Nasıl Bir Beslenme Programı Uygulamalıyım?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve tugo92 tarafından 29 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. tugo92

tugo92 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba..

Uzun zamandır body-building yapmaya çalışsam da her zaman ilk amacım kilo vermek olmuştur :) Kilom konusunda da çeşitli iniş-çıkışlar yaşadım..

Şöyle bir bakarsak sırasıyla: 120-95-85-100-110-105-95-100 kilo oldum :D Mevcut kilomda 98-100 arasında değişim gösteriyor..

Ağırlık çalışmalarıma özellikle son 3 ayda tam gaz devam ediyorum, ve haftada en az 3 gün kardiyo yapıp-ağırlık çalışıp, mümkün olduğunca da kardiyoya gidiyorum extra. Ayrıca bu önemli olacaktır muhtemelen: L-Carnitine ve HMB kullanıyorum.

Bu dönemde kilomda ne artış, ne azalma oldu. Ama yağ kütlesinden kaybedip, kas eklediğime emin gibiyim. Neticede görünürde ciddi değişim yaşandı kilom aynı olmasına rağmen.

Neyse çok uzattım, sadede gelecek olursam; Bu sporu yapanlar genelde beslenmenin, antrenmandan çok daha önemli olduğunu söylüyor. Ancak ben beslenmeme pek dikkat etmedim. Ama artık daha fazla verim almak için dikkat etmem gerektiğine kanaat getirdim ve siz ne derseniz eksiksiz yapacağım :)

Bazı arkadaşlarım kilo vermemin gereksiz olduğunu söylese de özellikle kalça ve baldır kısmımdan pek memnun değilim. Onların bunu söylemesinde ki amaç, "çoğu insan senin kilonda olabilmek için uğraşıyor" cümlesindeki sihir :) Ama insanlar benim sorunumun kilodan ziyade yağ olduğunu çözemedi.

Kısacası demek istediğim benim yağ yakmaya ihtiyacım olduğum. Kilomun aslında aşağı yukarı ideal olduğunun farkındayım, ama bu tamamen kas olduğu durum için geçerli :D

Kıssadan hisse, bana bir beslenme programı-diyet önerebilir misiniz? Amacım yağ yakmak ve muhtemelen %17-20 arasında olan yağ oranımı % 12-13 arasına çekmek. Genel olarak kilomda azalma olmasa da olur, yağ yakayım yeter :D Hesaplarıma göre 6-7 kg kadar yağ yaksam yeterli olur. Bu arada ağırlıkta çalışacağım için, kas kütlesinde de eksilme olmasını istemiyorum. Artış olmasa da olur ilk etapta, kas kaybetmeyeyim yeterli. Bir çok diyette maalesef kas kaybı da yaşanıyor. Tekrar hatırlatacak olursak L-Carnitine ve HMB kullanıyorum.

Ölçülerim;

Bel: 100 (belden kastım göbek deliğimin 3-4 cm yukarısı değil, bel çevremin en geniş yeri.
    Kalça: 106
    Baldır: 70
    Pazu: 41
    Göğüs: Ölçemedim şimdi :D

Boy: 1.93
    Kilo: 98-100

Arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim, verdiğim eksik bir bilgi varsa sorun yanıtlayayım.

2. HUMOR

HUMOR Üye

Beğenileri:
    251
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    EDIRNE
  3. tugo92

tugo92 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle teşekkür ederim ..
    peki kas kaybı yaşar mıyım bunları yaparken?
    genelde herkes ya diyet, ya ağırlık yapıyor. ikisini aynı anda yapan çok az.

örneğin karbonhidrat tüketmeli miyim? bazıları spora olumsuz etkiler diyor, bazıları etkilemez diyor.
    kafamda çok soru işareti var :)

4. HUMOR

HUMOR Üye

Beğenileri:
    251
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    EDIRNE
    yağ yakımında proteini kg başına 2 gr kadar alırsan karbonhidrat olarakta beyaz ekmek yerine sebze,kryemişten vs. alırsan karbonhidratı sorun yaratmaz zeytin yağı olmak şartıyla salatalarda ve yemeklerde kullanabilrsin abartmadan.bunları yaptığın vakit yanına kardiyo + düşük ağırlık fazla tekrar yaparsan(haftada 3 gün olucak şekilde)kas kaybını en aza indirgeyerek yağ yakımını gerçekleştirmiş olursun.Tamamen beslenmeni ilgilendiriyor.Ve kaslara gereken dinlenme süresini vermen lazım çok çalışmaya gerek yok.haftada 3 ağırlık + kardiyo çalışman yeterli.
    ayrıca forumda yazılanlar her kişinin kendi yorumları tabi kimisine x iyi gelir kimisine y .En iyisi kendin 1 ay yağ yakım günlüğündeki 1 kişinin beslenmesini uygulayarak başlamalsın.1 ay sonunda yağ değerini ölçtürürsün işe yarayıp yaramadığını anlamış olrsn.Bu dönemde vücudunuda tanırsın.

lotus flower bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş