Omuz da deformasyon, yardım lütfen

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve enaunkark tarafından 24 Mart 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Düzenli fitness yapıyordum, bundan tam 3.5 ay önce arnold press e başladığım sıralar düzgün ısınmadan çok ağırlığın altına girdiğim için sağ omzumun iç tarafında bir sızı oldu. Doktora tam 2 ay sonra gittim. MR çekildi, yırtık yokmuş ama içerde iltahaplanma olmuş dedi doktor, bu haltercilerde görülen bişeymiş, ordaki kası deforme etmişim. Neyse ilaç filan kremler 1 ay tedavi ettik. Şimdi acı geçti, sadece sağ boynumda ve sırt bolgesine dogru biraz agrı var okadar.

Doktor dediki şimdi yavaş yavaş spora başla, ama az ağırlıklar kullan dedi. Eskiden Bench Press 100 yapıyosan şimdi 20 yap yani dedi, az kilo çok tekrar dedi.

Sizce nasıl spor yapayım? Ne yapmalıyım yani, birdaha omzum ağrır diyede korkmuyo değilim çünkü.

Daha önce bu konuyla ilgili tecrubesi olan varsa fikirlerini almak beni çok memnun eder.

Teşekkürler

2. KaRaBaSH

KaRaBaSH Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    böyle durumlarda doğrusu, doktorun dediğini yapmak. sporu bırak demek yerine az kilo çok tekrar önermesi mantıklı bir doktor olduğunu gösteriyor zaten.

geçmiş olsun..

3. dober_1

dober_1 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    asker
    Yer:
    kocaeli
    arkadaşım bende senin gibi sakatım ve şu an tedavim devam ediyor 1 ay çok kısa bir süre en az 3 ay hafif agırlıkla 2kg gibi 8 temel hareketi hergün 3 defa yapacaksın hatta biraz önce hareketleri yaptım ben bu işi çok araştırdım eger erken başlarsan çalışmaya tekrar nüksediyor ben 15 seans fizik tedavi gördüm orada erken başlayıp tekrar nükseden 2 kişi vardı omuz kaslarını 8 temel hareketle iyice güçlendireceksin bana doktor omuz kasların güçsüz deyince güldüm omuzda müthiş agırlıklara giriyordum.ayrıca bu agrı benç preste çok belli eder eger harektkeri ögrenmek istersen yardımcı olurum şimdiden geçmiş olsun

4. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Gerçekten çok iyi olur benim için.. Ben dün salona gittim, dumbell ları ve barları bıraktım, dengeyi tam sağlamak için makinelerle çalışıyorum sadece.

Dün omuz göğüs filan çalıştım, ağırlık olarak 15-20 kiloda yaptım hepsini ama sen 2 kilo demişsin demekki ben yine yanlış yapmaya başladım. Ozaman bırakayım devam etmeyeyim tekrar nüksetmesini istemiyorum çünkü.

Ben sakatlanalı 3.5 ay oldu nerdeyse ama 2.5 aydır filan sağ kolumla hiçbişey yapmamaya çalışıyordum. Tedavi dediğim ilaçlar ve kremler, buz masajları ve sıcak masajlar 1 ay boyunca yaptım.

Dünkü antremandan sonra bugün omzum ağrımıyor ama nolur nolmaz, tekrar başlaması çok kötü olur. Hareketleri bana söylersen gerçekten çok sevinirim, ben onları yapayım fitness yerine. Fitnessta da kardio, karın, bacak çalışırım artık.

Şimdiden teşekkürler

5. eXo

eXo Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    öncelikle geçmiş olsun aynı sorun bende de var ama bende ağrı yok
    sürekli kıtlıyor sendede kıtlama oluyor mu?

birde kullandığın krem ve haplar neler ismini yazar mısın
    tekrar geçmiş olsun

Son düzenleme: 27 Mart 2008
  6. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bende de ağrı geçmiş gibiydi, dün gittim 2 kg ları aldım ve açma yaptım biraz ama farkettimki 2kg de bile acı oluyor omzumun içinde deli olcam.. spor yapamıyorum resmen...

Kıtlama oluyor ama sürekli degil, omzunu arka tarafa doğru trapezi yukarı kaldırarak bi çevir ozaman oluyor mesela ama dediğim gibi herzaman değil çok çok az oluyo kıtlama.. oda bi eklem problemi olsa gerek sanada geçmiş olsun dostum

7. sky_g

sky_g Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Prag
    Merhaba bendede ayni sorun var Cek cumhuriyetinde prag tayim buradaki dokturumun soyledigine kitlamalar eger sakatlanmadan oncede varsa dikkat edilmeli fakat sakatlandiktan sonra ciktiysa cok onemli degilmis cunku bizler sakat olan eklemi gayri ihtiyari minimum hareket ettirerek iyice hareketsizlestiriyoruz o yuzden bu kitlamalarin olmasi cok ciddi olmayabilirmis.

