Okullarda Serbest Kıyafet

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve YandımAli tarafından 1 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 34 üye.
  1. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Arkadaşlar bildiğiniz gibi okullarda üniforma kaldırılıyor.Sizce kaldırılması olumlu mu yoksa olumsuz yönde mi etkiler?Tek ricam sakın olayı siyasete çekmeyin.Foruma yakışır bir şekilde toplumsal etkilerini tartışalım.

Bence yarardan çok zarar getirir.Şu anda bile yasaklar olmasına rağmen okula ne kılıkta giden insanlar var.Bide hem serbest bırakıp bi yandan da sıkmaya çalışırsanız olay kontrolden çıkar.Bu yönetim uygulamasında çıkacak sorunlar.Bir de toplumsal düşünürsek.Durumu olan var olmayan var.Bi taraf çeşit çeşit kaliteli kıyafetlerle gelirken diğer tarafta durumu olmayan öğrenciler istek dışıda olsa kafaya takmaya ailelerinden talep etmeye başlayacaklar.Diyeceksiniz ki üniformada giyseler kimin fakir olduğu belli oluyordu zaten.Tamam belli oluyodu ama aradaki farkı bu kadar açmaya gerek yok.Bu şeye benziyo çamurlu yolda giderken pantolunuzun paçaları kirleniyor.Aman zaten paçalar kirleniyo diyip çamurun içine dalıp koşmak çok mantıklı değil.Emin olun şu anki kafadaki öğrenciler serbest bırakılırsa bırakın öğrenim görmeyi okulu podyum gibi görüp boy göstermeye gideceklerdir en azından çoğunluk kısmı.Velhasıl Türkiye ekonomik ve toplumsal açıdan bu uygulamaya hazır değil kanaatindeyim.Sizinde görüşlerinizi alalım.

2. Kuzey07

Kuzey07 Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Aynen katılıyorum..gereksiz bir uygulama bence.

3. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Türkiye de okullarda öğrenciler arasında öyle ucurum farklar kalmadı.
    Zengin adam zaten cocugunu özel okula gönderiyor.
    Okulların bu kapsamda sivilleşmesinden yanayım.
    Bende lise yıllarında okula gitmeyi pek sevmezdim ancak dershaneye gitmek sorun olmazdı.Bunun nedeninin de uniforma giyme ,sacları kısa tutma gibi katı kuralların varlıgı oldugunu düsünüyorum.
    Ewet bir takım sorunlar yasanacaktır ama her degisiklik ilk etapta sorunlar getirir.
    Diger siyasi ve sosyal sonuclarına girmeden uygulamanın yerinde oldugunu düsünüyorum.
    Ögrencilerin okulu podyuma cevirmesi,hava atması meselesi ise yine egitimle halledilir.Egitimin yeterli olup olmadıgını zaten tartısmaya gerek yok.

sthammer bunu beğendi.
  4. M£RT

M£RT Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    0
    Bu uygulama gelicek yılmı uygulanıcak ?

5. Aramiss

Aramiss Üye

Beğenileri:
    171
    Ödül Puanları:
    53
    Bu ulkede bu sistem tutmaz, yazik gunah, orada zengin fakir ayirmadan herkes bir giyinir, egitimin amacida budur, Okullar podyuma donecek, zengin cocuklari alli pullu kiyafetlerini giyerken fakir insanin cocugu belki yirtik pirtik elbiseleriyle gelmek zorunda kalacak, o cocuklar kiskanclik tribine girip ne derslerine odaklanabilecek ne de aileleri bu sisteme dayanabilecek. Bu ulkede tek tip kiyafetle okula giderken ayakkabisinin alti delik giden cocuklar var hala. ! Ayrica burada bu sistemi destekleyen aileleri anlayamiyorum , Kapitalizm damarlariniza kadar islemis sizin, Orasi egitim yuvasi! Daha kucucuk yaslarda sorumluluk yerine getirmeyi kurallara uymayi ogreniyorlar! Simdi sen bu duzeni bozarsan bu isin icinden cikamazsin!

not:Bilal Çınardan Dan Alıntı ,Kendisi Öğretmen bu arada.

6. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Şimdi soruyorum ayağında Tİmberland botu üstünde Dolce Gabbana Deri çeketi kolunda Calvin Klein saat takan biriyle daha kendine ayakkabı zor bulan biri eşit olmiycak tabiki ha diyiceksiniz zengin adam çocuğunu özele yollar doğru amagenelde üni de yolluyor.Kendimden ve arkadaş çevremden biliyorum bence lisede bu serbest kıyafet uygulaması olmamalı

selim4141 bunu beğendi.
  7. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    bence belli bir süre sonra detaylara takılmayacağız üniversitelerde serbest kıyafet var ama bildiğim kadarıyla büyük sorunlar yok.sebebi orada liseye göre biraz daha olgun kişiler barınıyor.belki de bu uygulama lise öğrencilerinin bazı şeyleri daha erken farketmelerini sağlar.zaten şuanda liselerde zengini fakiri kabak gibi ortada.biri cebinden S3 çıkarırken başkası 3310 benzeri telefon kullanıyor bunu istesek de gizleyemiyoruz.Öğle aralarında yemeğini evden getiren,kantinden yiyen veya öğrenci için lüx yerlerde yemek yiyen olarak 3 sınıf öğrenci bile var.malesef hayatta adalet yok.

8. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Ettiğim laf beni bağlar açıkçası ağır laf etmiş olabilirim kabul. Tehditvari mesajlara da cevap verecek adam değilim yani sallamadığım için etmem sadece:)

gordonfreeman ve ChopChop bunu beğendi.
  9. Aramiss

Aramiss Üye

Beğenileri:
    171
    Ödül Puanları:
    53
    OLACAK BU

angilonit, themertyildiz, by-Exo ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  10. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi ben bu işe karşıyım
    ilköğretim çağındaki çocuklarla üniversitede okuyan genç insanları bir tutmak hatadır
    ilköğretimde lisede insan fakirlikten zenginlikten daha çok etkilenir
    diyeceksiniz kardeşim ilk okulda cep telefonuyla hava atan yok mu var ama bu maddi ayrımı apaçık ortaya çıkarmaya çalışmak yanlıştır kızlar özellikle çok etkilenecek biri değişik değişik giysiler giyerken diğerleri bakacak çocuk psikoloji çok önemli elbette çocuklara hayatın gerçeklerini anlatacağız ama bu şekilde değil
    gerçi erkeklerde etkilenir bizim okulda bir çocuk vardı orta derece zengindi pahalı ayakkabım var o zaman lc wakiki maymunlu t shirtü falan meşhurdu alabiliyordu ailesi hava atardı çoğu çocukta üzülürdü hemde çok yazık ya çocuklara bile bile üzmenin alemi yok
    ayrıca elbette zenginler çocuklarını özel okula gönderir ama devlet okullarındada imkanı geniş ailelerde olduğunu unutmayalım zaten büyüyünce hayatın zorluklarını anlayacaklar
    bari bırakında çocukken mutlu olsunlar zaten çok şey beklemiyorum artık bilim yok sanat yok spor yok eğitim yok öyle bir yere sürükleniyoruz işte

vuslat0707, 2157, Phil_Heath ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    7-8 tane tişörtün bile olsa da bütün sene zaten nasıl gidecek? Ki durumu aşırı kötü insanlar var kantinde falan öyle denkliyorduk parayı bazı arkadaşlara iyi kötü onlara da bişeyler alıyorduk. Karnım aç değil ayağı falan yapıyorlardı da ayakkabısı bile aynı çocuğun 1 senedir biz biliyoruz. Buna yazık değil mi şimdi ne yapacak bu çocuk? Erkeklerden ziyada kızlar çok daha büyük sorun. Kız ne yapacak giydiklerini de sürekli giyemez gurur yapar, Olan yine ailelere olur. Yani ne amaçla alınıyor bu karar valla çok acaip. Amerika'yız zannediyorlar heralde. Bu ülke kaldıramaz bunu.

IPMAN, ByVendetta, ChopChop ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    insanları okumaktan soğutacak bi uygulama. şimdi zengin olan gösteriş peşinde olup maddi durumu el vermeyen kendince rezil olmama düşüncesine girecek. asgari ücretin 1.500 lira olur bugünün şartlarında o zaman ben tamam çok sıkıntı yaşanmaz derim. iyi oldu bu serbest kıyafet derim. yahu insanlar ne güzel dersleri dışında pek başka şeylere kafa yormazdı şimdi insanları zor durumda bırakmanın ne alemi var. derslerine sosyal ilişkilerine psikolojilerine olumsuz etkileri olur. hakketten yıpranırlar.

ChopChop bunu beğendi.
  13. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    saçma bi konu kıyafetle hiçbirşey değişmiyo kimin fakir kimin zengin olduğu müdür yardımcılarının ısrarlı aidat isteyişinden daha çok belli oluyor.yada daha birsürü yol var kantinde para harcamıyor ,yemek yemiyor ,kalemi bile olmuyor.

14. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Tamamen saçma bir uygulama. Bu uygulamayı destekleyen kişiler önce bir dışarı çıksın ve baksın. Çocukları farkında olmadan ezecek bir uygulama. Çocuğun 2 kıyafeti var diyelim sene boyunca nasıl idare edecek. Hayır idare etmesini geçiyorum. Başka bir arkadaşı 2 gün 1 farklı bir kıyafetle gelirken o çocuk ona özenmeyecek mi ?

Ailesini sorgulamayacak mı ? Yada eziklik kompleksi içine girmeyecek mi ? Bugün Türkiye'nin metre kareye düşen kira geliri olarak en pahalı yer olan İstanbul Bağdat caddesinde bile gece dışarı çıkıp yürüyün. Dilenen çocuklar, ayağında ayakkabı olmayan çocuklar görebilirsiniz.

Daha yazılacak çok şey var ama neyse. Ayrıca yöneticileri yine tebrik etmek gerek. Saçma sapan bir uygulamaya imza atıp gündemi değiştiriyorlar. Eğer eğitim sistemini düzeltme yada öğrencilere daha iyi uygulama sunmak istiyor olsalar daha yararlı şeyler düşünürlerdi.

themertyildiz, Morte, Aramiss ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  15. BeBeT0

BeBeT0 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    İyi olmuş bence niye derseniz 2-3 senesine kadar herkes serbest istiyordu yapıldı şimdide niye serbest kıfayet yapılıyor deniliyor. ee istemeseydin istemişin devlet yapmış işte daha ne yani

kim ne giyerse giysin adı üstünde serbest kimi gelir önlükle kimi gelir serbest ile fark etmiyecek birşey :)

16. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    He serbestken önlükle gelirsin tabi:)

themertyildiz bunu beğendi.
  17. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    zengin fakir meselesi palavra. üniforma uygulaması bu gerekçeyle yapılıyor olsaydı tek tip ayakkabı, tek tip mont, tek tip okul çantası, tek tip cep telefonu, hatta tek tip cep harçlığı uygulanması da gerekirdi. ayrıca okul üniformasının ekonomik külfeti hiç de az değil. okul üniforması satıcıları öğrencilerin içerisinde bulundukları zaruret halinden faydalanarak fahiş kar elde ediyorlar. totaliter rejimlerdeki gibi tek tipleştirme uygulamaları yapmak yerine çocuklara insanların insan olmaktan kaynaklanan haklara sahip olma dışında yaşamda eşit olmadıklarını, bunun doğanın bir kanunu olduğunu, zengin veya fakir olmanın utanılacak bir şey olmadığını öğretmek daha akıllıca olur.

Prometheus676, sthammer, saq04ever ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  18. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Fakir olmak utanılacak bir durum değil bunu söyleyen yok zaten ama sen bunu o yaştaki bir çocuğa anlatamazsın.Anlasa bile bilinçaltında hep bi eziklik olacak diğerlerine karşı.Okul üniformasının külfeti az değil ama durumu olmayan aileler sene başında tek seferlik bütçesini zorlar alır o çocuk onu 3 sene giyer hadi 150 tl desek okul kıyafeti 150 tlye sen 3 senelik kıyafetini çıkartabilir misin yapma Allah aşkına.Burda amaç öğrencilerin tek tip yapmak değil.Ben şunuda söylüyorum madem biraz serbest bırakmak istiyolar saç sakal serbest olsun.Orta direk kısmının çok az zenginle fakirin arasındaki farkın bu kadar uçurum olduğu bir toplumda böyle bir uygulama sorunlar doğurur.

MyShadowKing, sthammer ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  19. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    Siz üniversitedeki biriyle ilkokul, lise yıllarındaki adamın kafa yapısını bir zannediyorsunuz valla çok ilginç. Hayatı tanısın falan demişsiniz hasbinallah kızmayın da cahil misiniz dalga mı geçiyorsunuz:) O yaştaki bi çocuğun o dönemlerde başına gelen şeyler hayatının kalanındaki davranışlarını oluşturur. Psikologlar kendilerine gelen hastalara zevk aldıkları için falan mı çocukluklarına iniyor zannediyorsunuz sürekli:) Olan kıyafet tipi değiştirilebilirdi mesela 2-3 çeşit gömlek serbest olur, pantolon aynı şekilde. Kravat- arma zorunlu kılınmaz bitti gitti işte bu kadar basit bi olay. Yani bu olayın neden çıkarıldığı belli de işte siyasete kayacak neyse bişey demiyorum.

Mesela bizim parmız vardı Allaha çok şükür ama ben 2 sene 2 tane pantolonu giydim hiç bi sorun olmadı tek tipti diye. Şimdi parası olmayan birini düşün 2 sene okul pantolonuyla idare eder. Ama sivil gittiğinde 2 sene giyemezsin onu psikolojin bozulur:eek:

20. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    başlık sahibi uyarmış, ancak bende ne olur ne olmaz uyarayım, başlık altında siyasi ve kişisel tartışmalara girmemeye dikkat edelim..

Son düzenleme: 1 Aralık 2012

Sayfayı Paylaş