Nasıl Isınıyorsunuz... Önemli

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve erolneo0101 tarafından 21 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. tyly12

tyly12 Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    bn antremana başlamadan 5 dk koşarım iice ısınırım sonra mekik yaparım 5-6 dakka hafif bi dumbell alıp açma germe yaparım sonra antremana başlarım ğöğüse genellikle incline başlarım bi boş barla 20 tekrar yaparım hızlı hızlı sonra esas antremanıma başlarım

2. sh0ck

sh0ck Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    koşarak sadece bacakları ısındırmış olursun diyorsun arkadaşım ama sende yanılıyorsun... kulaktan duyma laflarla insanları yanlışa sürükleme lütfen.. koşarken değil bacak kalca bel ; göğüs omuz trapez triceps bicep boyun hatta ve hatta şakatlar üserindeki kaslar bile kasılır.... !

canavar bunu beğendi.
  3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ısınma 2 ana çerçeveden oluşması gerek bir konu:

-genel ısınma (vücud kan deveranını arttırarak, ısı yükseltmeye başlamak) koşu, ip atlama vb

-kasıl ısınma, uzuvların yapılacak yüklere karşı uygun hareketler ile çalışmaya başlayacak uyarıya getirilmesi...çömelme, bel çevirme, kültür fizik,hafif kilo ile bazı hareketler.vb vb

tabi ki burda , "ortam sıcaklığının" çok büyük etkisi vardır...örneğin "antalya da yazın, genel ısınma bölümü oldukca kısa tutulabilinir..)

4. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Ben 5dk koşuyorum yüksek tempoda. Daha sonra açma-germe hareketleriyle triceps, biceps, omuz, göğüs, bacak, karın, trapez gibi tüm kas gruplarını kasıyorum az da olsa. Ama düşük ağırlıklarla ısındırmak bana mantıklı geldi. Bunu da deneyebilirim. Teşekkürler.

5. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bu tıp mesajlar kurallara aykırı bu forumda.

Bunun yerıne sag usttekı secenekten konuyu abonelıklerıme ekle dıyerek aynı sekılde bu konuda yenı mesaj yazıldıgında haberdar olabılırsın. ;)

Konuya gelınce ben once acma germe hareketlerını yapıyorum yaklasık 5 dk ardından da 1er set tum vucut bolgelerıne ısınma hareketlerı yaptırıyorum orta derece agırlıklar ıle.

6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    mevsim yaz ise, direk "mide ,crunch " ve çok hafif "dambıl, plaka " (5 kgs vb) ile veya boş bar ile de ısınma olarak 3-5 set hareket yapılabilinir...hiç yoktan iyi olur...

7. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Ben zaten 5kg ile çalışıyorum. 2kg ile tek set ile mi ısınayım?

8. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    ben 5 dk koşarak ısınıyorum

deniz68ruhu bunu beğendi.
  9. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Bacaklar için ip atlama üst vücut için gölge boksu yapıyorum.

10. O2KN

O2KN Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ben amatör futbolcuyum. Bizde ısınmak çok önemli yoksa ertesi güne çalıştığın bölgeler ağrı yapabilir. Bu yüzden iyi ısınmadan çalışma yapma.
    Genelde biz antremana başlarken normal bir futbol sahası genişliğindeki sahamızın etrafında 3-5 tur düz koşu yapıyoruz. Ardından açma germe hareketleri, bu açma germeler çok önemli bunları düzenli şekilde yapılması gerekiyor ve ardından antremana başlıyoruz. Arada dinlenmekte çok önemli, her hareketten çalışmadan sonra 40-60 saniye kadar nefes al rahatla. Bunları yaptığın sürece bir sıkıntı kalmaz.

Kısacası çalışmadan önce vicudunda genel bir açma germe yap.

11. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    kardeşim sen çeviri hatasına kurban gitmişsin.

orada ısınma setlerini içermez diyorsa bunları kendinden yap demek istiyordur.

yani biz böyle bir program hazırladık ama ısınma setleri programa yazmadık. uyarıyoruz sen kendinden yap bunları:)

bende düşük ağırlık yapmıyorum. kollarıma bacaklarıma esnetme germe hareketleri yapıyorum.

omrbrk bunu beğendi.
  12. omrbrk

omrbrk Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    O kadar hazırlık falan da okuduk ama dalgınlıktan mıdır nedir şimdi düşününce anladım; evet olay senin dediğin gibi ben yanlış yorumlamışım :D çok teşekkür ederim uyarın için :)

13. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    doğal gazla. merkezi sistyemde vardı bir donem .... şaka bir yana oncelikle kısa bir streching. daha sonra çalışacağımız bolgeye 2 setlik hafif kilolarla kan po0mpalama. daha sonra olaylara akıyoruz zaten :D

deniz68ruhu bunu beğendi.
  14. Fantastix

Fantastix Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    10 dk normal 15 dk hızlı koşu
    sonra açma germe yapıyorum.
    Ağırlıklara başlarken 3x10 yapıyosam mesela ilk bi setim yedek oluyo. 10 tane normal kaldıracağım ağırlığın yarısını kaldırıyorum.
    Sonra asıl sete başlıyorum , bence öyle kaslar biraz harekete alışıyor sonrasında kasılmalar pek olmıyor.

denedim gördüm :)

15. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ısınma konsunda önemli olanbi konu da aslında "vücudun adapte olduğu şekil "dir...

ayrıca, eğer "performans sporcusu "iseniz , "örneğin: müsabaka anınızı takip edememiş ,dalgınlık yapmışsanız , "hızlı ısınma parametreleri "devreye girer...

aslında, performans sporlarında "hızlı ısınma " ,normal süreç ısınma gibi tercih edilen bir durum değilidr, performans daha düşük olur,ancak "sakatlanmama "açısından hiç ısınma yapılmamasından çok daha iyidir ...en azından sportif sakatlıklar mimimize edilmiş olur...)

16. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    5 dakika orta tempoda koşu sonra esneme germe hareketleri yapıyorum ve spora başlıyorum

17. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Muscle and fitness araştırmalarına göre ısınarak başlarsanız yüzde 60 daha verim alırmışsınız... Isınmayan arkadaşlara duyurulur :)

18. chillout

chillout Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Dış Ticaret
    Isınma özellikle omuz sakatlanması yaşamak istemiyorsak çok önemli.
    Üst kas gruplarını çalıştırdığımız günlerde 10 dakika kardiyo sonrası hafif bir strecthing ve düşük kilolarla 30-50 tekrar şeklinde external ve internal rotation (cable veya dumbble) rotator cuff 'ı güçlendirmek ve ısıtmak için çok çok önemli. Eğer rotator cuff'ı güçlendirmezsek çok yönlü hareket kabiliyeti sayesinden stabiliteden feragat eden omuz eklemimizi, gelecek ani ve ağır yüklere karşı savunmasız bırakmış oluyoruz. Bunun sonu ise omuzda impingement gibi sakatlıklar. Bir kez başa geldikten sonra devamlı tekrar eden ve kronikleşebilen bir rahatsızlık.

Çalışılacak hareket öncesi ise hedef ağırlığımızın %40'ı kadar bir ağırlık ile 10 tekrarlı 2-3 ısınma seti hafif kilo artırarak yapılmalı. Hedef ağırlıklarla çalışma tamamlandıktan sonra ise mutlaka daha uzun bir strecthing gerekiyor.

19. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    eskiden sadece esnetme germe yapıyordum. geçen gün yarı ağırlıkla 1 set yaptım. gerçekten rahatlatıyor. kesinlikle böyle yapın arkadaşlar.

kırtlamalar çok azaldı. biraz esnetme germe ve 1 set düşük ağırlk bile çok farkediyor. ısınmayı sakın atlamayın

Sayfayı Paylaş