omuz çalışmalarına dikkat

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve bonatschi tarafından 2 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    bu spor ile ilgili çok şey okudum araştırdım.. okuduğum kaynakların hepsinde de omuz bölgesinin çok hassas bir bölge olduğu bu yüzden çalışma esnasında fazla zorlamalardan ve çok ağır kilolardan kaçınmak gerektiği yazmakta..

ancak yine de hiçbir bilgi insanın yaşadığı gerçek tecrübelerden daha öğretici olamaz..

son antrenmanda sol omzumu fazla zorlamamdan dolayı omuz bölgemde bir incinme yaşamıştım.. ancak fazla büyütmemiştim..
    bugunkü göğüs antrenmanı sırasında incinen bölgenin ne kadar ağrıdığını ve zorlandığını farkettim.. bu nedenle göğüs antrenmanımı tam kapasite ile çıkaramadım.. ve zannedersem bölgedeki incinme geçene kadar da (sanırsam 10-15 gün) hafif çalışacağım..

kendi tecrübelerime göre insanın vücudunda en son sakatlanmasını isteyeceği bölgelerden biri omuz.. (bilek gibi) çünkü omuz kasları başta göğüs olmak üzere üst vücudu çalıştıran çoğu harekette devreye giriyor ve tam performansla çalışamamaları durumunda çalıştırılmak istenen esas bölgenin de performansını düşürüyor..

bu olanlardan sonra genç ve yeni arkadaşlara uyarım omuz bölgelerini çalışırlarken gereksiz zorlamalardan kaçınmaları, hareketleri uygun kilolarla ama tam ve hakkını vererek yapmaya özen göstermeleri.. çünkü omuz bölgesi çok hassas ve narin olduğundan vücudun sakatlanmaya en müsait bölgesi..

kimsenin benzer bir sakatlık yaşamaması dileğiyle tecrübesiz arkadaşlara bu önemli ayrıntıyı hatırlatmak ve uyarmak isterim.. sağlıkla kalın

TheBlack_D-D_, cey__cey, özgürlük ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  2. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Çok haklısınız.Ben kendi adıma konuşuyum,kg ve ölçülerime göre salonda en hafif çalışan ve en güzel gelişme yakalayanlardan biriyim.Çoğu kişinin düştüğü en büyük hata ağır çalışacam diye overtraine girmek maalesef.Ben zaten arkadaşa önerdiğim negatif tekrarı en fazla 4-5 kg lik bi dambılda yapmasını tavsiye ederim.Çok ağır çalışmak hacim ve ölçü yapmaz ve dediğiniz gibi sakatlık tehlikesini çok artırır.

3. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    omuz çalışırken yaklaşık kaç tekrar yeterli 12 geçmiyorum ama bu hafta kilo arttırcam 1 kilo 10-7 arası değişir yeterli mi omuz için bu tekrar

4. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    omuz eklemi hasas ve tedavisi çok uzun süren bölgelerden biridir omuz çalışmalarında teknik çok önemlidir bunlar iyi araştırılmalıdır ve omuz hareketlerinde arkadaşınızla çalışırsanız yardım olsun tutuşundaki düzeltmeleri yapması sakatlık riskini aza indirile bilir amamn kimseye vermesin allah

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sol omuzdan çok çektim ve bu sıkıntıyı çekenleri anlıyorum..tüm düzeni bozuluyor insanın..en ufak kiloda bile sıkıntı veriyor..

omuzda riske girmeden çalışmanın en güzel yöntemi çok tekrar ve az kilo..hem güvenli ve yanma(dolguluk) hissi veriyor..omuzda bu his kolay yaşanmaz...bu kilolarda kontrol tabi önemli ama ağır kilolarda kontrolü ve konsantrasyonu bi elden bıraktımı iş hemen tehlikeye giriyor ve sakatlık kaçınılmaz oluyor..mutlaka ağırda girse hala sağlam olan arkadaşlarımız vardır ama bunu ağır deneyerek öğrenmek kötü sonuçlar doğurabilir..

