Omuz çalışıyorum trapez ağrıyor.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve protein tarafından 24 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. protein

protein Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Omuzlarım birazcık dar sayılır bu nedenle daha da dar göstermemek için trapez kaslarını çalıştırmayıp,sadece omuz çalışıyorum. (bu doğru mu? )

Lateral Rise ve enseye pres (behind neck press) hareketlerini yapıyorum fakat spordan sonra üzerine dokunduğumda ensemin hemen alt yanındaki üst trapez bölgesi ağrıyor.

Lateral Rise hareketinde deltoidlerdeki kasılmayı ve yanmayı hissediyorum fakat içimde enseye pres hareketini yanlış yapıyorumda omuz yerine trapezlerimi çalışıyorum kuşkusu var.

Böyle bir şey olabilir mi?

2. hekimoglu

hekimoglu Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer fazla ağırlıkla çalışıyorsan özellikle lateralde, yükün büyük kısmı trapeze biner. Ağırlığını gözden geçirmeni tavsiye ederim. Hocalarımız daha detaylı açıklayacaktır.

protein bunu beğendi.
  3. protein

protein Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Hekimoğlu olabilir.Forumda okumuştum bunu ve bu yüzden ağırlığı 10 tekrara ayarladım.

Tekrarı arttırıp (15) ağırlığı daha da azaltıcam o halde.

4. protein

protein Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Neck presstede aynı şekilde trapeze biniyor mu ağır çalışırsak? Onu ağır kiloyla yapıyorum çünkü.

5. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Neck presste lateraldekı gıbı etkılemez..Onda agır gırebılırsın..Laterali yavas yavas yap hızlı kaldırma..Momentumu sıfırla..

6. hekimoglu

hekimoglu Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Momentumu sıfırlamakta hızı sıfırlamakla yani dumbell'ları tam durdurmakla sağlanır.

7. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Tam yanlardan kolların yere paralel hale gelmesıne kadar gecen sure ne kadar artarsa (yanı hareket ne kadar yavas yapılırsa) yuk o derece omuzlara bıner ve ıstenen uzun surelı max gerılım saglanmıs olur..

protein bunu beğendi.
  8. protein

protein Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Sağolun tekrar. Dediklerinizi dikkate alarak çalışıcam.

9. gurtcuk

gurtcuk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    behind neck press hareketindede yükün trapeze bindiğini söyleyebilirim.zira bu hareketin sebeb olduğu ağrıyı bir haftadır kıramplarla çekiyorum.tavsiye olarak ısınmanın önemi ve hafif kilolarla başlayan setlerin ardından ana ağırlıklı setlere girerek çalışmak.

10. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Neck press'ide trapeze vurduruyorsan kesin yanlıs yapıyorsun hareketı..O kadar agırkılo-aztekrar ve hafıfkılo-coktekrar gırdım hıc trapeze vurmadı benım..

11. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Ve yavaş yavaş kaldırıp yavaş yavaş indirebiliyorsan nizami olarak 6-7 tekrar boyunca demekki ağırlığıda tutturmuşsun demektir bunu 10a yada 12 ye tamamlayabilirsin zorlayarak omuzların çok verimli olur.

12. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sanırım ekstra trapez çalışmadığın için ve lateralda kiloda zamanla ağırlaştığı için trapeze vuruyor..bu kaçınılmaz ama..sırt hareketlerinde de zamanla trapeze vuracaktır eğer trapez çalışmazsan..
    ister istemez trapez ağır kilolar için ham sayılır..

şahsen kalf çalışmadığım için bazı üst vücut hareketlerinde yere basarken kalflerimin kasılmasından dolayı kalflerim ağrır..kalfleri ayrıca çalışıyor olsam bu hamlık olmayacak..

13. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Diez bu dedigin sırt hareketlerınde benım arka bacagımda oluyordu ve sonra leg curl yapmaya basladıgımda gectı..

14. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Şikayetlerinden arınmadıysan Dumbell Press ile hareketi icra et; Dumbell Press. Deltoid istiyorsan bu hareket sana istediğini verecektir. Dumbell hareketleri kas gruplarına daha iyi yayılarak vurur barbell'e göre. Dumbell Press'te trapez ile ilgili bir şikayetin olmayacaktır. Bir süre Dumbell Press yapmanı, gücünü toparlayınca da Behind Neck Press'e geçmeni tavsiye ederim. Ayrıca Dumbell Press'in yanına Enseye Çekiş hareketini eklersen alacağın verim büyük ölçüde artacaktır. En azından bende öyle olmuştu.
    Daha sonra ilerleyen zamanlarda Ön Deltoid geride kalmıştı benim, onu da Arnold Press hareketini programa ekleyerek kapatmaya çalışmıştım.
    Dumbell Press hareketini öneriyorum kısacası yanına bir tane daha temel hareket koyman şartıyla.
    Arkasına izole hareket koymak senin programına kalmış bir durum ama Lateral Raise(Rise değil) hareketini eklemen faydalı olacaktır.

15. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Ense Değil Omuz

Arkadaşlar öncelikle forumu okusaydın önce tarzı yorumlar yapılmaz umarım.Çünkü yeterince okudum.Ancak bu konu hakkında aradığımı bulamadım.Ben omuz çalışırken,ensenin çıkmasını istemiyorum.Kimi badycilerin mesela enseleri aşırı kalın oluyor.Ben omuzlarımın genişlemesini ve dikleşmesini istiyorum.Asla ensemin kalınlaşmasını kısalmasını istemiyorum.Bunun için nasil bir çalışma programi izlemeliyim?

16. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    O ense dediğin yer trapez oluyor..Omuz calısırken lateralleri yavas yaparsan ve cok agır kilolarla çalışmazsan trapezden yükü alırsın ve trapezin gelisip boynunu kısa, omuzlarını düsük göstermez..;)

Bence omuzla ilgili sabit baslıkları okumuş olsan bu konu hakkında bilgin olurdu ama neyse..

17. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
  18. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73

Cahilimbencahil; o konu malesef çokta sizin elinizde olan bir durum değil eğer geliseceği varsa gelişir bunda genetik faktörlerde etkili sonuçta mesala ben çok nadir trapez çalışmama rağmen trapezlerim epey gelişti.

Ama önlem almak için tabiki yapmanız gerekenler var Umur35'inde söylediği gibi trapez hareketlerine çok fazla yüklenmeyin ama omuz açış yaparkende ister istemez trapezde etkileniyor zaten açışlarıda çok ağır girmeyin.

İyi çalışmalar dilerim.

19. Strong834

Strong834 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    -omuzlar düşük ağırlık çok tekrar ile gelişir
    -omuzlar güçsüz kas gruplarındandır çok kolay sakatlanırlar
    -omuzlar ağır kilolarlala çalışmalara kesinlikle iyi tepki vermezler
    sanırım açıklayıcı olmuştur gelişmemenin sebebi yanlış ant ve beslenmedir

20. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    peki arkadaşlar herkes lateral raise haraketi için çok tekrar hafif kg çalışın diyor ama ne kadar çok tekrar bunuda belirtirseniz iyi olur çünkü çok aşırı tekrar yaparsak bu seferde kasları eritebiliriz 4 set e göre tekrar sayısı belirtirseniz sevinirim ve 4 setide aynı kg demi yapmalıyız
    bir diğer sorum ise ön omuza vuruyor sanırım bizim çalışma kağıdımızda haraketin adı sırta açış diye geçiyor ingilizcesi nedir bilmiyorum şöyle bir şey yare doğru eğiliyoruz sırtımız düz oluyor dambılları omuza kadar kaldırıyoruz peki bu haraketi yaparken ağır kg ler ile çalışsak olurmu yoksa bunuda mı hafif kg ile çalışacaz
    enseye pressde trapeze vuruyor diğen arkadaşlara bu forumda okuduğum bi yazıyı paylaşmak istiyorum sanırım flexor hoca yazmışdı kafatasının arkasında türk kemiği diye bir kemik var googleden görüntülü aratırsanız neresi olduğunu daha net anlarsınız amaç halteri oraya kadar indirmeniz yeterli en büyük yapılan yanlış halterin enseye değene kadar indirilmesi kollarıda çok geniş tutmazsanız trapeze yük binmiyecektir ve halteri tam yukarı kaldırdığımızda kolları kilitlemek gerekiyor yoksa haraketin etkisi kayboluyor ben bunu denedim bayağ cuk oturdu haraket diyebilirim

Sayfayı Paylaş