Omuz mr sonucumu paylaşıyorum

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve thekinger tarafından 31 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Bir yıl kadar önce sol omuzumda meydana gelen hafif ağrıların son zamanda artması nedeniyle fizik tedavi uzmanı ile görüştüm. Mr çektirmemi istedi. Çıkan sonuç, '', akromion inferior yerleşimlidir. Rotator intervalde sıvı artışı izlendi. Adheziv kapsülit açısından klinik değerlendirmesi önerilir" şeklinde ifade var. Dr durgun omuz gibi bişey söyledi veya ona benzer bişey. Ancak hareket kısıtlanması normalde yok denecek kadar az, sporda özellikle lateralde çok ağrı var. Ağır girersem göğüs çalışırkende ağrı yapıyor, ağrıdan öte acı veriyor. Tedavi olarak arka omuzdan kortizonlu iğne yapılacak dedi. Ben şimdilik kortizonlu iğne olmak istemedim. Hem biraz korktum hrmde kortizonun yan etkilerinden çekindim. Bu yüzden ilaç tedavisine başlayalım bitince yeniden bakarız dedi. Şu ilaçları verdi, doline sprey, deksalgin jel, Barca sr 600 ağrı kesici, cabral 400 kas gevşetici. İlaçların bazılarının yan etkileri çok ciddi geldi. Kullanmaya başlamadan önce gastrontoloji doktoruna göstereceğim. Omuz sakatlığım ile ilgili görüşleri olan tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Iyi forumlar.

2. omer42

omer42 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Kapsulde hasar var kardeşim galiba dikkat et omuz çıkıgı gelişebilir çevresindeki kaslarda hasar var ise

3. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Hasar var evet ama ne sekilde ve nasil. Tedavi olurmu acaba kisa surede.

4. -Parliamo-

-Parliamo- Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ataşehir/İstanbul
    Bu tarz sakatlanmalar uzun sürebiliyor, tam anlamıyla iyileşene kadar spor yapmamanız gerekiyor. Muhtemelen ısnmadan antreman yaptınız, kaslarınızda zedelenme oldu. Geçmeyecek bir şey değil fakat 3 ayda sürebilir. 1 senedir ağrı çekmenizin sebebi omuzunuza dinlenme fırsatı vermiyor oluşunuz.
    Omzunuz düzeldikten sonra beslenmenize mutlaka dikkat edin. Spor öncesi ve sonrası yedikleriniz çok önemli vücuttaki hasarı, yıkımı ortadan kaldırmak için. Dinlenmeyi ihmal etmeyin, uzunca bir dönem süper set tarzı antreman yapmayın

5. omer42

omer42 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bankart lezyonu adı veriliyor. Tedavi süreci uzun olabilir yinede hekime danışmalısın omzuna da dikkat et

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

6. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Peki omuz dışında antremanlara devam edenimi? Forumun altını üstüne getiriyorum. Mesela omuzu yormadan nasıl çalışabilirim diye. Örneğin bence pres yerine chestpres önerirmiş omuzu yormamak için. Bu şekilde bilginiz ve öneriniz varmı? Sadece sırt ve bacak çalışmak istemiyorum. Hafifde olsa kol göğüs ve pres omuz yapmak istiyorum.

7. -Parliamo-

-Parliamo- Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ataşehir/İstanbul
    Bacak dahi çalışsan omuzunu yine zorlayabilirsin ister istemez. 1 ay spor yapma hiç bir şey kaybetmezsin. Tekrar başladığında 6 antreman sonrasında eski haline dönersin takma bu kadar kafana.

8. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Lokal kortizondan korkuyorsun. Ama gevşetici ve NSAİD aynı and, kremler vs. Vereceği zararlar çok fazla olacak, getirisi de yok. Lokal kortizon uygulaması bana da yapıldı, bu kortizon tedavisi gibi değil, tek seferlik yapılıyor..

9. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Konu hakkinda bilgi ve tecrube sahibisin litfen daha detayli bilgi verebilirmisin. Verilen ilaclarin yan etkiso fazla evet prospektusleroni okudum. Simdilik kullanmadim krem ve spreyi kullanmayi dusunuyordim
    Eger igneden daha riskliyse surmeyim. Igne oncesi ve sonrasi durumunu anlatirmisin. Ayrica gevsetici ve nsaod bir arada neden riskli?

10. laisla10

laisla10 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer spora ara vermek istemiyorsan sadece karın ve bacak hareketleri çalışmanı öneriyorum. Çünkü omuz sakatlıkları çok uzun zamanda iyileşme gösteriyor. Bunun için süre vermek pek doğru olmaz çünkü bu senin elinde olan bir şey. Yani şu şekilde kendini ne kadar dinlendirdiğine bağlı bir durum. Sana önereceğim şey spora ara ver ya da devam ederken sadece karın ve bacağa fazla abartmadan (kasları soğutmamak adına) çalışman ve omuz için çok ufak kilolarla çalışman. Bu işin ayıbı ve gurur yok sakın unutma her şeyden önce sağlık. Gerekirse 1-2kg ile çalışmanı öneriyorum. Geçmiş olsun...

11. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Kas gevşetici bir kere çok saçmadır. Kasın istemsiz kasılması bir savunma mekanizmasıdır. Bunu sağlayan sorunun önce giderilmesi lazım.
    Aynı şekilde NSAID'ler, yani Steroid olmayan yankı gidericiler de tedavide destek amaçlı olmalı. Sen önce dinlendirmeli, sonrada hafif egzersizler ile devam etmelisin. Kortizon uygulaması gerekiyorsa mutlaka yapılmalı. Enflamasyon ile savaşan bir numaralı ajandır. İlacın içerğine karşı bir alerjik reaksyon göstermiyorsan, yan etki oranı çok düşüktür. Mutlak her ilacında yan etki oranları vardır unutma. Sonuçta bunlar sentetik. Lokal kortizonun getirisi çok önemlidir.

Bende ki durum farklı, o yüzden iyileşme konusunda seni bilgilendirmem doğru olmaz. Ama iltihap söz konusu ise denenmeli.

Enejksiyon ağrısız oldu. Ve omuzun arkasından yapılır, enjektörün içerisine çok az anestezik bir ilaçta katılıyor, uygulama sırasında acı en az seviye oluyor.

Tekrar ediyorum bu "kortizon tedavisi" değildir.

12. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Sizin anlattıklarınızı okuyunca kafamda şöyle bir şey oluştu.
    Merhem, krem ve haplar yerine kotizonlu iğneyi yaptırıp, bir süre dinlenip destek olarakta nsaid merhemi kullanmalıyım. dinlenme süresi ne kadar olmalı ve hiçbir egzersiz yapılmamalımı?
    Bu arada iltihap olup olmadığını bilmiyorum. esas dr ile daha görüşmedim. ilk görüştüğüm iltihapdan söz etmedi. donuk omuz başlangıcı dedi.

Sayfayı Paylaş