Nasil HIZ kazanabilirim?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve JJege tarafından 27 Aralık 2006 başlatılmıştır.

1. JJege

JJege Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet arkadaslar yeterince kondisyona sahibim,

fakat simdi geriye tek kalan eksigim HIZ konusu. :(

Biraz hiz kazanmam lazim.

Ne yapmaliyim?

2. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avea İletişim Hizmetleri A.Ş
    Yer:
    ANKARA
    soru hangi konudan bahsedildiği konusunda yeterince açık değilmi, yoksa ben mi anlamadım sorudan hiç birşey?

3. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    soru koşmak ile ilgilimi?

hız derken sanırım hızlı koşmadan bahsediyorsun ,
    Eğer buysa tavsiyem üst bacaklara büyük önem ver...
    Trapez,,bicepsve sırt kaslarını geliştir.Dikkat et 100 metrecilerin gövde kısmı nasıl oluyor ;)
    Ayrıca ip atlama ve kısa mesafede sprint denemeleri hız arttırır....
    Bir zamanlar (yıllar önce ) okul atletizm takımındayıdm ve şampiyondum ;)
    Bunun yanında yağ oranın fazla ise o yağlardan kurtul ve zayıfsan kg al.Ve bacak esneme hareketlerini yap.Mesela van damme ın şu meşhur bacak açma hareketi var ya :) ..onun kadar olmasada ona yakın yapmaya çalış.Koşuya başlarken kısa adımlar sonra geniş adımlar....
    ok?

İnşallah koşu olayını sormuşundur yoksa bu kadar bilgi boşa gidecek yaw :) ;)

4. JJege

JJege Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tesekkurler

5. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    mrb

önemli değil dostum...
    yalnız bir şey sorucam;
    atletizm ilemi ilgileniyorsun ?uzun mesafe veya kısa mesafe koşucusumusun?
    ona göre işler değişebilir çünkü ;) ....

6. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ben şu sekilde çalışıyorum ilk başlarda kolay olmayacak senin için fakat haftada 2 kere koşarsan bayağı iyi olur şimdi öncelikle 1.5 km olarak çalış max hızında koş gittikçe artacaktır ben koşu bandında çalışıyorum eskiden uzun mesaf koşardım şimdi senin gibi hız kazanmak için 1.5 km yi en kısa ne kadar sürede koşabilirim diye deniyorum sürekli hedefim 4dk 30 sn. birde koşuya başlamadan 15-20 dk önce 1 kaşık bal ya da varsa mesir macunu yiyebilirsin

7. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    bence onu yapma coleman ;) ...
    Bütün 100 metreciler hız arttırmak için kısa mesafe depar denemeleri yapar...Aynı şey uzun mesafe içinde geçerli,,,çünkü uzun mesafedede patalma koşusu yarışın sonlarında olur ;)
    1,5 km hızlı tempo koşarsan boşa ciğerlerine eziyet etmiş olursun ;)

8. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    peki senin tavsiyen ne yani daha uzun mesafeli koşular mı yapayım

9. salperg

salperg Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Daha hızlı hareket etmek istiyorsan patlayıcı güce dayalı idman yapmaya baslamalısın. Bu idman çak ağır kilo ile 1-2 tekrara dayanır. İdman ertesinde esnetme çalısmalarınıda eklersen hedefine daha rahat ulsırsın

10. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    benim tavsiyem kısa mesafeli,,örneğin 400-100 metre arası mesafe arası koşulardır.koşu tekrarları ile hız kazanılabilir.Her defasında daha fazla güç harcanmaya gayret gösterilmeliki hız artımı olsun ;)
    dediğim gibi uzun mesafe koşularındada depar yarışın son kulvarında yapılır.....
    yoksa kimse 1500 metre depar atamaz ;) daha doğrusu koşuda enerjini tasarruflu kullanmalısın,,,,
    koşu başında %50 sprint..daha sonra bunu yavaş yavaş arttırarak devam et ve en sonunda %100 tempo,,,,, ;)
    senin yaptığın idman dayanıklılık idmanı ,,sprint çalışması değil :)
    sanırım burada en açık şekilde anlattım :) eğer kafana takılan bir şey varsa sor... ;)

11. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    hıoz konusu

Arkadaşlar bilmediğiniz konularda yorum yapmayalım
    hız kazanmak %90 genetikir geri kalan % 10 luk kısmı geliştirebilirsin . Yaptığın spor branşının özelliklerine göre çalışmları yapman lazım birde hangi dönemdeysen ona göre
    bir basketbolcu sezon öncesinde atletizm pistinde çalışma yapabilir ama sezona yaklaştıkça çalışmlar basketbol sahasında yapılır.
    örneğin sezon içinde olan bir basketbolcu 20-30 metre arasında sprintler atarak sürat motorik özelliğini geliştirebilir. uzun bir konu bu kitaplardan araştırman daha mantıklıı anlatmakla yazmakla olmaz

12. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Re: hıoz konusu

bilmediğiniz konular derken benimi kastettin bilmiyorum ama beni kastettiysen anlatayım;
    Tabiki doğru söylemişsin hız genetiktir ama,,,
    sadece genetikle kalmaz,,
    iyi bir antreman progarmı ile genetik olarak mağlup başladığın işte galip durumuna geçebilirsin....
    gelelim bilgi konusuna almanyada yaşadığım dönemlerde Borussia Mönchengladbach altyapısında ve çeşitli amatör semi-amatör kulüplerde oynadım.Bu zaman tamda benim ergenlik dönemimin başlangıcıydı.
    benim kulüpteki diğer elemanlara göre tek eksiğim fizik-kondüsyon du.,,
    ve ben o meşhur alman disiplini eşliğinde özel olarak şuanda süper ligdeki futbolcuların yapmadığı fizik-kondüsyon antramanı yaptım..Bu adamlar benim alt bacak üst bacak ölçülerimi alıp not ediyorlardı,,
    almanyada futbolla ilgili olanlar bilir orada futbolcuların idmanı resmen komando eğitimi :)
    Orada bulunan küçük ormancıklarda belirlenmiş ağaçlar arası tempo koşuları v.s..
    koşmaktan kusucak hale gelmeme rağmen hala koştururlardı...
    Ve sen beni kastettiysen büyük oranda yanıldın ;)
    bugün tüm futbol adamlarının dediği gibi türk futbolunun tek eksiği yetersin antreman,,yoksa yetenek var..
    bana nemi oldu?,,,,
    ailesel sebeblerden dolayı türkiyeye geldik futbol hayatım bitti,,,bir süre okul atletizm takımında yer alıdm ve en sonunda bb ye başladım........

13. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    hız

bende 10sene basketbol oynadım ve şu anda 2.lig takında kondisyonerlik yapıyorum kondisyon içinde bulunduğu mevcut motorsal becerileri devam ettirebilme yeteneğidir. Herkesin yapı gereği belirli bir seviyeye ulaşabilir. Bu senin kaslarınla alakalı birşey yani beyaz kas liflerinin oranı kırmızı kas liflerine oranla daha fazlaysa patlayıcılık gereken hareketleri daha iyi yaparsın ve kırmızı kas lifleri fazlaysa tam tersi. Belirli bir spor branşına başlamdan önce onların belirlenerek ilgili spor branşına yönlendirilmesi gerekir. Rusya sistemi

Sana lafım yok çalışmışsın hakkını alamamışsın ama belkide sen başka bir spor vranşında daha başarılı olabilirdin üzüldüm adına spor hayatında başarılarr saygılarr .

14. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    yok sanırım yazdıklarımı tam anlamamışsın :)
    ben gerçektende futbolda gelecek vaadediyordum ama dedimya ailevi nedenlerden dolayı türkiyeye dönüş yaptık ve futboldan koptum.Atletizmde de başarılıydım ama bir türlü ısınamadım ;)

Sayfayı Paylaş