Nobre MİT Ajani Mi?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve saydam tarafından 19 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    MİT ajanlarına uygulanan bu yasa Nobre’ye uygulandı.. Neydi Nobre’nin ayrıcalığı.

Milliyet yazarı Cemal Ersen, Nobre’nin Türk oluşunu değerlendirdi.

Yoksa Nobre MİT ajanı mı?

Medyada Aurelio ile Nobre yüzünden bir haftadır kıyasıya bir savaş yaşanıyor.
    Birbirlerini faşistlik, ırkçılık ve anti-milliyetçilikle suçlayan yorumcular, sokakta karşılaştıklarında selamlaşmayacak kadar düşman oldular kısa sürede!
    Ancak kim ne derse desin, hemfikir olmamız gereken bir nokta var;
    Diğer spor branşlarında onlarca devşirme sporcu yıllardır ay-yıldızlı forma ile madalyaları toplarken sesini çıkarmayan ve ayakta alkışlayanlar, Aurelio'nun Türk vatandaşlığına geçmesine itiraz edemez.
    Yasalar ortada.
    Levent Bıçakcı Federasyonu'nun sırf "Ömer Rıza milli takımda oynasın" fantazisi nedeniyle yaptığı talimat değişikliği de orada.
    Fenerbahçe kulübünün yabancı kontenjanını boşaltmak için Aurelio'yu Türk statüsünde oynatma girişimi, beğenseniz de beğenmeseniz de yasa ve talimatlara uyuyor.

Biri açıklasın
    Uymayan, daha doğrusu etik olmayan, Beşiktaş'ın ezeli rakibinden geri kalmamak için başvurduğu yöntem.
    Marcio Nobre'nin Türk vatandaşlığına geçme isteğine itirazım yok.
    Kuralına göre ve vakti gelince hay hay.
    Ancak ortada, yarın tehlikeli gelişmelere neden olacak bir uygulama var.
    Şimdiden Nobre'yi örnek gösteren bir dolu yabancı futbolcu vatandaşlığa geçmek için sıraya girdi.
    403 sayılı Türk vatandaşlığı yasasında kimlerin hangi koşullarda T.C. kimliği alacağı son derece net.
    Aurelio'nun yararlandığı "Genel olarak vatandaşlığa alınma" başlıklı 6. maddenin (b) fıkrası "Müracaat tarihinden itibaren geriye doğru Türkiye'de 5 yıl ikamet etme" zorunluluğu getirirken, Nobre bu koşula uymadığı için Beşiktaş kulübü "İstisnai haller" başlıklı 7. maddenin (e) fıkrasını devreye soktu ve benzeri görülmemiş bir şekilde Brezilyalıya vatandaşlık yolunu açtı.
    (Bu arada Nobre'nin aynı yasa maddesinin (d) fıkrasındaki "Türkiye'ye sanayi tesisi getiren, sosyal, ekonomik alanlarda veya bilim teknik veyahut sanat alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş ve geçeceği düşünülen kişiler" kaleminden vatandaş olduğu yorumları, yanlış bilgilenmeden kaynaklanıyor. Çünkü bu fıkra spor alanını kapsamıyor)
    Yani Nobre'ye - buraya dikkat edin - sadece olağanüstü durumlarda kullanılan "Vatandaşlığa alınması Bakanlar Kurulunca zaruri görülenler" fıkrası uygulandı.
    Şeytanın bile aklına gelmezdi ama, babası İçişleri bakanı olan Beşiktaş ikinci başkanı Murat Aksu'nun aklına geldi.
    Söyler misiniz, Nobre'nin vatandaşlığa alınmasındaki "zaruret" neydi?
    Biri çıkıp açıklasın, Nobre cebinde Türk futbolunun kurtuluş reçetesini mi taşıyordu?
    Yoksa Brezilyalı oyuncunun bizim bilmediğimiz bir misyonu, özel bir görevi mi vardı futbolun dışında?
    Neydi Nobre'nin ayrıcalığı?
    Milli İstihbarat Teşkilatı ve ülke çıkarlarına hizmet eden yabancılara uygulanan bu yasa maddesi, neden Nobre için kullanılmıştı?
    Sırf siyah-beyazlılar Fenerbahçe'den bir adım geri kalmasın diye mi?
    "Aldık sana ne?" diyorsanız susarım.
    Ülkede yasalar bu kadar keyfi yorumlanıyor, adamına göre uygulanıyorsa pes doğrusu.
    Yarın Ankarasporlu Jaba'nın da aynı maddeden yararlanarak vatandaşlığa geçme talebi gündeme geldiğinde, Nobre'nin başvurusunu elden ele dolaştırarak jet hızıyla imzalayan Bakanlar Kurulu kendisine ne yanıt verecek, merak ediyorum.
    Acaba "Boyun kısa, senden istihbaratçı filan olmaz" mı denecek?
    Nobre'ye böyle bir hak tanıdıysanız, gerisine "dur" diyemezsiniz.
    Açtığınız kapının menteşeleri yerinden fırlayıncaya dek geleni buyur edeceksiniz...
    Bakanlar Kurulu'nun Nobre ile ilgili kararnameyi imzalamasından sonra gözlerim bir umut, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e çevrilmişti.
    İyi bir hukukçu olan Cumhurbaşkanı'nın "Nobre'nin vatandaşlığa alınmasındaki zarureti sorgulayacağını" düşünüyordum ki...

