Nefes almak da bir antremanmıdır?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve cazkopat tarafından 23 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Nefesimizi düzenlemek Kas-Kemik grubuna etki edermi?

1. evet.

60,0%
  2. hayır.

20,0%
  3. bilmiyorum.

20,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. cazkopat

cazkopat Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara & Pursaklar
    Arkadaşlar uzun zamandır merak ettiğim bir konu. Vucudumuzu kendine bırakmakta iyidir ama normal esnada(otururken , yürürken vs.) Nefesimizi düzenlemek yani ciğerlerimizi yönetmek de kaslarımızın , kemiklerimizin gelişimine yardımcı olurmu? Çalışma yaparken çoğu kas grubunda nefesin önemi büyüktür. bunuda göz önünde bulundurarak yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme: 23 Şubat 2011
  2. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    çalısma yaparken nefesin önemi büyüktür çünkü kasa oksijen göndermezsen oksijensiz solunuma gecer ki bu solunumda daha az enerji üretirsin üstüne üstlük bir de laktik asit birikir bu sporcuların istemedigi seydir.. çünkü kası zorlamadan yorarsın...
    normalde insanın yaptıgı şeye göre nefes alması derinleşip artabilir.. vucudun ihtiyacına göre değişir yani.. kısaca nefesi illa günlük hayatta düzenleyeyım diye bir seye girmeye gerek yok zaten düzenlii..

3. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    akciğer solunumu vücut geliştirmede işe yaramaz, diyafram solunumu yapmak gerekir bunun için de idman dışında da diyafram solunumu için çalışmalar yapılırsa buna antrenman denebilir tabiki...

4. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    akciger solunumu veyahut diyafram solunumu aynı şey... yani kişinin diaframı kasılır akcigerlerde olusan negatif basınctan dolayı akcigerlere hava dolar böylece solumuş olursun ... her solunumda hem diyaframın hem de akcigerin iş yapar bunlar birbirinden bagımsız degildir.....

5. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    ben diyafram solunumunda akciğerler devredışı kalır demedim... hareketi yaparken diyafram solunumu yapmak hareket sırasında karın kaslarını sıkmayı kolaylaştırır buna elin oğlu ''core conditioning'' yada ''core training'' diyor... bi de aynı şey demişsin ama bi araştırmalısın bence...

6. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    diyafram solunumu yapmadan akciger solunumu yapan var mı? ya da akciger solunumu yapmadan diyafram solunumu? her solunumda ikisi de iş görür birini elemine etmen imkansız....
    ama su var normal nefes alma var bir de derin nefes alma var..normal nefes alırken diyaframın az kasılırken, derin nefes alırken diyaframın daha fazla kasılır( kasılması gögüs boslugunda negatif basınc yaparken karın boşlugundaki basıncı arttırır..) karın boşlugunda basıncın artması ise karın kaslarının kasmana neden olurken gögüs boslugundaki negatif basınc daha fazla oksijen almanı saglar....bu işin kısa patofizyolojisi.... haaa diyafram solunumu egzersizi veren yerler var dersen(para kazanmak icin böyle yollara basvurmuslardır.. derin nefes alma egzersizleri ismi altında olsa kimse oralara basvurmaz bile diyafram denilince sanki baska seyler devreye girecek düsüncesi var milletimizde)

7. gurur

gurur Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    ben küçükten beri kekemeydim saolsun gittiğim psikologlardan bi sonuç çıkmadı son gittiğim bayan bana sadece nefes egzersizi verdi bundan 3-4 sene önce sadece diyafram egzersiziyle bu işi atlattım halada düzgün konuşuyorum bence her şeyin başı nefes bizi yaşatan şey hava ciğerlerimiz keşke şu sigarayıda bırakabilsem :( kafa_

8. cazkopat

cazkopat Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara & Pursaklar
  9. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    :) rahat ol bahsettiğim egzersizleri kendi başına evde yapabilirsin nette biraz araştırman yeterli... sen hala akciğer ve diyaframı ayırdıgımı dusunmussun de oksijen solunumu için öncelikle akciğer sahibi olmak gerektiğinin farkındayım ;)
    benim dediğim vücut geliştirmede diyafram solunumu önemlidir yada senin anlayacağın şekilde şöyle söyliyim; idman sırasında burundan al ağızdan ver yeterli değil işin içine diyaframı katıp karın kaslarını devreye sokmalıyız... bu durum kaslara taşınan oksijen miktarını hem arttırır hem de hareket sırasında kişinin dengesini sağlamasına yardımcı olur...

Sayfayı Paylaş