omuz pres yerine ne yapabilirim

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve kaufman03 tarafından 12 Ocak 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. kaufman03

kaufman03 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar bodye yeni basladım ve cok gucsusum
    programımda omuz pres var (makina ile) fakat gittiğim salonda makinada en az ağırlık 25 kg ve ben bunu kaldıramıyorum
    bu hareket yerine aynı sekilde kasları calıstıracak dambıllarla bir kareket var mı?

tesekkurler.

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Nasıl bir salon orası, bütün üyeler pro herhalde? Bara ağırlık takıp ensene koyup oradan kaldırabilirsin.

3. kaufman03

kaufman03 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    sağol hocam sekil cok faydalı oldu
    benim salondaki o makinada bir acaiplik var diğer makinalarda ağırlık ayarlanıyor fakan bu makinada 5 ağırlık birbirine yapısık 25-30-35..... seklinde gidiyor.

4. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    o makiya ağırlıkları ayarlmak için kullandığın çubuklar varya onlarbanbaşka bi makinadan bitane daha al onu ayırmak istediğin ağırlığa biraz tak tam takma ama bi arkadaşın kaldırsın makinada o ağırlığı sen o sonrada takdığın pimden tut aşağıya doğru salla plakalrı düşünce o yapışan plakaların arasına bitane katvizit yada bi parça kağıt koy bidaha yapışmaz plakalar yağlanınca oluyo o problem yapışıyo birbirine banada oluyo bazen

5. kaufman03

kaufman03 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    yanlıs anlaıslma oldu heralde yapısma derken makina oyle yapılmıs ilk 5 parca arasında ayarlama cubuğunun gireceği delik de yok
    5inci parcadan sonra delikler baslıyor.

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    enteresan makine doğrusu..sarc4stic'in yayınladığı resimdeki barbell preside yapabilirsin.(bunu olimpik barla yani 18 kg gelen barla boş ağrılıksız yapabilirsin ).Bar ile presin daha doğrusu enseye yapılan versiyonu dumbell pressle benzerdir..diğer yandan öne press+dumbell press yapabilirsin..

7. kaufman03

kaufman03 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bugun hocamla konustum hic spor yapmayan birinin bileomuz preste 25 kg yi rahatlıkla kaldırması gerekiiyormus
    o makinanın oyle olmasının nedeni buymus
    moralim bozuldu acıkcası :(

8. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Ne biçim bir savunma o? Bayanlar çalışmıyor mu salonunuzda?

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    anlamadığım şu..(aslında baya sinirlendim)..

salonlarda ilk günlerde ağır girmeye çalışan yeni öğrencilere en hafifini tavsiye eder hocalar..hatta boş barla vs.. çalıştırırlar ki öğrenci ilk aydan body den soğumasın yapabileceğini görsün ve en önemlisi sakatlanmasın..imkanın varsa o salonu değiştir..(mesele makinede değil anlayış bozukluğu)

hocana şu resimleride gösterebilirsin..her salonda mutlaka en az 5 kg takılarak artırılan makineler olmalı..hayır hardcore salonsa profesyonel dışında üye kaydetmemeliler..

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    bu arada en üst resimdeki alet cok hos gozukuyor..
    son teknoloji galiba:) ya da biz cok geri kaldık

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas

Tamamen katılıyorum diez e ben öğrencime eğer omuza geçecekse deltoit kasları stabil bir şekilde çalışsın diye önce dambıl veririm böylece barı çok geriye götürüp yeni olan adeleyi sakatlamaz ilerleyen zamanda kişi hem harekete yetenek kazandığından hemde omuz çalışmış olduğu bağımsız dambılla güçlendiğinden bar vere bilirim oda çok indirmemek kaydı ile

12. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Ben de benzer bi sorun yaşadım.Enseye pres ya da military press yapamıyodum ilk salona yazılınca.Bara 2.5 2.5 taktığım halde bi türlü ense press yada military basamadım.Sonra flexor hocamın da dediği gibi dambıllarla dambıl raise vb. hareketlerle bi süre çalıştım ondan sonra aa bi baktım barla omuz çalışma problemim kalmamış.Şu an 10,8,8,6 piramit çalışmasında 40 kg kadar çalıştığım oluyo ve omuzlardaki gelişmeler harika.Sabret,dambıllarla önce bi adaleni kuvvetlendir ve dengeli çalışmaya alış,sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.Küçüklükte trafik kazası geçirip köprücük kemiği 2 yerden kırılmış olan ben bunu başarabildiysem sen niye başaramayasın?

13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    İkitane aynı mesaj gitmiş birini sildim

Ayrıca geçirmiş olduğun kaza için geçmiş olsun diyorum ve spor yaparken rahatsız ediyormu özellikle omuz pres ve inciline preslerde ?

14. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Sağolun hocam.Bağlantıdan dolayı üstüste attım yanlışlıkla kusura bakmayın.Kazayı 10 yaşlarındayken geçirmiştim.17 yaşımda ilk body deneyimimde dediğiniz gibi incline,omuz pressler ön ve arka hatta lat machine bile bi süre yapınca köprücük kemiği sızlıyodu ben de korkudan antremanı ya yarımyamalak bırakıyodum ya da çok hafif yapmaya çalışıyodum ki bu da çalışmamı olumsuz etkiliyodu.Ama bu durum zamanla düzeldi ve şu an 22 yaşımdayım,sağlam olan omzumdan bi farkı kalmadı.Bi hekim olan ablam zaten sırf kasların değil kemiklerin de egzersize ihtiyacı olduğunu ve arasıra zorlanmazsa zamanla zayıflayacağını,erken kemik erimesi görülebileceğini anlattı ve bu sporun sadece kas değil iskelet sistemini,kemikleri de güçlendirdiğini söyledi.Anlattığı duruma bakarak bunu bizzat yaşadım,problemli olan omzumun öteki omzumdan gerek güç gerek görüntü olarak hiçbi farkı kalmadı,sapasağlam.Omuz,göğüs vb antremanlarımda hiçbi sorun çıkarmadı.Ben ve ablam bu durumda BB nin etkisi olduğuna hemfikiriz.

15. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    kardeş dumbell shoulder press yap kasma hiç kolay gelsin

16. caglar keyf

caglar keyf Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    hotermeye katılıyorum ilk başlarda 25 kilo seni biraz zorluyabilir aynısı bizim salon içinde geçerli ama sarc4stic kardesin gösterdiği hareketi yapıcaksan arkanda muhakkat bi kişi dursun çünkü o hareket beni sakatladı omuzu geri döndürdü (benim fazla ağır basma isteğimde etki etti tabi :D ) ama sana tavsiyem 25 kilo kaldıramıyosan arka ve ön kolları güçlendir omuzuda duambellarla çalış yana açış ve öne açış 6 kilo falan sana idealdir 2 3 haftaya preside rahatlıkla yapıcaksındır hiç şüphen olmasın bodyden sakın soğuma inan çk kral bi spor (Y)

17. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Cevabın üzerinden 3 sene geçmiş, reply ederken tarihe de baksak fena olmaz. Ben de şunu söyliyeyim madem omuz hareketi aranıyor, belki yine değişik omuz hareketi arayan vardır, ben en çok faydayı makineden değil bar + ağırlık ile front press den aldım, geniş bir bar alınacak, eller iyice geniş tutulacak yani eller ağırlıklara yakın duracak olacak, front press yapılacak, yukarıda kilitlenmeyecek, inerken çenenin altına inmeyecek, dirsekler de kapalı değil açık olacak. Bu haraketi arnold kendi videolarında önermiş seated dambıll press den daha etkilidr demiş çünki bu harekette tricepsler minimum devreye giriyor ve tamamen omuz çalışıyormuş, seated dambıll press de triceps ler daha fazla olaya giriyormuş.

Sayfayı Paylaş