6. zülküf turan

zülküf turan Özel Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    vücut geliştirme kitap yazarı.
    Yer:
    mersin
    siteyi yeterince araştırırsanız ise omuz sakatlanmaları ve nedenleri ile ilgili yazıları bulaçaksınız. ama yinede şunları söyleyeyim her kes omuz kaslarını çalıştırdığını sanır ve belirli bir süre sonra sakatlanmadan yakınır. bunun gerçek nedenini araştırmaz omuz kaslarını şöyle tarif edeyim.üstüne giydiğin kazağı düşün ve onun altındaki ise atletin olsun sen her zaman üsteki kazağı çalıştırıyorsun yani omuz kaslarının görünen kısmını ama hiç altaki atleti çalıştırdımı yani rotato cuff kaslarını içte bu kaslar güçlenmedikce veya çalıştırmadığın sürece her zaman sakatlana bilirsinbu kaslar için kitaplar bile yazıldı ama malesef hala bu kasları unutuyoruz veya çalıştırmayı bilmiyoruz.
    kaynak:Omuz kasları kitabı.
    www.badifitness.com

cevher bunu beğendi.
  7. cevher

cevher Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    dün akşam omuz çalıştım nihayet antremanım biti omuz sıkıştırma yapıp bırakcakım halat altan cektim ağırlığa dikat etmedim benden önce ağır kiloya koymuş bend ebirden yuklendim omuzumun ucundan bitmine kadar bir kütleme sesi belirlendi ama hiç ağrı olmadı arkdaşlar sıcak olduğu içi ağrı olmas dedi soğuduğunda ağrı başlayacakd ediler doktora göründ ediler hiç dikate almadım bu sabah uyandım çok fena bir omuz ağrısıyla uyandım omuzumu geniş hareket etiğimde fena ağrıyor bende pc başına geçtim googleye yazdım bu konuya rastladım yaklaşık bir seneyi aşkındır bu spou yapıyorum bukadar emeg verdim eyer ağrı cok uzun sürerse epey geri kalacağıma cok uzluyorum ağrı umrumda değil ama antremanımdan geri kalacağım bundan dolayı cok korkuyorum umarım tez zamanda ileşir :(kafa_

8. pesimistyl3

pesimistyl3 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    bonatschi haklısın.. Omuz gerçekten hassas. ben gögüs calısırken özellikle, bazen ses geliyor kemiklerden ve hafif acı hissediyorum. zorladıgımdan dolayımı acaba bu.

9. muzduzgit

muzduzgit Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Aman dikkat et ayrıca boşverme bence bir doktora da görün. Bu eklem hapları filan var (artiflex) onları sor daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bir de ilginçtir ben bir ara yüzüyordum o dönemde omuz çalışırken gerçekten omuzlarımın çalıştığını hatta genişlediğini hissediyordum sanırım body yaparken çalıştıramadığımız bir takım kaslar var bunlar sudayken çalışıyor.

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Kesinlikle hafife almayınız.
    Bir ortopediste gözüküp inatla MR çekmesini rica ediniz.
    Durum MRda daha net ortaya çıkar.

Ağrı geçse bile doktor sonucuna göre ağırlıkların altına girmenizi (vücudun üst bölgeleri için) hiç tavsiye etmem.
    Sakatlığı kronikleştirebilir veya varsa zedelenmeyi veya yırtığı derinleştirebilirsiniz.

Şakaya gelmeyen bölgelerden biridir omuz.

Murat1984 bunu beğendi.
  11. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Tecrübelerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim bonatschi,öğrendiğim kadarıyla omuzda uzun süre kasa gerilim vermek gerekli.Zaten uzun süre gerilim verebilmek içinde fazla ağır girmek zor oluyor.Bu nedenle bende omuzda hem sakatlanmamak hemde uzun bir gerilim vermek adına fazla ağır girmiyorum...

bonatschi bunu beğendi.
  12. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz.
    Omuz çalışmalarında ağır girmekten ziyade, yedirerek ve gerilimi sürekli tutarak çalışmak önemli.
    Mesela ağırlığı çok yavaş indirmek ve set aralarını kısa tutmak gibi.

Bu sayede sakatlık riski de büyük ölçüde azalmış oluyor.

