Omuz problemim için doktor arıyorum

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve inan_fener tarafından 28 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba, aylardır geçmeyen ve aylardır da antrenman yapamama sebep olan omuz problemim var. Büyük ihtimal ödem veya bir yırtılma. Ki yırtılma üzerinde daha çok duruyorum. Hikayem şöyle: önce İ.Ü Çapa Spor Hekimliğine gittim. Muayene olmak için bir doktorun odasına girdim. Şikayetimi anlattım ve oda spor geçmişimi ve ağrının zamanlamasını falan sordu, yani kısaca küçük bir hikaye de ona anlattım. Öncelikle omzumun hareket kabiliyetine baktı, evirdi-çevirdi. Ağrının yerinin saptamaya çalıştı. Kendisi de bir tahmin yürütemedi önce. Önce eklem-kıkırdak hasarı olabilir dedi, sonra rotator cuff yırtığı olabilir falan dedi. O gün MR istedi. MR çekildim. MR merkezinden sonucu alıp, tekrar doktorun yanına gittim. Yine bayağı inceledi. Ve en sonunda yırtık var dedi. Eline bir kalem-kağıt aldı, beni Fizik Tedavi ve R. bölümüne sevk etti. Ben başından savdığını düşünüyorum. Tabi arada geçen diyaloglar var... İşte vücut geliştirme yapmak zorunda mısın?. Ağırlık kaldırmak marifet mi? Buraya genelde sporcular gelir. Ben birde bu sözleri işitiyorum ve mütevaziliğimi korumaya çalışıyorum. Bir arada, bir derede kaldım diyebilirim. Bunları işitmek, hele ki bir spor hekilmliği kliniğinde, heleki bir devlet hastanesinde, bu Türkiye şartlarında normal bence. Daha bitmedi, gittiğim Fizik bölümünde ki şahısla da benzer şeyleri yaşadım. Bana 4 tane egzersiz hareketi yazdı. Kağıdı aldığım gibi çıktım ve onları gösterecek kişinin yanına gitmedim. Allah büyük konuşturmasın, bir daha devlet hastanesine adımımı atmayacağım. O gün orada bitirdim ben. Maddi durumum yeterliyse o an, o an elimde üç-beş kuruş var ise ya özel merkeze gideceğim yada özel muayene! Şimdi ben özel doktor arıyorum ve kendisinin özel muayenesinden randevu almak istiyorum. En önemlisi de, sporcu sakatlanmalarında tecrübeli, tekrar spora dönüşü sağlayabilecek kişiler olacak. Yani spor ile içli-dışlı olacak efenim. Elbette uçuk rakamlı muayene ücreti olmaması büyük elzem. 250 liraya kadar karşılarım. Şu Prf. Cihan Aksoy bile 350 istiyormuş.. Eğer İstanbul - Avrupa yakasında var ise bildiğiniz-tanıdığınız bir doktor, gerçekten çok iyi olur. Ben çok eminim aynı şeyleri yaşayanların olduğuna. Aynı tecrübeyi edinipte doktor arayışına girenler vardır.. Bende sizden yardımlarınızı bekliyorum... Sağlıcakla kalın :)

2. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    meslektaşlarım maalesef spor konusunda bilgisiz bunda yıllarca süren tıp eğitimi süresince sporla ilgilenmemeleride önemli rol oynuyor.mesela tr de 100000 civarında hekim var 60 bin civarı uzman hekim bunların içinde temel bilimler dedğimiz anatomi patoloji fizyoloji vb çıkarsak klinisyen sayısı çokda değil mesela benim branşımda 8-9 bin hekim varsa bunların içinden hoca ve yandal yapanlar mesleğini icra etmeyen vb çıkarırsak geriye 5-6 bin hekim kalır tüm tr de .ben spor yapan çok az helede bb ile uğraşan hekim şimdiye kadar 5-6 tane gördüm çevremde. kendi branşımda hiç görmedim.sonuç olarak eğer spora uzak bi hekime gidersen sana diyeceği ilk şey ne gerek var ağır spora olacaktır .omuza dönersek bende uzun süredir aynı dertten muzdaripim mr sonucunu yazarsan sana bişeyler önerebilirim fizik tedavi pek işe yaramıyor cerrahide düşük ihtimal en iyisi dinlenme nsaid ve hafif egzersi kombinasyonu tam düzelene kadar maalesef böyle

CarpeNoctum bunu beğendi.
  3. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    463
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İstanbul
    inan_fener,
    Geçmiş olsun...

Omuz gerek VG sporu olsun gerekse de günlük orta/ağır işlerde olsun ne yazık ki en fazla sakatlanmaya yol açan bölgedir. Vücudun en kompleks (karmaşık) bölgesidir de diyebiliriz. Basit bir zorlama veya anlık ters bir hareket bile (kişiye göre değişir) omuzun ciddi anlamda tepki vermesine neden olabilecek unsurlardır. Kaldı ki omuz ağrıları kimi durumlarda boyun fıtıklarından bile kaynaklanabiliyor hatta başka bölgelerde ki sorunlar bile önce omuza yansıyor. Kol'da ki sinir sıkışmaları da omuz ağrısı yapabilmektedir dolayısıyla önce iyi bir muayene ile sorunu açıkca tespit etmek gerekiyor.

İlk görüştüğünüz doktor sizi haklı olarak (MR'ı inceleyip) "yırtık" teşhisi koyarak doğru bölüme (Fizik Tedavi) sevketmiş lakin bu tip rahatsızlıklara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları bakar. Çünkü bu branşın hekimleri kas ağrısı, kireçlenme, omuz ağrısı, tendon yırtığı ve boyun fıtığı gibi alanlar da uzmandırlar.

MR istenmesi doğru çünkü MR omuzdaki yumuşak doku ve kemikleri oldukça iyi gösterir. Tendon yırtığı gibi problemlerde genelde 15 seanslık bir fizik tedavi uygun görülür ve tabii ki doktorunuzun önereceği ağrı kesicilerde sizi rahatlatacaktır.

Dolayısıyla görüştüğünüz doktor sizi başından savmadı, doğru yönlendirdi ancak yaklaşımı ve tavırları sanırım siz de "baştan savma" algısı yaratmış ki buna inanırım lakin bu tüm devlet kurumlarında genel bir "kişiye yaklaşım modeli"dir! Bazen bunun için özel eğitim aldıklarını düşünüyorum! :)

Sonuç olarak;
    doctor rumuzlu arkadaşımızında belirttiği gibi asıl önemli olan "dinlenme" ve o bölgeyi mümkün olduğu kadar stres altında tutmamaktır. Günlük iş koşuşturmasın da elbette ki bunu başarabilmek biraz güç ama mümkün olduğunca omuza baskı uygulamaktan kaçınırsanız vücut o bölgeyi onaracaktır.

Alt da ki resimde omuzun ne kadar karmaşık bir yapısı olduğunu inceleyebilirsin.
    Omuz çok önemli bir bölgedir.

.
    .
    .

4. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    MR sonucumu aynen yazıyorum

- Supraspinatus tendonu bursal yüzeyinde klinik uyum halinde hafif şiddetli tendiniti destekleyen PD sinyal artışı. Subakromial-subdeltoid bursada hafif ödem.
    - Humerus başında ufak subkortikal kist formasyonları. Glenoid labrumda parsiyel yırtığı düşündüren MRG bulguları.

Ayrıca ekleme yapmak istiyorum. Sabah yataktan kalktığımda sızlama şeklinde rahatsız eden ağrılar olmaya başladı 1 haftadır. Bu öğlen saatlerine doğru acısını azaltıyor.

5. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    yine iyi dayanmışınız ben olsam "siz niye ürolog olmadınız ne gerek var spor hekimi olmanıza" falan gibisinden sorardım.

böyle davranan doktorların adını bence dile getirmekten çekinmeyin, sonuçta mesleki bir ayıp bu.

Son düzenleme: 2 Kasım 2012
  6. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    rotator cuff bileşenlerinde sorun var bursit ve tendinit ancak onlar 1-2 ay içinde iyileşir istirahat nsaid belki 15 gün fizik tedavi ancak glenoid labrum yırtığı için ortopedi uzmanına görünmen uygun olur belki oda aynı tedavilere yanıt verir ancak al mr sonucunu git ortopediye bakalım ne diyecek burayada yaz lütfen

Bodysoft bunu beğendi.
  7. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    İnanın, tekrar hastaneye gitmek istemiyorum. Doktor arayışındayım. Bulana kadar önce sizin tavsiyeleriniz hareket edeceğim. İstirahat ise istirahat, ilaç ise ilaç.. Bir süre daha böyle geçebilir. Peki bu ''non steroidal antienflamatuar ilaçlar'' için ne tavsiye edersiniz? Bir süre kullanmam yan etki bırakır mı? Gerçi yan etkisini de pek umursamayacağım gerçekten! Etkili bir ilaç tavsiye edebilirsiniz.
    Ben ayrıca tekrar salona başlamayı düşünüyorum. Cardio ve bacak ağırlıklı çalışmak istiyorum. Omuzu kesinlikle strese sokmayacağım. Üst vücut çalışmayı, fakat hafif ve yüksek tekrarlı egzersizler yapmayı düşünüyorum. Aylardır o bölgeleri hareketsiz bırakmak da doğru olmayabilir.

8. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    nsaid lerin zararı olmaz biraz mideye belki. omzu harekesiz bırakma ztn ağırlıksız çalış ok

9. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Tamam.. :)

10. NİKE

NİKE Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    1.579
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    ben bu rahatsızlıgı yasadım 6 ay omuz yuzunden idman yapamadım.ve bu benim gibi biri için yıkım demektı.ama bacaklarım patladı:))

bununla ılgılı bır baslık var kendım acmıstım.onu bir oku.yardımcı olabılecegım ne varsa hazırım saygılar dılerım.

11. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Sayın NİKE, gerçekten yardıma ihtiyacım olduğu doğru :)
    Aynı sorunları yaşayan birini dinlemek ve yardım almak beni daha çok rahatlatır.
    Öncelikle şunu sormak istiyorum; yaşadığınız bu problem, spor dışında günlük yaşantınızı nasıl etkiledi? Örneğin: ben köpeğimi gezdirirken, kapanması zor kapıları kapatırken, yüksek bir yere uzanıp 1-2 kiloluk bir şey alırken.. Beni bu şekilde etkiliyor. Fakat omzumda herhangi bir hareket kısıtlığı yok. Hareket kabiliyeti olması gerektiği gibi. Ben aynı şekil de sabah kalktığım zaman bir ağrı oluyor, ağrının tarifini yapacak olursam; bu daha çok diş ağrısına benzemiyor, ne bileyim antrenman sonraları yaşadığımız gelişme acılarına benziyor... Daha çok acı hissediyorum. Bu tabi öğlen saatlerine doğru diniyor. Onun dışında fark ettiğim bir şey daha var. Oda sol omzumda ki kayganlık yok... Bunu antrenmanlarda, sakatlanmadan önce fark ediyordum zaten... Hareket sırasında ufak tıkırtılar var. Yağlanması gereken bir kapı gibi adeta.. Ama sonuçta kafaya takmak doğru değil. Acılar geçse bin şükür..
    Tekrar teşekkürler :)

---------- Post added at 18:13 ---------- Previous post was at 18:10 ----------

Ayrıca konunuzu bulmaya çalışıyorum, oraya bir göz atacağım...

12. NİKE

NİKE Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    1.579
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
  13. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Tamam, 4 hafta boyunca bu egzersizleri düşük ağırlık ile düzenli bir şekilde yapacağım. Aynı zamanda salona devam edip kardiyo, bacak, karın ve geri kalan üst bölgeleri çalışacağım. Üst bölgeler de aynı şekilde düşük ağırlıkta zorlamadan olacak.

