Olay cardioda mı bitiyor ? (Yardım)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve 21qRam tarafından 16 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. 21qRam

21qRam Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar. Forumdaki makaleleri okudum aklımda bir kaç şey şekillendi ama sormak istiyorum yinede.

Bişey sorucaktım ben 1 ara spor yaptım 9-10 ay civarı 20 kilo verdim ama yanlış programdan, beslenmeden dolayı yağdan gittiğinin belkide iki katı kastan gitti.

Şimdi vücudum nasıl tabir edeyim leş diyebilecek durumda kıllı,yağlı falan çökük 1 vücudum var. Tekrar spora yazıldım ama bilyiosunuz spor salonu programları çok kötü Türkiye'de bunun farkındayım. Biraz makale okudum kendi kendime bişey çıkarmaya çalisiyorum ama pek beceremedim.

Şimdi ben hayatım boyunca hep fit olmak istemişimdir öyle kaslı sert vücudum olsun istemem yani düz, sert 1 karın, biraz geniş omuz, birazda kol benim için yeterli yani vücudum sağlam olsun bunu istemişimdir.

Spora gidiyorum spor salonunda bi saçmalık var body bölümüne giden fitness'i, fitness'i kulanan body'i kullanamıyo bunu anlayamadım ama fitness bölümündede baya bi alet var. Olay cardiodamı bitiyo ve bunun için ne kadar bi süre gerekli malum ygs/lys hazırlanımaya başlıcam şubat gibi.
    (Beslenmenin ilk sırada olduğunun farkındayım.)

Fotoğraflarım : (bakmak istemyenler için link halinde vericem(
    http://i.hizliresim.com/3ROdbM.jpg
    http://i.hizliresim.com/LovL9o.jpg

Boy : 168 Kilo : 66.5 (20 Kilo verdikten sonra 4 kilosunu aldım tekrar)

2. 21qRam

21qRam Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Güncel!!

3. Lorethlorien

Lorethlorien Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    63
    dostum öncelikle şunu belirtmek isterim ne olursa olsun vücudunu bu denli ezmemelisin. çünkü ne olduysa senin yüzünden oldu. bu vücudun bu halde olmasinin sebebi sensin
    neyse asil konuya gelelim boyle bir karar aldigin icin tebrik ederim
    kas kutleni korumak icin protein agirlikli beslenmelisin ve agirlik calismalisin
    calisirken yuksek agirlikla calisip kendini zorlamalisin ve supersetler yapmalisin
    sadece yağdan gitmesi icin alman gereken kaloriden 500 az almalisin. atiyorum gunluk ihtiyacin olan kalori 2500 ise kilo vermek icin 2000 almalisin
    cardio olmazsa olmazdir. sadece diyetle de kilo verebilirsin ama saglikli olani bence cardio ile birlikte vermektir
    beslenmene yağ da ekle abartmadan
    zeytin yagı, kuruyemis vs bu saglikli yaglar yag yakimini kolaylastiracaktir
    simdilik aklima bunlar geldi anlamadigin bir sey varsa aciklayabilirim

4. Tolgahantt

Tolgahantt Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğretim üyesi
    Yer:
    Türkiye
    Şimdi en önemlisi çökök yağlı kıllı bi vücudun yok 21qram.Kendine özgüvenini geri getirmesi gereken birinin kas oluşturmak için ideal bir vücudu var görüntülerde.Gayet iyisin şuan,ben çok sıska kollar,bilekler bekliyordum.Senin önce bunu aşman gerek.Motivasyon konusu yani.ikinci olarak; body ayrı,fitness ayrı tam bir saçmalıktır.Yani hiçbir vücut geliştirme sporuyla ilgili şahıs gidip koşamıyor mu bantlarda?Nasıl olacak bu iş?Vücut geliştirme ve fitness iç içedir.Önce o salonu değiştir derim.Eğer böyle bir imkanın yoksa koşunu açık havada yapacaksın haftada 1-2 gün.Ama dediğin vücut süper setlerle,drop setlerle desteklenmiş bir antremanla pek ala oluşur.Tabi buna zaman gerek,yıllar gerek.Evet,bir anda olmaz bu işler.En ciddisi de sağlam bilgi gerek.Forumdan okuyarak çok bilgi edinebilirsin.Ayrıca merak ettiğin şeyi misal yazarsın google'a sonuna da pdf yazarak o konuda dr'ların yazdığı makalelere de ulaşabilirsin.Beslenme-antreman ve motivasyon.Bu işi kızlara iyi görünmek için yapanların %90'ı daha yola çıkar çıkmaz yan yollara girer,bunun da bilincindeysen ve ''güçlü'' olmak için bu sporu yapıyorsan yani kendine saygından bu işin içindeysen yoluna devam et vücudunda herhangi bi eksik yok.
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Ekim 2014 ---
    Aktardan yada kuruyemişcilerden keten tohumu al.Evde Keten tohumunu mikserde çek,toz haline getir.100 gramında 30 gram protein var ve yağ yakımında etkili yağlar mevcuttur keten tohumunda.Yulaf ezmene kat yerken.Bi de öneri yapayım dedim beslenmeyle ilgili.Çok fazla da supplement işine girme.BCAA gerekir ilerki aşamalarda sana,multi vitamin al bana sorarsan hardline ucuz ve oranları iyi.Bir de nitrik oksit arttırıcı ürün alırsan başka birşeye gerek kalmaz proteinini sağlam alırsan gün içinde kilo başına 1.5-2 gram gelecek şekilde protein alırsan.Bunu anlamak için de hassan mutfak terazisi alırsan bitane gayet güzel,bilerek beslenirsin.Tavsiyelerim geneldi.Uyguladığım ve yararlı ufak bilgilerdi.Kolay gelsin,hayırlı çalışmalar.

