nasıl beslenmeliyim

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve meraklı bodyci tarafından 20 Mart 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. meraklı bodyci

meraklı bodyci Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar 1 aydır bodye gidiyorum,hocamın tavsiyesiyle yumurta ve makarna yıyorum surekli,yas 16 boy:1.73 kilo:56 ,sizce daha cok proteınmı almalıyım yoksa karbonhidratmı,supploment kullanmıyorum ..

2. mtcinar

mtcinar Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Teknisyen
    Yer:
    İstanbul
    M&F mart sayısını alıp okumanı öneririm. Bu ay beslenme özel sayısı var. Ayrıca yeni başlayanlar için mod'lar tarafından hazırlanmış başlıklar var. Orda beslenmeyle ilgili ayrıntılı bi yazı okumuştum. Sen de oku faydası dokunacaktır..

3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    balıkta ye her hafta ben haftada 1 gun evde balık gunu yaptım evde her cumartesı bazende pazar gunlerı balkık yenır somon al 1 dılım ınan yetıyor doyuyorsun hemde cok faydalı

4. meraklı bodyci

meraklı bodyci Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    zaten balık,yumurta,makarna,muz,elma vb yiyorum

5. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    beslenmene lifli besinleri de ekle, badem,fındık,fıstık eksik etme, hergün en az 1 litre az yağlı süt iç.

6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    her gun 500ml den fazla sut zarar dıye okumustum kansızlık yapıyor dıye

7. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    bünyeden bünyeye fark eder belki..

8. 0nd3r

0nd3r Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist bayrampasa
    gün icine karbo ve proteini yayman gerekiyo kilonun 2 katı protein 3-4 katı karbonhidrat alman lazım antreman öncesi ve sonrası komplex karbonhidrat ve tavuk vs. protein kaynakları büyümende büyük etken olucak diger ögünlerindede protein agırlıklı beslenmen gerekicek antremanları en iyi seklde haraketleri dogru yapmaya calıs. Forumu takip et gerekli bilgilerin hepsi mevcut

9. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    sızın bunye hangısı pekı belkılık iş degıl bu cıddı bırsey kansızlık

10. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

dalga geçer gibi yorumlar yapma cabarov..ben içiyorum kansızlık gibi bir sorun olmadı spor salonunda içen kişiler biliyorum onlarda da problem yok..sana dokunuyorsa içmezsin.

11. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bana dokunmuyor cunku herseyın bır ölcusu vardır :) sana dokunur dıye soyledım sankı cok bılıyormuşcasına ınakr edıyorsun benım yazım tarzım bu alay etmıyorum nasıl anlamak ıstersen oyle anlarsın.

kansızlık hemen olan bırsey degıl zamanla olur ama anlayamazsında belkıde vardır ben egenede yardımcı olucam bana ınanmıyorsun madem bu yazıyı oku onada ınanmıyorsan kendın gogolede arattır.

Çocukların büyümesi ve gelişmesi için büyük önem taşıyan inek sütü kansızlığa neden oluyor...

Çok süt tüketen çocuklarda kansızlık olduğunu pek çoğunuz duymuşsunuzdur. Peki uzmanlar bu konuda neler söylüyor? İşte Marmara Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı’nın anneyiz.biz’e konuyla ilgili verdiği bilgiler:

"Çok süt tüketen çocukların diğer gıdalar için iştahları kalmaz. Yeterli kaloriyi almalarına rağmen dengeli bir diyet almamış olurlar. Bu nedenle çocukların günde 500 ml süt içmeleri, 750 ml yi aşmamaları önerilmektedir.

Çok süt içmek demir eksikliğine de neden olmaktadır. Demir büyüme ve gelişme için olduğu kadar kan yapımı için de gereklidir. İnek sütü yeterli demir içermemektedir. Var olan demir de bağırsaktan iyi emilmemektedir. İnek sütü hassasiyeti olan çocuklarda ise yavaş yavaş sızıntı bağırsaktan kanamaya neden olarak kansızlık yaratabilir.

Çok süt içerek diğer gıdaları tüketemeyen ve az demir alan çocuklar soluk renkli olur, çabuk yorulurlar, ilk yaşlarda psikomotor gelişme geriliği olabilir.

Süt, içinde bulunan yağ ve kalori, beyin ve sinir gelişmesi için elzemdir. Bu nedenle iki yaş altındaki çocukların yağsız süt içmesi doğru değildir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:10 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:08 ----------

Buda bır başka yazı üşenmeyıp okursun belkı.

Fazla içilen inek sütü kansızlığa yol açıyor

Bebeklere fazla verilen inek sütünün kansızlık ve demir eksikliği anemisine neden olduğu bildirildi. Bebeklere sadece inek sütü yerine, ilk 6 aydan sonra yoğurt, meyve püresi ve çorba verilebilir. Anne sütünün yetmediği durumlarda hazır mamalara başlanabilir. Hazır mama alamayan aileler de, inek sütünü günde 1 bardaktan fazla vermemeliler.
    İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Gökalp, sosyal ve ekonomik durumları iyi olmayan ailelerin çocuklarını inek sütü ağırlıklı beslediğine dikkat çekerek, “Hazır mama alamayan aileler, anne sütünün çocuğa yetmediği kanısı ile çocuklarına gün boyunca inek sütü vererek beslemeye çalışıyor. Günde 1 su bardağından (250 mililitre) fazla inek sütü alan çocukta kansızlık ve demir eksikliği anemisi baş gösteriyor” dedi.
    Demir eksikliği anemisinin solgunluk, halsizlik, kilo kaybı ve gelişim geriliği belirtileri verdiğine işaret eden Dr. Gökalp, şunları anlattı: “Demir eksikliği anemisi olan çocuk, vücutta bulunmayan demiri toprakta bulunan silisyumla karşılamaya çalışıyor. İstem dışı olarak yenen toprak, kil, kağıt gibi maddeler, psikolojik bir bozukluk, kötü bir alışkanlık ya da oyun olarak algılanmamalı. Hemen hastaneye başvurup, gerekli testler yapılmalı. Vücudun demir eksikliği giderildiği anda, bu hareketler aniden ortadan kalkar. Fakat testlerde demir eksikliği ve kansızlığa rastlanılmaz ise o zaman psikolojik olduğu düşünülebilir.”
    Dr. Gökalp, fark edilmeyen demir eksikliği anemisinin ileriki yaşlarda daha büyük sağlık problemleri meydana getirebileceği uyarısında bulunarak, “Erken tanı konmayan çocuklarda yıllar geçtikçe karaciğer, dalak, kalp büyümesi ve zeka gelişiminde gerileme meydana geliyor. Bunlar hem fiziksel olarak zarar verirken, hem de zeka gelişimi gerileyen çocuk, sosyal hayatında da başarısız oluyor” diye konuştu.
    Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi ve 6 aydan sonra doktor kontrolünde mamaya geçilmesi gerektiğinin altını çizen Ahmet Gökalp, “Bebeklere sadece inek sütü yerine, ilk 6 aydan sonra yoğurt, meyve püresi ve çorba verilebilir. Anne sütünün yetmediği durumlarda hazır mamalara başlanabilir. Hazır mama alamayan aileler de, inek sütünü günde 1 bardaktan fazla vermemeliler” dedi.

12. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    cabarov yazıları düzgün okuduğundan emin değilim..alttaki yazıda "bebekler için" süt kullanım üst sınırı 250 mililitre belirlenirken üstteki "çocuklar için" süt kullanım üst sınırı 750 mililitre olarak belirlenmiştir..yani farkettiysen yaş gruplarına göre süt kullanım miktarı artıyor ki bu oranla yetişkinlerde rahat rahat 1 litre diyebilirim...

sen bunun fazla olduğunu düşünüyorsan bu yazıların birde yetişkinler için yazılanını koy okuyalım..

not:bunları seni yetişkin baz alarak yazdım..

Son düzenleme: 22 Mart 2011
  13. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Yetişkinler ıcınde gecerlı yetıskınler daha az sut ıcmelı cunku onlarda sutu sındıremıyorlar cocuklar gıbı ondan gaz oluyor baska sorunlar yaratıyor ha ıcmek ıstıyorsan gıdın 10 lıtre ıcın sız bılırsınız

14. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    bende başta bunu dedim ben ve çevremdekiler içiyoruz birşey olmuyor dedim ama olayı büyütmeyi seçtin..googledan da arattım 1 litrenin uygun olduğunu söyleyen yazılar buldum..benim içim rahat sen de istediğin miktarda tüket ama insanların bilgisine laf atmadan seviyeli tartışmalar yürütmek her zaman faydalıdır..

bu konuşma tarzı doğru değil..

15. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    kansızlık durumu sütü fazla içipp yemek az yiyenlerde olur.
    günde 1litre sütün zararı olmaz
    ama ne şekilde olmaz.
    yumurta et gerektigi kadar yerseniz olmaz. süt kansızlık ve demir emilimini azaltır fazlaca içildiginde tabi...

16. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    75 kiloluk sağlıklı bir insanda kan miktarı 5.2 litre bu oran sporcularda daha fazla..1 litrelik sütün kansızlık yapması normal bir insan için zorken body yapanların beslenmesini de göz önünde bulundurunca kansızlık ihtimali çok düşük..

17. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    body yapıyorsun dıye cok sut ıcebılır dıye bırsey yok kendınzıden cıkarmayın bunları bu boyle gıderse polemık olucak ben soylıcycegım ısoyledım sut yerıne yogurt her zaman cok daha ıyıdır ve faydalıdır

yetıskınler sutu sındırmekte zorlanırlar ve gaz yapar bu yuzden pekte yararı olmaz onun yerıne yogurt ıyıdır her acıdan sız ıcmek sıtıyorsanız ıcın kansızlık olursa ıelrde veya gaz gıbı problemler aklınıza yazım gelır umarım

kansızlı belırtılerınıde arastırın

18. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Değerli üyemiz ;
    Forumda, ezbere yani sıfırdan diet listesi istemek doğru olmadığı gibi kurallara da aykırıdır.

Size önerimiz öncelikle forumda bir müddet zaman geçirmeniz, makaleleri ve üyelerin beslenme başlıklarını okumanızdır. Besinlerin 100gr içeriklerini inceleyip ne kadar protein-yağ-karbonhidrat-vitamin-mineral-sıvı almanız gerektiğini ilgili başlıklardan öğrenip kendi vücut tipiniz, hedefiniz, yaşam tarzınız ve ekonomik durumunuza uygun beslenme programı çıkarınız.
    Hala tereddütleriniz varsa, forumda kurallara uygun başlık açarak üyelerin yorumlarına başvurabilirsiniz.

ilginizi çekebilecek başlıklar :
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/s...76&postcount=2
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/y...kni-t8692.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/beslenme-f24.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/y...r-b-l-f53.html

Lütfen 1.dakikanızı ayrırak forum kurallarını okuyunuz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.
    Bodyforumtr Ekibi

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş