Neden Ağırlık Antremandan sonra cardio Yapılmaz ???

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve FleXoR tarafından 10 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 113 üye.
  1. ammocihe

ammocihe Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
  2. ForzaBeşiktaş

ForzaBeşiktaş Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makine Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Flexor güzel bir yazı tebrik ederim...
    Bir sorum olacak benim.
    Ağırlık antremanının akebinde yapılan 3 hareket mide için ve sonrasında 15-20 dk koşu içinde bu geçerli mi? Yoksa ağır bir cardio mu bahsedilen sakıncalı durum?

3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  4. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Floxer hocam öncelikle böyle faydalı bir sitede bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum
    Vücut geliştirmeye başlayalı henüz iki hafta oldu.Spor salonunda haftada bir gün kardio bir ğün ağırlık çalışması olacak şekilde üç ğün ağırlık antremanı,üç ğün de kardio çalışması yapıyorum.Amacım yağ yakarak kaslanmak ,sizce izlediğim yol doğrumu??
    Saygılar....

5. ammocihe

ammocihe Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    FLEXOR hocam şu tip bir ağırlık antremanından sonra 15-20 dakika arası interval kardio uygunmudur.

1-leg extansıon 3*12
    2-leg curl 3*12
    3-pull down 3*12
    4-chest press 3*12(makına gogus press)major gogus kasları*
    5-butterfly 3*12
    6-inclena dumbell press
    7-cable rowing 3*12
    9-shoulder press 3*10
    10-barbell biceps(curl) 3*10
    11-push down 3*12

6. nirvana007

nirvana007 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    peki hocam antrenmanın bir saati geçmemesi gerektiği dogru mu?Bir saatten sonra vücut kortizol salgılıyormuş,doğru mudur?

7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas

Özellikle salonumda yeni başlayan birine 1 ay boyunca cardio vermem . sebebi kişinin alt yapısını oluşturmak kas yoğunluğunu arttırmak. egzersizi bıraktığınız anda atılan kalori miktarı düşerken kas ağırlığınızı arttırdığınızda sürekli bir tüketim söz konusudur. Cardio dayanıklılık sınırlarıyla yapılan bir egzersiz biçimidir. burada dayanıklılığı oluşturan unsurda kişinin kas yapısıdır. o yuzden 1 ay boyunca cardio tavsiye etmiyorum.

Ability ve sultanmehmed bunu beğendi.
  8. devilish

devilish Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    bu bilgi sayesinde bizim salonun %80 lik bir bölümünü doğru yola sevkettim : ) program sonrası 30 dk koşan vardı

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Aslında önemli bir diğer konu koşu bantında koşulması. bu sitede kesin vardır uzunca koşu bandında koşup diz sıkıntısı çekenler. koşubandında hızlı yürüyüş yapın arkadaşlar. daha önce dediğim gibi bir öğrencim uyarılarıma aldırmadı ameliyat oldu.

Azi ve devilish bunu beğendi.
  10. devilish

devilish Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    bu benim için çok iyi oldu zira 5 dakikadan sonra koşuya geçiyordum ve sanırım bahsettiğin sorun zeminin sert olması bir zaman akşamları koşuya çıkar ve asfalt zeminli boş bir alanda koşardım ve eklem yerlerimde ciddi anlamda ağrı oluştu

11. alpztrk

alpztrk Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38

Melafice yazdıkların teoride doğru ama pratikde bir çözüm sunmuyor ?? bu forumdaki üyelerden kaçının sabah göğüs akşam kol ertesi gün sabah 45 dakika akşam üzerine 45dk daha kardio yapma şansı var ?

biraz daha genele hitap etmek lazım, bu çok sık sorulan bir konu

flexor hoca burda somut birşeyden bahsediyor.. 'amaç kas inşaasıysa ağır antremandan sonra cardio yapılmamalı' sebepleriyle anlatılmış ve bu şekilde antreman yapan insanların aklında bir fikir belirmiş.. makaleyi okuyan bu işin getirisini götürüsünü bilir ona göre seçim yapar

JessePinkman, NoPainNoGain!, Azi ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  12. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    sağol floxer hocam....

sağol hocam tavsiyeni dikkate alarak kardio çalışmasını kesicem,ilk bir ay ağırlık sonra yawaş yawaş cardio çalışmaları yapıcam.İlgilendiğin ve bizleri bilgilendirdiğin için teşşekkürler...Saygılar...

13. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Merhaba Arkadaslar,

Flexoru bu onemlı konuya degındıgı ve net sekılde konuya saglam bılımsel verılerle acıklık getırdıgı ıcın kutluyorum ve tesekkur edıyorum.

Bır kac bılgı de ben eklemek ısterım.

Agırlık calısması ve cardıo konusundaki herkesin kendisi için kurabileceği denge hedefle ilgili bir anlamda.

Bu yuzdende agırlık calısması sonrasında cardıo yapılır mı derken bunu kım ıcın soruyoruz ve cardıo derken neyı kastedıyoruz buna bakmalıyız.

Eger hacım almak , daha agır calısmak amacındaysanız, programınızda tekrar sayılarınızı 8-6-4 gıbı kullanıyorsanız ve kapasıtenızın en ustundekı agırlıkları kullanıyorsanız, agır bır antrenman sonrası - takrıbı 1 saat suren antrenman -zaten cardıo yapacak halınız kalmamıs olmalıdır - ve yapmamalısınız da cunku
    flexorun anlattıgı gıbı antrenman sonrası yapacagınız cardıoda yag ıle beraber ve hatta daha cok kas kaybıda yasarsınız.Ancak burada yuregınıze bıraz su serpebılırım, vucudun sartlara uyum saglama yetenegı yuzunden
    ve her turlu katabolık etkının dogru dınlenme suresı ve yeterlı proteın takvıyesı ıle yerıne konabılecegı yasası geregınce dayanıklılık ve yag yakımı ıcın yapabılecegımız seyler vardır.

Bu yapacagımız seyı artık cardıo dıyerek tanımlayamayız ama. Cunku cardıo ne demektır ; kalp atıs hızını bellı bır sevıyede tutarak sureye dayalı sekılde bır fızıksel aktıvıte ıle yag yakımını amaclamak.Yanı orta tempoyu asmayacak hızda kosu, bısıklet cevırme, vs vs.Cardio aerob bir çalışma türüdür.Cardiovascuların kısaltmasından gelir. Ana noktası fiziksel aktivitenin kesintiye uğramaması , zorlamanın kapasitenin üst sınırlarına çıkmamasıdır.
    Kalbi güçlendirir , akciğer kapasitesini arttırır, metabolizmanızı hızlandırır ,dingin bir ruh haline sahip olmanızı ve verimli uyumanızı sağlar.

Bu yararların çoğunu başka bir sistemlede elde edebiliriz.

Yukardakı hedeflere yonelık calısıyorsanız, bır yandan da dayanıklılıgım artsın ve yag oranım azalsın dıyorsanız antrenman sonrası ınterval kosu yapabılırsınız. Daha önce çeşitli başlıklar altında anlattım ama burada da konu bütünlüğü açısından tekrar edeceğim.
    HIzlı yururken 1 dakıkalıgına hızı sızı en zorlayacak sevıyeye cıkarıp 40sn-1 dk kadar koşarsınız, sonra gene hızı dusurursunuz 2-3 dakıka hızlı yurur yada dusuk hızda kosarsınız, daha sonra gene 40sn 1 dk cok cok hızlı kosarsınız boyle devam eder.Her hızlanma seferınızı 1 set gıbı dusunun ve buna 1 ınterval dıyelım.

Body antrenmanı sonrası 20-30 dk orta hızlı kosu yada bısıklet cardıo yaptıgınızda kas kaybı sızı endıselendırebılır, ancak toplam 10 dk suren
    3-4 ıntervallı bır egzersız sıze kas kaybı yasatmadan cardıonun getırecegı butun yararları elde etmenızı saglayacaktır.

Bodycı ısenız vucudunuzu senelerce alıstırdıgınız set sıstemını , bellı bır sure buyuk stres altına gırıp arada dınlenme suresı bırakma mantıgını neden kosuya uygulamayalım - butun dunyada artık bodycıler ıcın pek cok kısı tarafından ınterval metod en gecerlı olarak kabul edılıyor.

BUnun dısında hacım ve agır kılolar hedeflemıyorsanız, fıt olayım , kaslarım gergın olsun dıyor ve cok agır kıloları zorlamadan tekrarlarınızı 10-12 ve ustunde tutuyorsanız illede antrenman sonrası yapacaksanız genede ınterval onerırım , ancak bunun yerıne cardıoda yapsanız toplam antrenman surenız eger 1 saat veya 70 dk gecmıyorsa agırlık calısması sonrası cardıodan fazla korkmayın.

Vucudun bu surenın altında ugradıgı butun katabolık etkıler antrenman sonrası hemen proteın - karbonhıdrat vs alıyorsanız ve yeterlı dınlenıyorsanız daha sonrakı yaklasık mın 48 - max 96 saat surecek anabolık surecte telafı edılecektır.Yanı o antrenmandakı esas yuku tasıyan kasları yeterlı proteın bombardımanına tutar , ıyı uyursanız bır sonrakı aynı stresı karsılayacak sekılde vucudunuz gereklı gelısmeı gosterecektır.

Zaten sporda bız ne yaparız ;antrenman yapar katabolık etkı ıle vucutta kaslarımızda yıkım yapar, sonra ıyı ve dogru beslenır gerektıgı kadar dınlenır ve bır sonrakı antrenmanda daha buyuk bır stresı karsılayacak sekılde anabolık surecte o kası tekrar ınsa ederız. Bu yuzden bodybuıldıng dıyoruz.

Anlık yıkımlara asırı takılmayıp olayı bır surec olarak gormelıyız. Ben ınterval kosuları basta yaptıgımda agırlık ıcın gucumu harcadıgından bazen basta bazen sonra uyguluyorum. Bunun da ayrıntılarını ve mantıgını baska bır mesajda anlatacagım ınsallah ama bu mesaj bıraz cok uzadı sımdılık bu kadar :lol:

Son düzenleme: 18 Nisan 2010
    Celil25, harmel, Morte ve diğer 26 kişi bunu beğendi.
  14. Yeliz Paçuloğlu

Yeliz Paçuloğlu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sabah aç karınla 45 dk cardio anlamında bisiklet çevirmek yağ yakımında ne kadar etkilidie flexor hocam? günü 2 ye bölüp 2 idman yapsak? sabah 45 dk cardio akşam da ağırlık çalışması yapsak definasyon için iyi bir verim alır mıyız antrenman anlamında?? 2 idman yapabilcek konumdayım şu anda. en yakın zamanda bilgilendirmenizi bekliyorumm :)

15. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    hocam bilgi için sağolun ancak forumda yağ yakımı başlıklarında vg antremanından sonra cardio yapılması en cok yazılan yazı

şimdi biz hem yağ yakıp hemde kas inşası için hangi yolu yapmalıyız

birde vg antrenmanı sonrası 10 -15 dk interval cardio kas yıkımına sebep olur mu teşekkürler

16. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    hafta içi bir gün dinlenme,hafta sonu bir gün dinlenme. haftada 3 gün ağırlık antremanı + farklı saatte 10.000 yürüyüş. haftada 2 gün sadece caedio antremanı.

en sağlıklı sistem budur.

JessePinkman, Azi, çtnky ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  17. hasan Tahsin

hasan Tahsin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    hasan
    Yer:
    bursa
    çok fezla detaya girince benim kafam karıştı daha ayrıntılı yada hangi suplmt kosununda hangi kompoinasyonlar yapıla bilir bide bunu detaya girebilirsiniz çok sevinirim

18. arsun

arsun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sayın flexor hocam öncelikle size teşekür edrim son 5 saattir araştırma yapıyorum hala sorularımın cvb nı tam alamadım bu yüzden yazmak istedim.

yaklaşık bir yıldır bu sporu yapıyorum. yaş_20 boy_1.82 kilo_88

bir body salonuna bakıyorum ve her gün öğleden sonra ordayım.

bench te 90 kilo ile 4x8 yapabilecek kapasitedeyim ve programımı değiştirmek istiyorum.

hem kas şekillenmesi hemde yağ yakımı için en iyi programı söyleyebilirmisiniz . vaktim çook bool.. o yüzden pazartesi_salı_perşembe_cuma ağırlık carşamba_cumartesi kardiyo yapabilirim iyi olurmu ?

ağrı_acı_yada başka birşeyden çekinmeme yeterki en yararlı program olsun önemli olan bu yaza şekilli girmek istiyorum...

birde aklımta zıt kasları ( göğüs-sırt ve biceps- triceps ) aynı gün süper set şeklinde çalıştırmak istiyorum uygun mu sizce?( bu arada hiç bir takviye kullanmıyorum fakat ağırlık antrenmanından sonra 500 gr tavuk göğsü haşlanmış bir şekilde tuzsuz yiyorum )

uzun oldu ama programın en iyiy şekilde olması için tüm özelliklerimi yazdım . şimdiden teşekür edrim .. :) . sabırsızlıkla bekliyorum cvbınızı ...bench_O

19. Soldier93

Soldier93 Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni / BodyBuilder
    Yer:
    Yurtdışı
  20. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Flexor hıcam ve giğer hocalarım beni dert stres aldı ben spora 4 ay önce evde başladım.Amacım zayıflamak bır dıger yandanda vucudumu gelıstırmek.
    4 kiloluk dambıllarla
    omuz
    gogus
    sırt on kol/ arka kol
    mekik
    sınav
    bunları yapıyorum bunları bıtırmem 1 saat belkı 1.5 saat suruyor okuldan gelıp yapıyorum haftada 3 gun pzt/çar/cuma gibi bazen cuma yerıne cumartesı.
    tekrar sayılarım 3x15 bunları yaptıkdan sonra evde koşu bandım var onunla 45 dk hızlı tempoda yuruyorum 6.5 hızım 45 dk da 5 kılometre yurumus oluyorum sımdı bu yanlısmı baska zamanım yok okul oldugu ıcın 1 de başlıyorum 3 de bıtıyor tum sporum ve bır basşa sorum

* ÖNCE KOŞU BANDIMI YOKSA VUCUT GELSITIRMEMI HANGISINI ONCE YAPIYIM?

lütfen bana yardımcı olun cok hevesım var ama yanlıs yapıyorum dıyede korkuyorum rahatr spor yapmak ıstıyorum oyle bady cıler gıbı kas ıstemıyorum normal üçgen olsun fit olmak ıstıyorum bu yazılarıma lutfen cevap yazın degerlı flexor ve dıgerlerı ıyı forumlar.

son bırsey ben 96 kg dım 3-4 ayda 92 ye dusdum suan oyle kaldım dusmuyor normalmı zamanla dusermı tekrar?

Sayfayı Paylaş