Okullarda Serbest Kıyafet

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve YandımAli tarafından 1 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 34 üye.
  1. MyShadowKing

MyShadowKing Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Sımdı ben acacaktım bu konuyu sız benden once davranmışsınız .
    Kızlar arasında resmen bugun ne gıysem programı baslar podyuma doner . Edebıyat ogretmenımızle konustuk bu durumu cıdden cocukları sıkmamaya calısmakla sıkıyorlar cunkı ımkanı olanı var olmayanı var yazık gunah strese sokacaklar bızı .

rockybalboa7 bunu beğendi.
  2. mma-

mma- Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    53
    bazı arkadaslar oyle bır yazmıs kı sankı bır t shırt 200 tl ve yılın her gunu farklı kıyafetler gıymek zorundaymıs gıbı..

En basıtınden 30 tl ye cok rahat 3-4 tane gayet guzel t shırt alabılırsın satan yerler var, sonucta ogrencıyız bulent ersoy gıbı bır gıydıgımı bır daha gıymem dıyecek halımız yok

okul kıyafetı olarak her sene mont, uzun kollu ve kısa kollu t shırtler ve pantolonlar almaya kalkınca zaten en az 200 tl yı gozden cıkarmak gerekıyor

bence guzel bır uygulama

3. leny151180

leny151180 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Siyaset yapıcam diye girdim konuya ama yasaklamışlar siyaseti :D

mma- bunu beğendi.
  4. gordonfreeman

gordonfreeman Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    bizim okulda gri her tur pantolana, yazin kravatsiz dolasmaya, ve gomlek ustune cok dikkat cekmedigi surece triko ve hirka vs izin veriliyor.isteyen penyede giyebiliyor.ve bu mukemmel bir sistem.bundan ilersi sorun yaratir.

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ülke meseleleri partilere, gruplara vurmadan da konuşulabilir arkadaşlar..protesto etmenin de bence bir usulü var hele de forumlar gibi kuralları olan ve herkese eşit mesafede durması gereken platformlarda..

kişisel fikrim ; bu kararın yanlış sonuçlar doğuracağı yönünde..eşimden dolayı bizzat fakir öğrencilere yönelik yardım faaliyetlerine katılmış biri olarak zengin ve çok fakir hala aynı okulda.anneleri akşam yemek bulamadığı için akşam yemeği akıllarına gelmesin diye erken yatırılan çocukları gördük.
    Evinin pencereleri naylonla kaplı ama zengin esnafın çocuğu ilke aynı sınıfa giden çocukları gördük..
    fen dersinde deney yapılan portakalı tenefüste öğretmeninden utanarak ta olsa isteyen öğrenciler duydum bir kere eşimden örneğin..

ve dediğim gibi bu çocuklar ile zengin çocukları aynı okuldalar..bu durum zengin çocuğunun ya da fakir olmayan çocuğun suçu mu ..tabi ki değil..olaya o gözle de bakmamak lazım..

fakir çocuk aynı üniformayı her gün bir yıl boyunca giyebilir..hafta sonları yıkanması yeterli..ama iş serbest kıyafete gelince çok dramatik sahneler çıkacaktır..eşimin okulundaki öğrencilerden bahsetmiştim..eşim o kadar fakir ve çaresizler ki göz yaşlarımızı tutamıyoruz diyordu..işin içine bir de yırtık kıyafet durumu girince düşünün yansıyan çaresizliğin boyutunu..

ayrıca çocuklara hayatın gerçekleri bu şekilde anlatılamaz.."toplumda zengin de var fakir de var" ı anlatmak için ilkokul vs yaşları çok erken..yaşanan travmalar atlatılamaz boyutlara gelir..

tamam sağlıkta sistemi 1 günde değiştirin ama eğitimde sistem değişiklikleri, reformlar 1 günde yapılmaz..bu durum ülkemizde malesef onlarca yıldır var..her hükümet milli eğitimin temel sorunları yerine yüzeysel sorunları ile ilgileniyor..inanın avrupalılar hayretle izliyorlar bizi bu hızlı değişimler karşısında..

toplum olarak çok acil siyasilerden aynı sporda talep ettiğimiz spor politikası gibi bir politikayı milli eğitim için de talep etmeliyiz..köklü sistemler halka da sorularak yapılmalıdır diye düşünüyorum..

6. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Bi de tekrar okudum beyler ibret aldım gerçekten hayatı öğrensin falan nedir ilk okuldaki çocuğa:eek: Psikolojik bozukluktan tut üst tabakaya aşırı nefrete kadar gider bu olay. Hayatı tabi öğrensin de yaşı geldiğinde öğrensin. 10 yaşındaki çocuk ne öğrenecek çocuk adı üstünde.

7. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    empati kurma kendi çocukluğunu düşünme yok insanlarda maalesef şimdiki düşüncesiyle yorum yazıyorlar niyeyse bahsettiklerimiz daha çocuk yahu neymiş fakirlik kötü bir şey değilmiş evet değil ama koca koca insanlar bile fakirleri aşağılıyor artık herşey para olmuşki bunlar daha çocuk aynı giysiyle bir yıl gelse hiç mi dalga geçmezler sanıyorsunuz
    fanatikliğin alemi yok
    bir okul kıyafetini 1 kez alırsın 3 yıl boyunca giyersin ama normal kıyafeti giyemezsin
    bu kadar basit kendinizi fakir 1-2 giysiyle tüm yıl okula giden çocuğun yerine koyun öyle yorum yapın lütfen

MyShadowKing ve sthammer bunu beğendi.
  8. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Peki bu uygulama ben 12. Sınıftayken niye çıkıyor ben okulu bitiriyorum ve 3 sene gömleğe , polara tabi tutuluyorum !

9. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Bu resim herşeyi anlatmış...çooook şeyler olacak.Çok yanlış.

leny151180 ve Aramiss bunu beğendi.
  10. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Uyguluma hayata geçmeli diyen arkadaşlar.Şu çocuğun durumunda olduğunuzu düşünün.Bu durumdayken çocuk nasıl dersine odaklansın.

Son düzenleme: 3 Aralık 2012
    rockybalboa7 bunu beğendi.
  11. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Yaw düşündüğünüz şeye gel , o okulun poları , gömleği pantolonu , kravatı verilen para 100 liraya tabi tutuluyor.100 Lirayla ben size pazarı yıkarım nediyonuz.Pazarı alırım ben size , hergün aynı şeyi giydiği için üzülme psikolojisi her çocukta olur mu? bilmiyorum ama şahsi yorumum vereyim.Kimse öyle kolay kolay bana şunu hep giyiyorsun diyemiyor.Kışı 2 sene aynı Mont ile geçirdiğimi bilirim bir Allah'ın kuluda gelip böyle birşey demedi ha dese nolur sanane? gibi bir cevap var fakiriz nolucak gibi cevaplar var yani.Ama burda bazılarının gururu kırılabilir , üzülebilir vesaire şeyler olabilir şahsi yorumum bu yeniliğin gelmesi kimse öyle haftanın 5 günü aynı şey giyip gezmeyi sevmez hele okulun zorunlu kıldığı şeyler iğrençse(polar ceket)Sıcak tutmaz , yapıldığı şey dandiktir , ama paraya gelince ona eşit parayla aldığım ceketle 2 sene kışımı geçirdim.Bu senede geçiricem.Yani olaya bakış açınızı tamamen çözmüş değilim...

12. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Okul üniformasını alacak kadar parası olan aileler çocuğuna 1 yıl yetecek kadar kıyafet alabilir ayrıca ben çok iyi hatırlıyorum ilkokulda falan benimle dalga geçerlerdi aynı ayakkabıyı giyiyorsun diye ben de fakirim napayım diyordum her ay müdür sıfına gelip katkı payını niye vermiyorsun diye milletin içinde azarlardı babamda para yok derdim umrumda da değildi ayıp birşey değil çünkü çocuğa böyle bir bilinci aşıladıklarında 10 yıl da aynı kıyafeti giyse umursamaz kendisinin değil karşısındakilerin acınacak durumda olduğunu bilir çünkü ve 5 yaşındaki çocuğa bile bunlar öğretilebilir.

1 mont, 1 normal ayakkabı, 1 bot, 2 kazak, 2 pantalon, 2 tişört bunlar yeter ve bunlar okul üniformasından daha pahalı değil fabrika ürünü gibi tek tip herkesin aynı kıyafetleri giymesinden iyidir ayrıca sanki üniforma varken herkes eşitmiş gibi konuşuyorsunuz her dönem cillop gibi üniforma giyenlerin aybaşı ayakkabı değiştirenlerin yanında 5 seneyi aynı yırtık üniformalarla tamamlayan, patlak ayakkabıyla heryeri delinmiş montla okula gelen, hatta ceket süveter falan alamayıp kışın ortasında gömlek pantalonla okula gelen öğrenciler var eşitliği düşünenler yıllardır bunları konuşmuyor sistem değişince mi eşitlik aklınıza geldi.

Son düzenleme: 3 Aralık 2012
    saq04ever, ozan119, Prometheus676 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Rinkushichi her kelimene katılıyorum.Şimdi gelen bu uygulamayla eşitliği bozuldu sanıyorlar ama hep böyleydi zaten.

14. EjderLordu

EjderLordu Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bazı arkadaslar oyle bır yazmıs kı sankı bır t shırt 200 tl ve yılın her gunu farklı kıyafetler gıymek zorundaymıs gıbı..

