nabız yükseltmek

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve prose tarafından 10 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. prose

prose Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    iyi günler
    ben koşu bandında yağ yakmak istiyorum.yaşım 36 kilpm 89.ancak yürürken nabız atışımın 115-125 aralığında tutmak istiyorum.ancak 5.2 km/hz la yürüdüğümde nabızım 95 100 aralığında oluyor.hızımı 6.5 km/hz a çıkardığımda ancak 115 üzerine çıkabiliyorum.bu sefer de hızlı yürüdüğümden yağ yakamıyacağımdan çekiniyorum .acaba bu durum hakkında ne yapmalıyım?

2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    böyle detaylara girersen bütününü kaçırırsın tempolum yuru hatta arada koş daha fazla kalori harcarsın

linke göz atın kardio hakkında faydalı bılgıler içeriyor.http://kaanlazayiflama.blogcu.com/kardiyo-egzersizler/4015232

S - Yağ yakmak için kalp atışımız kaç olmalıdır ?
    C - Kalp atışı ( Nabız-HR ), kalbin bir dakikadaki atım sayısıdır. Genellikle sol şakak ya da iç bileğe hafifçe dokunmak suretiyle, belirli bir zaman aralığındaki vuruşun sayılması ile bulunur. Pratikte bilek veya şakak parmakla hafifçe dokunularak 15 saniye süreyle tutulur ve çıkan sayı 4'le çarpılır. Başka bir açıklama ile; sıfırdan başlayarak on saniye içinde kalp atışınızı 10'a kadar saya-bilirseniz, kalp atımınız (HR), dakikada 60 demektir.

Aerobik karakterde bir çalışma sırasında maksimum kalp atım sayınızın (MHR) belirlenmesi, çalışma amaç ve verimi açısından önemlidir. Bu sayı şöyle hesaplanır: 220 - yaş formülü bu hesap için kullanılır. Buna formüle göre 20 yaşındaki bir kişinin, "Maksimum kalp atım sayısı" 200, 50 yaşındaki bir kişinin ise 170 olmalıdır.

Aerobik çalışma sırasında nabzınız (HR); maksimum kalp atım sayınız ( MHR ) x % 50'si ile MHR x % 80'i arasında değişmelidir. Bu aralığa "Faydalı Antrenman Sınırı"(Training Effect Zone) denir. Bu hesaba göre, 20 yaşındaki bir kimsenin nabzı (HR), 100 ile 160 sayısı arasında değişmelidir. Bunun üstünde bir nabız sayısı daha fazla aerobik bir fayda sağlamaz.

Aerobik açıdan ve yağ yakabilmek için en iyi sonuçlar, nabzın (HR), en az 12 dakika aerobik sınırda kalması ile elde edilebilmektedir. Bu süreyi ne kadar uzatır ve çalışma sıklığını da o kadar arttırırsanız, istediğiniz amaca ulaşmanız daha çabuk ve verimli olacaktır.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/en-ok-sorulan-sorular-ve-t11375.html

Son düzenleme: 10 Ocak 2012
  3. prose

prose Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cevabınız için teşekkürler
    bir de şunu soracaktım.yağlı vucudu olan kişilerde hareket sırasında yağdan yakım oluyor.antreman sonrası böyle kişiler de mi protein takviyesi alması gerekli?yoksa bu durum zayıf kişiler için mi gerekli?

4. deimos

deimos Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ARFF Memuru
    Yer:
    İstanbul
    Selamun Aleyküm arkadaşlar bi hesap yaptım antrenman sırasında nabız değerim 114.6 ile 152.8 aradında olması lazım sporda buvaralığı yakalamak için ne yapmam lazım biraz acil bi durum

Sayfayı Paylaş