İş başa düştü

Sayın Sezer'in bizimle aynı kaygıyı taşımadığını gördüm. Şaşırdım...
    Anlaşılan iş başa düştü.
    Bu abukluğa son vermek yine Futbol Federasyonu'na kaldı.
    Federasyon derhal harekete geçip talimattaki " A milli takımda oynama uygunluğu" ifadesini kaldırmalı ve işin cılkını çıkaranların önünü kesmeli.
    Ocak ayını beklemeden hemen yarın yapmalı bu değişikliği.
    Yoksa bir tarafta yeni Mertler, Mehmetler ve Ahmetlerle tadının neye benzediği belli olmayan bir SÜPER ligimiz...
    Öte tarafta ise "çok milliyetçiler", "az milliyetçiler" ve "milliyetçi olmayanlar" diye sınıflara ayrılmış bir spor medyamız olacak.

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    arkadaşlar yabanci futbolcularin türkleştirilme olayina siz nasil bakiyorsunuz?

3. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bence bunda yanlis hic birsey yok.
    Ama, türkceyi bilmeyen nasil Türk vatandasligi alabilir ?

Bence Baljic ve Bolic olsa bunda yanlis birsey yoktu ama Aurelio sanki kendisi icin türk vatandasligi aldi.

4. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    ya iyi hoş yapıyorlarda aslında pek de sıcak bakmıyorum...bizimde gayet iyi topcularımız var...kendim 1 sene gençlerbirliğinde oynadım...

5. eX-LoMBaRDo

eX-LoMBaRDo Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Bnde sıcak bakmıyorum. Türk sporunun ilerlemesine ilerde engel olabilcek bişi bu. daha sağlam koşullar gerekli bnce.

6. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Ben tam zıttını düşünüyorum aksine ilerlemesini sağlar türkiye liginde ne kadar brazilyalı varsa alır oynatırsın ümit özatın yerine wederson hasan şaşın yerine yattara takım daha kaliteli futbolcularla donatılır aurelio nun gelmesi bizi hüseyin cimşir den kurtardı ancak böyle giderse milli takımın bir milliği kalmaz birleşmiş milli takım olur diye düşünüyorum herkez kazım kanata ve onun gibi düşünenelere kızıyor aurelio türk oldu oda bizden biri diyor ama bi sonraki gün 12 futbolcu daha milli olmak istedi yabana atılacak oyuncularda değil hani hepsi ilk onbir de oynamasa bile bir çoğu milli takımın yedek kulübesinde oturacak kapasitede oyuncular kazım kanatın yazısındada o yazıyordu bu gün 1 marco yarın 11 marco demişti gerçektende haklı geldi banada
    şimdi size türk liginde oynayan ve türk olmak isteyen brazilyalıları yazıyorum bu adamlar milli takımda oynayacak kapasitede değillermi

Marcio Nobre, yattara(gineli) jaba, tita, wederson,anderson vs bunların herbirinden yararlanılabir diye düşünüyorum

yani arkadaş ya hepsini alırsın ortada milli takım kalmaz
    yada sadece aurelioyu alırsın değerlerine haksızlık yaparsın ve kaos oluşturursun ki Fatih terim 2. şıkkı seçti bakalım 20 sene sonra A milli takımda kaç türk oynar bilinmez

7. brooklyn35

brooklyn35 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    valla arkadaslar bence yabancılar turk vatandaslıgına gecım o mıllı formayı gıymesı gzl benım acımdan demekkı adamalr hakedıyor bızımkılerde cok calıssınlar onlara kaptırmasınlar formayı gecen sene bızım fb durumunu sampıyonlar lıgınde 2 tanesı olmadıgı zaman dokulduler ruhsuz olmasınlar adam gıbı kapsınlar formayı

8. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bence bu olay cok büyütülüyor.
    Peki Elvan´a neden hic bir tepki cikmadi ?

Almanya milli takimina bakin, Klose ve Borowski ki Klose gol krali oldu ve Almanyayi finallerde bu kadar ileri gitmesi icin büyük rol oynadi.

Ikiside Polonyali.
    Bence Türkiye milli takiminda ister 10 tane yabanci asilli oyuncu oynasin yanlis birsey görmüyorum. AMA türkiyede 5 sene futbol oynamayla olmaz bu. Buradaki tek yanlislik zamandir, bence Aurelio´ya türk vatandasligini vermeleri yanlis. Önce bir türkceyi ögrenmeli.

Iyi bir örnek verilecekse, Appiah Galatasaray´a geldiginden (sanirim 16 yasindaydi) simdiye kadar Türkiyede yasamis olsaydi ve en azindan Türkce konusmayi ögrenseydi bunda ben hic bir terslik görmüyorum. Diger örneklerde Baljic ve Bolic, tabiki sadece dille olmaz, ama bu en azindan bir kriter olurdu.

Bugün Almanya milli takimininda en az 4 türk asilli oyuncu olmamasinin tek nedeni, almanyadaki gurbetcilerin Türklüge önem vermesi ve ayni zamanda Türkiye´nin onlara el uzatmasindan kaynaklaniyor, yoksa almanya milli takimi türk futbolculariyla dolu olurdu.

9. turkovic

turkovic Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Hak ettikten sonra hay hay. Ömer Rıza için yasa çıkartıldı şimdi onlarca futbolcu sıraya girdi ve sadece bir kısmı kabul edildi.peki ömer rıza şiimdi nerde?Hangi konumda? 2-3 kere ümit milli takımda oynadı ve çöktü.Bunun sonucunda boyle bir ortam oluştu.

Sayfayı Paylaş