındayım. eğer profesyonel tecrübeli hocalarımız da fikir belirtirlerse konu daha da aydınlanır gibi geliyor.

5. alpztrk

alpztrk Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    cidden güzel başlık uzman arkadaşlardanda görüş bekleriz..

dumbel pressde dumbelleri yukarı fırlatırken belini sakatlamış biri olarak (ah ulan body nerdeydin o gün) bırakın ayakta omuz çalışmayı sadece smith machinede çalışıyorum bu aralar..

bizler hep oturarak yapılan hareketlerin beli daha az zorladığını düşünüyoruz...
    ama fizyoterapistler aynı fikirde değil.. sanıyorum ayaktayken bacakların ağırlığı paylaşma durumu söz konusus

onlara göre omuriliğe binen yük oranı şöyle

oturmak > ayakta durmak > uzanmak

6. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    bugun military press i ayakta yaptım. salonda düzenek olmadığı için yerden atmak zorundayım. sayın supersport un dediği gibi yerden aldığım için çok ağır kilolara çıkamıyorum 50 kilo ile (bar dahil) 12 tekrar yaptım en fazla 55 e çıkar herhalde. Ama yine de hareketten memnunum makineden daha iyi etkiliyor gibi geliyor. Oturarak da barla yapıyordum daha ağır giriyordum ama ayakta daha iyi. Ayrıca ben makinalardan verim alamıyorum doğru da yapsam hissetmiyorum kasın çalıştığını. Genelede makineler başlangıç içindir, sakatlık riski olmadığı için derler, bence ve bulduğum birkaç kaynağa göre makineler oldukça ileri seviye için. Siz temel hareketler ile altyapıyı oluşturup hacim ve güç alırsınız, artık sıra estetik kaygılara gelir, o zaman izole makine hareketleri ile hatları belirginleştirirsiniz. Ama bu seviye müsabıkların seviyesi. Nasıl yeni başlayan birinin z-bar curl de içten mi tutsam şurası çalışır dıştan tutsam burası çalışır demesi gereksiz ise (adam gibi düz barla yedire yedire yavaş yavaş bel vurmadan normal yap yeter), çok ileri seviyeye gelmeden makineler pek fayda etmez gibi. Programda makine olan tek military press vardı, onu oturarak bara çevirdim, şimdi de ayakta barla yapıyorum. Benim ilerideki amacım minimum makine, minimum destek. Ayakta, barla ve serbest vücut ağırlığı mümkün olduğunca. Ne zaman bench press te kilo x 2 ye gelirim ya da kilo x 1.5 8 tekrar yardımsız rahat yaparım o zaman derim yeterli güce geldim izolasyon ile şekil veririm.

Miltary press:
    https://www.youtube.com/watch?v=JQBMkB_ZVQM

80 kiloyu iyi atıyor yerden ama yaparken riski gördüğünüz gibi. Ben dirsekleri biraz daha yaklaştırıyorum videodakinden.

Son düzenleme: 1 Nisan 2010
    Coyote bunu beğendi.
  7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    kabul edelimki, ayakta çalışmalar zordur, ancak aramızda elbette ayakta çalışılan temel hareketleri seçen ve oturarak yapılan ve izole hareket yontemlerini seçenler olucaktir.

insan inandıgı seyden cok zor vaz geçer.

ancak benim dusunceme göre ve kinesioloji mantıgına göre, oturarak yapılan calısmalar cok
    mantıklı değil.

Sadece kuvvetsiz bölgelere kuvvet kazandırılana kadr yapmak gerekir. Özellikle bilhassa makineler.

Birde bench press var zaten. Oda göğüs için temel hareket, oturarak değil yatarak yapılıyor.

varsa göğüsü baska turlu ayakta calıstırma yontemi ayakta çalıştıralım.

Bu işin tek tekniği şınav ve bench press oldugu için baska sansımız yok.

ancak sırtımızda yuksek ağırlıkla şınav cekmek, bench press kadar etkilidir.Bunuda eklemeden geçemicem. yukarıda mevzusu geçmişti cunku.

bayır aşağı, bayır yukarı şınav çektiğinizda göğüsünüzün farklı bölgelerini çalıştırırsınız.