En basıtınden 30 tl ye cok rahat 3-4 tane gayet guzel t shırt alabılırsın satan yerler var, sonucta ogrencıyız bulent ersoy gıbı bır gıydıgımı bır daha gıymem dıyecek halımız yok

okul kıyafetı olarak her sene mont, uzun kollu ve kısa kollu t shırtler ve pantolonlar almaya kalkınca zaten en az 200 tl yı gozden cıkarmak gerekıyor

bence guzel bır uygulama
    ----------
    mma- yorumun çok mantıklı geldi hiç böyle düşünmemiştim XD

15. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Beyler son yazdıklarınıza TAMAMEN KATILMAMAKLA birlikte o dediklerinizi kabul ediyorum hadi tamam. Tamam okul kıyafeti daha pahalı, 3-4 tişörtle koca seneyi geçirirsin(tabi) neyse. Ama siz yorumlarınızın odak noktasının tamamen erkekler üzerine olduğunun farkında mısınız bilmiyorum. Peki ya ailesi fakir olan kızlar ne yapacak? Liseye giden kız çocuğu 3-4 tişörtle seneyi bitirebilir mi sizce kız arkadaşları haftada o kadar değiştirirken? Yani bu kızlar gurur yapıp ailesine arıza çıkarmaz mı zannediyorsunuz:) Erkek idare edebilir hadi kabul ediyorum o konuda sizinle hem fikir olabilirim bi şekilde. Ama kız çocuğu işte çok büyük sıkıntı.

MyShadowKing bunu beğendi.
  16. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Çoğu kişi burda ya 20+ yorum yapmış ama şöyle bir durum var şuan size şunu söyleyim baktığınız açıda bakarsanız şuan çocuğun elinde 2milyarlık telefon okula geliyor ve bir çocuğun elinde 50 tllik telefon oda okula geliyor , birinin ayağında adidas , nike marka değişmiyor.Biri kullanıyor babasının ayakkabasını ya bunlar hep vardı telefon ve ayakkabı gibi şeyler hiç değişmedi hala olan şeyler yani öyle bakıcaksanız.Yani kimse durduramaz bu fark olayını ama bu öğrencilerin içinde olan birşey bak benim sınıfımda kimse kalkıp öyle bir maddiyat farklılığını öne vurmaz vursada öyle birşey olsada sınıf olarak grup o kişiyi dışlar çünkü ayıp denilen birşey var.

17. sthammer

sthammer Guest

istikrarlı bir milli eğitim politikasından yoksunuz ve böyle bir politika da yok zaten, hükümetler değiştikçe eğitim politikaları da bununla paralel olarak değişiyor, günü kurtarmak dediklerinden olsa gerek, oysa milli eğitim demek hepimiz demek önce bunu öğrenmeliyiz. İki görüşü savunan arkadaşlardan da beğendiğim düşünceler var, saygılar...

rockybalboa7 ve mr_dblue bunu beğendi.
  18. IPMAN

IPMAN Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    18
    tam dusunduklerımı dıle getırmıssın aynen katılıyorum..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:12 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:05 ----------

orta haldekı ailelerde etkılenıcek neden dersenız heryerde marka takıntıları baslıcak
    olmaz demeyın emın olun oyle olucak suan aldıgı markalardan ornek defacto lc waikiden alısverıs yapmaz pıstı olma olasılıgı yuksek ayrıca olay amlemde bıtıyor ılk bakılan yer..

19. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Sözde sosyal devletiz ama bu sadece lafta. Bu ülke bunu kaldıramaz.

20. leny151180

leny151180 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar demiş ki; 100 Lira okul kıyafetlerine verileceğine serbest kıyafet alınabilir 1 yıl boyunca :)

O arkadaşlara sesleniyorum markaya girecek ama 100 liraya sadece 2 tane adidas tişört alırsın.
    Okullardaki öğrencilerde özellikle ilk okul ve lise çağındakilerde marka takıntısı vardır.
    Sen çocuguna farklı farklı kıyafetler alsan da markasız olduğu anda o cocuk diğer arkadaşları tarafından eleştirelecektir.

Şöyle bir hesap yapalım en başta 2 adet ayakkabı gerekiyor :) Bunlardan bir tanesi converse, bir tanesi de nike uzun bot gibi ayakkabılar.
    Sonra mutlaka Levis, Mavi giyen arkadaşları olacaktır. Ee oda çocuk veya ergen mutlaka oda isteyecektir. gidip pazar malı giyecek hali yok, o yaşta bir çocuk asla bunu kaldıramaz diğer arkadaşları orjinal giyerken.
    ve daha bir sürü örek verebiliriz.
    Bu uygulama boş ve gereksiz bi uygulama.
    Destekleyenlerde ya durumun ciddiyetinin farkında değiller ya da işlerine öyle geliyor. Siyasi meseleler yani :)

Sayfayı Paylaş