Ne yapsam bilemedim...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve nferthon tarafından 10 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. nferthon

nferthon Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Herkeze selamlar.

Herşeyden önce şunu belirtmek istiyorum; Forumdaki konuların bir çoğunu okudum, deneyimli arkadaşların ve hocaların yazdığı bilgileri inceledim fakat halen problemimi çözmüş değilim.

Kısaca şöyle özetlemek gerekirse; Amacım kilo vermek fakat bu kiloyu kaslarımdan değil yağlarımdan vermek istiyorum kısacası amacım yağ yakımı, yaklaşık 2 aydır diyet yapıyorum ve 1 aydır'da spor yapıyorum.

Spor salonunda hocanın bana yazdığı bir program var ve elimden geldiğince programa uymaya çalışıyorum fakat bu programda 90dk kadar kardio sonrasında ağırlık çalışmaları mevcut, ben 90dk kardio çıkardıktan sonra geriye kalan ağırlık çalışmalarını yapacak enerjiyi kendimde bulamıyorum, hocaya bu konuyu söyledim oda bana kardio bittikten sonra ne kadar ağırlık çalışabilirsen çalış dedi fakat bu benim için kas kaybı olabilir düşüncesi aklıma geldi, öğrendiğim kadarıyla düzenli bir ağırlık çalışması yapmadan kasları nizama sokmak pekte mümkün değil.

Çok kararsız kaldım acaba hocanın söylediklerinemi uyuyum yoksa kardio zamanından kısıp ağırlık çalışmasınımı tamamlayım? yani 90dk yerine 60dk kardio girip geri kalan enerjimle ağırlık çalışmasınımı tamamlamalıyım?

Programım;
    Kardio
    1- 40dk koşu bandı (tempolu yürüyüş (6 hızınında) 5dk kadar koşabiliyorum(9 hızında) henüz kilom uzun süre koşmama izin vermiyor. (nabız 135-140)
    2- 30dk bisiklet (lvl 3 ve lvl6 arasında ortalama 120rpm) (nabız 130-140)
    3- 20dk cross trainer (Elliptical trainer) (lvl 3) (nabız 140-170)
    4- 4x25 crunch
    5- 3x25 leg raise

Ağırlık
    1- Barbell Curl 3x20
    2- Lateral Raise 3x20
    3- Leg Extension 3x20
    4- Thigh Abductor 3x40
    5- Thigh Adductor 3x40
    6- Butterfly 3x20
    7- Seated Row 3x20
    8- Lat Pulldown 3x20
    9- Dumbbell Side Bend 3x40 (toplamda 120sağ 120sol)
    10- Back Extension Machine 3x30

Durum budur tecrübeli arkadaşlar ve bilhassa hocalar sizler ne yapmamı önerirsiniz, çelişkide kaldığım için böyle bir konu açma gereksinimi duydum umarım yardımcı olabilirsiniz, Hepinize şimdiden teşekkürler.

2. dwarvenale

dwarvenale Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İst
    Öncelikle 90 dakika kardiyo için çok uzun bir süre. 90 dakika kardiyo yapıp kilonun kastan gitmemesi imkansız birşey. Hele ki 90 dakika üstüne ağırlık çalışması yapıyorsan vay haline =)

Kardiyo süreni 30-40 dakikaya düşür. Önemli olan nabız atışını yüksek tutmak ve interval çalışmalar yapmak.Kardiyo yaptıgın günler karbonhidrat alımına daha bi dikkat et ve kendine güzel bir diyet yemek programı çıkar. Günde 6 öğün yemek ye metabolizmayı hızlı tut. Beslenme herşey ! ve en önemliside sabırlı ol..

mma- ve nferthon bunu beğendi.
  3. nferthon

nferthon Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Nabız atışlarımı kardio çalıştığım sürelerde 135+ tutmaya çalışıyorum, karatay beslenmesine göre gidiyorum şu aralar karbonhidrat alımım baya bir az genel olarak proteinlerle ayakta durmaya çalışıyorum, 1 hafta içerisinde diyetisyene gidicem daha detaylı bir beslenme programı çıkarttırcam, 90dk kardio yaptığım zamanlar inanılmaz bitkin hissediyorum kendimi daha güçsüz hissediyorum bir süredir, kendi kendime sordum acaba kas kaybından olabilirmi diye.. ve gene 90dk kardio yaptığım günlerde 2-3 boyunca şiddetli kas seyirmeleri yaşıyorum...

İlgin ve cevabın içinde teşekkür ederim.

4. nferthon

nferthon Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Hocalardan veya tecrübeli arkadaşlardan tavsiyeler varmı acaba?

5. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    çok fazla kardiyo yapıyorsun
    bence yanlış
    günde 2 saat dışarıda yürüsen bile daha sağlıklı olursun gibime geliyor

6. thelmessos

thelmessos Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba. Onceliklle kardio hem yag, hem kastan yakar. Sonucta hem kas, hem yag kaybi olur. Amacin tamamiyle zayiflamak olmadigina, yag yakarken kas tutmak istedigine gore bence Asiri kardiyo yapiyosun.agirlik calistiginda kardiyo yapma. Ya da sureyi 15-20 dk. Ile kisitla.yoksa kasta hacim yapamazsin. Kardiyoyu Ertesi gun yap. 90 dk.kadar yapmana da gerek yok. Interval calismasi ile bu sureyi 30 dk.ya indirebilirsin. Bu kadar uzun antremanlar seni bi sure sonra biktirir. Internette degisik interval ornekleri var. Umarim yardimci olmusumdur.

7. nferthon

nferthon Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Tabiki yardımcı oldun, diğer yorum yapan arkadaşlarda yardımcı oldular.teşekkürler :)

8. thelmessos

thelmessos Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    rica ederim :)

9. yns_44

yns_44 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kancalı eldiven

Merhaba ben nereye yazacağımı bulamaıdım bu başlık altına yazayım dedim.Umarım derdime bi çare bulurum benim sol elde problem var 6 aydır vucut calsııyorum yalnız sol kolum gerıde kalıyor her zaman.internetten arastırdım elim için uygun bir eldiven buldum ''kancalı eldiven'' diğer adıyla '' weight lifting hooks ''olarak gecıyor ben bu eldivenı turkıyede bulabılırmıyım yardımcı olursanız sevinirim. :mad:

Sayfayı Paylaş