Neden Ağırlık Antremandan sonra cardio Yapılmaz ???

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve FleXoR tarafından 10 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 113 üye.
  1. Soldier93

Soldier93 Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni / BodyBuilder
    Yer:
    Yurtdışı

cevap gelmiyeckmi yarın definasyon'a başlıyom .. o yüzden ..

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Ağırlık Çalışılan Günlerde Düşük Yoğunluklu Kardiyo
    Yukarıda belirtildiği gibi, vücut geliştirmeciler kardiyoyu genelde kalori harcamalarını arttırma amacıyla kullanırlar. Düşük yoğunluklu kardiyo, gerek ağırlık çalışması öncesi gerek sonrası toparlanma sürecini engellemeden daha fazla kalori yakımı sağlar.
    Düşük yoğunluklu kardiyo, yüksek yoğunluklu veya yüksek yoğunluklu aralıklı kardiyo(HIIT) kadar enerji isteyen bir biçim değildir. Ağırlık çalışmasından önce bir HIIT çalışmasını tamamlamak kaldırdığınız ağırlık performansını düşüreceğinden çok zor olur veya ağırlık
    çalışmasından sonra bu süreci tamamlamak çok yorucu olabilir.
    Amaç vücudu sağlıklı ve sakatlıktan uzak tutmaktır. Eğer sakatlanırsanız antrenmanlarınız boşa gider. Bundan dolayı, ağırlık çalışılan günlerde düşük yoğunluklu kardiyoyu uygulamak daha kullanışlıdır. Çoğu kişi kardiyoyu ağırlık çalışmasından ayrı olarak uygulayamaz, bu iki defa salona gitme anlamına gelir ki, pratik değildir. Bu yüzden benim önerim ağırlık çalışması öncesi veya sonrası kardiyo yapmaktır.
    Kardiyoyu ağırlık çalışmasından önce veya sonra yapmak kişisel bir tercihtir. Hatırlayın, temel amacınız sert bir ağırlık çalışması yapmaktır. Eğer ağırlık çalışması öncesi kardiyo performansınızı düşürüyorsa, o halde sizin için sonra yapmak daha iyidir. Eğer kardiyo yapmak için kendinizi çok yorgun hissediyorsanız veya çok sıkıldıysanız, kardiyoyu ağırlık çalışmasından önce yapmak sizin için daha iyidir.

Ağırlık Çalışması Olmayan Günlerde Yüksek Yoğunluklu/Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Çalışma
    Yüksek yoğunluklu kardiyo aerobik ve anaerobik enerji sistemi üzerinde baskı uygular. Anaerobik enerji sistemi ağırlık çalışması sırasında gerilim uygulanan sistemdir. HIIT ve ağırlık çalışmasının aynı gün yapılmasını tavsiye etmememin bir sebebi, anaerobik enerji sistemine çok fazla gerilim uygulaması ve toparlanma sürecini sekteye uğratmasıdır. Açıkçası, 6mph hızla koşmak 3mph hızla koşmaya göre daha fazla kalori harcatır, fakat uygun toparlanma için aktivitelerimizi dengelemek zorundayız.
    İki temel yüksek yoğunluklu kardiyo biçimi vardır,
    Devamlı
    Aralıklı Çalışma
    Devamlı Yüksek Yoğunluklu Kardiyo
    Devamlı yüksek yoğunluklu kardiyo koşu bandında veya eliptik bisiklette yüksek bir hızda uzun bir süre koşmaktır.(örneğin 5 dakika üzeri)
    Yüksek Yoğunluklu. Aralıklı Kardiyo
    Aralıklı çalışma, çalışma ve dinlenme(ya da daha az çalışma derecesi) olmak üzere alternatif iki devreyi içerir. Mesela, 100mt sprint koşusu sonrası yürüyüş, sonra tekrar HITT e örnek teşkil edebilir. HITT, yüksek yoğunluklu devamlı kardiyoya göre yoğun ve düşük yoğunluklu kardiyoya göre çok daha yoğundur.
    Şimdi bir program çıkarma zamanı;

makaleden alıntıdır.

Yukarıda gerekli açıklamayı yapılmış . siz yalanmı derken neyi kast ettiniz ?

buradaki yazdığımda ağır bir çalışma sonrası yapılan kardiodan bahsedilirken verdiğiniz linkteki makale aynı şekilde desteklemiş ?

dues ve Azi bunu beğendi.
  3. Soldier93

Soldier93 Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni / BodyBuilder
    Yer:
    Yurtdışı
    Flexor Hocam Antreman Günleri Cardio Yapılması Doğru Deil Yazmışsınız .. Ben O Yüzden Dedim Bu Makalede Yazanlar Yalanmı Diye Çünkü Antremandan Sonra cardio Yapıldıgı Yazıyor Makalede

Ben Haftanın 5 Günü Salona Gidiyorum Hep Tek Kas Gurubu Çalışıyorum 4x15-16 Ve Antreman sonra 6.0 Hızında Hep 30dk Cardio Yapıyorum 3 Gündür Böyle Defineye Pazartesi Başladım ... Doğrumudur ?

4. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    flexor hocam düşük hızda cardiyo nasıl oluyor ben evde nasıl anlıya bılırım bıraz acarmsınız vg den sonra 45 dk (6.5) hızda tempolu yurumek dusukmu yuksekmı bıraz acıkalrmısınız?

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    istirahat nabzınızın %50-60 aralığı hafif cardioya %80-%90 yüksek cardioya girer.

Azi bunu beğendi.
  6. caneser

caneser Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    kayseri
    flexor hocam övgüleri gerçekten hak ediyorsunuz. yazılarınızın çoğunu arşivime kaydediyorum. hatta bunları bir kitap gibi birleştirmeyi planlıyorum. gerçekten çok yararlı bilgiler veriyorsunuz. bu arada benim bir sorum olacak. bel bölgesini inceltip daha üçgen bir görüntü için cardiomu yoksa karın bel çalışmalarımı daha etkili olur?

FleXoR bunu beğendi.
  7. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    hocam % 50 -60 nedır ınanın bılmıyorum nabzım kosu bandında 130 -138 cıvarı oluyor bu nasıl cardıyoya gırıyor yardımcı olurmsunuz

8. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    hocam istirahat nabzı dediğimiz normal bir anki nabızsa kardiyo sırasında onun %50- %60 ı yanlış olmaz mı?
    sanırım maksimum nabızı kastettiniz yani 220 den yaşımızı çıkarınca elde edeceiğimiz miktarın %50-60 ı düşük yoğunluklu ediyor
    cabarov
    buna göre senin yağtığın düşük yoğunluklu oluyor

Cidade de Deus bunu beğendi.
  9. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    peki antremandan sonra basketbol oynanırmı? Basketbol maçı yapmak bir nevi cardio yapmak sayılır, ne diyorsunuz?

10. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    tşk ederım

11. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Değerli üyemiz;
    Başlıkta teşekkür mesajı yazarak mesaj kirliliğine yol açmak yerine üye mesajının sağ alt köşesinde bulunan “Teşekkür Butonunu kullanmalısınız.
    Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız
    Anlayışınız için teşekkür ederiz.

badi ve FleXoR bunu beğendi.
  12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    burdaki söyleminiz üzerine %60 dedim bu düşük bir orandır. 80 üzeri yüksek %100 üzeri ise sadece bir kaç saniyeli supra maximaldır.

Aşşağıda verdiğim rakamlar realitif egzersiz şiddetidir.
    100 -supra max
    90 --sub max
    80 - anaerobic eşik
    70 orta şiddet
    60 düşük şiddet
    50 düşük şiddet
    40
    30

Aralıklı bir kardioda karbonhidrat depoları tükendiğinde yarısı 6 saatte tamamı 24 saatte dolar.

Supramax bir çalışmada yarısı 12 saat tamamı 48 satte dolar. burada önemli olan çalışma şiddetinden ziyade vucuda recovery süresi tanıyormusunuz bu önemlidir.

Yukardaki tabloya ilave olarak anaerobic yolda 1 mol glikojenden 2-3 atp açığa çıkarken. aerobic antremanda 38-39 mol atp açığa çıkmaktadır. aerobic yol rrelatif egzersizlerde %80 ve üzerini kapsar.

ortalama nabız nedir.

220 den 20 yaşı çıkardığımızda bu max nabızdır. istirahat nabzımız 70 ise eğer 200-70 ile 130 yani ortalama nabzı buluruz. yani dinlenik ile en üst arası nabız aralığı siz %60 lık bir düşük yükleme yapacaksanız.

0,6(%60)x130=78 78+istirahat=148 (anlamadığınız noktayı sorun)

13. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    flexor hocam %60 lık fılan ınanın anlamadım anlamamda normal dır cunku ılkes gordugum terımler yanı ben kendı dılımden yazım

6.5 hız ve nabzım 130 -138 cıvarı sabıt bu cardıyo normal sevıyemı bu cardıyoru vg den sonra aynı gun yapıyorum yanı bu yaptıgım cardıo ıle vg ayn ıgunde kartızol salgılamaz dımı vucudum? yaptıgım vg de asırı vg degıl evde 4 kg lık dambıllarla yapıyorum 3x 15

14. jack diego

jack diego Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    saygısızlık etmek istemem ama bu durum demek ki bazı istisnaları da içinde barındırıyor.. ben 1 yıldır vücut geliştirmeyle ilgiliyim ve tüm ağırklık antrenmanlarından sonra 20-25 dk kardiyo yaptım.. ve kas kütlesi konusunda baya bi ilerleme kaydettim..

15. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    jack diego
    burada kimse sana antrenmandan sonra cardio yaparsan imkanı yok kas yapamazsın demiyor
    ama o cardiyoyu yapmasan muhtemelen daha fazla kas yapardın diyor

Middlesmex bunu beğendi.
  16. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas

Forumu bir müddet okumanızı tavsiye ederim çünkü bu forumda bir çok konu birbirine bağlantılı. bu konuda glikoz denildiyse başka bir konuda glikozun açıklaması vardır.

17. Zer0

Zer0 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38

3-4 Kez soruldu ben yine sorucam FleXor hocam.Agırlık antremanından önce Cardio yapmak dogru mudur ? Daha mı fazla yag yakarız çünkü benm ayrı gün cardio ayrı gün agırlık gibi bir imkanım yok.Antreman öncesi 18 dk ısınma koşuyorum zararı olur mu ?

18. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ''3-4 Kez soruldu ben yine sorucam''

3-4 kez verilen cevaplara bakınız.

exige, dungean ve gargoyle bunu beğendi.
  19. Zer0

Zer0 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Baktım hepsine hiç cevap vermemişsiniz o yuzden sordum.Ya da anlayacagım dilden cevap yok.Sadece antremandan sonra yapılmaz demişsiniz.Antremandan önce yapılır veya yapılmaz dememişsiniz.Ya da bilimsel verdiginiz için cevabı ben anlayamadım.

20. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Floxer Hocam;
    Daha önceki cevaplarınızda salonunuzda yeni başlayanlara iki aydan önce cardio programı vermediğinizi,bunun sebebinin de kas kütlesinin artması olduğunu belirtmiştiniz.
    Vg sporuna başlayalı tam iki ay oldu;haftada üç gün ağırlık antremanın yanında iki gün de cardio yapmamın sakıncası var mı sizce ?
    Bel bölgemdeki yağlanmadan kurtulmak için cardio çalışması yapmak ve diet uygulamak istiyorum weightlifter
    Saygılar....

Sayfayı Paylaş