Omuz Kasları İçin Fazla Ağırlık Tehlikeli Değil mi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve xerox3435 tarafından 27 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. xerox3435

xerox3435 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kasları büyütmek için ağır kilo az tekrar yapmak lazım deniyor

Omuz kaslarını çalıştırmak için yapılan yana açış hareketi zor bir hareket ,, u harekette ağır kilo kaldırmak tehlike oluşturmuyormu ?

Yana açış hareketinde 3 kg ile 15 zor yapıyorum ama Bicepsde 30 tane yapıyorum

2. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Yana açış hareketi zor bir harekettir zaten. Ağırlığı arttırırsanız trapezler çok çalışacaktır. Omuz sorunuza gelirsek her kasta olduğu gibi bunda da kontrollü ağır girilmelidir. Haltercilere bakın deli gibi ağır kaldırırlar çok da hacimli omuz vardır.

3. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Yana açış hareketini bir türlü anlayamadım 5 kilo dambılla 25 tekrar çıkıyor gayet nizami yapıyorum trapez devreye girmiyor omuz yanıyor zaten ama 7.5 kiloyla nizami olarak 6 tekrar çıkmıyo 6 dan sonra sallaya sallaya yapıyorum son 2-3 ü arada uçurum var 2.5 kiloya 20 tekrar farkediyor nerdeyse böyle cins bi hareket görmedim :)

4. krizalits

krizalits Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Patron
    Yer:
    Ankara
    omuz hareketlerinde fazla ağırlık tehlikelidir.Omuz hareketlerinde az ağırlık çok tekrar yapman gerekiyor.Fazla ağırlık kaldırırsan bu senin için ciddi sakatlanmalara neden olabilir.

5. ByMerdo

ByMerdo Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Hacker/Öğrenci/Spor/Parapsikoloji
    Yer:
    Balıkesir/Edremit
    Sakatlanmadan,acı çekmeden olmaz bu işler dostum

6. IGO

IGO Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    İşte tecrübe konuştu. Evet herkes yüklensin ağırlıklara, sakatlanana kadar çalışın. Sakatlanmazsanız rütbeniz artmaz :)
    Bu arkadaş geçen gün birine 'günde iki öğün ye, gün boyu antrenman yap' diyordu. Bakalım daha neler duyacağız. Sen bizi koru Allahım.

Barış7 bunu beğendi.
  7. ByMerdo

ByMerdo Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Balıkesir/Edremit
    Sakatlana kadar değil mezara kadar yapın idmanınızı bir yapışta böle yaparım ve işe yarar

8. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    O tavsiyeyi veren arkadaş da buydu :D

9. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Kime göre tehlikeli mesela? 60-70 kiloluk fitness sporcusunamı 80-90 kg ve uzeri vücut kasları ilerlemiş kişilere yada güç odaklı çalışan kişilere göremi.

Bana sorarsan önce bir kategori söyle bende ona göre cevap yaziyim.

Püf nokta. Ufak tefek vücutlu bir adam ağir girmeye kalkarsa sakatlanır tabi daha sırtı doğru duzgun gelişmemiş basit bir military press ve dumbell press hareketlerini oturarak yapan omurgası güçlenmemiş hemen hemen ayakta yapılan ve ağir olan butun çalışmalardan kaçan insanların sakatlanma riski daha büyük olacak tabiki.

Makine odaklı çalışan kişiler serbest ağirliklarda çok daha kolay sakatlanabilir. Sakatlanmaların en buyuk kusuru ya kişi konsantrasyonunu kaybedip hareketi yanlış yapar yada gücünün yetmediği bir ağirlik seçmiştir.

Çok tekrarla az tekrarla ilgisi oldugunu sanmıyorum. Ben hala vücudun tekrarları saymadıgını dusunenlerdenım. Önemli olan failure noktası. istersen bunu 5-7 tekrarla az dinlenerek yüksek ağirlikla yakala istersen 15-20 tekrarla yakala. Bir şekilde failure noktası bulunur ve bir dahaki idmana kadar o bölge dinlenir. Referansımız aynadır.