Ayrica ben omuzum icin once ilac tedavisi gordum bir faydasi olmadi simdi ultrason tedavisine basladik yarin 8. seansim var faydasi oluyor agrilar konusunda doktorunuzla bir gorusun isterseniz.

8. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim, bende ilaç tedavisi gördüm, ilaç tedavisi bende etkili oldu masajla beraber ağrı geçti gibi oldu ama ufacıkta olsa bi his kaldı orda.

Bugün yeni bişey keşfettim ve harika geldi, sadece biraz koşu ve karın çalıştım, arkasından 20 dakika yüzdüm, biraz ağrır gibi oldu sonra jakuziye girdim, sonra tekrar yüzüm, şuanda ağrı filan yok. Yüzmek inanılmaz iyi geldi diyebilirim. Bundan sonra sürekli yüzerek ordaki kasları güçlendirmeyi düşünüyorum. Bu arada da karın ve bacak çalışıyorum sadece.

Ama sizin bu ultrason tedavisini anlamadım. Ultrason kasları gösteren bir alettir, tedavi etmez ki. Nasıl iyi geliyor anlayamadım, ultrason içeriyi gösteriyor çünkü sadece. Fizik tedavi olmasın dediğiniz?

9. sky_g

sky_g Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Prag
    Merhaba tekrar,

Oncelikle doktorum bana yuzmeyi kesinlikle yasakladi o yuzden yuzemiyorum. Sanirim yanlis bilgilelendirilmissin ultrason konusunda. Ultrason aletin adi degil gercek adiyla ultrasound guclu seleri diyebiliriz kabaca genellikle goruntuleme amacli kullaniyor ozelikle hamile bayanlarlarda. Fakat bu ultrason un degisik kullanim yerlerinden biride kas , tendon ve eklem yaralanmalari bu ses dalgalari yuksek dalga boyunda yaralanmis bolgeye verildigi zaman tedavi ozelligi var kabaca bu sekilde aciklayabiliriz.Benarastirdim Turkiye dede bu tedavi uygulaniyor.Ben sekiz seanstir bu tedaviyi uyguluyorum henuz fizik tedaviye baslanmadi bu ultrason tedavisi agrilari azaltti fakat gecirmedi ama etkisi seanlardan sonrada devam edermis o yuzden bekleyecegim bu arada ultrasona baslaman once birde omuzdan igne oldum.

10. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam şimdi anladım, bana ilaç tedavisi başlamadan önce demişti ki doktor, eğer ilaç tedavisiyle ve masajla düzelmezse 21 gün sonra omzun içine kortizonlu iğne yapılacaktı. Fakat düzeldi, yani ağrı geçti, çok çok hafif bişey kaldı içerde bu bile beni rahatsız etsede.

Oyüzden doktor bana çok hafif şeylerle çalışmaya başla dedi, yüzebilirsin ama kısa kulaçlar at dedi kolu çok açmadan. Ağrı olursa eski prosese dön dedi, buz tedavisi, krem yap arkasından sonra ağırlığı azalt yine devam dedi.

Yüzmeden çok ümidim var, omzumu güçlendirceğini düşünüyorum. Eskiden nasıl bench e girerdim şimdi gıpta ediyorum inan. Bana çok uzak geliyor omuza girmek bench e girmek, çok üzücü bir durum bu malesef :(

11. dober_1

dober_1 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    asker
    Yer:
    kocaeli
    pardon arkadaş sana hareketleri yazacaktım ama şehir dışına çıktım.arkadaşın bahsettigi ultrasona bende girdim.ses dalgasıyla iyileşmeyi hızlandırıyor.ama önemli olan bahsettigim harekatler ben büyük fayda gördüm yanlız eline 2 veya 3 ay agırlık alma çok zor biliyorum bir vucutçu için ben çok savaş verdim ama kronikleşirse keşke dersin.her gün 3 defa sabah ögle ve akşam 8 hareket 1.eline bir oklava al kolları düz tut göz hizasındayukarıya dogru iki el omuz hızasında yavaş 20 tekrar2.aynı oklavayı arkaya dogru 20 tekrar3.yere yat 2kglık agırlık al kolunu geriye uzat öne dogru öne omuz gibi 20 tekrar4.yana açış 20 tekrar5.öne omuz 20 tekrar 6.duvara yüzün dönük parmak uçların duvara degecek gibi parmaklarıla merdiven yap yukarı aşagı kendini öne arkaya esnet çalıştıgını hissedeceksin7.aynı hareketi yüzünü duvara degilde paralel bak yani yana omuz gibi hani dambılla kaldırıyorsunya bunda arka kaslar için anlarsın8.2 kg lık agırlıkla trapez çalış hem düz hem ters yorulana kadar bilmiyorum anlatabildimmi geçmiş olsun

