ne olur yardımcı olun ne yapmam lazım

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve umut1319 tarafından 29 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. umut1319

umut1319 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    sorunum o kadar büyük ki benim için hayattan bıkmış sıkılmış durumdayım yaşamak bile bazen istemiyorum şimdi abi ben bundan 2 sene önce 110 kiloydum spor yaparak ve yememe dikkat ederek 62 kiloya indim şuanda 62 kiloyum haftanın 3 günü ağırlık çalışıp 3 günüde 45 dakika yürüyüş yapıyorum abi ama beslenme konusunda çok sıkıntım var acayip takıntılıyım bu karbonhidrat protein yağ ayarını yapamıyorum ona göre bi beslenme hazırlayamıyorum.şöyle bi sıkıntım daha var mesela belli bir miktar karbonhidrat almam lazım annem önüme bir tabak makarna koyuyor ben gidip illa 4 kaşık yicem diye yarısını döküyorum normalde aslında yememe dikkat ediyorum proteinimi karbonhidratımı sağlıklı yağları belli ölçülerde almaya çalışıyorum ama ne kadar almam konusunda yetersizim bide abi gidiyorum bi misafirliğe amcamlara falan herkes akşam 10 11 gibi yemek veya meyve getiriliyo herkes ya 1 kaşık 1 tane al diyo ben sıkıyorum kendimi illa yemicem kilo alırım diye korkuyorum neler yapmam lazım bana ne olur bir yardımcı olun :(

2. Oqi

Oqi Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Kardeşim sen birincisi profesyonel değilsin bu kadar sıkma kendini ayrıca o makarnayı atmak ne demek israf etme yarısını yiceksen yarısını kaldır yarın ye ne olacak kokacak mı besin değerleri
    nerdeyse bütün ambalajların arkasında yazıyor ordan hesaplayabilirsin ve dipnot bu kadar sıkma kendini yok hayatım bitme noktasında filan bunun gibi ufak tefek şeyleri azminle atlatamassan
    birey olma yolunda bir arpa boyu yol katedemezsin...

ozge_cakir00(instagram) bunu beğendi.
  3. umut1319

umut1319 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    kardeşim valla çok güzel diyosun ama galiba benim bi doktora görünmem lazım pskolojik gittiğim yerlerde bile aileme zehir ediyorum hayatı yok onu yemem bunu yemem bana özel yemek hazırlamaya çalışıyolar akşam yicek getiriyolar ben kalkıp kaçıyorum falan filan

4. mr unstoppable

mr unstoppable Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Beni anlatmışsın sanki bende 1 bucuk sene öncesine kadar 96 kg idim spor ve diyetle verdim.Teyzemlere felan gidince börekler çörekler meyveler ikram ediliyor geri çeviriyorum yemekleri fazla koyunca kızıyorum bende senin gibi yarısını tencereye geri döküyorum bi restorana gidince bana uygun yemek seçiyoruz ailecek:D

5. umut1319

umut1319 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    e napcaz kardeş biz böyle hayat geçmez ki etrafımda istediğini düzgünce abarttmadan yiyen bazen abartan adam var ama formunu koruyolar ben spor yapmama rağmen korkuyorum

6. ozge_cakir00(instagram)

ozge_cakir00(instagram) Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Social Worker, Psychologist
    Yer:
    Ankara
    OBS bozukluğu olabilir sizde. Öncelikle internetten alman gereken karbonhidrat ve yağın ölçüsüne bak ve bunu öğünlerine böl. Alman gereken protein miktarı ise kilo başına 1.5-2 gram arası bunu sen de hesaplayabilirsin. Zaten hemen hemen tüm ürünlerin arkasında besin değerleri yazıyor eğer etiket okuma alışkanlığı edinirsen sağlıklı yaşam yolunda en büyük adımı atmış olacaksın ve bu kadar da sıkma kendini eskiden başaran biri olarak bunu da atlatırsın ;)

umut1319 bunu beğendi.
  7. mr unstoppable

mr unstoppable Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Valla bende bilmiyorum aynı şekilde spor yapmama rağmen resmen prof gibi gramı gramına onu yemem bunu yemem gibi saçma salak şeyler yapıyorum herhalde şişmanlama psikolojisi bende rahatsızım bu durumdan

8. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Psikoloji son sınıf öğrencisiyim. OBS den kastınız OKB ( Obsesif Kompülsif Bozukluk diğer adıyla Takıntı-Zorlantı Bozukluğu) olsa gerek. Bu hastalıkta kişi düşüncelerin anlamsız olduğunu kabul etmesine rağmen bu davranışları sürdürmeye devam ederi. Aynı batıl inançlar gibi. Yani deprem olacak dediğimizde kişinin tahtaya vurması gibi. Ama bu davranış aşırı boyuttadır ve zorlantıyla yapılır. Kişinin kişisel hayatını, iş hayatını, kişilerarası ilişkilerini etkileyecek boyuttadır.

Arkadaşımızı yanlış yönlendirmemek adına bu bozukluğun tanı kriterlerini yazmayı bir borç bildim. Biz tanı kriterlerini DSM adlı kaynaktan bakarız ki o da şöyledir:
    DSM-IV'e göre OKB tanı kriterleri
    A. Obsesyonlar ya da kompulsiyonlar vardır.
    Obsesyonlar aşağıdakilerden (1), (2), (3) ve (4) ile tanımlanır:
    (1) Bu bozukluk sırasında kimi zaman istenmeden gelen ve uygunsuz olarak yaşanan ve belirgin anksiyete ya da sıkıntıya neden olan, yineleyici ve sürekli düşünceler, dürtüler ya da düşlemler vardır
    (2) Düşünceler, dürtüler ya da düşlemler sadece gerçek yaşam sorunları hakkında duyulan aşırı üzüntüler değildir
    (3) Kişi bu düşünceler, dürtüler ya da düşlemlere önem vermemeye ya da bunları baskılamaya çalışır ya da başka bir düşünce ya da eylemle bunları etkisizleştirmeye çaba gösterir.
    (4) Kişi, obsesyonel düşüncelerini, dürtülerini ya da düşlemlerini kendi zihninin bir ürünü olarak görür (düşünce sokulmasında olduğu gibi değildir)
    Kompulsiyonlar aşağıdakilerden (1) ve (2) ile tanımlanır:
    (1) Kişinin obsesyona bir tepki olarak ya da katı bir biçimde uygulaması gereken kurallara göre yapmaktan kendini alıkoyamadığı yineleyici davranışlar(örn: el yıkama, düzene koyma, kontrol etme) ya da zihinsel eylemler(örn: dua etme, sayı sayma, birtakım sözcükleri sessiz bir biçimde söyleyip durma)
    (2) Davranışlar ya da zihinsel eylemler, sıkıntıdan kurtulmaya ya da var olan sıkıntıyı azaltmaya ya da korku yaratan olay ya da durumdan korunmaya yöneliktir; ancak bu davranışlar ya da zihinsel eylemler ya etkisizleştirilmesi ya da korunulması tasarlanan şeylerle gerçekçi bir biçimde ilişkili değildir ve de çok aşırı bir düzeydedir.
    B. Bu bozukluğun gidişi sırasında herhangi bir zaman kişi obsesyon ya da kompulsiyonlarının aşırı ya da anlamsız olduğunu kabul eder(Bu çocuklar için geçerli değildir).
    C. Obsesyon ya da kompulsiyonlar belirgin bir sıkıntıya neden olur, zamanın boşa harcanmasına yol açar(günde 1 saatten daha fazla zaman alır) ya da kişinin olağan işlerini, mesleki(ya da eğitimle ilgili) işlevselliğini ya da toplumsal etkinliklerini ya da ilişkilerini önemli ölçüde bozar.
    D. Başka bir eksen 1 bozukluğu varsa, obsesyon ya da kompulsiyonların içeriği bununla ilgili değildir.
    E. Bu bozukluk bir maddenin(örn: kötüye kullanılabilen bir ilaç ya da tedavi için kullanılan bir ilaç) ya da genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.

9. yavuzay

yavuzay Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Otomotiv
    Yer:
    Ankara
    hayattan bıkmış yaşamak istemiyormuş niye kilo alıcam diye korkup birşey yememekten allah akıl fikil versin

10. umut1319

umut1319 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    kardeşim yavuzay inan bende isterim ama pskolojik midir neden bilemiyorum elimde değil düşüncelerim takıntılarım bana engel oluyor sadece yemekte değil durup dururken insanlara tavır alabiliyorum konuşmamak yanlarından uzaklaşmak gibi.

11. ozge_cakir00(instagram)

ozge_cakir00(instagram) Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Social Worker, Psychologist
    Yer:
    Ankara
    OBS yazdigima inanamiyorum : her ne kadar mesleklerimiz birbirine paralel olsa da henuz ilk yilimin olmasi ve butlere kalmam bu sekilde sorumsuzca yanlis yazmami tetiklemis evet OKB olacakti demek istedigim

RaPPeRuA bunu beğendi.
  12. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Çözümsüz dertlerin olmadığı için mutlu olmalısın. Öncelikle bir psikologla görüşmen tekrar eski haline dönme korkun hakkında sana yardımcı olacaktır. Muhakkak düşünme tarzını değiştirmenin bir yolunu biliyorlardır. Bunun haricinde kalori takibi yapıyor musun bilmiyorum, yapmıyorsan başlasan iyi olur. Sonuçta ne yersen ye, günlük kalori ihtiyacının altında kaldığın sürece kilo almazsın. Bu da senin akşam misafirliğe gideceğin zaman orada yapılacak ikramlar için birkaç yüz kalori boşluk bırakmana yardımcı olur. Annenin önüne koyduğu makarna konusunda yapacağın şey annenin önüne yemek koymamasını sağlamak. Git tencereden ne kadar istiyorsan kendin al, eğer çok ağır yapıyorsa yemekleri kendin yemek yapmayı öğren. Bir defada birkaç günlük yemeğini yapıp dolaba koyabilirsin. Misafirlikte çok sıkılıyorsan gitme, istemediğin ortamlarda bulunmak zorunda değilsin. Sonuçta kimse sana zorla fazladan kalori aldıramaz sen istemezsen. Daha da hassas olmak istiyorsan küçük bir mutfak tartısı al, 40-50 liraya internetten bulursun. fatsecret gibi bir siteden kalori takibi yapabilirsin. Baktın çok kilo alıyorsun yemeni azaltırsın, bu kadar basit bir iş bu.

Son düzenleme: 30 Haziran 2014
  13. umut1319

umut1319 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    doxux kardeşim gerçekten çok iyi açıklamışsın biraz olsun benim düşüncelerimi yatıştırdın ben aslında kalori hesabı yapıyorum ama yinede bişey korkutuyo beni mesela 18 yaşında aktif 6 günde spor yapan bi gencim günlük 2100-2200 kalori alıyorum yinede akşamları çok hafif bazı günler karnımda şişlik oluyo kilo aldım pskolojisi oluşuyo hemen yememi kısıyorum 1-2 gün sonra sabah kalkıyorum kilo vermişim. kalori hesabına gelince diyelim ki 2400-2500 kalori almam lazım akşam 6 ya kadar 2000 kalori aldım o akşamlık 400-500 kalori daha alsam bi sıkıntı olmaz mı yani dengeler mi vücut kendini.

14. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Haftada 1 defadan fazla tartılma seni paranoyak yapar. Çünkü ne yediğimize bağlı olarak vücut su tutup su kaybediyor sürekli. Bir gün karbonhidrattan yüksek, yağdan hafif beslenirse vücut su tutar, ağırlığın artar, diğer gün düşük karbonhidrat alırsın vücut su atar. Bunun haricinde yağ hücreleri sadece yağdan oluşmaz, bir miktar su da içerir ve bu suyun miktarı da günden güne değişebilir. Onun için genel gidişi görmek için 1-2 hafta arayla tartılmak lazım. Böylece günlük su dalgalanmalarına kafayı takmamış olursun.
    2500 kalori içinde günlük protein ihtiyacını aldıysan akşam 500 kalorilik pasta-börek yemende hiçbir sıkıntı olmaz. Hergün değil tabi, sonuçta çok sağlıklı değil ama anlatmak istediğim mantık aynen söylediğin gibi. Hem arada sağlıksız ama tadı güzel bir şeyler yemek ruh sağlığı açısından da iyidir. Kilo alma konusunda günlük kalori ihtiyacını aşmadığın sürece hiçbir şey olmaz. Diyelim ki, tutamadın kendini aştın. 500 kalorilik değil de 1000 kalorilik pasta yedin. Eee? Bu sadece 500 kalori fazla aldın demek. Fazladan 1 kilo almak için 7000 kalori gerektiğine göre aldığın fazla yağ miktarı 70 gr. Bunun 1 kilo fazla yağa dönüşmesi için bunu 14 defa yapman lazım. Haftada 1 misafirliğe gidiyorsan tam 14 hafta boyunca misafirlikte tıka basa yedikten sonra alacağın 1 kg fazla yağ kütlesi var ve bu durumda bile 63 kilo olacaksın. Ve bu fazladan aldığın 500 kalorileri yakmak için tek yapacağın bir sonraki gün 500 kalori eksik yemek. Bu kadar, demek istediğimi anlatabildim umarım.