Aynaya baktıgımızda omuz kaslarınız gelişiyorsa eğer doğru yoldasınız. isterseniz tek bir yanma bile hissetmeyin.

Bu yanma meseleside çok saçma zaten. Çok yüksek tekrarlarda tabiki yanma olacak. Ortaya oksijensiz enerji üretimi sonucu aşırı miktarda laktik asit çıkıyor. Sonuçta arkadaşlar diyorlarki omuzum yanıyor e yanıyorda aynı orantıda gelişim oluyormu?

Benim için bu önemli.

Son düzenleme: 27 Ekim 2010
    karakule23 bunu beğendi.
  10. krizalits

krizalits Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Patron
    Yer:
    Ankara
    bu arkadaşın dediğine bakmayın.Omuz kasları vücudda çok önemli kaslardır.Bir sakatlandın mı 1 ay spordan uzaklaşırsın.Öncelikle benim bilgim şu ki 73 kilo, 1.75 cm boyunda ki bir adam lateral raise de 15 kilo kaldırıyor.3x12 yapıyor ve son sette sol omuz kasındaki lifler yırtılıyor.doktora gidiyor film felan çektiriyor ve doktor arkadaşa 3 ay sporu yapmasını yasaklıyor.Benım kendi düşüncem az ağırlıkla çok tekrar yapmanız.Ama omuz için konuşuyorum.bütün hareketleri kapsamıyor bu konuşmam.

Coyote bunu beğendi.
  11. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Geçmiş olsun, öncelikle yana açış çalışmalarında ağirlik üzerindeki konsantrasyon çok çabuk bozulabiliyor.

Bu yuzden tavsiye edilen çok tekrar dusuk kilo yapılması

Önemli olan harekete konsantre olup kontrolü kaybetmemek, bir çok salon çalışanın yaptığı hataların başında ağirliği hizla fırlatmak geliyor.

Önemli olan ağirliği dirsekler arkayaa gelecek hafif kırık tutarak çok yavaş bir şekilde kaldırıp indirmek. Nefes kontrolü ve hareket üzerindeki konsantrasyon.

Bu dediğim yana açış çalışmasında geçerli.

Yana açışlarda kontrolü kaybetmek hem gelişimi durdurur sakatlığada davetiye çıkarır.

Ama press hareketlerinde tutup hafif girmeye kalkarsa gücümüz kuvvetimiz arttmaz aksine azalır.

Press hareketlerini maksimum ağirlikla girmek gerekiyor diyorum ben. Ayrıca compound çalışma olduğu için farklı bölgeleride en iyi şelilde geliştiriyoruz.

Ön omuz ve yana açış gibi hareketler biraz daha izole çalışmalar.

12. ByMerdo

ByMerdo Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Balıkesir/Edremit
    Sakatlanmak demek idman yapmamak demek değildir.Sakatlansan bile sakatlığı yenmeye çalış.Bir sakatlandınmı diğer antrenmanda kolay sakatlanmazsın

13. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    ben diğer hareketleri ısınmadan çok rahat uyguluyabiliyorum fakat omuz hareketleri için aynı şeyi söyleyemem ısınmadan 15 barfiks çekiyurum ce sol omzumda inanılmaz bir ağrı oluşuyordu ısınarak yapınca ağrı azalıyor yada olmuyor fakat şunu diyebilirimki omuz ve bilekler ağır fazla kg çalışılınca saktlanma riski artıyor kas kütleni artırmak istiyorsan az tekrar çok ağırlıkla çalışman gerek sana 2 seçenek kalıyor a) acıya katlanacaksın b)ısınma hareketlerrini uguluyacaksın

resimde görünen akromion ve karokait çıkıntı fazla zorlama ile korakoakromial kemiğini (bağ) sıkıştırır ve daha aşırı zorlamalarda kemik yörüngesinde çıkabiliyor[​IMG]

ben omuz hareketlerinden önce bu ısınma hareketlerini yapmaya özen gösteririm

14. kenanc

kenanc Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
  15. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    hafif ağırlık çok tekrar daha faydalı tabiki bende bunu tercih edrim kaslar çabuk parçalanır ama arkadaş kas kütlesini artırmak istiyor yani hacim yapmak istiyor

16. krizalits

krizalits Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Patron
    Yer:
    Ankara
    kaslarım şekillensin diyorsan az ağırlık çok tekrar yapacaksın.Hacim istiyorsan çok ağırlık az tekrar yapacaksın.Bu kadar basit arkadaşlar.

17. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    aslında omuz kaslarının yapısı hakkında konuşursak kalf kaslarına benzer bir yapıları vardır. sık liflerden oluşu ama kalfa nispeten daha az agırlık kaldırabildiği için gelişimi çabuktur.12- 15 tekrarlı setler tercih edilmelidir. bu setleri nizami çıkarabileceğimiz kilolar dolayısıyla. sakatlanması en kolaylardan biridir.(bir diğeride beldir).cok daha dikkatli çalışmalıyız. aslında serbest agırlıklar kullanmak daha yarralı olacaktır. ancak kendi kapasitemizin üstünde kilolar olmamalı. omuzu en iyi kontrol etmemisin saglayan ve ilk etapta barla yapacagımız agır kilolara hazırlamak anlamında. dumbell press hareketi bence cok onemli. dumbelllarla denge sağlamayı ogreniriz onları aynı anda kaldırmayı doğru açılarla omuzu calıstırmayı ogretirler. ancak kilolar yavas yavas artmalı.omuz sakaya gelmez. makinalar bizi daha dengeli çalıştırsalarda. sonuçta serbes kilolara alışmak acısından bence dumbell press baslangıçta iyidir. ancak yineliyorum kiloları zorlamayın dengeyi kaybetmeyin. saygilarimla ...

18. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bak işte bu konu çok önemli bir konu, hangi ağirliğin kimler için faydalı olacağı vücudun kas lifi dokularına bağlı.

Sana bu konuda basit ama çok etkili bir açıklama yapacağım.

Vücudumuzda Kas lifleri birbirine benzer görünümdedir ;Özel mikroskoplarda bunlar incelenecek olursa liflerin bazilari açik (beyaz) renkte, bazilari koyu (kirmizi) renkte olduklari görülür.

Isleyis bakimindan da farkli olan bu lifler den KIRMIZI olanlar, Oksijenli (aerobik) enerji üretimi ile çalisan , yavas kasilabilen ve kuvvet olusumuna katkisi az olan , ancak aralarinda daha fazla kilcal damar agi dolasan,küçük yapida ve geç yorulan liflerdir.

BEYAZ liflerin özellikleri ise Oksijensiz (anaerobik) yolla enerji üretimi yapabilmeleri,uyarilma dereceleri ve kasilma hizlari yüksek ,ancak çabuk yorulan,genis yapili ve damar aglari az lifler olmalaridir.

Vücudunuzda bulunan kas liflerinin yapısı nasıl çalışmanız gerektiğini belirtir bence.

19. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ByMerdo bu tarz yanlış yönlendirici mesajlar atmaya devam edersen süresiz uzaklaştırılacaksın.
    yazdıkların forumun bilinç ve seviyesine uygun olmalı.

OkuyomBenYaa bunu beğendi.
  20. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    merhaba

yana açış dediğiniz hareket sanıyorum laterel dediğimiz laterel kas grubunu çalıştıran hareket
    bu hareketin en önemli püf noktası ağırlığı omuz hizasına getirene kadar her ne kadar deforme de olsanız dumbellı eğip büğsenizde dumbell omuz hizasına ulaştığı zaman suratınızın baktığı yöne bakan dumbell baslarını hafiften aşağı eğin ve yarım saniye kadar orada o pozisyonda tutun

omuzu büyüten hareketler press hareketleridir dolayısıyla laterel çok ağır girmenize gerek yoktur.
    saygılar

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:11 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:09 ----------

merhaba
    bizimle kendinize ait olan fotoğrafları paylaşırsanız önerdiğiniz antreman tarzı hakkında fikir sahibi olmuş olabiliriz.

Sayfayı Paylaş