nizami olarak 100kg/8 tekrar bench press yapabilen naturel - amatör sporcu sayısı

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve BK tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. BK

BK Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    sizlere burada sormak istediğim soru şu:

"ülkemizde şu an tam nizami olarak 100kg ile 8 tekrar bench press yapabilen kaç naturel (doğal) amatör sporcu vardır?"

----------
    birkaç yerde sordum bu soruyu, farklı ve bana göre abartı yanıtlar gelince konuyu buraya taşımak istedim.

sorudan önce birkaç hususu belirtmek istiyorum:
    1. vücut geliştirmeyi bench press olarak görmüyorum. sırt bacak ön kol trapez kalf her şeyiyle yapılan vücut geliştirme taraftarıyım. ama yine de güç anlamında bench press genel evrensel bir standart ve en çok - sık yapılan en rağbet gören bir egzersiz. bunu da kabul etmek gerekir.

2. elbette tam bir rakam bulmak imkansız. zaten esas amacım ülkemizdeki amatör vücut geliştirmenin durumunu az çok irdelemek, yorumlamak, kafa yormak, beyin jimnastiği yapmak.

3. kastım bu site üyelerinin tek tek "ben varım" yanıtları değil de, genel olarak ülkemizde kaç kişinin çıkabileceğini kestirmek.

----------
    ayrıntılar:
    1) kişi düz - flat bench press'de 100 kg ile tam nizami 8 tekrar yapabiliyor olmalı. powerliftircıler (sanırım) daha farklı yapıyorlar, ayrıca vücudu yay gibi kıvırıp beli yerden kesme gibi teknikler var, bunlar olmayacak. hareketin tam aralığını kullanarak sırtı beli yerden kesmeden YARDIMSIZ yapılan tam nizamı formdan bahsediyorum.

2) amatör sporcuları arıyorum. yani hayatını bir şekilde spordan kazanan profesyonel halterci - boksör - bodyci - güreşçi - salon hocası veya mesleği gereği kaslı olmak zorunda olan bodyguard - manken vs vs OLMAMALI. hayatını başka meslekten kazanırken sporunu yapan doktor, öğretmen, mühendis, reklamcı, memur, tekniker, esnaf, bankacı, çiftçi vs vs gibi meslekleri olmalı.

3) sorumda sorduğum amatör sporcular naturel - doğal olmalı. naturel sporcu kavramı biraz tartışmalı gerçi ama basit takviyeler (protein tozu amino asit vb) kabul edilebilir fakat steroid, testosteron vb olmamalı.

4) ortalama bir erkek için soruyorum bunu. adam 150 boyundaysa 90 hatta 80 kilo da yapsa elbet kabulum.

5) şu an yapabilen kaç kişi olduğunu soruyorum. yoksa şu an sakatlıktan veya sporu bıraktığı için yapamayan ama ömründe her hangi bir zamanda bunu yapmış olanları veya 3 aya kesin yaparım diyenleri değil.

6) maddeleri dikkatlice okuyarak, tartarak yanıt verirseniz sevinirim, "bizim salonda 20 kişi vardır" diyeceksiniz bence çok emin olmadan demeyin. bizzat 1 senedir gittiğim salondaki hoca önce 10 kişi vardır dedi, ben soruyu tekrar edip bastırınca sayı bire indi. evet benim salon kısmen küçük kabul ediyorum ama çok kalabalık salonlarda da bu rakam en fazla 4-5 oldu olmadı bile.

7) ülke kısmını kestirmek zor ama en azından "şu kadar senedir bu spordayım buna şu an uyan şu kadar kişi var" veya "şu kadar salon değiştirdim buna şu an uyan şu kadar kişi tanıyorum" "şu kadar yıldır salon işletiyorum salonumda buna şu an uyan şu kadar kişi vardır" gibi yanıtlar da olabilir.

benim tahminim tüm ülkede buna uyan en fazla 500 kişi vardır, yoktur bile.

dediğim gibi amacım beyin jimnastiği, teşekkürler.

2. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Bizim ülkede profesyonel sporcuların bile istatistikleri yok bu sporda, onun için amatör sporcular hakkında hem de böyle çok detay bir başlıkta yapılacak tahminler çok ama çok afaki yani desteksiz sallama olur. Bu gerçeği unutmayarak ben de bir desteksiz sallama denemesi yapayım. :)

100*8 en azından 1 sene düzenli idman gerektiren bir seviye olduğu için uzun süreyle bu sporu yapan kimseler olmalı. Ama bu sporda da uzun bir geçmişi olup da natürel kalan da çok az olduğu için toplam sayı daha da azalır. Bütün bunlara rağmen 75 milyonluk bir ülke için 500 rakamını çok az bulduğumu söylemeliyim, benim tahminimde bir sıfır daha fazla olmalı.

3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Değerli üyemiz;
    Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.

Konu kilitleme sebepleri;

Kurallar Madde-24'e aykırı başlık açmak!

Madde 24- Forum Üyelerinden Kahinlik Beklemeyin!
    Örnek resimler ekleyip ya da beğendiğiniz vücuda sahip insanların isimlerini vererek afaki sorular sormayınız.Ölçülerinizi ya da kendi resimlerinizi verip afaki sorular sormayınız, antreman ve beslenmen programları istemeyiniz.
    Bu tür başlıklar kilitlenerek çöpe atılacaktır.
    Örnekler :
    *Şu kadar süre çalışsam kaç kilo alırım?
    *Şu kadar süre çalışsam ölçülerim nasıl olur?
    *Bu vücuda supplementsız ulaşılabilir mi?
    *Resimdeki gibi bir vücuda ulaşmam ne kadar sürer?
    *Resimdeki gibi bir vücuda ulaşmam için neler yapmam lazım?
    *Resimdeki sizce steroid kullanmış mıdır?
    *Ölçülerime göre beslenme ve antreman programı verebilir misiniz?
    *Sizce bu vücut adam olur mu?
    *Sizce bu vücut gelişir mi?
    *Bu vücut için hangi supplementları kullanmalıyım? .... vb..
    Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız!
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş