Neden evde Body yapıyorsunuz.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve victor1 tarafından 29 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Neden evde Body yapıyorsunuz.

1. Zamanım yok, evde ufaktan takılıyorum.

oy sayısı 63
    25,8%
  2. Ekonomik olarak zorlanıyorum.

oy sayısı 64
    26,2%
  3. Çevremde salon yok veya o salonları beğenmiyorum.

oy sayısı 42
    17,2%
  4. Zayıfım utanıyorum. Kendime güvenim yok.

oy sayısı 21
    8,6%
  5. Evde çalışarakta bişeyler yapabileceğine inanıyorum.

oy sayısı 88
    36,1%
  6. Salon a gittim memnun kalmadım evde çalışıyorum.

oy sayısı 38
    15,6%
Birden fazla oy kullanılabilir.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 54 üye.
  1. Cocoa35

Cocoa35 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    lise bitti ;)
    Yer:
    izmir

omuz çatınız geniş oldukça iyi genetiğiniz var başarılar

2. Realicty

Realicty Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    teşekkür ederim yaşıtız aslında testesteron avantajımız aynı çok iyi değerlendirebilirsin biliyorsun şu yaşları

3. Cocoa35

Cocoa35 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    lise bitti ;)
    Yer:
    izmir

evet bende 18 yaşındaym bnm boyda 1.83 ama senin kadar omuz çatım geniş değil bişeyler yapmaya çalışıyoruz ramazandan sonra salonda devam edicem ;)

4. Please complete

Please complete Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Realicty, sen genetik olarak çok şanslısın inan herkes evde o seviyeye gelemez. ben çok denedim evde calısmayı ki şuan bile evde calısıyorum, ama yok asla salonun verimliliğini alamıyorsunuz. bench press yapamıyorsunuz, incline hareketleri zaten yapılmıyor. e squat yapayım derseniz halteri alacak bir yükseklıge ve güvenli birine ihtiyaç duyacaksınız. yani bir ton derdi var..

5. Realicty

Realicty Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum bende o süreçte üst göğüse alt göğüse hiç giremedim göğüs programımı pullover kurtarıyo gibiydi genetik faktörü tabiki önemli fakat beslenme stili çok daha önemli ben beslenmemi her zaman 1.planda tutmuşumdur bak 120 130 tl ye indirime giren sehpalar oluyo sürekli 110 120 kilo bench basmıyorsan çok yeterli kalıyolar incline sıkıntısıda yok onları alabilirsin

6. Please complete

Please complete Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Gerek kalmadı artık pazartesi salona başlayacam :)

7. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Amatörler ve orta düzeydeki sporcular için ''en doğru, en pratik ve en gerçekçi çözüm'' olduğu için..

Şimdi öyle adamlar varki, hayatında eline dambıl almamış doğru dürüst kardiyo yapmamış 35 cm kolla gidiyor spor salonuna..Ne için ? Orada sihirli bir değnek var sanıyor..Yok öyle birşey..Gerçekte spor salonları, profosyoneller içindir..Evde dambıl setleri ve çalışma istasyonu ile çalışırsın..İdeal ölçülere gelirsin ama belli kas guruplarında daha fazla gelişmek ve uzman tavsiyesi almak istersin..İşte o zaman haftanın 2 günü falan gidersin spor salonuna..Çünkü evdeki ekipman ile o kas guruplarını çalıştırman mümkün olmaz..İşte o zaman spor salonu şart olur..Yani belli bir seviyenin üzerine çıkan profosyoneller içindir spor salonları..Bir de gittiğin zaman kalitelisine gideceksin..Hepsi aynı değil..

En son 2008'de gittim spor salonuna..Baktım liseli gençler toplanmışlar ağırlık çalışmaya çalışıyorlar..Bağrışmalar, sesler falan..Aletler önüne sıra beklemeler, başkasından terinden hastalık kapma riski, anlamsız gerginlikler falan cabası..Tabii kalitesiz spor salonlarında oluyor daha çok bunlar..

Ama spor salonlarına gidenlerin ciddi bir kısmı haybeye gidiyor ve bir süre sonra sıkılıp bırakıyor zaten..Çünkü işten okuldan zaman bulmak pek mümkün olmuyor herzaman..Birde sürekli biryere gitmek zorunda kalmak pek gerçekçi çözüm gibi gelmiyor bana ..Uzun süre devam eden pek yoktur..

O yüzden:

** Etkinliği ispatlanmış doğru bir egzersiz programı seçmek

** Kaliteli bir dambıl seti alıp programlı şekilde belirlenmiş hareketleri doğru şekilde yapmak ve zamanla ağırlığı arttırmak

** Sabırlı olmak ve gelişmek için aceleci olmamak

** Tempolu yürüyüşler ve kondüsyon bisikleti ile kardiyolar yapmak

** Sağlıklı beslenmek

** Belli bir aşamadan sonra çalışma istasyonu satın alarak evde çalışmak

en doğru iştir yeni başlayanlar ve orta düzeyler için..

Hem bu şekilde bilinçli davranırsak, spor salonlarındaki gereksiz kalabalık da son bulmuş olur..Profosyoneller rahat çalışırlar..

Evde açarsın sevdiğin müziği ve rahat rahat çalışırsın..Set aralarında dinlenirken bilgisayarına girersin, oyun oynarsın PC'de falan..Daha az canın sıkılır..Ayrıca o aletler evde duruyorken, devamlı çalışman gerektiğini hatırlar ve boş vakitlerini anında değerlendirirsin..

5 sene kadar evde çalıştıktan sonra da istenen gelişme sağlandıysa ve belli kas guruplarının daha fazla gelişmesini istiyorsan spor salonuna geçersin..Profosyonel yardım alırsın..

Bu bilgiyi bana veren de bir spor hekimidir..Onu söyleyim..

Son düzenleme: 19 Eylül 2013
  8. aŞoT34

aŞoT34 Yeni Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    salondaki buyuklugu evde goremezsin, ornegin bench te son setini basiyorsun 100 kgx4. 4. yu basarken bari yerine sertce birakip ayaga kalkip ortada yurumeyemezsin evde :) cok az bir kisim, setini bitirdikten sonra oturur. ben bugune kadar 3-4 sporcu gordum oyle. ama genel de setler bittigi zaman sporcu kendini direk yurumeye odaklar

9. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Merhaba,

Tam bir yıl önce bu konuya yorum yazmışım :)
    O zaman evde çalıştığım için evi övmüşüm :)
    Ancak spor salonuna geçince anladım ki salondaki gibi olmuyor ev çalışması.
    Tabi ki evde de çalışılabilir ki ben uzun bir dönem evde çalışarak vücudumun alt yapısını oluşturdum.
    Sporu evde öğrendim diyebilirim.
    Ancak salondaki rahatlık, alet fazlalığı, hoca eşliğinde çalışmak gerçekten çok farklı bir şey.
    Bunu salona gidince çok daha iyi anladım.
    Tabi ki salonunda dejavantajları var.
    Mesela; kalabalık saate denk gelirseniz yandığınızın resmidir iki saat alet-dumbell sırası bekle vb., hoca ilgisizse sporu öğrenme gibi bir ihtimalinin kalmaması -salon için-, salona gelen kişilerin neci olduklarını bilememen :D
    Kimisi var görüyorum adam Butterfly yapıyor 10 dakika alette mesajlaşıyor sonra bir set yapıyor sonra kalkıp bacak çalışıyor.
    Sonra da sen nasıl yaptın vücudu, kesin bir şeyler kullanmışsındır gibi saçma muhabbetlerle insanın canını sıkıyor.
    Yada saçma bir rekabete girenler oluyor.
    Ama hem evde hemde salonda çalışmış biri olarak salt antrenmanı ele alırsak salon bana göre daha güzel.

MARCELLO'ya katılmıyorum.
    Evde deneyerek ve yanılarak, araştırarak bu sporu iyi kötü öğrenmiş biri olarak evde yeni başlayan biri ne kadar kaliteli bir program uygulasa da, ne kadar iyi bir ekipman alsa da mutlaka yanlışlara sapacaktır.
    Salon yeni başlayanlar için önemlidir.
    Ama burada da salon sahibinin ve üyelerinin ne kadar insancıl oldukları, bilinçli oldukları önemlidir.

İyi günler,

10. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    tabiki spor salonunun motivasyonu bir başkadır
    ancak bazı evlerde spor odaları yapıp spor slonundan bile güzel hale getirenler olabilir
    ancak genelde evde çalışma diyince odanın bir kısmına sıkıştırılmış aletler genelde karşılaştığımız tiptir.
    zorunluluk yüzünden evde çalışma yapılabilir

MARCELLO bunu beğendi.
  11. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0

Yani şu tarz bir çalışma istasyonu satın alıp, dambıl setler alıp, bench press sehpası alıp, mekik aleti aldıktan sonra evde çalışmanın yetersiz geleceğini hiç sanmıyorum..

Evin bir odasını bu işe ayırmak en doğru çözüm..Belli bir seviyeden sonra spor salonuna gidilebilir haftanın 2-3 günü..Ama spor salonu çoğu kişi için şu aşamada abartı bir olay..Gerçekçi ve devamlılığı olan bir çözüm olmaktan uzak..Yeni başlayanlar ve orta düzeydekiler için yukarıdaki çalışma istasyonu ve dambıl set, ihtiyacı fazlası ile karşılar..

Tabii iyi bir program ve iyi bir beslenme kürü ile..Disiplin ile..3 ayda bir konunun uzmanına gözükerek..Hareketleri doğru şekilde ve sabırlı bir biçimde yaparak..

O aletler evde hep bize bakıyorken, kolay mı öyle çalışmamak ? Şahsen ben çalışmadan rahat edemem..Motivasyon içinse kur müzik sistemini, çal istediğin müziği..

Hem çoğu insan işten ve okuldan fırsat bulamıyor salona gitmeye..Kaliteli bir salona ödenen ücretlerle pekala iyi bir sistem kurulabilir evde..Bir ömürlük sistem..Ayrıca bazı kişilerin oturduğu semtte olmuyor salon falan..

Dolayısı ile profosyonel düzeye erişinceye kadar 3 ayda bir hocaya görünerek evde çalışmak daha mantıklı, daha pratik, daha gerçekçi ve daha hesaplı bir çözüm..

Son düzenleme: 19 Eylül 2013
  12. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Merhaba,

Evde böyle bir sistem ile tabi ki çalışılır.
    Ancak yeni başlayan birisi bu sistemle nasıl çalışacağını bilemez.
    Benim evde, yurtta kendi başına çalışmaya çalışan arkadaşlarım var.
    Hepsi alıyorlar iki dumbell, bir göğüs yayı sonra Allah ne verdiyse çalışıyorlar.
    Sonra 1 hafta ağrıdan spor yapamıyorlar.
    Sonra da bu spor öğrenci işi değil, evde yapılamaz gibi bahanelerle sporu bırakıyorlar.
    Bunlara kaç defa şahit oldum.
    Kendimden örnek vereyim.
    Ben evde başladım bu spora.
    Başladığımda öyle bilinçsizdim ki ne beslenme vardı ne antrenman sistemi ne dinlenme.
    Kaş yapayım derken göz çıkarma durumunu ben bilinçsiz yıllarımda yaşadım.
    Deride yırtıklar, overtrainig vb. olumsuzlukları yaşadım.
    Benim evimde bu istasyon belki yoktu; ama bench sehpam, 60 kiloya yakın plakam, barbelim, dumbellarım vardı.
    Ancak beni yönlendirecek, doğruyu gösterecek kimsem yoktu.
    E haliyle bende ne hareket varsa bilinçsizce yapıyordum ve yukarda saydıklarım başıma geldi.
    Sonra bu site ve diğer siteler sayesiyle yanlışlarımı gördüm ve evde de gerekli ekipmanlarım ile alt yapıyı kurdum.
    Evde çalışılabilir bu olmaz demiyorum.
    Ancak yeni başlayan birisi özellikle çevresinde kendisine yardım edecek biri olmayan, nette araştırma yapmayan biri ancak boşa kürek çeker evde. En azından sporu öğrenene kadar.
    Ve sonra da sporu bırakır zaten olmuyor diye.
    Salon öyle değil.
    Gerçekten iyi bir hocaya denk gelirseniz sizi bu sporu bilinçsiz bir şekilde yapan kişilerin her zaman 1-0 önünde götürür.
    Ama olaya sadece para kazanmak gözüyle bakan bir hocaya denk gelirseniz o zaman bir getirisi olmaz.
    Anlatmak istediğim bu.

İyi günler,

13. umut-

umut- Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    tasarım
    Yer:
    izmir
    izmir de orta sınıf bir salon 100 tl bir sene gitsen 1200 tl bu paraya evime 3 senede sitediğim salonu kurarım ....

14. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam cevap için teşekkür ederim size..

Öncelikle şunu belirteyimki bu spor öyle ''saldım çayıra, mevlam kayıra'' mantığı ile yapılmaz..Evde çalışsanız bile disiplinli şekilde doğru bir biçimde çalışmak, sabırlı olmak ve gerektiği şekilde beslenmek şarttır..Bir hoca gözetiminde olmak ve belli periyotlar ile hocaya gözükerek tavsiye almak şarttır..

Bu şekilde çalışma istasyonlarından maksimum fayda sağlanır..Öyle bahsettiğiniz şekilde keyfe göre yapılırsa, bilimsel çalışılmazsa ve düzgün beslenilmezse eğer fayda alınmayacağı gibi zarar da görülür..

Şimdi mesela 3500 liraya çalışma istasyonu gördüm geçen..100 kg plaka ağırlığı var..35 çeşit hareket yapabiliyorsun..Havacılık sanayiinde kullanılan çelik halatlar kullanılmış..Sırttan tutun bacağa kadar her kas gurubunu kusursuz çalıştırıyor istendiği şekilde..Kime yetmezki bu makine ? Al bu makineyi ömürboyu yap sporunu..Siparişini veriyorsun ve ekip gelip 40 dakikada kuruyor makineyi evine..

Tabii evinde bu işe ayıracak yeteri kadar genişlikte odası olanlar ve kirada oturmayanlar için geçerli bu dediğim çözüm..İmkanı olanlar için spor salonundan çok daha etkili ve kalıcı bir çözüm..

Yanında DVD setleri de geliyor..Nasıl çalışacağını anlatan bir sürü egzersiz programı var..Biraz aklı başındaysan hata yapman mümkün değil..

Bununla çalışırsın 100 kilo plaka ağırlığına kadar, sonra bu makine yetersiz gelir ve artık iyice profosyonel olup yarışma düzeyine çıkarsın..Ondan sonra işin erbabı bir hocaya gözükür ve uzman bir spor hekiminden tavsiye alırsın..Eksik kalan kas guruplarını da salonda çalıştırırsın özel programla..

Ama daha dün bir, bugün iki olanlar için spor salonu gereksiz bir olay..Yüzme bilmeyen adamın dalgıç kıyafetleri almasına benzer..

15. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Marcelo Ama daha dün bir, bugün iki olanlar için spor salonu gereksiz bir olay..Yüzme bilmeyen adamın dalgıç kıyafetleri almasına benzer.. Benzetmesi yapmışsın.Bende sana şöyle bi benzetme yapiyim.lise 4 te vs niye dershaneye gidilir.Okul varken çünkü ygs-lys den daha yüksek puan çıkarmak için.Sadece okullada olur ama eminim dershaneyle gidilen verim alınmaz.Evde tabiki vücud olur ama daha güzel bi vücut için salona gidilmesi gerek.Ayrıca söz konusu kişi yeni başlıyosa internetten baksa bile hareketlere yanlış yaptığı hareketleri kim uyaracak ?İstasyon da alsa hareketleri yanlış yapıcak ve gelişim az olucak.Diceğim odurki yanlış düşünüyosun marcelo

16. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yanlış falan düşünmüyorum hocam..Doğruları konuşuyorum..Salon olayı çoğu vücut çalışan sporcu için gereksiz bir olay başlangıç seviyesinde yada orta düzeyde..

Birkaç sene bir defa düzenli olarak, programlı bir biçimde ve sağlıklı beslenerek çalışmak gerek..Önce sabit kiloda tekrar sayısını arttırarak kaslara direnç kazandırmak, ardından kiloyu arttırıp tekrar sayısını azaltarak kas kitlesini arttırmak gerek düzenli bir biçimde..Meseela 10 x 15'lik 4 set bittiği zaman belli bir zaman sonra 15 x 10'luk sete geçmek ve ardından 15 x 15'e çıkmak gibi..

Ayrıca 3 ayda bir spor hocasına ve spor hekimine gözükmek gerek..Bu şekilde tavsiyeler alarak, bilinçli şekilde ilerlemek gerekiyor..Senede bir check up yaptırmak da gerekiyor..Kas kütlesindeki artışın ve kas çalışmasının böbrek ve karaciğerleri nasıl etkilediğini görmek gerek..Ayrıca tansiyon da ölçtürmek gerek düzenli..Öte yandan rutin biyokimya testinde kolesterol, ürik asit, hba1C, glukoz da baktırmak gerekki, protein ağırlıklı beslenme başınıza iş açmasın..

Yani bilinçli şekilde bilimsel metotlar ile bilerek ve görerek ilerlemek lazım..Tavsiyeler alarak gitmek lazım..

Spor salonu çoğu kişi için anlamsız..Etkisi sadece plasebo etkisi..Belli bir aşamadan sonra profosyonel düzeyde şart olur spor salonu..Doğru düzgün kas hacmi almamış adamın, spor salonuna gitmesi bir süre sonra sadece usanç verir..Öyle kolay değil haftanın 4-5 günü oraya gitmek..

Ayrıca insanların işi ve okulu var..Pek gerçekçi bir çözüm değil..Oysa çalışma istasyonu evde öyleyece karşında duruyorsa, kolay mı öyle çalışmamak ?

Youtube'da kısa bir araştırma yaparsan bırak çalışma istasyonunu sadece dambıl, şınav, mekik ve barfiks ile bile neler yapanlar var..Adam terminatör gibi vücut yapmış..Önemli olan bilinçli çalışmak ve disiplinle motive olmak..İyi beslenmek ve alkol, şeker vb gibi zararlı maddelerden uzak durmak..

Özetle ben ''dershaneye gitmek'' yerine ''Özel ders alınmasını'' tavsiye ediyorum..Çok daha etkili bir yöntem :)

17. MyShadowKing

MyShadowKing Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Suanda ekonomık yonden sıkıntıdayım.Beslenmeme yetırebılıyorum suan.Ama yakın bı zaman sonra baslayacagım ınsallah :)

18. unborn31

unborn31 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    8
    Maddi durumdan ötürü salona gidemeyenler oturduğunuz ildeki salonların aylık fiyatını öğrenebilir miyim? İzmir'deyim 60-70 arası salon aylık fiyatları güne vurduğunuz zaman 2 liraya geliyor. Ne yapar eder gerekirse interneti kapatır oraya verdiğim parayı salona verirdim şahsen. Benimde maddi durumum iyi olmamasına rağmen çoğu harcamadan kısıp salon,beslenme giderlerimi karşılıyorum. Mesela 4 sene önce 2. el 100 liraya bi telefon almıştım hala onu kullanıyorum. Maddi durumlardan ötürü gidemiyorum diyenlerin çoğunda eminim o dokunmatik telefonlardan falan vardır. :)

Tabiki herkes için konuşmuyorum sadece bana biraz bahane gibi geliyor. Umarım maddi sıkıntılarımızı, sorunlarımızı bir gün çözebiliriz.

19. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    çoğunlukla spor salonunda çalışıyorum ama ara sıra zaman kısıtlı oluyor onun için evimin bir odasını spor salonuna çevirdim salona vakit bulamadığım zamanlar evde çalışıyorum

sthammer bunu beğendi.
  20. TOLGA992

TOLGA992 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    sırf zayıfım utanıyorumun seçeneğini arttırmak öyle düşünenlere tepki için ona oy verdim.bence utanılabilecek hiçbişey yok.kimse bu spora dev biri olarak başlamadı.bence burdaki seçeneklerden sadece param yok veya çevremde salon yok seçenekleri geçerli sebep.çünkü salonlar çok pahalı bizim salon aylık 100 lira ve bisürü alet eksikleri var.sırf havadar yer diye pahalı.

Sayfayı Paylaş