Ne yapıcağıma karar veremiyorum tavsiye lazım ?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve BURAGBA tarafından 7 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. BURAGBA

BURAGBA Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar bu senemi de boş geçirmek istemiyorum ilk sene lisede pek çalışamamıştım kazanamamıştım üniyi 2. sene dershaneye gittim bu sefer tek sanat tarihi tutmuştu ama istemediğim bölüm olduğu için ve sözel çok yüksek puan istediği için sanat tarihini de boşa okumak istemedim açıkçası ben rte veya reklamcılık istiyordum

bu sene maddi sıkıntılar peş peşe geldi aile de hala da sıkıntılar içindeyiz yardımda edemiyorum çalışıp çünkü her işte çalışma olanağım yok epilepsi yüzünden masa başı ve sıcak olmayan klimalı bir yerde çalışmam gerekiyor hala bulamadım öyle bir iş

bu sene boş geçirdiğimden dolayı evde tek ders çalıştım para olmadığı için arkadaşlarımla görüşmeyi kestim facebooku komple sildim biri beni bir yere çağırır felan diye tel de bozulmuştu 100 tl istedikleri için serviste onu da daha 4 ay felan oluyor almadım duruyor öyle ne oldu şuan son durumu bilmiyorum ablam vermişti servise

şuan bu sene ts 1 290 ts 2 310 aldım sanat tarihi - normal tarih felan tutuyor genelde fakat yine yetmiyor rte ve reklamcılığa bu kadar çalışmam boşa gitmiş hissediyorum babam da sen elinden geleni yaptın diyor ablamı örnek veriyor bana ablam mesela 5 sene akdeniz üniversitesinde iktisat bölümü okudu 1 sene hazırlık + 4 sene olmak üzere ve dereceyle mezun oldu bölüm 2.cisiydi ve 2 senedir iş bulamadık ablama 8 yıldır çıktığı sevgilisiyle geçen sene evlendi şuan ona yardım ediyor onların dükkanında ablama maaş da veriyor eniştem günlük 30-40 tl mi öyle birşey sabahtan akşam 8-9 a bazen 10a kadar çalışıyorlar o kadar cv dağıtmasına rağmen ablam hala bir cevap aramadı hiçbir yerden babam da sokmaya çalıştı ablamı bir işe o kadar dolu dolu cv si var buluruz bir iş diye

durum böyle olunca babam hem masraf olmasın hem de 4 sene boşa okuma istemediğin bir bölümü diye bana 2 yıllık yazmamı söyledi benim 2 yıllık büro yönetimi - emlak yönetimi - basım ve yayın teknolojileri (bu basım yayında 20-30 puan eksiğim var belki fazla yazılmazsa olabilir) bunlar genelde yetiyor bana

bunların arasından hangisini yazıcağımı bilemiyorum hangisi daha iyi meslek yönünden ? bir de bana masa başı bir iş olması lazım yani bunların hangi birinden mezun olursam masa başı iş bulmam daha kolay olur ? babam ablana 5 sene 50 bin civarı para harcadık helalı hoş olsun fakat görüyorsun hala iş bulamadık sende istediğin bölümü hastalığından dolayı okuyamıyorsun sözelde senin mezun olduktan sonra yapabileceğin 4 yıllık bölüm yok diyor doğru da söylüyor

örneğin edebiyata puanım yetse yazmam edebiyatı seviyorum fakat okuduktan sonra öğretmen olmaktan başka çaren yok ve benim yapamıcağım meslek öğretmenlik sinirlerimi hiç hakim olamıyorum sanat tarihi okuyanlar zaten iş bulamıyormuş mezun olunca herkes farklı mesleklere yöneliyormuş rte de istememe rağmen puanım yetse bile mezun olduktan sonra dizi setlerinde felan çalışıcan 10-20 saat yorucu bir iş benim arkadaşım sette çalışıyor dinlenme vakti bulamıyorum diyor reklamcılık desen o bölümü tam bilmiyorum fakat aşırı yüksek puanları var ben parası iyi diye istiyordum halkla ilişkiler bölümü ise hiç bana göre değil mezun olsam bile iş bulamam halkla ilişkilerde en başta aranan özellikler ağzı iyi laf yapan - özgüveni yüksek bakımlı giyinmesini bilen bir birey yazıyordu bunların benle uzaktan alakası yok

benim tek severek okuyup onla ilgili birşeyler yapabileceğim meslek ise epilepside ki yorgunluğun yasak olması yüzünden gidemiyorum [Besyo bölümü] ne yapıcağım hakkında çok kararsızım sadece emin olduğum tek birşey var o da bu şehirden biraz uzaklaşmak

ek olarak bu sene istesem de boş geçemem bu sene zarfında başıma gelmeyen kalmadı evden çıkmaya çıkmaya otura otura boyunda fıtık başlangıcı çıktı baş dönmeleri başladı sık sık soğuk algınlığına yakalanmaya başlamıştım evden nadir çıktığım için ne zaman kış ayında çıksam dışarı hasta oluyordum hayatımın en boktan 1 yılıydı birilerinin tavsiyelerine çok ihtiyacım var hiçbir arkadaşıma ulaşma imkanım olmadığı için de internette konu açma/dertleşme isteğinde bulundum bu uzun yazımı tam anlamıyla okuyup tavsiye verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum

2. derin_aker

derin_aker Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    okurken kendimden bir şeyler buldum.19 yıl okudum şuan 24 yaşındayım.evet bir mesleğim var ancak iş bulamıyorum olur olmaz her sektöre başvuru yapıyorum son 5 aydır.iş bulmak hakikaten zor.
    hayat bu ülkede zor.iş buldun diyelim geçinmek zor,ihtiyaçları ancak karşılayacak paralara tamam diyoruz mecburen.şimdi geriye dönüp baktığımda keşke alaylı olsaydım diyorum okullara verilen paralara acıyorum.tıp eczacılık hukuk vs gibi meslekler haricinde üniversite okumanın ve üniversitelerin gereksiz olduğunu,gençleri gerçek hayattan ve gerçek hayatın zorluklarından soyutladığını düşünüyorum.hayat okullardaki gibi değil.hayat ticaret bilmek demek, esnafla esnaf muhabbeti yapabilmek demek,gerekirse karşında sabancı bile olsa başbakan bile olsa iletişim kurabilmek demek,ay sonunu getirebilmek demek,az parayla geçinebilme becerisi demek,hayat kadınlar için evin düzenini sağlamak evi güzelleştirmek demek,erkek için evin geçimini sağlamak eve ekmek getirmek demek..sana tavsiyem para kazanmak gibi bir derdin varsa masraf yapmak gibi bir durumun olmayacaksa 2 yıllık bir bölümü seç yıllarını okullarda harcama.yaz tatillerinde mutlaka sana uygun bir işte çalış.ticaret öğrenmeye bak.para nasıl kazanılırdan çok para nasıl çoğaltılır nasıl elde tutulur bunları öğren..çünkü gerçekler okullarda ki gibi değil malesef.masa başı bir iş yapman gerekiyorsa teknoloji ve interneti kullanabileceğin işlerini bu şekilde yürütebileceğin bir meslek edin.malum artık herşey internet üzerinden yürüyor.ne seçersen seç hakkında hayırlı olacak olan ne varsa o olsun.öğrendiğim birşey daha var emek denen şey asla boşa gitmez.tut yakala bir yerden kendine bir hedef koy kısa ve uzun vadeli,o yolda çalış çabala.mutlaka karşılığını görürsün.iletişim becerilerini geliştir insan tanı.çevreni genişlet,girişken ol,en önemliside severek yapacağın bir iş bölüm seç kendine.yoksa pişman olursun.

Balboa7 bunu beğendi.
  3. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Epilepsi zor bi hastalık benim annemde de var. Çok geçmiş olsun.

Calisthenics Athletics

4. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    ister masabaşı olsun ister olmasın iş hayatına girerken özgüvenin sabrın olması şart sakin olmasını öğrenmen gerekecek sevmesen bile insanlarla iyi geçinmesini bileceksin yok ben gelemem öyle şeylere dersen iş yaş ticarete atılıp kendi işini yapsan bile özgüvenin tam ve insanlara iyi iletişim kurabilen biri olan gerekir gelelim aslında insanın herhangi sanat dalı ile ilgilenmesi güzeldir hatta meslek edinmesi daha güzeldir hem parası iyi hemde dünyada iz bırakma şansınız vardır bu oyuncu olur müzisyen olur tiyatrocu olur ama o işlerde çok yorucu şuanlık saatlerce tempolu çalışmak var sporcu desen oda olmaz geriye kalıyor dediğin gibi masabaşı iş yukarıda arkadaşında dediği gibi interneti çok iyi öğrenmelisin tahminen uğraşırsan ortalama bir maaşla işe girersin masabaşında işte kolay değil insan bu kezde zihinen yoruluyor

derin_aker bunu beğendi.
  5. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    4 yıllık üniversite okumuş ve şu an çalışan biri olarak tavsiye vermek istiyorum. 2 yıllık bölümler ile boşuna uğraşma, askerde bile sıkıntı çıkaracak sana. 2 yıllık güzel bölümler olabilir ama sözel bölümde pek parlak bölümlerin olacağını sanmıyorum. Anladığım kadarı ile maddi durumunuz da yeterli değil. Üniversiteyi açıktan oku, 4 yıllık. Bu süreçte kültürel olarak kendini geliştirmeye bak, pc başında öldürme zamanını. 2 yıl boyunca da çeşitli işlerde çalış, sağlık durumunu zorlamayacak şekilde. Ama sonraki 2 yıl tek hedefin, tek odağın kpss olsun. Memur ol, stres az, masa başı iş. Fakat açıktan okuyacağın için okul ders vs gibi ortamlardan uzaklaşacaksın, ders çalışmak istemeyeceksin. Bu durumu değiştirmek senin iradene bağlı, sıkıca sarılırsan kısmen iyi ve rahat bir hayat yaşarsın fakat açıköğretim mezunu olmak özel sektörde bir hiçtir bunu da unutma.

Sayfayı Paylaş