ne sıklıkla meyve sebze yiyosunuz?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve PacoRabanne tarafından 23 Mart 2007 başlatılmıştır.

1. PacoRabanne

PacoRabanne Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar hayatımızın en önemli parçası olan meyve ve sebzeler bütün yemeklerden daha yararlıdır çünkü vucüdümuzdaki bütün vitamin ihtiyaclarını mevye ve sebzedeki vitaminlerden alırız.
    Sizlerin ne kadar sıklıkla meyve sebze tükettiğini merak ediyorum.

Mesela ben her akşam 1-2 kilo meyve ve sebze yemeye özen gösteririm genelde Elma,Armut,Muz, Portakal ve mandalina yerim

ya sizler ne sıklıkla yiyosunuz? ve genelde hangi meyve veya sebzeleri?

2. kerembey

kerembey Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    ankara
    sen çok iyi yiyorsun tebrikler.ben akşamları 1 tane muz yiyorum.sabahta portakal suyu sıkarım.sebze olarakta haftada bir ıspanak yerim.bunlar yeterli değil tabi ama canım hep etli yiyecekler çekiyor :)

3. cNyT

cNyT Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    1-2 kilomu. Maşallah ya.

Ben 2-3 günde bir yerim genelde 1 elma 1 muz 1 portakal falan. sebze hiç yemem. kötü biliyorum ama hiç sevmiyorum bunları ben.

4. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bende pek yemiyorum meyve sebze, çocukluğumdan beri pek alışkanlığım yoktur, evde yendiği zaman zorla ısrarla ikram edilince yerim genelde, salatalarıda yine ayıp olmasın diye yemeye çalışırım, faydalı olduğunu bildiğim için, aslında bol bol yemek lazım, diyete girincede iyi bir dayanak oluyor sebzeler, salatalar. taze fasülyeymiş, ıspanakmış, pırasa yemeğiymiş severek iştahle yiyemiyorum ne yapiym.

5. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Kuru fasülye,bezelye,bamya,mercimek severim.Ama içinde çok fazladan et olur,yanında da pilav,ancak o şekilde tüketebiliyorum sebzeyi.Yoksa ıspanak,pırasa falan tarzım değil yiyemem :) Meyve olarak ta muz ve yeşil erik yerim,gerisini olmazsa aramam.Aslında bazen bütün gün meyve-sebze ağırlıklı beslenip dengeyi kurmak lazım,ne ete ne ota tamamen yüklenince dengesiz beslenme ortaya çıkıyor :D

6. PacoRabanne

PacoRabanne Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam bakıyorumda herkes senin gibi ya arkadaşlar neden böyle yapıyosunuz?
    Meyve ve Sebzenin biz bodyciler için ne kadar çok önemli olduğunu bilmiyomusunuz?
    Kuranda bile cennette türlü türlü ve renk renk meyveler yiyeceksiniz diyo yani düşünün orda bile meyve sebze var çünkü çok yararlı
    Sevgili kardeşlerim mutlaka meyve-sebze tüketin KANSERDEN TUT BİR ÇOK HASTALIK VE BAKTERİDEN BİZİ KORUYO!!!!
    Saygılar....

7. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Ben genelde sırf sebze ya da sırf et yemem, karıştırırım. Öğünlerimden örnek vermem gerekirse:

- Yağsız kırmızı et/tavuk/hindi göğüs + brokoli + yoğurt + tam buğday/çavdar ekmeği
    - Nohut + pilav + fasülye + mantar
    - Ton balığı + makarna + salata(kırmızı lahana, havuç)

Meyvelerin anti-oksidan özellikleri düşünüldüğünde, karaciğerlerini zorlayanlar günde 5 öğün meyve yemeli. Whey/gainer'î sütle içersem içine birde muz atarım. Akşam 7-8'den sonra meyve salatası yaparım bazen, artık ne varsa, genelde elma/mandalina/armut/kivi.

Kereviz, pırasa ve bamyayı protesto ediyorum :doubt: Ispanak, mercimek, bezelye yerim ,uper

8. PacoRabanne

PacoRabanne Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sarc4stic hocam benimde şu dünyada yiyemediğim tek şey bamya :))
    hiç sevmem

9. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    Aynen..Bamya ıle aramız kucuklugumden berı bozuk..En ıyı sebze bence Brokoli..Sonra ıspanak ve bezelye gelır :D

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    İlginç bir başlık olmuş.. yavaştan sebzeli yemek tariflerine kayacak gibime geliyor neyse :)

ben de et ve sebzeyi karıştırarak tüketirim..
    mesela akşamları kabaklı hindi sote yerim..
    kahvaltıda domatesi eksik etmem..
    akşam yemeklerinden sonra vücudun tatlı yeme isteğini kocaman bir tabak meyve salatası ile gideririm..

ancak internette, kitaplarda vs.. sebzeler ile ilgili çok ilginç şeyler okumaktayım:

mesela domates fazla tüketildiğinde östrojen hormonunu üretimini artıyormuş.. (bu bilgiyi tv haberlerinden öğrenmiştim ancak internette bilimsel bir yazıyla onaylatamadım.. doğruluğu süpheli)
    bunun dışında ıspanak ve brokoli tüketimin vg sporu için çok olumlu etkileri varmış.. (protein mekanizması ile ilgili olumlu etkileri olduğunu okumuştum.. sanırsam forumda da bu konularda yazılar var)

11. BaRaCuDa

BaRaCuDa Guest

meyve suyu içerim kalkar kalkmaz hem yağın oluşmasına engel oluyor sabah meyve yemekte.aksamda içerim yatmadan.sebze deyince nefret ederim.kötü bir şey ama bazılarını yerım taze fasulye.bamya yerım gerısını yemem işkence oluyor ama bir kanıya vardım genellikle çoğu bodyci etçil besleniyor :) olsun biz hayvanlar ot yiyior bizde hayvanları oradan alıyoruz sebzeyi :) :p

12. BaRaCuDa

BaRaCuDa Guest

mesajımda biz hayvanlar olarak yazmışım :) :) cümleyi baştan biz hayvanları yıyıoz yazacaktım biz kalmıs orada :) :) :) editi bulamadım açıklama yapıım dedim ...

13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    ,

böyle dil sürçmeleri bilinç altının yansımasıdır derler.. :)
    şaka bir yana bodyci olmak gerçekten "hayvan" gibi beslenmeyi gerektirdiğinden hissettiklerini anlayabiliyorum :)

14. CENTAUR

CENTAUR Guest

Doğru söylüyorsun dostum, birde kur'anda Musa ve kavmine gökten inen sofradaki menüye bakar mısın, geyik sütü, bıldıcın eti ve kudret helvası, yani tek düze beslenme, sonra oyun bozanlık eden kavmin bahanesi ise tamamen sebze yiyemedikleri için, yerin bitirdiklerinden istemişler, bu fitneden sonra gökten inen rızık kesilmiş ve kavim musadan ayrılıp ekip biçmeye başlamış.

Eski orta asya kavimlerininde beslenmesi çok tuhaftır, kurutulmuş et, yanında süt veya kımız hiç değişmez çok ilginç.

Yukardaki kıssayı sebzeyi kötülemek için veya karşıt fikir üretmek için yazmadım, sadece aklıma geldiği için yazdım yanlış anlaşılmasın, sen çok haklısın, bu kadar meyve sebze lafı edildikten sonra canım çekti valla taze soğan, kara lahana, marul, maydonoz, limon, roka, ıspanak, domates hepsi varmış dolapta yanında tuz niyetinede beyaz peyniri götürdükmü üff iyiki aklıma getirdin teşekkürler.

15. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    valla hergün akşam 1-2 kilo meyve ve sebze yemek :shock: sence de biraz çok olmadı mı?
    bizim evde haftanın 2-3 günü sebze yemeği olur zaten. genelde etlidir :)
    bunun dışında akşamları bir muz bir adet elma veya portakal yemeye çalışıyorum.

16. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    hergün elma,kivi,muz ,yani çok çeşitli meyve yerim çok yararli

17. ferhatY

ferhatY Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende elma,muz,kivi çok severim helede akşamları tv karşısında,ama diyetteyken muz yemeye çekiniyorum açıkçası,muzu çok seviyorum ama yiyemiyorum bu aralar,malum diyetteyim...sizce muzdaki kalori ve şeker miktarı diyeti etkilermi...ekşi elma etkilemiyo biliyorum,yiyorumda zaten.ama muz hakkında bilgim yok

Sayfayı Paylaş