En guzeli sırtta ağırlıkla çekmektirki, bench pressi mumla ararsınız.

deathlifter bunu beğendi.
  8. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    serbest yapan her zaman oturarak yapandan kuvvetlidir. ve gelişimi daha iyi olur. ama 80 veya 100 kg barı yerden düzgünce alacak, üstüne de düzgün formda indirip kaldıracak yer ve adam bulamıyorum. çoğu zaman tek başıma oturarak smith makinesinde military yapıyorum. smith de bile yardımcı olacak adam bulmak zor. bu yeni salonun ilgili bir hocası varda yeni yeni 2 kişi yapıyoruz.

Coyote bunu beğendi.
  9. linc88

linc88 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    bence her iki turlude zaman aralıklarıyla yapılmalı sahsen ben omuzlardan verim alamıyordum ve ayakta yapmaya baslamıstım daha hafif kilo ile tabiki ve gercekten gelisimimi etkiledi hep aynı sekilde calısmak yerine boyle ufak farklılıklar etkili oluyor kanaatindeyim

10. Ko

Ko Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Military ve behind neck press yaparken ağır girmiyceksin; omuz diğer kaslardan farklı olarak düşük ağırlıkta yüksek tekrar ve nizami bir biçimde yapıldığında verimli olur

ağırlığı düşürüp set sayısını yükselt 4*12 veya 4*15
    eğer salonda shoulder press makinası varsa behind neck yerine ona gir 4*15 yap

11. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    Oturarak (beli yaslayarak) yapmak daha saglikli, oturup beli yaslamadiktan sonra bir farki yok ayakta veya oturarak ayni sey.

Lower back kaslari kuvvetli biri belki 1-2 seneden sonra ayakta calismayi kendine uygun gorebilir ama core ve bel gelismesmeden bu tip hareketleri ayakta girmek risk/getiri oraninda hep zarar yazar.

12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    80-100 kg ile makine ile girmek yerıne, 40-50 kg ile serbest barla girmek daha mantıklı gelmiyormu sizce?

ayrıca squat rok çok işime yarıyor, aynı squat gibi oradan barı sırtıma alıyorum ve tekrar oraya bırakıyorum.

Squat rok olmayan bir salonada salon demem bunuda eklemek istiyorum.

yüksek ağırlığa çıkacaksanız ağırlık yerden alınmaz tabiki. zaten o yuzden squat rok lazımdır.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:13 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:10 ----------

Hiç bir zaman, tutupda yeni baslamıs birisine, ayakta yaptıgı çalışmaları, yüksek ağırlıkla yaptırmazlar.

Bunun örneğini verdik.

Makinede 40-50 kilo ile yapmak yerıne,

7.5-10 kg lik dumbellarla ayakta yapmanın daha mantıklı oldugunu hep anlattık.

Eğer egonuza yeniliyorsanız bunda yapılacak bir şey yok.

sizinde söylediğiniz gibi ayakta ağır girmek vücudu maksimum etkiler ve vücudunudu çok daha iyi geliştirir.

oturduğunuz zaman yuk bütün bedeninize binmez ve böylece çok daha az stress altına itersiniz vücudunuzu.

ben her zaman makineler yerine, dumbel ve olimpik bar kullanımından yana olucam.

Makineler ego tatminini sağlamaktadır, gerçekten bedeni etkileyen hareketler ise vücudu maksimum stress altına iten hareketlerdir.

Egolarımıza yenilmeden önce, bu işin disiplini öğrendiğimiz müddetçe ilerleyeceğiz.

deathlifter bunu beğendi.
  13. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    ben de zaten bu mantıkla yola çıktım, omuz sonuçta yüksek ağırlık istemez diye biliyorum bir triceps gibi, o yüzden ayakta, yerden atarak ama düşük ağırlık ile çalışıyorum. oturarak makine ile yüksek ağırlık yerine ayakta barla düşük ağırlığı tercih ettim. oturarak barla da olurdu ama onu da es geçtim tam olsun dedim.

Sayfayı Paylaş