14. avallone

avallone Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim de sol omzuma bursit teşhisi konuldu. 15gün dinlenmem gerektiğini söyledi doktorum. Başlığı açan arkadaşıma bahçelievler fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezininin spor hekimliği bölümünü tavsiye ederim. Doç. Dr. Tolga Saka beyin oldukça iyi ilgilendiğini, iyi dinlediğini ve iyi açıkladığını düşünüyorum. Şansınızı bir orada deneyin isterseniz.

15. Chilekesh8107

Chilekesh8107 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Sayın NİKE, bu egzersizleri kaçar set kaçar tekrar yapmalıyız. Bende de tendinit varmış 1.5 ay oldu baya azaldı ağrım ama antrenman yapıcak seviyede değil. Hemen ısınmaya başlıyor omzum ve sızlıyor hafif hafif.. :(

16. Chilekesh8107

Chilekesh8107 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
  17. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    İstersen 2 x 15 şeklinde yap bu egzersizleri. Başlamadan önce omzunu iyi ısıt. Egzersiz bittikten sonra, bölgeye buz uygulaması yap 10-15dk kadar. 2 Hafta devam et bakalım. Ama kesinlikle o omzunu zorlamaktan kaçınacaksın. Tekrarlayan ve tetiklenmeye çok elverişli bir rahatsızlık bu. Genelde 3.haftada iyileşme oluyor, araştırdığım, okuduğum ve duyduğum kadarıyla. Ve şu aklında olsun; gece uyandıran ağrın var ise sağlık kuruluşuna başvuracaksın.

Son düzenleme: 29 Aralık 2012
    Chilekesh8107 bunu beğendi.
  18. Chilekesh8107

Chilekesh8107 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Öncelikle teşekkürler :) 1.5 ay önce sakatladım ben sağ omzumu ve 1.5 aydır da forum forum gezdim. Gezmeden öncede önce ortopediste gittim sıvı artışı var dedi sinyal veriyor dedi ama içime sinmedi ordan da spor hekimliğine gittim tendinit var dedi. 2 kutu etol fort 2 tane dikloron jel bitirdim ve dinlendirdim. Buz uygulamasıda cabası günde 3 kez. Baya bi iyileşme oldu. Kontrole gittiğimde egzersizler verdi doktor bana. Onlarıda düzenli yapıyorum baya iyileşti. Ama bu NİKE arkadaşımızın dediği egzersizlerde iyi gelir mi diye merak ettim 1 tanesini yapıyorum zaten diğerlerinide yapıcam inş. 3.5 yıldır bu sporu yapıyorum psikolojim fena halde bozuldu. Aynaya bakasım gelmiyor bazen o derece yani. Sağlıklı günler dilerim doktora gittiğinizde foruma yazarsanız sevinirim :eek:

19. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Sakatlığın bundan 1.5-2 ay başlamış, bilmiyordum... Benim ağrılarımda azalma var. Hatta ağrı yok gibi.Toplam da 7 ay oldu! Ama biliyorum ki, zorlamaya başladığım an tekrarlayacak. Ağrı yok ama, sabah tutulmaları ve egzersiz sırasında veya günlük aktiviteler de omzumdan çıtlama sesleri geliyor. Bunun için ayrıca özel bir doktora gideceğim. Ben bu 7 ay boyunca ilaçlar ve kremler kullandım, dinlendim, egzersiz yaptım... Bu şekilde geçti.

Son düzenleme: 29 Aralık 2012
  20. Chilekesh8107

Chilekesh8107 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    elbet bu rahatsızlığı geçirmiş ve sonrasında ağır girmeye devam edebilen vgciler vardır. Biz neden ağır giremeyelim sonrasında :confused: mutlaka bilgisi olan vardır ya birilerinin yardımcı olması lazım :( doktora gittiğinizde çıtlamayla ilgili verdiği bilgileri paylaşırsan herkese yardımcı olmuş olursun. Çıtlamanın sebebi eklemlerdende kaynaklanıyor olabilir. Glukosamin yardımcı olabilir eğer öyle bişeyse ama fiyatı biraz pahalı gibi.. bilgileri forumda var bak istersen

http://www.bodyforumtr.com/vbforum/glukosamin-hakkinda-hersey-t11162.html

Sayfayı Paylaş