5. 21qRam

21qRam Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    hepinize teşekkür ederim. abicim kızlar için yapmam zaten bunu kızlar benim için gelip geçici şeyler zaten ama ben kendim beğenmiyorum vücudumu ne bilyim aynada bakınca içim bi kötü oluyor.
    Salona kuzenimle gidiyoruz 1 ay gittikten sonra değiştirebiliriz. Şimdi benim yapmam gereken ağır girip, az tekrar yapmak mı yoksa hafif girip çok tekrar yapmak mı. Programı aldım ben şuan kafama göre şekillendiricem forumda okuduklarma göre. Gerçekten kötü yazıyolar. Dediğim gibi pek bi şey istemiyorum ben sadece düzgün bi görüntü olmasını istiyorum, giydiğimin üstüne yakışmasını istiyorum ki inşallah olucak en başında 80 kiloydum kilo verince her şey düzelicek sanıyodum ama kilo vermekten dahada fazlası varmış işin içinde.

6. Tolgahantt

Tolgahantt Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğretim üyesi
    Yer:
    Türkiye
    Senin için en uygun program bana göre: Yüksek Yoğunluk, Az Sıklık

Bu program daha genel anlamda body buildingte sıklıkla raslanan programdır. Her bir kas grubu yüksek yoğunlukta ( 12-20 set her bir kas grubu için) haftada 1 kez çalıştırılır.

Setler toplam hipertrophy aralığı ( 8-12 tekrar) ve ya foksiyonel hipertrophy aralığında ( 6-8 tekrar ) yapılabilinir. Her kas grubu 3-4 set civarı 2 ila 5 egzersiz arası çalıştırılır. Büyük komplike kas grupları ( göğüs, sırt, bacak) 4-5 adet egzersiz hareketi ile, daha küçük kas grupları ise 2-3 egzersiz hareketiyle çalıştırılır.

Herbir kas grubu için en az 1 adet birçok kası çalıştıran egzersiz hareketi ( mesela bench pres, squad ) ( büyük kas gruplarında bu 2 ve ya 3 egzersiz hareketi bile olabilir) ve zayıf olduğu düşünülen bölge için izolasyon hareketi programa eklenmelidir.

Örnek antreman rutinleri ;

1. GÜN: Bacak (Quads, hams, and calves)
    2. GÜN: Göğüs – Sırt
    3. GÜN: Dinlenme
    4. GÜN: Omuz – Trapezler
    5. GÜN: Ön Kol ve Arka Kol
    6. GÜN: Karın ve Alt sırt
    7. GÜN: Dinlenme

veya

1. GÜN: Göğüs, Omuz ve Arka Kol
    2. Gün : Quads ve karın
    4. GÜN: Sırt, Ön Kol, Trapezler ve Deltoidler
    5. GÜN: Dinlenme
    6. GÜN: Hamstrings , Alt sırt ve Kalfler

veya

1. GÜN: Quads ve Göğüs
    2. GÜN: Sırt, Alt sırt, Hamstrings ve kalfler
    4. GÜN: Omuz, Trapezler ve karın
    6. GÜN: Ön Kol ve Arka Kol

veya

1. GÜN: Göğüs ve Ön Kol
    2. GÜN: Bacak (Quads, hams, and calves)
    4. GÜN: Sırt, Alt Sırt ve Trapezler
    6. GÜN: Omuz, Arka Kol ve Karın

Bu stratejide kullanabileceğiniz yöntemler:

• Uygulanacak ağırlık kaldırma tekrar aralığı 6-8 ve ya 8-12 dir.
    • Rest-pause : Seti 6-8 tekrar aralığında yap. Başarısızlık noktasına geldiğinde 10-12 saniye dinlen ve birkaç tekrar daha çıkart.
    • Double rest-pause : Seti 4-6 (ve ya 6-8) tekrar aralığında yap. Başarısızlık noktasına geldiğinde 10-12 saniye dinlen ve birkaç tekrar daha çıkart. Daha sonra yine 10-12 saniye dinlen ve yine birkaç tekrar çıkartmaya çalış.
    • Single drop set : Seti 4-6 (ve ya 6-8) tekrar aralığında yap. Daha sonra ağırlığı %25 oranında azalt ve başarısızlık noktasına kadar tekrar yap.
    • Pre-fatigue : Aynı kas grubuna ait 8-12 tekrar yapılacak izolasyon hareketiyle 6-8 tekrar yapılacak bileşik hareketi supersetlemek.
    • Post-fatique : Aynı kas grubuna ait 6-8 tekrar yapılacak bileşik hareketiyle 8-12 tekrar yapılacak izolasyon hareketi supersetlemek.
    • Antagonist superset : ( Eğer günde 2 farklı kas grubunu çalıştırıyorsan) 6-8 ve ya 8-12 tekrar aralığında örnek olarak göğüsten bir hareketle sırttan bir hareketi supersetlemek.

Bu stratejinin ARTILARI ve EKSİLERİ:

·Her bir kas grubu için çok sayıda egzersiz hareketi yapıldığı için bölümler arası eşit derecede gelişmektedir.
    ·Birçok küçük travma meydana getirerek antremanı faydalı ve önemli hale getirebilirsiniz.
    ·Bu antreman sisteminde herbir kas grubu sık çalışılmadığı için kas-sinir gelişimi daha yavaş olucaktır.
    ·Bazı kişiler antreman çabuk bitsin havasında çalışıp maksimumunu tüm setlerde veremezler
    ·Eğer o gün yeteri kadar istekli değilsen aynı kas grubunu çalıştırmak için 1 hafta beklemek zorundasın.
    ·A higher volume of work allow for hypertrophy stimulation via the cumulative fatigue phenomenon as well as the stimulation of hGH release induced by the elevation of lactate levels: PRO.
    ·Birkaç kas grubunu o gün içinde çalışmak tam vücut rutinine göre avantajlıdır. Çünkü o kas gruplarına daha fazla efor ve kaliteyle yüklenilir.

Bu stratejiyi ne zaman ve neden kullanmalısınız?

Bu program daha çok belli bir kas kütlesi elde etmiş ve bunun üzerine daha da kas kütlesi kazanmak isteyen sporcular için idealdir. Eğer vücut geliştirme yapıyor ve estetik kazançlar istiyorsanız bu program en iyisidir. Alıntı: archilles1980 ve linki: https://www.bodyforumtr.com/threads/antrenman-stratejileri-el-kitabı.21648/#post-220948

7. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Arkadaslar gerekli seyleri yazmis zaten..benim tavsiyemde salona kimseyle gitme en guzeli tek gidip disiplinli calismak..yeri geliyor salonda hic tanimadigin birisiyle muhabbet basliyor demir gibi soguyup motivasyon kaybi yasiyorsun

8. serkanbasyuce

serkanbasyuce Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Konuyu açan arkadas k.bakma konu actim kimse cevap vermedi bende buraya yazmaya karar verdim.
    Oncelikli Arkadaslar merhaba
    ben 172 boy 82 kiloyum. 3 aydir yapiyorum bu sporu. Ilk 2 ay l carnitine kullanarak 86 kg dan 78 kg düştüm. 3. Ay hocam bazi bolgelerimin duzensiz oldugunu soyledi onlarin uzerine calismam icin bir program verdi. Arkadaslar su anda l carnitine ve cla kullaniyorum. Tekrar kilo almaya basladim su anda 84 kiloyum kaslarimda falan da cok belirginlik yok gobek var biraz. Hoca bana bca kullanmami soyledi zayiflamican kas yapicaz dedi. Ben zayiflamak istiyorum. Bca cla l carnitine ne kullanmaliyim. Agirligi birakip sadece cardio mu yapmaliyim ne yapmaliyim hangi ürünleri kullanmaliyim yardimci olursaniz cok mutlu olurum simdiden Teşekkürler.

9. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Hocan sana bcca almani soylemis ama gerekli proteini alamassan bir ise yaramiyacagini soylememis..ticari rant var burda...vg yaparak gerekli proteini ve kaliteli karbo alarak yaninda bcca kullanirsan etkisi olur...vg yapmicaksan sadece kardiyo yapicaksan kullanicagin bcca tuvalete gider..hicbir ise yaramaz

10. serkanbasyuce

serkanbasyuce Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Ben kilo vermek istiyorum biraz gobegim var kilo vermek yok kas yapicaz diyo antremanlari 12 set 10 tekrar yapicaz diyor. Ben kas istemiyorum degil istiyorum ama kilonun uzerine kas yapmak ne derece dogru sizce ?