Hayat kısa, gençsin, keyfine bak.

o_N_u_R ve umut1319 bunu beğendi.
  15. BoysOfHell

BoysOfHell Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    1 ayda 10 kilo verdim çok güzel bir yağ yakma programım var takıntı haline getirmiş arkadaşlara yardım edebilirim hemde kısa sürede değişimi göreceksiniz ve özgüveniniz yerine gelecek

16. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    1 ayda 10 kilo verebilmek için 70000 kalori açığı yaratman lazım. Bu da günde 70000/30=2333 kalori açığı vermeyi gerektirir. Bu da günlük 3000 kalori ihtiyacı olan birisinin 667 kalori almasını, günlük 2500 kalori ihtiyacı olan birisinin günlük 167 kalori almasını öneriyorsun demektir. Yani günlük kalori ihtiyacı 4000-5000 arası olan morbid obezler haricinde bunun kimseye faydası olmaz ki o insanların da zaten doktora gitmesi gerekli, bu şekilde beslenmesi değil. Daha gerçekçi olursak birkaç kg yağ, birkaç kg da su attın ve ölçümleri de büyük ihtimalle aynı koşullar altında almadın.

RaPPeRuA bunu beğendi.
  17. BoysOfHell

BoysOfHell Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Telefondan giriyorum fotoğraf yükleme konusunda sıkıntım var fotoğraf ile anlatmak isterdim size bunu, hergün antrenman yapan biriyim besyoya hazırlanıyorum, sabah kalkar kalkmaz hiit yapıyorum ve kahvaltımda süt yumurta peynir tüketiyorum ara öğünümde bir adet meyve yiyorum akşamda sebze yemeği, günlük kalori ihtiyacımdan fazla bile alıyorumdur ama bu kiloyu verdim azimle

18. umut1319

umut1319 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    doxux dostum sen nerelerdeydin ya gerçekten şuanda fikirlerimi değiştirmeye başladın senle keşke daha önceden tanışsaydık gerçekten çok çok haklısın seninle özelden konuşabileceğimiz facebook falan adresin varmı ya veya telefon numaramı versem whatsapp dan falan konuşma şansımız varmı cidden beni çok rahatlattın allah senden razı olsun inş. devamını getirebilirim ama bazı sorunlarım daha var aklımda.mesela akşam kaça kadar bişeyler yiyebilirim kaçtan sonra yemesem daha iyi olur veya dondurma pasta börek falan sence en fazla ne kadar yesem daha iyi yoksa direk kalori açığım kadar mı yesem iyidir ve sence haftanın 3 günü 1 saat ağırlık çalışıp 3 günü kardiyo yapıyorm 45 dakika boy 1.85 kilo 62 orta derecede aktifim genelde günlük evdeki işler oraya buraya gitme var bide böyle sence kaç kaloriye ihtiyaç duyuyordun vücudum ortalama tahmini yani?

19. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bilimsel bilgi fotoğraflara göre değişmez. Hesabım ortada ve defalarca kanıtlanmış bilgi şudur ki 1 kilo yağ yakmak için 7000 kalori civarı açık gerekir. 10 kilo vermek için de 70000 kalori açığı yaratmak lazım. Tamamen matematik hesabı. Günlük 2333 kalori açığı veremeyeceğimize göre kaybettiğin kiloların önemli bir kısmı sadece su ve/veya ölçümde hata var. Bunları ortaya koyan bilim insanlarının büyük çoğunluğu da gayet kötü fiziğe sahip insanlar ama bu bilginin nesnelliğini değiştirmiyor. Bana yere attığında düşmeyen bir taşın fotoğrafını da gösterebilirsin ama yerçekimi teorisini yanlışlamış olmazsın, sadece fotoğrafta bir sorun olduğunu düşünürüm. Ama gerçekten 1 ayda 10 kg yağ yaktığına inanıyorsan bunu kontrollü deneylerle ispatlamak için üniversitelerle görüş derim. Şu ana kadar vücudun işleyişi hakkında bilimin keşfettiği bütün kanunları yerle bir ederek dünya tarihine geçeceksin demektir. Nobel alırsın, ciddiyim. Obeziteyle mücadele alanında devrimsel bir buluş olur.
    Teşekkür ederim de yazılmayan şeyleri yazmıyorum ki ben de. Bu bilgiler sabit başlıklarda var zaten, baştan sona okumanı tavsiye ederim. Özelde değil de forumdaki konularda konuşmak daha iyi olur, çünkü burada yanlış bilgi verdiğimde düzeltilebiliyorum.
    Soruların hakkında, gece yemek için belli bir saat olduğuna ben inanmıyorum ama şu gerçek var, büyüme hormonunun çoğu uykunun ilk saatlerinde salgılanıyor ve yatmadan önce yenen yiyecekler insülin salgılanmasına yol açıyor. İnsülin ve büyüme hormonu birbirlerine zıt çalışırlar, birinin varlığında diğeri olmaz. Fakat bunun uzun vadede toplam günlük büyüme hormonu seviyesini etkileyip etkilemeyeceği, bunun kas yapımını ne kadar etkileyeceği konusu tartışmalı bir konu. Kas yapma açısından günlük kalori ve protein ihtiyacını karşılaman daha büyük önem taşıyor. Onun için, diyelim ki saat 11, yatacaksın ama hala 500 kalori eksiğin varsa o 500 kaloriyi yemek kas yapımı açısından yememekten daha iyi olur. Tartışmalı bir konuda işini şansa bırakmamak adına yatmadan 2-3 saat önce yemeyi kesebilirsin.
    Dondurma pasta börek, diyince bunları istediğin kadar ye ama şu var, bu besinler insanı çok tok tutan besinler değil. Akşama 500 kalorilik pasta yemek için günlük aldığın 500 az kalori enerji seviyeni düşürecek, açlık hissini arttıracak, insülin direncin varsa daha da zorlayacaktır seni ve akşam pasta yiyerek aldığın 500 kalori de gece hala aç hissederek yatmana yol açacak. Hayatınız zorlaştırmamak adına ne kadar az yersen o kadar iyi. Haftada 1 belki, sana bağlı. Adamın birisi sürekli dondurma yiyerek gayet başarılı yağ yakmıştı, şimdi linkini bulamam ama, ben de kaybettim.
    Amacın kas yapmaksa haftada 3 gün kardiyoyu çok uzatmayıp 15-20 dakikada bitirsen iyi olur, 185 boy 62 kiloda yağ yakmaya çalışmadığını varsayıyorum.
    Günlük kaç kaloriye ihtiyaç duyduğunu bilemem, bünyeden bünyeye çok değişir. Bunu anlamanın en iyi yolu düzenli yemek. Diyelim ki amacın kas yapmak. Fazla yağ alımı olmadan kas yapabilmek için günlük kalori ihtiyacının %20-25 fazlasını yemelisin. Şunu yaparsın, Sabah kalkıp çıplak halde, aç karnına ve tuvalete gittikten sonra tartılır bir kenara not edersin. Bundan sonra 2 hafta boyunca 3000 kaloriyle beslenirsin ve 2 hafta sonra gene sabah aç karna, tuvaletten sonra ve çıplak olarak tartılır ve 3000 kaloriye vücudun ne tepki verdiğine bakarsın. 1 kilo almak için 7000 kalori gerekli olduğundan diyelim ki bu 2 haftada 1 kilo aldın, bu toplam günlük ihtiyacından 7000 kalori fazla aldığın anlamına gelir. Yani günlük 7000/14 gün=500 fazladan kalori almışsındır. Bu durumda günlük kalori ihtiyacın da 3000-500=2500'tür. Diyelim ki hiç kilo almadın, bu günlük kalori ihtiyacının 3000 olduğu ve kas yapımı için yaklaşık 3500-3600 kaloriyle beslenmen gerektiği anlamına gelir. Kas yapımı başladıkça günlük kalori ihtiyacın da artacaktır, buna göre 2 haftada veya ayda 1 kalori alımını 200'er arttırır veya azaltırsın. Genel olarak 2 haftada 1, yani ayda 2 kilo alımı fazla yağ bağlamadan kas kütlesini arttırmak için iyi olarak kabul edilir ama genetik yapıya göre de bu rakamlarda oynamalar olabilir. Sonuçta 62 kiloda ve 185 boyda en az 80 kiloya kadar güvendesin, ayda 2'şer kilo alarak çıkabilirsin. Bu şekilde gittiğinde duruma göre 3 ay bulk-1 ay yağ yakımı veya 5-6 ay bulk-2 ay yağ yakımı şeklinde gidebilirsin. Çok genel bir formül bu, asla herşey mükemmel gitmeyecektir veya senin yapın bu rakamlara uymayacaktır, kendine göre bunu modifiye etmen lazım.

20. umut1319

umut1319 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    1 hafta yetmez mi yani yarın tartılsam dediğin gibi ve 3000 kalori alsam 1 hafta nın sonunda tartılsam ona göre hesap yapabilirim demi?
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Haziran 2014 ---
    ve bişey daha şimdi ben bu 1 haftalık 3000 kalorilik diyetde ne yediğim önemli olması gerekiyo demi şimdi ben bu 3000 kaloriyi çoğunlukla çerez falan gibi yağlı şeylerle alırsam diyelimki 1 haftanın sonunda 500 gram aldım bu aldığımın çoğu yağ olacaktır demi bu 3000 kaloriyi nasıl dağıtmam lazım

Sayfayı Paylaş