Murat1984 ve dishiwelet bunu beğendi.
  13. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Bonatschi, ben evde antreman yapıyorum. Gögüs antremanlarımda üst gögüsün geride kaldıığnı düşünerek ilk sıraya incline benc press'i koydum. Üst gögüs çalışırken omuzlarım kıtlamaya başladı. 1 set bittikten sonra 2. sette aynısının olmayacağını düşündüm. Ağırlığı da 10kg arttırdm. Yine aynı tıkırtı. 3. seti yaparken sol omzum incinir gibi oldu. Ama kısa sürdü. Ben de ağırlığı arttıra arttıra antremanı tamamladım. Duş yaptıktan sonra sol kolumu kaldıramaz hale geldim. Yere birşey düşse sol elimde eğilip alamadım 2 gün. Ve gece sol tarafa dönemedim. Lateral raise bölgesinde ağrıyan bir yer vardı. Ama Mr çektirmediğim için travma mı, yırtık mı olduğu hakkında bir bilgim yok. 2 günden sonra azaldı. 1 hafta sonra tekrar başladım. Gerçekten de ilk sakatladığım zaman "ya hep böyle kalırsa" diye düşündüm ve hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçti. Gerçekten sağlığın değeri hiç bilinmiyor. Hala da aynı özeni göstermiyorum bir türlü. Umarım bu spora olan bağlılığımı sakatlık sebebiyle sonlandırmak zorunda kalmam.
    Bu arada geçmiş olsun bonatschi. Sen gayet profesyonelsin. Body bulding'de değil, tecrube ve veri paylaşımında da tam bir profesyonelsin. Umarım sağlığın değerini hiç unutmaz ve bedenimize gerekli özeni gösteririz her zaman..

Murat1984 ve bonatschi bunu beğendi.
  14. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Hele hele enseye presste yüksek ağırlıkla zorlamak.. Omzun çıkma riski bile olabilir.

15. cevher

cevher Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar tavsiyeleriniz için çok çok sağolun doktora göründüm liflerde kopukluk varmış ilaç yazdılar tablet ve melhem şuanda iyi cok az bir ağrı var oda geçer o günden beri omuz bide sırt girmedim arka kolda hafif çalıştım omuzumu zorlayacak hareketlerden uzak durdum bacak göğüs ön kol çalıştım şuan iyi gerçekten dikate alınması gerekir omuz çok sakat incindinmi bir sürü hareketi engeliyor ilginiz için çok sağolun SAYGILARIMLA...

Murat1984 bunu beğendi.
  16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Göğüs ve önkol çalışmaları da omuza ciddi olarak vurur.
    Hatta bacak çalışırken bile curl hareketinde kollarınızla destek aldığınız durumda omzunuza yük binebilir.
    Size önerim tamamen iyileşene kadar ağırlıklara girmemenizdir.

İyileşince bile ağırlıkları kademeli olarak artırmalısınız.
    Hacim kaybetmekten korkmayınız.
    Sağlıklı bir vücutla kaybettiklerinizi çok kısa sürede toparlarsınız.

jimraynor bunu beğendi.
  17. chingy7

chingy7 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    haklısınız.

benim hikayem daha farklı, en son gs - fb derbisinde maç izlerken fb nin ikinci golü sonrası arkadaşımla sevinirken (!) -ki birbirimizin ağzını burnunu kırmaya çalışacak kadar çıldırmak- sağ omzumu incittim. aradan yaklaşık 1 ay geçmesine rağmen hala omuz çalışmalarımda sanki sağ omzumda daha çok laktik asit birikiyormuş gibi bir ağrı hissediyorum.

kesinlikle omuz çok önemli, ayak ve el bilekleri dahil. ayak bileğimi de yaklaşık 2 hafta önce burktum ve kardiyo antrenmanlarıma iki hafta ara vermek zorunda kaldım, ki başlamak için 2 haftam daha var, 1 ay eder. büyük kayıp.

kendinize dikkat edin, önce sağlığınız, kim ne derse desin.

düzenleme: konuyu biraz da omuzun önemine değinmek için bilerek hortlattım :)

Murat1984 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş