Nasıl Çalışmalı Neleri Tüketmeliyim Lütfen Yardımcı Olun

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve emreyavasi tarafından 28 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. emreyavasi

emreyavasi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    asistan
    Yer:
    istanbul
    Herkeze merhaba,
    24 yaşındayım yaklaşık 5 aydır vücut geliştirme sporuyla ilgilenmekteyim.5 ay içinde beni memnun edecek kadar bir gelişme gösterdim.68 kilodan 76 ya çıktım.Vücut ölçülerimi net olarak bilmiyorum fakat small tshört giyerken şuan medium large giyebilmekteyim. Yaşadığım sıkıntı ise şu. Daha doğrusu yaşayacağım sıkıntı.
    Mezun olduğum için kamera asistanı olarak 10 önce işe başladım. Setler çok fazla yoğun ve çok yorucu. Günde 15 saat kadar çalışılıyo. Bu rakam minimum 12 ye inmekte. Çalışma koşulları çok ağır limitleri zorlar şekilde. İnanılmaz şekilde kalori kaybına sebep oluyo.
    Ben ise 68 kilo ve çelimsiz vücudumla kendimi gerçekten kötü hissediyordum. Bu sadece görsel bir etki değil psikolojik tarafı çok daha baskın. Ve tekrar aynı konuma dönmek asla istemiyorum. 5 aydır zaten ciddi bir şekilde beslendim ve tüm yaz boyunca çalıştım.
    Sizlere 2 sorum olacak ;
    1.si bu denli yoğun bir tempoda nasıl beslenmeli, beslenme dışında ne tür takviyeler kullanmalıyım. Şuana dek supplement kullanmadım. Kilomu en azından sabit tutup gün içinde enerjimin yüksek olmasını sağlayacak beslenmeme ek supplementler neler olabilir. Protein amino asit vs vs günde hepsinden birer ölçek alabilirim. Farazi konuşuyorum konu hakkında fikre sahip değilim.
    2.si eve döndüğümde saat gece yarısı ya da spor salonuna gidemeyeceğim bir saat oluyo. Salona gidebilecek olsam bile gidip eve dönecek kadar boş vaktim yok. Set dışında uyuyabileceğiniz 8 9 saat kalıyo bunun bir saatinden feragat edip spor yapmıyo planlıyorum. Kısacası bu işi evde yapmaktan başka bir çarem yok. Sorunum şu , işten geldiğim de dediğim inanılmaz yorgun oluyorum. Spora başlamadan önce bana enerji ve güç verecek takviyelere ihtiyacım var bunlar neler olabilir. Bunun dışında ağırlık istasyonu isimli ortalama bin lira fiyatlı cihazlar var. Bunlar işe yarar mı yoksa bir sehpa z yada düz bar ve çeşitli ağırlıkltaki dumbellar işimi görürmü. Aslında omuz ve göğüs için bunlar dışında ekipmana ihtiyacım yok. Sırt için sadece dumbell ve barla kanat çalışabiliirim gibi.
    Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Günlerdir zihnimi kurcalayan kendimi işe vermemi engelleyen bir konu . Çözüm bulunursa hem iş hem spor hayatım kurtulmuş olacak.

2. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    İşte aradığım kişi. Zorlu vakalara çözüm bulmayı seviyorum. Evde çalışacaksan bir olimpik bar squat rack sehpa ve barfiks için bir demire ihtiyacın var ve bolca mindere. Tam vücut sistemi kullanmalısın kısa sürer ve etkilidir. Devam edicem ama sormak istiyorum bu kadar eziyetin üstüne asgari ücret vermiyorlar dimi?

3. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Öncelikle durumuna üzüldüm. Ama madem bu kadar isteklisin, bir şekilde yapacaksın demektir.
    Sorularına geçelim:
    1. Takviyelerden medet umma. Bu forumda birçoğu ''ne yemeliyim'' diye sormak yerine ''hangi takviyeyi almalıyım'' diye soruyorlar. Bu çok yanlış bir yaklaşım. Vücudun doğal bir işleyişi var.
    Siz bütün işi takviyelere yıkamazsınız. Adı üstünde takviye. Ancak iyi bir beslenmeyi kusursuz hale getirebilir.
    Beslenmenizde ciddi bir kalori artımı yapmanız gerekecek. Örneğin günlük kalori ihtiyacınız 2500 ise, siz 4000'e kadar çıkabilirsiniz (Tabii ki ortalama bir değer bu. Fazla kalori fazla yağlanmayı da beraberinde getirir unutmayın). Günde 2-3 öğün yeseniz yeterli. Öğünleri kalori ihtiyacınıza göre bölün. Ve sağlam yiyin ki yanınızda sürekli ara öğün taşımanıza gerek kalmasın.
    Kalorilerin en az %20'lik kısmı yağlardan oluşabilir. Yağlar kolay kalori kaynaklarıdır. 1 kaşık zeytinyağı 100 kalori civarıdır yani bir nevi doğal Gainer (Kilo aldırıcı).
    2. İlk cevabımdaki beslenmeye uygun bir program uygularsanız öyle aman aman bir yorgunluğunuz olmayacaktır. Antrenman olarak da Full Body Workout (Tüm Vücut Antrenmanı) öneriyorum.
    Hem zamandan tasarruf, hem daha simetrik kas inşa etme imkanınız var. Split Workout (Bölünmüş Antrenman) genelde eksik bölgeye yoğunlaşmak için yapılıyor sizin için oldukça zaman kaybı olacaktır.
    Beslenme ve antrenmanı hallettiğimize göre şimdi takviye edici önerebilirim. Almasanız da olur ama psikolojik olarak da tatmin olmak istiyorsanız eğer:
    Whey protein alınabilir. Günün herhangi bir saati protein açığını kapatmak için içersiniz. İlla antrenman sonrası olacak diye bir kaide yok. Vücut akıllıdır siz verin o kullanır.
    Kreatin alınabilir. O da aynı şekilde günün herhangi bir saati alınabilir. Bu da performans artışı sağlayabilir.
    Spordan bağımsız olarak da Omega-3 öneririm. Daha sağlıklı kilo almana yardımcı olur.
    Kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş