Narsizm Nedir?

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve Despo tarafından 24 Kasım 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Admin olarak hangi foruma ekleyim diye dusundum sanirim en iyi buraya yakisir, nede olsa bi cesit "Bakim" dir. Vucut gelistirme sporunda cok rastlandigini dusunuyorum....

Narsistik Ruh Hali
    Narsisistik kişiliğin ana teması büyüklük duyguları, başkalarını anlayamama ve başkalarının değerlendirmelerine aşırı duyarlılıktır.

Kendilerini özel ve önemli görürler, sıradan bir insan olmaktan çok korkarlar. Kendilerinin özel olduğunu göstermek için çabalarlar.

Tıpkı köpekbalıklarının boğulmamak için devamlı yüzmek zorunda olmaları gibi, narsisistler de depresyonun derinliklerinde boğulmamak için övgüyle beslenirler ve özel oldukları hissini hep yaşamak isterler.

Temel Narsisizm Özellikleri
    1. Kendilerinin önemine ilişkin büyüklük duyguları taşırlar, başarı ve yeteneklerini abartırlar.

2.Kendilerini özel ve önemli görürler, hep saygı görmeyi beklerler.

3. Hayal dünyalarında güç, başarı, şöhret, para, güzellik ve aşk ön plandadır.

4. Övgü ile beslenirler, iltifat edilmesi için ortam hazırlarlar.

5. Eleştiriye aşırı duyarlıdırlar. Eleştiriye, iyi amaçlı eleştiri bile olsa, aşağılanmış olma, öfke ve utanç duyguları ile tepki verirler.

6. Menfaatçidirler. Kişiler arası ilişkileri kendi çıkarlarına kullanırlar. Kendi amaçlarına ulaşmak için hile ve aldatmayı normal kabul ederler.

7. Kendilerinin ancak özel kişiler tarafından anlaşılabilecek kadar özel olduklarını düşünürler.

8. Empati yapamazlar. Başkalarının ne hissettiğini anlayamaz ve hissedemezler. Arkadaşı hasta olup randevuya gelemezse kızar, şaşırır, onu anlayamazlar.

9. Kin, öfke, kıskançlık duyguları fazladır. Acıma, affetme gibi duyguları kendi çıkarlarına göre hisseder ve kullanırlar.

10. Hak duygusu hep kendilerine yöneliktir. Hak kazandığı, kayırılması gerektiği, sırada beklememesi gerektiği, hep kendisine ayrıcalık yapılması gerektiği beklentisi içindedirler.

11. Büyük ideallerine kavuştuklarında gerçek kişilikleri daha çok ortaya çıkar. Her masada farklı konuşmak, durumlara göre ilkeleri değiştirmek, yaşam felsefeleridir.

Narsisistlerin korkuları ve başarıları

Mezarlıkta ıslık çalarak geçmek pek çok kimsenin yaptığı şeydir. Narsisistlerin bir kısmı eksiklik, aşağılık duygusunu bastırmak için kendilerine güveniyor rolü yaparlar. Korku ile güven arasında zihinsel duvar çok incedir, her an yer değiştirebilir. Amacı bir insandan daha fazla birşey olduğunu ispatlamak olan bir kişi düşününüz. Bu kişinin en büyük korkusu, sıradan bir kişi olmaktır. Dünyada en büyük ve değerli şey olarak kendilerini hissettikleri için, bunu kanıtlama çabası içinde çırpınırlar, çok çalışırlar. Bunun için yetenekli ve iddialıdırlar. Bilim, sanat, spor, politika, komutanlık, liderlik ve ticaret gibi rekabet edilen herşeyi bu kişiler keşfederler dersek abartılı olmaz.

Narsisist insanların yaptıkları işlerden hoşlanırız, ama kişiliklerinden nefret ederiz. Liderlerin pek çoğu narsisisttir. Hitler canlı bir örnektir. Liderlik ile narsisistlik ince bir duvarla ayrılır. Liderlik bittiğinde narsisizm başlar. Liderlerin çevresindeki dalkavuklar onların içlerindeki narsisist yönlerini beslerler, büyütürler ve onları narsisist canavar yaparlar.

Öncelik içgüdüsü taşırlar
    Bir narsisist kendisi için iyi olanın tek iyi ve tek yol olduğuna inanıyor ve vazgeçmiyorsa, onun hatâ yapmasını beklemek, fakat onaylamadığınızı belli etmekten başka yapacak birşey yoktur.
    İnsanda içgüdüsel olarak önce kendini sevme, kendi ihtiyaçlarına öncelik verme duygusu vardır. Başkalarını düşünmek, başkalarının ihtiyaçlarını önemsemek egomuzun hoşuna gitmez. Ancak insan gibi yaşamak için egomuzun bu yönünü dengelememiz gerekir. “Önce can sonra canan” âdil bir duygu değildir. “Önce doğrular ve ilkeler—can veya canan hoşlansa da, hoşlanmasa da” diyebilmek bilgece davranıştır.

Narsisist kişilerin başkalarının ihtiyaçlarını, arzularını, yeteneklerini, isteklerini görme kabiliyetleri gelişmemiştir. Bu sebeple empati yoksunluğu onları sevenlere acı çektirir. Çünkü onları sevenler kimliksiz olmak zorundadırlar.

Benmerkezci narsisistleri seven pek çok eş veya kişi onların kendilerini sevmeme nedenini araştırırlar, ancak bulamazlar. Kusurları kendilerinde ararlar. Böyle narsisistlerin sevgilileri hayatlarını mahvederler. Büyük çapkınların, büyük politikacıların önemli kısmı narsisisttir. Birşeye ihtiyaçları olduğu zaman empatiye sahipmiş gibi davranır ve rol yaparlar. Etkileyici, çarpıcı, rol yapıcı davranışlarını çoğu zaman farkında olmadan gerçekleştirirler. Alçakgönüllü rolü oynarken bile egolarını parlatmaktadırlar. İkiyüzlülükten farklı yönleri, bu davranışları kişiliklerinin gereği olarak yapmalarıdır.

Satışı iyi yaparlar
    İnsanları etkileme, göz boyama konusunda çok başarılıdırlar. Karşı taraftaki kişinin neyi duymak istediğini çok iyi fark ederler. Hayranlık duygusu uyandırıncaya kadar işe devam ederler. İleri narsisistler hayranlık duygusu uyandırdığı kişiyi artık yok sayar, küçümser.
    Kendilerini övmekten utanmazlar. Zeki narsisistler gizli övünmeyi çok yaparlar. Toplantılarda soru sorarken en az konuşmacı kadar çok şey bildiklerini göstererek yorumlar yaparlar. Kendisiyle dalga geçiyor rolü bile oynayabilirler—eğer alkış getirecekse.

Ünlü kişileri etkilediklerini sözleri arasına sıkıştırırlar. Çevre tarafından akıllı ve yetenekli olarak bilinirler. İlk tanışmalarda çok etkileyicidirler; uzun beraberlikte bencil ve çıkarcı yapıları nedeniyle kendilerinden nefret ettirirler. Fakat elde ettikleri güç, para ve şöhretle insanları kendilerine bağlarlar.

Çok çalışırlar
    En büyük korkuları sıradan olmak olduğu için ve kendilerini üstün görmeye devam etmek amacıyla, başarılı olmak zorundadırlar. Çalışıp zafer kutlamak en büyük doyumlarıdır. Çoğu işkoliktir, ne istediğini bilir ve amacına kilitlenir. Amerikan kapitalizmi, yaratıcılığı ve üretimi arttırmak için bu kişilik özelliğini teşvik ediyor.
    Adil değildirler
    Kendilerini özel olarak gördüklerinden, herkes için geçerli kuralların kendileri için geçerli olmadığına inanırlar. Eğitimli olmayan narsisistlere sıra beklemek, kuyruğa girmek, çevrelerini temiz bırakmak zor gelir, trafikte öne geçmek zevk verir. Kuralları ustaca atlatmak, insanları enayi yerine koymak, başkalarını kullanmak onlara keyif verir. Böyle davranışları başkalarına anlatmak ise onlar için ayrı bir zevktir.
    Yarışmacıdırlar
    Narsisistik özellikteki kişiler rekabeti severler. İhtiraslı ve doyumsuz yapıları nedeniyle hep ölesiye mücadele ederler. Hiyerarşiyi çok iyi bilirler. Giyimleri, kullandıkları arabalar, kiminle birlikte göründükleri, yaşadıkları yerler tesadüfî seçimler değildir. Birşeyi sevgi için yapmayı, âşık olmayı aptalca görürler. Güç ve statü takıntıları nedeniyle, kazanmak için ellerinden ne gelirse yaparlar. Hile ve yalan, amaca ulaşmak için gerekirse kullanılacaktır. Fakat balonları söndüğünde narsisistik yaralanma yaşarlar. Düşünmeden yaşamlarına son vermeye karar verebilirler. Çünkü kendilerine göre yaşam sebepleri ortadan kalkmıştır. İyi yarışmacıdırlar, ama kaybetmeyi bilmedikleri için mutlu olamazlar.
    Eleştiriye tahammülsüzdürler
    Hatâ yapmaktan çok korktukları için, hatâlarının söylenmesini hemen kişiselleştirirler. En basit eleştiriyi kişiliklerine yapılmış bir müdahale, onlara atılan bir ok gibi görürler.
    Kendi hatâları konusunda objektif davranabilme becerisi kazanamadıkları için, eleştiride ısrar ederseniz sizi suçlamaya başlayacaktır. Sizin yanıldığınızı ispat etme çabası ilk yapacağı şeydir. Eğer haklıysanız sizi küçük düşürerek tatmin olma yolunu seçecektir.

Narsisistik kişi ile ilişki kurmak zorunda iseniz, kararlı ve tutarlı olmalısınız. Ne istediğinizi tam olarak bilmelisiniz. Pazarlık yapmadan karar vermemelisiniz. Böyle insanlarla sağlamcı iş yapmak, bedeli peşin almak gerekir, yoksa çok incinirsiniz.

Narsistler Yardım sevmezler
    Narsisist kişilerin, kendi çıkarlarının sözkonusu olmadığı birşeyi yaptıkları pek görülmüş değildir. İnsanların çıkarları onların çıkarları ile çatışmadıkça çok uyumlu çalışırlar.
    En büyük tutkuları ve fantezileri dünyanın en akıllı, en yetenekli, en iyisi olduklarına inanmalarıdır. Yardım ederken kendi isimlerinin geçmesi, heykellerinin dikilmesi, şirketlerinin başında adlarının yazması paradokslarıdır. Kendilerine iyi dedirttirmek için yardım ederler. Bu nedenle gizli yardımı onlara yaptıramazsınız. Bu tarz yardımlar bunların egolarını cilâlar. Kimliklerini belirtmeyen yardıma onları zorlamak ego eğitimleri için gereklidir.

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    hakan 69 :!: :!: :!:

3. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    galiba ben de narsistim... yahu resmen beni anlatmis bu yazi. hep ilginc ve özel süper böyle manyak birisi olmak icin ugrasiyorum. okurken sasirdim kaldim. allah allah... bu yazi beni anlatmis baska bi sey diyemiyorum.

Constance bunu beğendi.
  4. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    :) Ozaman etrafindakilere dikkat et hoslanmiyabilirler 8)

5. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Biryerlerde okudugumu hatirliyorum. Sovyet Rusyasinda bir donem BB yasakmis, sebebi de narsisizme sebebiyet vermesiymis. Okudugm bu olay cok komik karsilanmis, yasaklanma olayi hakikaten komik ancak BB sanirim gercekten biraz narsisizme sebebiyet verebiliyor, kendimden biliyorum 8)

6. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Evet Hsd bahsetmişti galiba bundan.

7. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    bana sorarsaniz bilincli insan her zaman her yerde kendinin kim oldugunu bilir... :)

8. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Cok dogru
    Fedorov'un babasının doneminde yasakmıs, onlarda polise yakalanmamk icin, bi mezarlıgın altındaki bir depoyu body salonuna cevirmisler... Fedorov halen o salonda calısıormus, ısı kısın -20 lere dusuyormus salonda

Kaynak: FLEX

9. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    79 olmasın :)

10. ofbeat

ofbeat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    7 8 9 10 11 hariç hepsi var bende yarı narsistim özellikle hayal kurma bölümü ama düşünüyorum abi başka nasıl hayal kurucam yani hayaldeki baş kahraman ben olucagıma göre e hayal bu güzel olucagına göre içinde güç para aşk filan neyse
    :) daha cko kas yaparsam bb de devam ederim tam narsist olurum :lol: şakası burası tabi

Fakat gercekten bu tip insanlar biraz itici oluyor fakat bazılarıda onlara tapınıyor himaye altına grimek isteyen kednini cok desteksiz başka birinin kanatlarında olmak isteyenler genelde zaten bu narsist kişilerde mukemmel diktator olurlar kendilerinde inanılmaz bir örgütleme ve liderlik olur bi oyunda böyle bir kişiyi oynamıştım ve okadar cok özel oldularına inanırlarki gercekten elinde bir güç varsa misal "liderlik" altındaki kişiler kim olursa olsun ona hayran duymaya başlarlar iticilik yok olur örnk: Hitler (dünya üstünde başka bi adam varmi milyonları katil olmaya sürükleyen tüm almanya bi anda öldürmeye programladı nekadar kötü de olsa mükemmel bir adam yani süper bir yetenek dogru kullansaymış :) )

11. drakula

drakula Yeni Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Kendinle barışık olmak, kendinden emin olmakla narsizm başka şeyler benim bildiğim kadarıyla narsizm bir kişilik sorunu narsist insan çok sevimli, çok çekici, sempatik olabilir ama çoğunluklada yakınındaki insanlara mutsuzluk verebilir böyle bir kişiyle hayatı paylaştıkça çekilmez yanlarını sonradan fark edip genellikle pişman olunur ama aslında birçok insanın az veya çok kişilik sorunları vardır bu devirde olgunlaşmak ve bilgeleşmek çok ama çok zor ve hayat çok kısa evet drakuladan ukala ve felsefik bir yorum (aşırı mütevazilikte bir problemdir bence) ve ben kesinlikle narsist olmadığıma inanıyorum

12. conanthebarbarian

conanthebarbarian Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Bir miktar narsizmin normal ve gerekli olduğunu unutmayın.

13. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Can Üstel'in Adele ve Kuvvet kitabında yazıyordu Sovyetler'de BB'nin yasaklandığı, ben orda okumuştum.

14. hakan79

hakan79 Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    antrönör
    Yer:
    izmir
    ben kısmen narsist im

iyiki eski sovyetler birliğinde yaşamıyomusum 2-3-5. maddeler bana uyuyo milyonlarca insanın yaşadığı topluluklarda farklı olmak kadar güzel bir duygu yok maalesef bu duyguyu benim gibi sayılı kişi yaşayabiliyor sana şükürler olsun tanrım bir yönümle sıradanlıktan kurtuldum :badgrin: :badgrin: :badgrin: :badgrin: :badgrin: :badgrin: :badgrin:

15. beanie

beanie Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Moskova
    aynen bende boyleyim bu yuzden salonda lakabım pıskopat !!!bb nbunu iyice körüklüyor!!!hırslı olmak farklı olmak vs.guzel fakat calıp cırpma fln bende yok bunlar cok kotu seyler ve hiçbirzamanda oolmucak..

16. StRoNgMaN

StRoNgMaN Yeni Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    Re: ben kısmen narsist im

narsizm özelligiyle övünmek bile bir narsizmliktir...
    neden amacınız hep farklı olmak_?
    neden amacınız hep dikkat cekmek_?

neyse görüsünüze saygı duyarım...

ama gercektende narsizm özelligine sahipsiniz..
    sizinle sohbetimden de (msn de---forumda---özel de) bunu anladım...

ama dedigim gibi her kisilige saygı duyarım...

17. beanie

beanie Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Moskova
    cok kotu bisi ya bu is 20 yasındaki bi gencin 7 yasındaki cocugu dovmesi gb birsey cok seviyesizlige yol acabilir.insanları kucuk gormek kendini mesih gb zannetmek..boş bvve kotu seyler herkesin kendini begendigi yonlerı vardır ama bu abartılmamalıdır..

18. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    fifty fifty

karakterimin yüzde 50 lik kısmı narsist ama ben bu huyumu cok seviyorum iyiki böyleyim diyorum baska karakterde olmak istemezdim bazen milleti gıcık etmemin nedeni buymus daha dikkatli olcam

19. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    cok tesekkürler ayrıca

bunu yazan arkadaşımıza admin arkadasamıza tesekkürler bu yazı olmasaydı narsizmi bilemicektim

20. arnold_junior_

arnold_junior_ Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    işte karsınızda bi narsist
    sırf bu ozelligim yuzunden atılmadıgım site kalmadı ve burdanda her an atılabilirim:)

o yuzden uyarayım dedim bende yuzde 85 oranında maddelere bakarsak narsistlik mevcut..

Sayfayı Paylaş