Omuz Çalışmasındaki Büyük Çelişki

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Renesis tarafından 13 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar, burada bir çok ileri düzeydeki arkadaşlarımız ve antranör hocalar omuzun hep çok nizami ve yavaş şekilde düşük kilolarla çalışılması gerektiğini ısrarla belirtiyorlar.Omuzu ağır girmeyin deniyor ve aramızdaki en ileri düzeyde olanlar dahi omuzu max 10kg ile girdiğini belirtiyor.Ancak youtubeda Ronnie Coleman,Jay Cutler,Arnold vs videolarında adamların omuzu (mesela lateral extension) hem yüksek ağırlıklarla hemde nizamiyi,belden destek almayı vs geçtim resmen ağırlıkları savura savura çalıştığını görüyorum. Buradaki çelişkiyide gerçekten anlamıyorum doğrusu nedir bu işin ve kim yanlış yapıyor? Bu adamlar neden böyle çalışıyor ve ustalar neden omuzu hep düşük kilolarla nizami çalışmamızı bize söylüyor?

2. SemihCebraiL

SemihCebraiL Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73

genelde o videolarda en ağır bastıklarını çekiyorlar

3. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13

3.30dk

1.50dk

0.45sn

0.32sn

Son düzenleme: 14 Temmuz 2015
  4. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    Max 10 kg ile giren kimse yoktur nereden cikardin bunu,10 kilo nedir ayrica omuz gelisimi icin,isinirken 10 nar kilo desen neyse

5. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Flexor demişti lateral raise için...

6. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    Lateral ise ok,zaten sakat hareket agir girmenin esprisi yok

alpaslanözden bunu beğendi.
  7. Thorm

Thorm Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba. Öncelikle ne press ne de izole hareketler için maksimum 10 kg diye bir ağırlık belirten yok. Ayrıca hareketi yavaş nizami kontrollü yapın tavsiyesi her kas grubu için verilen bir tavsiye. Sadece omuz için değil. Omuzda ekstra dikkat edilmesinin sebebi sakatlanma riskinin fazla olması olabilir. Hareketleri yaparken pro sporcuları baz almak çok doğru olmaz. Aynı şekilde diğer bölgeleri çalıştıkları videolarına bakarsanız hiçbir hareketi tam ve nizami yapmadıklarını görürsünüz. Unutulmaması gereken şey onlar gelişir siz gelişemezsiniz. Sonuç olarak her bölgeyi çalışırken ve her hareketi yaparken yavaş negatifli nizami tekrarlar yapılacak ağırlık seçilmeli. Başarılar.

8. Taarruz

Taarruz Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Selam, vücudumda en çok gelişen yer omuz, görenler kıskanıyor, kollarım o nedenle ince görünmeye başladı :/

1 sene doldu lateral yaparken şu anda yeni 7,5 kiloya başladım. Salon ilçe salonu, omzu gelişen tek benim diyebilirim. Press 10 kilo yapıyorum.

Omuz düşük ağırlık uzun stres seviyor, yani çok yavaş, ben tüm omuz hareketlerini o yüzden 12 tekrar yaptım.

Komşu oğluna verdiğim tavsiye sonucu o da aynı sonuca ulaştı, arkadaşlarına aldanma bırak düşük çalışıyor desinler dedim, 2.5 kilo başladı, çünkü yavaş yapınca 5 kilo bile kaldıramıyorsun 4. Sette.

Egona tükür formu koru.

Saygılar.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Renesis

Renesis Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Burada yalan söylemiyoruz heralde...flexor ben bile maksimum 10kg ile yapıyorum diye belirtmişti:
    https://www.bodyforumtr.com/threads/İri-omuz-başları-İçin-püf-noktalar.9119/?p=87179#post87179

10. emreozgun479

emreozgun479 Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    ben de düşük giriyorum 14 14 press 6 ile de lateral giriyorum gayet memnunum gelişimden en çok gelişen yerim omuz hatta

11. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Saydığın adamlar ilaçlı. Ağırlığı savursa da çıkıp yürüyüş de yapsa o adam gelişir. Orda max 10kg demesi örnek bi sayı olmuştur. Yoksa kimini zorlar 12 tekrarda kimini zorlamaz

Thorm bunu beğendi.
  12. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    ikisi de doğru. şöyle örnek vereyim: mesela 10 kilo yavaş ve kontrollü yapılan harekette kaslar üzerinde 10 kiloluk gerilim oluşuyor diyelim. 15 kilo ile momentumdan faydalanarak yapılan harekette kaslar üzerinde yine 10 kiloluk gerilim oluşur, 5 kilo momentumun etkisiyle kaybolur. yani aynı etkiyi yaşarsın. rakamlar atmasyon tabi.

13. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Birisi çıkıp kuyuya taş atmış....Hepsinin yeri ve zamanı var.Antrenman şekilleri ve şekillerine göre amaçları değişkendir,yüzlerce çeşit kombinasyon var,karşılaştırmanın hiç bir anlamı yok.

Bilimsel olarak söyleyeyim, 5 er kilo ile 20 uzun negatif tekrar yapınca daha fazla igf tetiklersin,hücre büyümesi sağlarsın,lactate tetiklersin(lactate blood rush yapar),bölgesel büyüme sağlarsın,kastaki özellikle yavaş kasılan lifleri uyarırsın.20 ser kilo ile 5-8 kısa cheat tekrar yapınca growthu tetiklersin,hücre artışı tetiklersin,genel anlamda ''mass'' sağlarsın sırf omuzunun başı değil değil vücudun/omuz çatın genişler,hızlı kasılan lifleri uyarırsın kas şişer.Halk dilinde şöyle;birinde parçalarsın,diğerinde genişlersin.Profesyoneller ne gerekiyorsa onu yaparlar,genellikle bunların hepsi mix edilmiş şekilde uygularlar yada dönem dönem değiştirirler,veya kendilerinde en iyi sonuç aldıklarını uygularlar.

Son olarak, kusura bakmayın ama 150cm omuzlar öyle 5-10 kilocukla ıhlaya ıhnegatiif oy oy yandı yandı diyerek yapılmaz.

Son düzenleme: 16 Temmuz 2015
  14. Savino89

Savino89 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Ujohnza katılıyorum omuzda çok ağır girip zorlamayı bende tavsiye etmem ama mesela şunu anlatıyım size ben bir ara 4 kg ile çalışıyordum uzun süre yanma ve zorlama gayet iyi düzeydeydi ama gelişim bir türlü yeterli olmuyordu 6 kg bir geçtim pir geçtim kaslar resmen bunu istiyormuş dercesine şişme yanma maximum gelişimde bir anda arttı yani bazı şeyleri denemekten korkmayın tabiki abartın kaldıramycağınız ağırlı deneyin demiyorum ama omuzda deniye deniye ağırlıkları arttırcaksın ve omuzda diğer kaslara göre ağırlık artışı daha yavaş olmalı .

15. enesersen

enesersen Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Herkes doğru öneriler ve bilgilerde bulunmuş fakat kimse arkadaşımın sorusunu cevaplamamis.
    Olimpia sporcularının tamamı anabolik Steroit kullanır, kullanmak zorundadır çünkü doğal yollarla o kas kütlesine ulasmak imkansizdir.
    Anabolik Steroit kullananların hareketleri nizami yapmak gibi bir derdi yoktur yani biz hareketleri neden nizami yaparız kan doğru yere pompalansin protein sentezi hizlansin vs diye fakat onların bu derdi yok o yüzden nizami yapmazlar

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. -hitman-

-hitman- Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İzmir
    Ben gayet ağır giriyorum. Herkesin çalışma şekli ayrıdır.

17. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    vücuduna en uygun çalışma stilini keşfet , ben öncelikle overhead press ile başlarım ki 3 tekrara kadar indiğim olur ve ağır girdiğim set aralarında minimum 3 dk dinlenirim. 5 setin ardından kuvvetim azalınca dumbell presslere geçerim ve nispeten düşük kiloyla 10-15 arası tekrarla çalışırım. kuvvetim büyük oranda azaldıktan sonra lateral raise hareketini set arasında 1 dakikayı geçmeden 20-25 tekrarla yaparım. şu ana kadar çok faydasını gördüm istersen sen de deneyebilirsin.

Sayfayı Paylaş