12. Knight_eagle

Knight_eagle Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    öncelikle hepinize geçmiş olsun diyorum.Benimde bir sorunum var ama çok ciddi olmadığını düşünüyorum.BB'ye evde başladım.İlk antrenmanımda flexor hocamızın programını uyguladım(ilk gün göğüs ve kol çalıştım.).Ertesi gün kas hamlığından kaynaklanan ağrılar baş gösterdi normal karşıladım.bi kaç gün içinde ağrılar kayboldu denecek kadar azaldı fakat sol tarafımda devam etti.1 hafta oldu hiç agrım kalmadı fakat sol omzunda birşeyler kasıyor kolu omzumuın gerisine itmeye kalkarsam göğüs kasıyor örneğin araba kullanırken kasıyor.Bu geçiçi bir durummu acaba(sol göğsüm sağ göğsüme göre gelişmemiş...) Yorumlarınızı eksik etmeyin...

13. dober_1

dober_1 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    asker
    Yer:
    kocaeli
    arkadas sen bu ıse yenı baslamıssın herhalde senın bu agrın tendirit degıl kas agrısı ılk 1 ay hafıf agırlıklarla ve tum kasları calıstır agrıların gececektır

14. sky_g

sky_g Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Prag
    Merhaba Dober,

Doktorunun senin icin teshisi ne oldu ?

15. dober_1

dober_1 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    asker
    Yer:
    kocaeli
    omuz içinde hafif deformasyon,iltihap bu tür ağrılara tendirit diyorlar.özellikle bencpreste ve üstgögüsbencte agrı hissediyorsan ve sana hareketi yapmanda engel oluyorsa.bendeki beirtiler ve teşhis buydu agrılar o kadar artmıştı ki(ilk zamanlar geçer dedim çalışmaları aksatmadım.( B.Building)yüzemiyordum bile seni yanlış yönlendirmek istemem sonuçta doktorlar daha iyi bilir.geçmiş olsun.

16. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    tendinit ;)

17. sky_g

sky_g Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Prag
    Tesekkurler dober sormamin sebebi rotator cuff ve biceps tendonu bibirine teget pozisyonda bulunuyor sendeki hangisi diye merak ettim.

18. dober_1

dober_1 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    asker
    Yer:
    kocaeli
    omuz agrısı ceken arkadaslar dıkkat hafta sonu elıme balyoz aldım bır duvar vardı kucuk bırsey kırayımdedım yıne agrı ve yanma basladı tam agrılar gecmıstı uzuntumden aglayacagım 2 aylık tedavı bosa gıttı tekrar guçlendırme hareketlerıne basladım aman sız benım yaptıgımı yapmayın tekrar nuksedıyor ne illet birşeymiş çıldıracagım

19. sky_g

sky_g Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Prag
    Sen yine balyoz yani agir bir sey ile calismissin ve tekrarlamis ben gecen hafta duvara matkapla bir delik acmak istedim duvar sertti ve bendeki akulu matkapti cok fazla abandim o gun den beri agrilarim yine var bu cuma tekrar doktora gidecegim sanirim bu sefer artik laser tedavisi uygulanmak zorunda kalacak. Aman dikkat beyler inanin insain butun psikolojisini bozuyor felaket bir sey salona gidememekte cabasi.

20. enaunkark

enaunkark Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Dober sendeki teşhisin aynısını bana koymuştu doktor. Ne yaptıysam geçmedi hep aynı şeyler aynı şeyler herşey tetikliyodu ağrıyı ama artık kurtuldum. Çözüm ne mi ? Kendim buldum çözümü ve geçti.

BB ye yeniden başladım hafif ağırlıklarla çok zorlamadan. Antreman sonralarında ve offgünlerde yüzdüm. 2 ay böyle devam ettim. Latheral yaparken ilk başladığımda 2 kg bile sızlatıyodu şimdi 10kg alıyorum banamısın demiyo hiç sızı yok kaç basabilirsem. Anladım ki yavaş yavaş güçlendire güçlendire ağrının üstüne gittikçe (ama inanılmaz ısınıyorum, streching yapıyorum) ağrılar geçiyor.

Şuanda allaha şükür eski gücüme kavuştuğumu hissediyorum, bastığım ağırlıklar çok arttı, ve gün geçtikçe artıyor.

Not: bi şampiyonla sohbet ettim, kendisinin bu problemleri çok yaşadığını ve üstüne gitmem gerektiğini söyledi ve haklıymış.

Bu benim tecrubem ama siz denerseniz belki sizde farklı olur oyüzden siz yinede doktorunuzu dinleyin ve ona danışın.

Sayfayı Paylaş