Nerede yanlış yaptığımı anlayamıyorum.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve turuncati tarafından 30 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. turuncati

turuncati Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    IT sektor
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba arkadaşlar,
    Bu forumda ilk mesajım. Geriye dönük çok araştırma yaptım fakat benzer sorunlara farklı onlarca çözüm getirilmesi kafamı allak bullak etti. Bir çok yazılanı uyguladım fakat bir türlü sonuç alamadım.
    Ben 25 yaşında, 1.75 boyunda sigara, alkol vs kullanmayan birisiyim.2010 Mayıs ayında 115.3 kiloya kadar çıkmıştım. Artık gece uykumda nefessiz kaldığım için resmen boğularak uyanmaya başladığımdan acilen diyete başladım ve ağustos ayının başında 109 kiloya düştüm ve diyeti bıraktım. Çok değil bir ay içinde vücut 110 a tekrar çıktı. Bunun önüne geçmek için spora başladım.
    10 Eylül 2010 'da 109.8 kiloda başladığım spora iş yoğunluğundan ötürü bazen iki üç gün üst üste gidemediğim oldu. Ama elimden geldiğinde her akşam gitmeye çalışıyorum. Şu gün itibarı ile 105 kiloyum.
    Her gün ortalama 30 dakika koşu ve her gün farklı kas grubunu yüksek ağırlık az tekrar ( 4 x 12 ) yaparak çalıştırıyorum. Ayrıca akşamları yatmadan iki adet yumurta beyazı ve sirkesiz-limonsuz-yağsız söğüş salata yiyorum. Sabah kalktığımda tam tahıllı ürünlerden bir tas yağsız süt eşliğinde tüketip günlük masa başı işime geri dönüyorum.
    Aynada kendime baktığımda özellikle karın bölgemdeki yağlanmanın altında muhteşem bir cevher var bunun farkındayım :lol: aynada bu göbeğe rağmen kasları seçebiliyorum -hatta- belki saçmaladığımı düşündüm, arkadaşlara gösterdim onlar da farkettiler.
    Spora başladıktan 1.5 ay sonra ölçümlerde koldan, belden ve bacaktan 1-2 cm inceldiğimi fakat göğüs ve omuzdan bir şeyin değişmediğini gördüm.

"eeeee?" dediğinizi duyar gibiyim sorunuma geleyim;

Şu 105 kilonun altına bir türlü inemiyorum. İlk zamanlarki kilo verme hızını kaybetti vücut. Geçen sene yaptığım diyette de aynı şekilde 105 e geldiğimde resmen bünyem durdu. Askerde bile 75 günlük jandarma komando eğitiminde (fotoğraflarla tescillidir :D ) 32 kilo vermiş 81 kiloya düşmüştüm.

Yağ yakımını hızlandırıp kas kütlemden bir şey kaybetmeden ve pek üstüne de koymadan (üçgen vücut olmak gibi bir kaygım yok) neler yapmam gerekiyor. Malum sadece x bölgeden y kısımdan yağ yakmak gibi bir şey yok. Genel olarak beslenme ve kardio ağırlıklı neler yapabilirim? Tavsiyeleriniz nelerdir?

2. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Salatalarınıza Limon ve maydonozu ekleyin yağ yakıcı özelliği yüksek olan besinlerdir.Daha fazla yağ yakımı için yemeklernizde 0 yağ ve Pulbiber-Karabiber 2lisini kullanın bunlarında yağ yakma özelliği yuksektir.Ayrıca günlük C Vitamini alımınada özen gösterin.

Ağırlık konusunda 4x10 veya 3x12 çalışın ve orta ağırlıkla.Hareketi yavaş yaparak kas grubunuza hissettirin ki hem yağ yakımınız hızlı olsun hemde kaslarınız ağır antremana önceden hazrlıklı olsun Tabi bu ağırlık antremanı bi 15 kilo verdkten snra falan :)

Kardiyoda 30dk koşu yerine 15-20dk hızlı tempo yuruyus sonraki 15-10dklık sürede hafif tempo kosu.

Antremanlarınıza düzenli gitmeye çalışın gidemezseniz eğer evde bir şeyler yapmaya çalışın veya dısarıda hızlı tempo yürüyüş.

Tebrik ederim bu işin en zor yerini basarmışsınız 10kg az değil.Eminim dahada basarılı olucaksınız Kolay gelsn...

Son düzenleme: 30 Kasım 2010
    Admin1 ve turuncati bunu beğendi.
  3. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler

Yazının ilk başında uyurken boğulmaktan bahsetmişsiniz sanırım o dönemde kilodan dolayı uyku apnesi gelişti sizde.Yağlanmayla doğru orantılı olarak gelişebiliyor uyku apnesi.

Verdiğiniz kiloyu geri almanızın sebebi bilinçsiz bir diyet izlemeniz ve sporla desteklememenizdir.Bu şekilde hem metobolizma hızınızı düşürdünüz hemde kas ve su kaybı yaşadınız.Eski beslenmenize döndüğünüzde ise zarara uğrattığınız sistem tekrar eski haline geldi.

Neyse şimdi gelelim işin beslenme boyutuna kilo vermenin durmasının nedenlerinin arasında bir çok kişinin yaptığı kaloriyi aşırı kısmaktan dolayı olan metabolizma yavaşlaması gelir ; tabiri caizse metobolizma kendini koruma altına alır ve kilitler.

Yapılması gerekenler basit , bilindik ve etkilidir.Öğün sayısı arttırılır,protein yükseltilir ve karbonhidrat son öğüne doğru kısılarak gidilir.Bu dönemde de yağları kesinlikle ihmal etmemek ve iyi huylu olan omega 3, sızma zeytinyağı almak gerekir.Tere yağıda az miktarda kullanılabilir.Yağların hormonel sistem için gereklerini biliyoruzdur heralde.

Son öğünde vitamin ve minarel açısından zengin olan sebzeler(brokoli,karnıbahar,semiz otu,ıspanak...) ve yanında sağlıklı temiz protein(fırında balık,tavuk göğsü,derisiz tavuk butu...) tüketmek mantıklı olur.

3 litre kadar su tüketimi yapalım,Mümkünse günde 2 bardak kadar şekersiz yeşil çay içelim.5-6 öğün yapmaya zamanım yok,musayit değilim gibi bir durum söz konusu olamaz 3 ana öğünü yapabiliyorsak diğerlerni cebimizde taşıdığımız fındık,ceviz,badem,yeşil elma ile yapabileceğimizi düşünüyorum.

İmkanımız varsa günde 1000 mg kadar c vitamini alalım diyet dönemi kortizol hormonu yükselebilir ve buda istenilen bir şey değildir.Anabolic hormonlarımıza baskı yaparaktan yağ yakmamızı ve kas gelişimimizi etkiler.

C vitamini doğal bir kortizol blocker olarak görev yapabilir.

Unutmayın kısa zamanda yaptığımız , ulaştığımız her sonuç temelsiz bir binaya benzer ve çökme tehlikesiyle karşı karşıyadır.Hedefinizi koyun ona ulaşmak için çaba harcayın ve kendinize zaman tanıyın aksi takdirde aynı hedef için sürekli çabalamanız gerekecektir.İleri geri misali...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:42 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:39 ----------

Limon ve maydonozun yağ yakıcı özelliği bulunmuyor.Maydonoz diüretiktir vücuttan su atar buda kilo kaybı gibi görülür.Lahana suyu diyeti gibi yanlış bilinen yada bilinmek istenen bir olaydır.

Bizim milletimiz spor yapmadan,Beslenmeden kısmadan hamur kızartması ve türevleriyle
    kilo vermek istediği için kısacası işimize gelmediği için yok lahana suyudur,yok maydonoz suyudur,limondur,Acı çehredir gibi hayali ve işe yaramayan ürünleri üretip bunlardan medet umuyoruz ve bekliyoruz medem çünkü hem kolay hemde yorucu değil :D keşke öyle olsaydı...

"Nabız hızlanmadan yağ yakmak mümkünmüdür ya bide bunları insanlara sunuyolar çıldırasım geliyor.Kıç üstü oturaraktan,lahana suyu diyetleri :D komik geliyor.Komşularıma örnek verdim sevgili ercin bu paragrafın sizinle alakası yok.

Son düzenleme: 30 Kasım 2010
    turuncati bunu beğendi.
  4. turuncati

turuncati Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    IT sektor
    Yer:
    İstanbul
    arkadaşlar peki protein ve karbonhidrat içerikli besin takviyeleri kullanımını bu dönemde tavsiye eder misiniz?

5. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    Sabah uyandığınızda ilk iş olarak ve antremandan sonra whey proteini kullanmanızı tavsiye ederim.Amacınız yağ yakımı ve mevcut kütlenizi mümkün olduğunca korumak olduğu için karbonhidratlı bir besin takviyesi bence gerekli değil.Ancak whey protein güzel olabilir...

6. turuncati

turuncati Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    IT sektor
    Yer:
    İstanbul

İlgin için teşekkür ederim, sabah 8:30 akşam 18:00 arası çalışıyorum. 18:30 - 22:30 arası spor salonundayım. Whey proteini gün içerisinde ne şekilde kullanmam gerekiyor bu durumda?:confused:

ugurguven bunu beğendi.
  7. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    mesala 07:00 kalkış direk whey protein 07:30, 07:45 kahvaltı ve antremandan hemen sonra şeklinde kullanabilirsin.Eğer tek öğün kullanıyım diyorsan sadece antreman sonrası kullan.2 öğün kullanıcaksan dediğim şekilde birini sabah diğerini antreman sonrası.Suyla karıştır sütle değil.Tabi ben saatleri tahminen yazdım iş yeri uzaklığını bilmiyorum hesabını kendine göre yap.

8. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

Vücut nasıl yakar bana açıklayabilirmsn lütfen.

9. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Karbonhidrat alımınızı gözden geçirmenizde fayda var kilonuz sürekli sabit kalıyorsa karbonhidrat alımınızı düşürün .
    Ağırlıkları 3x12 şeklinde çok tekrarlı yapmanızda fayda var .
    Supplement kullanmanıza gerek yok . Hele ki Mass ve Gainer kesinlikle almamalısınız.
    En önemlisi koşu süreniz az bunu 1 saate çıkarmanızı tavsiye ediyorum .İlk 10 gün 40 dakika koşun sonraki 10 gün 50dk yı deneyin sonra 1 saati zorlayın ve oradan inmeyin . Biraz terlemeden , biraz zorlamadan olmaz .

10. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    Sorunuzu eksiksiz olarak alabilirmiyim ?

11. umut205gti

umut205gti Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    çorlu
    ilk önce ideal kiloya gelene kadar sadece ama sadece kardiyo . günde bir saat civarı .
    sabah ne kadar erken kahvaltı ederseniz o kadar iyi olacaktır.metabolizmanız da erken çalışmaya başlayacaktır.
    bunu protein tozu ile de yapabilirsiniz bir kase mısır gevreği ile de ...her ikisinde de az yağlı ya da yağsız süt kullanabilirsiniz.
    her yerde yazan ve doğru bir beslenme biçimi olan az az ve sık sık yemek yemek kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.
    karbonhidrat hiç almadan olmaz ama alacağınız karbonhidrat türü önemli . bununla ilgili forumda arama yaparsanız faydalı olan türleri göreceksiniz.
    yağ , şeker , tuz alımını minimum tutun , mümkünse bir süre hiç kullanmayın.
    antrenmanlarda kardiyo esnasında vucut ilk 15 dk dan sonra yağ yakmaya başlar , bunu dikkate alın .

bu yazdıklarımın hepsi bilinen şeyler . en önemlisi azim ve istektir.iş sonuçta dönüp dolaşıp tekrardan size geliyor ve sizde bitiyor.

not : bunların hepsi 96 kg dan 68 kg düşmeyi başarmış bir kişinin fikir ve görüşleridir.

12. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

Limon maydonoz pul biber vs. Yağ yakmaya yardımcı olmaz demişsinizde :)

Diyorum ki vücudun yağ yakma prensibini bana açıklarmısınız lütfen ?

Admin1 bunu beğendi.
  13. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    1 maydanoz diüretik bir maddedir yanlız içerisinde yüksek oranda c vitamini ve demir bulunuyor. kalori değeri nerdeyse sıfırdır vakat vücuttan suyu atar. termojenik etkiside yok denecek kadar azdır. yani metabolizma hızını proteinler kadar etkilemez

pul biber vebenzeri acı biberler, seratonin seviyelerini yükseltir. Beyindeki iştah merkezini etkiler ( hipotalamus) acı gıdaların termojenik etkisi yüksektir(ısı artışına sebeb olarak enerji harcamayı arttirir) ancak acı gıdaların birçoğu miğde hasarları yapabiliyor ve iştahıda açabiliyor.

Yağın yanabilmesi için,

yüksek protein tüketimi ve en önemli prensip açlık insulin seviyesinin 5 unitede kalmasıdır. Yüksek protein tüketimi kasları anabolik durumda tutar. Beyin faaliyetlerinin sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlar, metabolizma hızının arttırılmasını sağlar.

yüksek protein tüketimi yapılmadığı zaman metabolizmanın verimi düşecektir ve katabolizma artacaktir. Yağ yakımının devamı için vücudumuz anabolik durumda kalmalı bu yüzden en önemli kural ne pul biberdir ne maydanozdur. Yüksek protein alımıdır.

ikinici yüksek protein alımına müteakip, bunu yapmak için ya pankreastan düşük insulin üretimi yapmamızı sağlayan karb kaynakları ve proteinlerden faydalanırız,

yada yağı yüksek ve yüksek protein içeren diyetlerle sağlarız. bence kilo vermek için en ideali budur.

eh bunları yapmak içinde bilimsellikle iç içe olmanız lazım. Yoksa her kafadan ayrı bir ses cıkar.

anlaşıldığı gibi uğur arkadaşımın söylediklerini aynen destekliyorum.

yanlız maydanoz çok faydalı bir besin bende severek yesemde, tek başına hiç bir işe yaramaz .

---------- Post added at 21:28 ---------- Previous post was at 21:13 ----------

ikincisi sorunuzun cevabını zaten kendınız anlamanız gerekiyor. Yani prensipli ve düzenli bir yaşama geçmeniz şart.

Mesela uyuma saatleri düzenlenmeli mutlaka.

ikincisi günlük belirli bir beslenme planınız ve egzersiz planınız olmalı.

Doktor kontrolleri mutlaka yapılmalı mesela ben hemen hemen 1-3 ayda bir endrokrinoloğa gidiyorum ve testlerimi yaptırıyorum.

Endokrin uzmanlarının desteğini almalısınız, işin sırrının iyi ve kaliteli bir beslenme , düzenli egzersiz ve endokrin sisteminizin verimli işleyip işlemediği ile ilgili olduğunu öğrenerek başlamalısınız.

yani sağda solda söylenen herşey herkez icin geçerli değildir.

bilinmesi gereken en önemli kurallardan bazıları

1. Endokrin uzmanının vücudun hormonal sisteminin verimli işleyip işlemediğini kontrol etmesi, Rutin testlerle.

2, uyku duzeni ve yaşam tarzınız.

3, düzenli egzersiz yapıp yapmadığınız

4, alkol, şeker,kahve gibi bir takım uyaranların tüketiminin kontrolü ve oldukça azaltılması.

5. en önemlisi psikolojik durum kontrolü.

kendimde aşırı stress altına girdiğim zamanlarda butun herşeyin değiştiğini, kontrolümü kaybettiğimi görüyorum. sırf bu yüzden 1-2 ay antremanlarımı aksattığımda nasıl verdiğimiz emeklerin boşa gittiğini görüyoruz.

Yapmanız gereken kendınızı kontrol etmek moral ve motivasyonunuzu arttirmaktir.

Kuracağınız planlara sadık kalarak, zaman içerisinde başarıya ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme: 9 Haziran 2011

Sayfayı Paylaş