Nedir bu Supplement takıntısı

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Realicty tarafından 10 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. Realicty

Realicty Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    haftada 3 kere göğüs çalışmanızın mantığı nedir

2. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Supplement karşıtı birisi olarak bana da söz hakkı doğuyor sanırım (:)

Hayır, aslında supplementlere karşı filan değilim, elbette ki supplementlerin etkisi tamamen plasebo değil, elbette yararları var. Burada supplementlerin yararlarından bahsetmeyeceğim o görevi kendi çığırtkanları fazlasıyla yerine getiriyor. Benim belirtmek istediğim ki bu sporu hakkıyla yapan sizlerinde kendi çalışmalarınızla teyit ettiğiniz üzere supplementler sanıldığı kadar etkili/gerekli değil.

Üzülerek görüyorum ki bir çok arkadaşımız doğal yiyecekleri supplementlere alternatif olarak öneriyor, bu yanlış alternatif olan supplementlerdir.

Fazla protein mantığının kişiyi ne tür bir çıkmaza soktuğunu görmek pek de zor değil, bir çok ortamda şirketler tarafından türetilen günlük protein miktarını karşılamak, protein tozu kullanmadan hemen hemen imkansız, yemek yemekten başka işi olmayan yada tavukhane sahibi olan arkadaşları tenzih ediyorum.

Bu sporda 2. haftasında olan, birkaç aydır antrenman yapan kişilerin marifetmiş gibi onlarca supplement aldığını görüyorum, vücuda bu kadar maddeyi yüklemek akıl kârı mı? Ne derece sağlıklı? Doktorlar da pek sıcak bakmıyor ama bu salon dayıları doktorlardan daha bilgili ya, yada üç sayfasından ikisi supplement reklamı olan spor dergileri tıp kitaplarından daha bilimsel ya, onlara itibar edilmiyor. Olası bir rahatsızlıkta da salondaki müdavimler tanı koysun o zaman, doktorlar ne bilir ki(!) Uzun lafın kısası böyle bilinçsiz kullanımlara karşıyım.

Saygılarımla..

StormBlast ve loveofbody bunu beğendi.
  3. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Hocalar şart koşarsa, forumlarda supplementler övülürse, şunu kullandı böyle oldu diye reklamlar yapılırsa, profesyonel sporcular antrenmanda bile supplement içerse milletin de supplementler şart diye düşünmesi kaçınılmaz olur.

Ben de gerekli görürdüm taa ki parasızlıktan ara vermek zorunda kalana kadar. Kişinin bu psikolojiden kurtulabilmesi için kendisinin deneyip görmesi lazım ki anlayabilsin şu an iyi ki param bitmiş de alamamışım diyorum. Son 1 senedir 2-3 ay civarı kullanmışımdır o kadar, geçen sene whey bittiğinde spora ara verirdim çok gerekli görürdüm yani. Şuan alabilecek durumum var ama paraya kıyamıyorum, boşta fazla param olursa ancak öyle alırım edeceği fark taş çatlasa çok iyi kombineler yapsan %5-%10 civarında olur o kadar fark için bu kadar paraya değmez diyerek alamıyorum artık içim el vermiyor. 1 ölçek whey yerine gidip tavuk döner yemek bile daha mantıklı geliyor artık bana.

Son düzenleme: 12 Haziran 2013
    Suçicek, StormBlast ve loveofbody bunu beğendi.
  4. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    supplementlerin en büyük etkilerinden biri sanırım aminoasit çeşitliliğini sağlayabilmek.forumda bazıları günde 1kg tavuk yiyor başka doğru düzgün protein kaynağı yok.farklı kaynaklardan alınırsa ihtiyaçlar bence aminoasit tablosu zenginleşir.supplementlere gerek kalmaz.

5. Dengesizzz

Dengesizzz Üye

Beğenileri:
    218
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Kuyumcu
    Yer:
    İstanßul
    beslenemiyorum + imkanım yok protein tozu son çare oluyor bana göre zararı yok düzenli ve ölçülü kullanınca zaten burda tartışılan zararı faydası değil ne derece gerekli olduğu tek söyleyeceğim eğer ki beslenmeniz iyi değilse ve maddi imkanınız yoksa kullanın şahsen benim öyle bir imkanım yoksa ve mecburi kullanıyorum keşke olsada kullanmasam. yoksa hergün tavuk yerim bu sorun değil tavuk kırmızı et balık çok severim üşenmelik bir durum yok .

6. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2.kademe Vücut Geliştirme antrenörü
    Yer:
    Trabzon

Benim 3-4 yıldır supplement kullanan bi arkadaşım da böyle düşünüyordu. Gereksiz para tuzakları olduğunu ve artık almayacağını söylüyor.

7. mcan09

mcan09 Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    VG :)
    Yer:
    Aydın
    Bende optımum whey almayı dusunuyordum fakat bu yazılarla celıskıye dustum ama yinede 1 kerelıgıne almak ve gelısımımı etkıleyecek mı onu gormek istiyorum

8. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Ne supplementlere düşman olmak nede sadece supplementlere bağlanmamak lazım ben protein tozunu aldığım doğal besinlerdeki protein miktarını artırmak için kullanıyorum. Sütle yulaf yerken yarım ölçek lorla yoğurt yaparken yarım ölçek veya kek vs yaparken içine protein tozu atıyorum shakerda karştırıpta içtiğim nadirdir ama antrenmandan önce güzel bi preworkoutta benim güzel antrenmam çıkarmamı sağlıyosa plasebo değilse niye kullanmıyım ki ?.

9. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya
    insalarda ne kadar cok protein alsam o kadar cok gelisirim piskolojisi var. Günde 4-5 ölcek whey protein alan gördüm.

Bu arada illa hergün tavuk yenecek diye birsey yok. Herkesin tavuk alma imkanida yok zaten. Mesela ben tavukdan cok kirmizi fasülye, mercimek, nohut, balik, Lor tüketiyorum. Gelisimdem gayet memnunum :)

10. Savaslar33

Savaslar33 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Benim beslenmem için evde imanım yok+babam destekmiyor yapmamı.Evde ne varsa onları yiyorum.

11. nofear

nofear Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    bende protein tozu almayı düşünüyordum 8 aydır takviye almamıştım hiç yazıları okuyunca vazgeçtim

o zaman bilgili birisi çıksın desin ki şu kadar zaman çalışmayan almasın şöyleysen şunları şunları al desin ya da şu kadar kullan desin

örneğin 1 yıldır yapıyorsan artık başla zayıfsan karbonhidrat al şöyle şöyle ölçeklerde al vs. vs. diye

bence burda onu tartışalım yani bilinçli kullanımı..

12. wing chun

wing chun Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Katılıyorum protein tozunun etkili fakat gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ve ileride yan etkileriyle karşılaşan arkadaşlarım var, onun için yumurta candır :)

13. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Konuyu okudum ve çoğu arkadaş protein tozlarından bahsetmiş. Öncelikle supplement demek sadece protein tozu demek değildir. Bunu anlamak gerekir. Ülkemizde herkes bir whey protein alıp bir amino asit tüketince çok gelişeceğini sanıyor. Öyle bir dünya malesef yok. Ergenlik döneminde olan arkadaşlar veya bu spora yeni başlayan arkadaşlar kulaktan dolma haberlerle supplemente ümit bağlıyorlar. Ki bu da gayet normal. Hocalar olsun forumlar olsun veya bir arkadaşları kullanıp geliştim dediğim zaman onlarda bunu denemek istiyor.

Bu sporda beslenme + antrenman + dinlenme bu 3 ünün ne kadar önemli olduğunu zaten biliyoruz. Fakat işin genetik boyu var. Siz istediğiniz kadar çalışın ve bu 3 lüyü doğru bir şekilde uygulayın, bunu uygulamayan biri daha kısa sürede sizi geçebiliyor. Bu da sizi başka yönlerede itebiliyor.

Supplemente karşı doğal beslenmeyi savunan arkadaşlara hak veriyorum ama görmezden geldikleri nokta da şu oluyor, tavuk ve yumurta öneriyorlar. Şahsım adına şunu söyleyebilirim protein tozu zaten gerekli değil beslenmen iyiyse fakat bunun yanında başka supplementler de var. Bu gereksinimleri sadece tavuktan karşılayamıyorsunuz. Hepsini doğal beslenmeyle karşılamak isteseniz zaten hepsini ne yiyeceklerde bulabilirsiniz ne de beslenmeye bu kadar vakit ayırabilirsiniz.

14. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
  15. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    herkeste aynı mı bilmiyorum da valla kişisel olarak tecrübem,
    beslenme eksikliğini(supplement da dahil içine) vücudum bir şekilde kaldırıyor
    beslenmemi yarı yarıya kesince bile ciddi bir fark olmuyor, aynı şekilde supplementlarda da kullanımı kesince bariz bir şey hissetmiyorum

ama uyku olayı direk inanılmaz olarak etkiliyor, 8 saaatten az uyursam resmen bitmiş halde berbat idmanlar çıkarıorum

16. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    evet suplement demek sadece protein tozu demek değildiri bence en masumu bu protein tozudur
    hatta kalp damar problemleri olanlar et ürünleri tüketerek pr. ihtiyacını karşılamaya çalışırsa damar tıkanıklığı vs problemler yaşayabileceklerinden pr. tozu tercih edilebilir ama diğer bir sürü suplement var örneğin asıl gelişimi gösterdiğine de inandığım creatin
    gerçekten bazılarında çok iyi kas hacmi ve hızlı gelişim sağlasada uzun süreli kullanımda böbreklere zarar verebileceği inancındayım
    kassızda yaşanır ama böbreksiz yaşanmaz
    bunlar benim tercihlerimdir herkesin kendi tercihine de saygı duyarım
    isteyen sup kullanır isteyen hormon vs isteyende kullanmaz ama araştırma yapmadan birşeylere atlamamak lazım sonuçlarını iyi irdelemek lazım

not bestanada aynen katılıyorum bende uyku beslenmeden çok daha etkili oluyor

17. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Yazımda sağlık kısmına değinmedim. Zaten sağlık en başta gelmek zorunda. Benim tercihim de bu yönde ki. Bir kere sağlık gidince ne kadar pişman olsanız da elinizden bir şey gelmiyor.

Ayrıca uzun süreli kullanım kısmında da şunu söylemek istiyorum; bu sporu yapan bilinçli kişiler belli aralıklarla hem test yaptırmaları gerektiğini hem de ara vermeleri gerektiğini bilirler.

18. LordF4T1H

LordF4T1H Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    Katılmıyorum. Antrenman sonrası yumurta diyorsun. Antrenmandan sonra en geç 30 dakika içerisinde bir whey proteini alman şart. Eğer protein alımı gecikirse kas yıkımına uğrar.
    Supplementlerden mucize bekleyenler bilinçsiz kullanıcılardır.
    Supplementler besin takviyesidir bu defalarca söyleniyor.
    Supplement kullanarak ne gibi motivasyona kötü etkisi olabilir ?
    Gerekli besinleri almamın ne kötü yanı var ?
    Doğal beslenme konusuna gelirsek senin yumurta bile yememen lazım sonuşta o da kimyasal ambalajlanıyor.Bu arada hazır yumurtaların nasıl olduklarını bir araştır öyle yaz. Yediğin ekmeğin doğal olduğunu mu sanıyorsun ? Yediğin zeytinin peynirin ? Daha saymama gerek yok sanırım aldığın yulafın ?
    Bana supplement mi yoksa normal öğünler mi diye sorarsan kemekli ekmek ve tavuk,kırmızı et dışında supplement tercihim olur hem daha iyi bir besin içeriğine sahip hemde hazırlaması ve tüketmesi daha kolay.

Örnek kilo almak isteyen biri gainer alarak çabuk kilo alabilir vakti değerli olan biri niye zaman kaybı yaşasın ?
    Kilo vermek isteyende aynısı geçerlidir.
    Maddi durumu olan veya kullanmak isteyen kullanabilir düzenli ve bilinçli olarak kullanıldığında hiç bir zararı yok.

19. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    hiç bir zararı yok diye kesin bir yargıda bulunamazsınız
    bu yanlış zararlımı değilmi bunu doktorlar araştırmacılar vs karar vermeli

20. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    protein tozlarını çocuklarada verebiliyorlar büyümesine katkı sağlasın diye ama bazı insanlar görüyorum bu sporu yapacaksan illa supplement kullanacaksın diyorlar kullanmadanda mükemmel vücut yapanlar gördüm zaten besinlerden alınan protein en sağlıklısı diye düşünüyorum

Sayfayı Paylaş