Omurilik sakatlanmasi.

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve ERBERK tarafından 1 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. ERBERK

ERBERK Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Merhabalar ben 18 yaşımdayım. Daha önce 5 sene futbol 2 sene yüzme ile uğraştım.Yaklaşık 2 senedir de fitness ile uğraşıyorum. Bir hafta önce evde barfix çekiyordum tam yükselirken sağ kürek kemiğimle omuriliğim arasından bi kemik sesi geldi ve kendimi bıraktım, hareketsiz kaldım. Acile gittik kas gevşetici vurdular biraz açıldım.Doktor Mr'ımı istedi bu hafta içinde Mr sonucumla muayene olucam.Şuan boynumu oynatabiliyorum fakat sağ tarafa çevirirken ufak ağrılar var hala. Bu sakatlığın nedeni ne olabilir ya da sporu bırakacak kadar ciddi birşey midir? Bilgilerinizi arz ederim...

wingtsun85 bunu beğendi.
  2. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    MR sonuçlarını bekleyip ona göre cevap vericek olan doktor yerine, sadece anlattıklarında sana teşhis koymamızı istiyorsun. Bunun neresi mantıklı. Doktor sana doğrusu neyse söyleyecektir. Ona göre de antreman sistemini değiştirir veya bazı hareketleri yapmayı bırakırsın.

3. ERBERK

ERBERK Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Dostum body'cinin dilinden body'ci anlar.Bende biliyorum doktorun sonucuna göre hareket etmem gerektiğini.Belki burada bu sıkıntıyı daha önce yaşamış,tecrübesi olan insanlar vardır diye sordum, bu atraksiyonun bu amaçsız konuşmanın ne mantığı var?

Değerli Üyemiz;
    Lütfen üyelere kullanıcı adları dışında kelimeler kullanarak hitap etmeyiniz. (kardeş, usta, abi, dostum vb. )
    Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Son düzenleyen: Moderatör: 1 Ocak 2013
  4. skenshins

skenshins Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    28
    1 ay önce barfiks çekerken sol kürek kemiğim ve omurillik arasından ses geldi çıt diye ve yere attım kendimi kalktığımda boynum kitlenmiş ne sağa ne de sola çevirebiliyordum geçer basit bir incinmedir diye bekledim ancak geçmedi üstelik 1 hafta sonra sinirler baskı yapmış olacak ki sol kolum serçe parmağım dahil his kaybı olmayya başladı ve bu durum beni korkuttu doktora gittim önümde iki seçenek var ben de sonuçları bekliyorum ya boyun fıtığı ya a urnal sinir sıkışması... urnal sinir sıkışması ise amelyat kaçınılmaz... boyun fıtıgı ise fzik tedavi akabinde yavaş olarak spora devam edebilirim ancak bu süreçte 3-4 ay sporu tamamen bırakmak sana da bana da faydalı olacaktır saygılar...

5. ERBERK

ERBERK Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Aynı sorunu yaşamışız. Bizim gibi sporcu insanların 3-4 ay spor yapamaması moral bozukluğu elbet ama gelecek için bırakmakta fayda var galiba. İlgin için teşekkürler. Süreçte bilmem gerek birşey olursa ya da sende oluşursa bana özelden bildirmeni isterim iyi günler.Birde doktor ne dedi sonuca?

Son düzenleme: 1 Ocak 2013
  6. skenshins

skenshins Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    28
    doktor sonuçlar çıkana kadar boyun egzersizleri verdi her doktorun dedği veya anlayamadğı gibi ağırlık kaldırmayı bırakmamı söyledi... ancak şöyle bir durum var ben hayatımı bu spora bağladım yapmazsam zaten yaşamamın bir anlamı yok ... bu yüzden hafif te olsa devam edeceğim

7. ERBERK

ERBERK Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Anladım ama 1 ay olmuş Mr sonuclarını al biran önce geç kalmışsın. Ben yarın Mr sonucumu alıcam muayene olucam.Muhtemelen banada bırak diyecek. Sonucunu sana yine iletirim. Omurilik hassas bi kemik en azından 2-3 ay dinlen bence çünkü yine nükseder.

8. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar, sonuçlardan beni de haberdar edin lütfen. Bende de boyun fıtığı başlangıcı çıktı geçtiğimiz hafta. Hafif seviyede, his ya da kuvvet kaybı yok lakin doktor ağırlık kaldırmayı bırakmamı söyledi. Ben de şu anda istirahat aşamasındayım ve sıkıntım yok. Tek endişem bunun ilerlemesine sebebiyet vermek. Yapacağımız en güzel şey boynumuzu kuvvetli tutmak ve düzenli egzersiz yapmak herhalde. Ben de sizin gibi rahatsızlığın ilerlemesine sebebiyet vermeden ağırlık antremanlarıma geri dönmek istiyorum. Paslaşalım.

---------- Post added at 09:10 ---------- Previous post was at 09:07 ----------

Merhaba. Size boyun fıtığı teşhisi mi kondu?

9. skenshins

skenshins Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    28
    benim boyun fıtığı teşhisi değil de hareketi yaparken boyunda diski kaydırmışım bugün öğrendim o da sinire baskı yaptığından parmaklarım uyuşuyor sebebi buymuş... fizik tedavi ile çektirme tedavisine gidicem bakalım

10. Supernatural984

Supernatural984 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    MArmaris
    arkadaş neler yapmışsınız siz? Sağlık için spor derken biz spor yüzünden felç kalacaklar nerdeyse.

11. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123

Bu tür sakatlanmalar bu sporda cok görülür.
    En önemli sebebi ise anatomik yatkınlıktır.
    Ayrıca kesinlikle bu sporu bırakma sebebi değildir.

12. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Disk kayması fıtık demek değilmidir zaten, yanlış mı biliyorum.

Geçmiş olsun

13. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Geçmiş olsun. Sonuçta boyundaki disklerle alakalı bir sorun anladığım kadarıyla. Biz istirahat ve tedavi aşamasından sonra acaba hangi tür hareketlerden uzak durarak ve nasıl çalışarak antreman yapmalıyız? Bu konuda deneyimleri olan varsa paylaşsın lütfen.

---------- Post added at 09:06 ---------- Previous post was at 09:04 ----------

Kardeşim, biz istemedik ki böyle olsun. Olacağı varsa ufak bir trafik kazasında bile olabiliyor. Şu saatten sonra boynumuzu güçlü tutar, duruşumuzu düzeltir, yatma şeklimize dikkat eder ve fit kalırsak sorun yaşamayacağımızı düşünüyorum. Allah bu sorunla baş eden tüm arkadaşlara şifa versin.

---------- Post added at 09:28 ---------- Previous post was at 09:06 ----------

Doktorlara göre her ne kadar bırakma sebebi olsa da biz kopmak istemiyoruz :)

14. Supernatural984

Supernatural984 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    MArmaris
    dr lar ile ilgili çok tartışmalar oldu, allah var spordan anlayıp ona göre fikir üretebilen harbi diplomasının hakkını veren doktorlarımız mevcut ama geneli bu spora şöyle bakar ;

ne gerek var ağırlık kaldırmaya, kaldırma ki sakatlanma gibi telkinlerde bulunurlar. Demirden korkan trene binmez misali...her zaman bu işten anlayan şahıslarla çalışılması kanaatindeyim,

umarım sakatlığınız çok sürmez ve bir an evvel aşık olduğunuz spora dönersiniz rahatça.

Sonuçta sigra değil, alkol değil, spor bir yaşam biçimidir. Allah kimseyi spordan mahrum bırakmasın ( spor aşıkları için )

15. nofear

nofear Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    arkadaşlar geçmiş olsun lütfen herkes dikkat etsin ısınmadan antreman veya fazla ağırlığın altına girme gibi gereksiz işlerden kaçınalım basit rahatsızlıklar değil bunlar en kısa zamanda iyileşirsiniz inş.

16. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Bel fıtığı hastasıyım 90 kg deadlift yaptım bugün 5x5
    Haftaya 95 kg girmeyi deneyecegim.
    ANCAK bunun sırrı:ilk başlarda kontrollü olarak sırt ve karın kaslarının güclendirilmesi.Beli destekleyen en önemli iki kas grubudur sırt ve karın.Bunlar yetersiz ise her türlü sakatlıga açık hale gelirsiniz.Vg ile ilgilenip karın çalısmamak çok büyük bir hatadır.Vücudu iyi tanıyıp hareketleri olabildiğince nizami yapmak lazım.Macera icin aç gözlülük yapıp kaldırılamayacak ve nizamiyeti bozan agırlıklara girmemek lazım.Zamanla vücut güclendikçe bele binen yük azalıyor.Deneme ile oldukça temkinli davranarak hangi hareketin ne şekilde belimde ağrı yaptığını çözer hale geldim yani sabırlı olup bırakmamak ve hafif kilolarla belli bir yere kadar ısrarla devam etmek lazım.Beli ayakta yapılan hareketlerde kemerle desteklemek lazım.
    Peki şu an hiç mi belim ağrımıyor.Ewet ağırıyor ama herkezinki kadar ve kısa süreli.

Herkese başarılar!

boksbody ve Aranel bunu beğendi.
  17. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Mesela günün hangi saati ağrı hissediyorsun ve ortalama ne kadar sürüyor? Kısacası bu ağrı önemsenmeyecek düzeyde mi yoksa hayat kaliteni düşürdüğüne inanıyor musun?

18. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Sadece ters hareketler yaptığım zaman ya da çok ayakta kaldığım zamanaların ertesi günü hafif bir ağrı yaşıyorum.Vg den önce daha şiddetli olurdu ağrı.Hayat kalitemi sınırlayacak kadar ağrılar yaşamıyorum uzun zamandır çok şükür.

19. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Adına sevindim. Daha iyi olman temennisiyle.

mr_dblue bunu beğendi.
  20. Erberk14

Erberk14 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Bolu
    İlgin için teşekkürler . Konuyu ben açmıştım uzun zamandır bakamıyordum,başıma gelmeyen kalmadı yılbaşında merdivenlerden düştüm menisküs ameliyatı oldum şuan iyiyim. Omuriliğe gelince; doktor çok kişide olan boyunda düzleşme var dedi, onun dışında birşey soylemedı bana.Yüzme iyi gelir dedi. Ama mr sonucumda bi diskimde milimal sağa kayma yazıyor fakat bunlar normalmıs zaten.Ama ben işimi garantıye alıp fızık tedavıyede gorunecegım.

Sayfayı Paylaş