11. Savino89

Savino89 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Ben şahsen Fitnessin Bodyden çok farklı bir spor olduğuna inanmıyorum fitness ile bodyde hemen hemen programlar genellikle aynı zaten insanlar bodye şişme fitnesse sadece güç sporu olarak bakıyor çok yanlış insanların amaçlarına göre değişir bu tamamen benim düşüncem kardiyoyu atlama özelliklede yağlarını eritmeye bak ilk olarak

12. serkanbasyuce

serkanbasyuce Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Resimlerim sence ne yapmaliyim

13. Savino89

Savino89 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Çok fazla yağ olmasada bulk dönemindede biraz yağ alıcağını varsayarsak yağ oranın artıcaktır bulk döneminde göbek kötü gözükebilir o yüzden kardiyoyla ağırlık çalışmasını sağlam bir şekilde şimdilik götürmeni öneriririm daha sonra biraz define olduktan sonra daha rahat bulka girersin programla ilgili benden daha bilgili insanlar var onların önerilerine kulak vermeni tavsiye ederim

Zaten 9 10 ay spor yapan birisi olarak altyapının sağlam olması senin çok işine yarıyacaktır en azından acemi dönemini direk atlatarak üst safada başlıyorsun bunu çok iyi avantaja çevirmeni öneriririm . Örnek vericek olursam Murat Bozda eskiden uzun bir süre spor yapıp buraktıktan sonra çok yağlanmıştı daha sonra yağ yakıp ardından hemen sağlam bir bulk dönemiyle birlikte kısa zamanda kaslı vücut elde etti bunun nedeni altyapısının olması .

14. Tolgahantt

Tolgahantt Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğretim üyesi
    Yer:
    Türkiye
    1 gün kardiyo.eline ağırlık almadan.diğer gün sadece agırlık antremanı ısındıktan sonra.ağırlık antremanları çok tekrarlı setlerden ve az kilolu çalışmalardan oluşsun.Maksat ''ağırlık kaldırırken kardiyo''yapmak.Yani kalp atacak,ağırlık 5 kilo da olsa tekrar çok olduğundan bu sana yağ yakımını sağlar orta vadede.Haftada 6 gün.Hiç olmadı 5 gün gitmen gerek bu sistemde.Supplementleri sana bu seviyede önermesi tamamen ticari geldi bana.Çünkü şu aşamada gerek yok bunlara.6-7 ay sonra işi biraz daha kavrayınca belki Bcaa takviye edebilirsin.Bcaa iyidir fakat şu seviyede sana önermesi tamamen saçmalık.Supplementlerin etkisi %10 bilemedim %15'tir.Sanki bunları alınca demirden kaslar oluşacak izlenimiyle insanları kandırmak bu işin pis yanı.Sen beslenmene önem vermez,diyetini yapmaz,çalışmaları aksatırsan ne anlamı var o supplementleri kullanmanın.Antreman kısmında sabitlenmiş konuları okuyarak antreman bilginizi arttırın.Hocanıza da söyleyin; önce vücudu ısındıracağım,şu seviyede bana gerekmez diyin bcaa-karnitin vs.Karnitin hele ileri seviye elit sporcularda kardiyoya destek amaçlı kullanılır yeri gelirse.İyi forumlar.Forum çok önemli sizin için,bizim için,hepimiz için.Türkiyede bu işe gönül vermiş insanların buluştuğu daha reel bir site yok çünkü.
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Ekim 2014 ---
    Bir diğer önerim de bu fotoda yüzünüz de çıkmış.Adminlerden rica edip kaldırtırsan iyi olur bikaç gün sonra.Daha sonra rahatsız olabilirsin.Benden bi tavsiye.

15. serkanbasyuce

serkanbasyuce Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Teşekkür ederim kardeşim. Yorumlarin beni cok iyi bilgilendirdi gercelten eyvallah
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Ekim 2014 ---
    Eyvallah kardeşim cok sagol.

Savino89 bunu beğendi.
  16. 21qRam

21qRam Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    abilerim ben şimdi bu ay fitnes olarak çalisiyorum bidahaki ay araştırmalarıma göre 3 Gün ısındıktan sonra full ağırlık 1 günde full kardiyo uygunmudur ?

17. Tolgahantt

Tolgahantt Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğretim üyesi
    Yer:
    Türkiye
    En uygunudur bu.Hatta o kardiyo gününe çok tekrarlı bacak antremanı da ekle.Koş bi yarım saat sonra dediğimi yap.Zaten her ağırlık antremanın da çok tekrarlı setlerden oluşsun.Süper seti dene hatta 2 bölge kombine ederek.Misal gögüs-biceps günü gögüs hareketi girersin sonra biceps süper set sistemiyle.Yağ yakımına katkısı olur.Bilinen bi sistem yağ yakım sürecinde zaten.Bol şans.

Sayfayı Paylaş