Niçin Bacak Gününü Atlamamalıyız ?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve ch1vas tarafından 28 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. ch1vas

ch1vas Üye

Beğenileri:
    194
    Ödül Puanları:
    53
    Çoğu insan sık sık bacak antremanını atlarlar.Niçin? çünkü zordur ve bacaklara kollar , omuzlar ve göğüsler kadar önem vermezler. örnek verirsek göğüsler kadar dikkat çekmezler.Ancak bacak çalışmanın tüm üst vücuda faydası vardır, ve maksimum şekilde yararlanmak lazım.Bunun için bacak günü en önemli gündür.

Bacak çalışmanın yararları

1.Dayanıklılık

Güçlü Bacaklara sahip olmak dayanıklılığı arttırır.Güçlü bacaklar ve güçlü temek sağlam bir üst vucudun olmasını sağlar.Bunun için squat ve deadlift yeri doldurulamaz egzersizlerdir.Eger etrafa büyük ve güçlü bi adam gibi bakmak istiyorsan bacak gününü atlamamalısın.

2.Daha Fazla Kas

Bir çok test ve çalışmalar göstermiştirki squat ve deadlitf daha kas yapan hormonlar salgılarlar.(growth ve testesteron).Eğer iyi bir vücuda sahip olmak istiyorsanız deadlift ve squat gibi egzersizleri mutlaka kendi çalışma programınıza almalısınız.

3.Metabolizma Hızını Arttırır

Çoğumuz yağsız bir vucut ve sixpacklere sahip olmak istiyoruz.Bunlar için squat, deadlift ve legpress yapman gerekir.Bu hareketler diğer hareketlere göre daha fazla yağ yakar.Ve antreman bittikten sonra metabolizma maksimum yağ yakımına devam eder.Uzun vadede yağ oranı az bir vucuda sahip olmanıza olanak verir.

4.Gelişmiş Atletik Performans

Bir çok spor dalında başarılı olmak için güçlü bacaklara sahip olmak gerekir.Basketboll, futbol, atlama bunlara iyi birer örnektir.

5.Dengeli bir vücut

Bazı insanlar görüyorum üst vucutları harika fakat bacakları tavuk bacağı gibi , göze hiç hoş gelmiyor.Bu spor estetik sporudur.Estetik bir vucut istiyorsanız bacaklarınızada üst vucudunuz kadar önem vermelisiniz.

Örnek bir Bacak antremanı

1.Squat 4 set (10-8-6-4-2 tekrar) (ağırlık arttırarak)

2.Deadlift 4 set ((10-8-6-4-2 tekrar) (ağırlık arttırarak)

3.Leg Press 4 set 8 tekrar

4.Bulgarian split squat 4 set 12 tekrar

5.Leg extensions 4 set 20 tekrar

6. Leg Curl 4 set 20 tekrar

7.seated calf raises 4 set 20 tekrar

8.stanging calf raises 4 set 20 tekrar

fitnesshi.wordpress.com alıntıdır.

egemennn, brEAk_The_bAT ve Blonde bunu beğendi.
  2. Necip alperen tuğan

Necip alperen tuğan Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    yukardakini hakkıyla yapan biri 2 gün yürüyemez onu eklememişsin:)

ch1vas ve Eskişehirspor bunu beğendi.
  3. mecnun12

mecnun12 Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    bacak için 6-4-2 tekrarlar bir işe yaramaz

4. derekhale99

derekhale99 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    bacak antremanı büyüme hormonun fazla salgılanmasını sağlar

5. stoica1111

stoica1111 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yukarıdaki programda yapılan tekrar, set ve egzersiz sayılarının anormal düzeyde olduğu inancındayım. Yapanlar/yapmak isteyenler/yapabilenler olabilir, bacak pekala büyük bir kas grubu da olabilir fakat bu programın son derece yüksek kondüsyon, profosyonel bir beslenme ve ciddiyet gerektireceği inancındayım.

zafer_zaferoglu bunu beğendi.
  6. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    bacak antrenmanını 2ye bölerek yapsak daha iyi olmaz mı? örneğin bi antrenmanda dış bacak, bi antrenmanda iç bacak şeklinde. haftanın 1günü tüm bacağı çalıştırıp o gün ölü gibi gezmektense, haftanın 1 günü iç 1 günü dış bacak çalıştırmak daha verimli olmaz mı?

7. derekhale99

derekhale99 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    ben split workout çalışıyorum o gün bütün bacakları yapıyorum dış bacak ön bacak arka bacak sonuçta bacak hepsini çalıltıralım bölmeye ne gerek var ki?

8. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    hepsini aynı gün çalıştırınca son setlerde artık bitmiş durumda oluyorum çok sağlıklı yapamıyorum ben hareketleri

9. derekhale99

derekhale99 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    vallaha bizim hoca bana bacak yazmış bide ilk bacak yazmış ölüyorum sonra omuz arka kol felan

10. Aykut Can

Aykut Can Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    43
    Ben şahsen bacak günün seviyorum ama aşırı yorgunluk yapıyor ve 2 gün yürümede güçlük çekiyorum başka bi nedeni yok :D

11. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    dergilerdeki yada internetteki çoğu bacak kol omuz vs programlar ileri seviyedekiler için yazılıyor en iyisi yazılanların yarısını yapmak bacak çalışmak görünüm için gerekli tavuk bacaklı olmak hoş bir görünüm olmaz üst vücut çalışırken bacakların zayıf olması ilerde diz eklem rahatsızlıklarına neden olabilir ayrıca bacaklar vücudun yarısı ve büyük kas grubu diğer bölgelerinde maksimum düzeyde gelişmesi için bacak çalışması gerekir bende çok yoğun çalışırım spor sonrası yürümekte zorluk çeksem de arnoldın dediği gibi bacak çalıştıktan sonra normal yürüyerek salondan çıkıyorsanız o günü antreman yapmadım sayın demiş

12. necokyar86

necokyar86 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    deadlift dışında benim programıma benziyor hakkıyla yapılırsa yüksek ağırlıklarla kasları yeteri kadar yorarak çalışılırsa ağrıdan 2-3 gün rahat duramıyorsunuz:)

13. CursedChico

CursedChico Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    16
    Yer:
    Istanbul
    Mesela her gün farklı bölgeler çalışıyorum. Bunları çalışmadan önce ısınırken 1-2 ya da 3-4 set az ağırlık çok tekrar bacak hareketleri avantajlı oluır mu, mesela squat ve crunch? Bacaklarımla yüksek ağırlık kaldırabiliyorum ama kaslanıp kalınlaşmasını istemediğimden düşük ağırlık ve antreman öncesi, gireceğim bölge öncesi hormon artsın diye.

Ayrı gün bacak çalışmayayım diye. Yağlı değiim, bacaklarım kalın değil ve sıkı da denebilir.

Sayfayı Paylaş